Jump to content

96 λιτρα θαλασσινο υπο κατασκευη.


Recommended Posts

Τι μέγεθος τρύπα για υπερχειλιση ανοίγουμε στα 100 λιτρα; φ25 είναι καλά;η καλύτερα φ30;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρυπάνι ;

Αν δεν εχεις να σου δώσω !

Είναι ποτυροτρυπανο με διαμάντι !

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρυπάνι ;

Αν δεν εχεις να σου δώσω !

Είναι ποτυροτρυπανο με διαμάντι !

Ευχαριστω Διονύση λέω να το πάω σε τζαμα γιατι δεν εχω τρυπησει ποτε γυαλι.θελει πολλες στροφες η λιγες;αν αποφασισω να το τρυπησω εγω θα σου πω.
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Μανο!!!Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστω γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Διονύση λέω να το πάω σε τζαμα γιατι δεν εχω τρυπησει ποτε γυαλι.θελει πολλες στροφες η λιγες;αν αποφασισω να το τρυπησω εγω θα σου πω.

Αν το τρυπήσεις μόνος σου λίγες στροφές και νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τρυπήσεις μόνος σου λίγες στροφές και νερό.

Ευχαριστω λευτερη.
Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό. https://youtu.be/EcJGrHyQlUQ

Δεν είναι και πολύ δύσκολο.

Έχω τρυπήσει 3 Ενυδρεια χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=161639293016&category=177800&pm=1&ds=0&t=1473850399398

Εγώ στα 200 λίτρα έχω 2 τέτοια για σωλήνες φ32

Αλλά έχω την εντύπωση ότι γη τρύπα που θα κάνεις πρέπει να είναι φ35.πρεπει να το δω γιατί δεν θυμάμαι

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=161639293016&category=177800&pm=1&ds=0&t=1473850399398

Εγώ στα 200 λίτρα έχω 2 τέτοια για σωλήνες φ32

Αλλά έχω την εντύπωση ότι γη τρύπα που θα κάνεις πρέπει να είναι φ35.πρεπει να το δω γιατί δεν θυμάμαι

ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

Μανό δες πρώτα τις σωληνώσεις και μετά κάνε τις τρύπες !

Δείξε τις μούφες και τις σωληνώσεις στον τζαμα αφού δεν θα τις κανεις ΕΣΥ και θα στο φτιάξει !

Μόνο μην ξεχάσεις την ενυδρειακη σιλικόνη !

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αυτο θα κανω πρωτα διονυση,να δω τι μουφες θα βρω.πολυ ωραιες ειναι αυτες που ανεβασε ο φιλος ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανω τρυπα και για την επιστροφη;η δεν ειναι απαραιτητο.και να την στειλω απο πανω με αλφαδολαστιχο;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανω τρυπα και για την επιστροφη;η δεν ειναι απαραιτητο.και να την στειλω απο πανω με αλφαδολαστιχο;

Μπορεις και με γαμα στο τελος αρκει να ειναι σταθερο και να μην πεσει και πλημμυρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και με γαμα στο τελος αρκει να ειναι σταθερο και να μην πεσει και πλημμυρησεις.[/quote

Αρα νικολα δυο τρυπες και τελος ε; στο ιδιο υψος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και με γαμα στο τελος αρκει να ειναι σταθερο και να μην πεσει και πλημμυρησεις.[/quote

Αρα νικολα δυο τρυπες και τελος ε; στο ιδιο υψος;

Σωστα,οταν στησεις το γαμα υπολογισε σε τι υψος θα μπει σταθερα ωστε να σε χωρεσει το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

εγω την επιστροφη την εχω με ενα τετοιο http://www.miscota.gr.com/fish/eheim/tube-output-1216-mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω την επιστροφη την εχω με ενα τετοιο http://www.miscota.gr.com/fish/eheim/tube-output-1216-mm

Πολυ ωραια ολα αυτα φιλε μου.ειδικα οι μουφες που δεν χρειαζονται συλικονη,θα κοιταξω μηπως τα βρω σε καποιο καταστημα εδω.σε ευχαριστω πολυ μου ηταν πραγματικα πολυ χρυσιμα οσα μου εδειξες.

Link to comment
Share on other sites

Μανό να κάνω άσχετη ερώτηση:

Γιατί 100 λίτρα και όχι κάτι μεγαλύτερο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μανό να κάνω άσχετη ερώτηση:

Γιατί 100 λίτρα και όχι κάτι μεγαλύτερο ;;;

Διονυση εχω ενα 100 λιτρα και ενα 54 λιτρα που θα κανω σαμπ.θελω να μαθω πρωτα σε αυτα τα οποια ειδη τα εχω και δεν θα μου κοστισει και τιποτα ιδιαιτερο,να μαθω να τα δουλευω να δω ρουτινες συντηρησεις εξοδα που πιθανων να προκυψουν,πειραματισμοι,κ.α και εαν δω οτι στην πορεια μπορω να συντηρησω κατι ποιο μεγαλο πιθανοτατα να Το κανω.παντως καταλαβαινω οτι εχω πολλες ελειψεις ακομα και στα βασικα.θελω πολυ δουλεια ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Διονυση εχω ενα 100 λιτρα και ενα 54 λιτρα που θα κανω σαμπ.θελω να μαθω πρωτα σε αυτα τα οποια ειδη τα εχω και δεν θα μου κοστισει και τιποτα ιδιαιτερο,να μαθω να τα δουλευω να δω ρουτινες συντηρησεις εξοδα που πιθανων να προκυψουν,πειραματισμοι,κ.α και εαν δω οτι στην πορεια μπορω να συντηρησω κατι ποιο μεγαλο πιθανοτατα να Το κανω.παντως καταλαβαινω οτι εχω πολλες ελειψεις ακομα και στα βασικα.θελω πολυ δουλεια ακομα.

Εχεις απόλυτα δικιο !

Απλά νόμιζα ότι έφτιαχνες καινούργιο !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον συνεχιζω,η τρυπες εγιναν με τρυπανι φ36,και μπηκαν μουφες φ32.το πηγα στο τζαμα για τρυπημα για να μην το σπασω,αλλα μου το εσπασε αυτος?αφου περασα ενα σοκ, μου εκοψε ενα αλλο τζαμι εκανε της τρυπες το πηρα το κολησα με ενυδρειακη συλικονη και ολα καλα.μετα εγινε η κατασκευη του σαμπ,μολις εχθες μπηκε σε λειτουργια εγιναν τα τεστ ολα καλα.τωρα το προβλημα ειναι οτι το ταισμα εγινε ιεροτελεστια,δηλαδη ριχνω φιλαρακι και τι να δω,το μισο ισως και παραπανω πηγε στο σαμπ.αρα τωρα οταν ταιζω πρεπει να ειναι κλειστες η αντλια επιστροφης και τα επιστομια υπερχειλησης και επιστροφης.αυτο ειναι το αποτελεσμα, μια αντλια επιστροφης 1200 λιτρα.και 2 τ5 μια μπλε ακτινικη και μια λευκη ati δεν γραφει κελβιν.λοιπον πως τα βλεπεται?θα ηθελα της παρατηρησεις σας

post-58662-0-98296600-1475848111_thumb.jpgpost-58662-0-83775200-1475848236_thumb.jpgpost-58662-0-52192400-1475848282_thumb.jpgpost-58662-0-67134100-1475848852_thumb.jpg

post-58662-0-16548200-1475848619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...