Jump to content

Άμμος ή χαλίκι ποιο ενδείκνυται ως καλύτερο;


Χρήστος

Recommended Posts

Το θέμα αφορά όλους άλλα θέλω να γράψουν μόνο όσοι χρησιμοποίησαν και τα δυο υλικά και όχι μόνο ένα από τα δυο.

Θα ήθελα απλά να μας αναφέρουν εδώ την εμπειρία τους από την χρήση και των δυο υλικών, τα θετικά τους και τα αρνητικά τους, σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Χρηστο!

 

Η δικη μου μικρη εμπειρια στο φυτεμενο εδειξε οτι τα φυτα τα πανε καλυτερα στο χαλικι.Μοναδικη εξαιρεση καποια φυτα με λεπτες και ευαισθητες ριζες που προτιμησαν αμμο οταν εκανα την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει και τα 2 υλικα και στο ενα γαριδαδικο μου χρησιμοποιω ακομα αμμο.

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι θα συζητησουμε με βαση πως και τα 2 αυτα υλικα θα χρησιμοποιηθουν σκετα,δηλαδη σκετο χαλικι χωρις υποστρωμα απο κατω,η αμμος ετσι και αλλιως σκετη μπαινει.

Θα γραψω αυτα που εχω παρατηρησει εγω χρησιμοποιοντας σκετη αμμο και σκετο χαλικι.

Χρησιμοποιησα χαλικι ψιλοκοκκο σε φυτεμενο ενυδρειο και χρησιμοποιω ψιλη αμμο (οχι πουδρα ) στο γαριδαδικο μου αυτη τη στιγμη.

Αυτο που παρατηρησα στο χαλικι,ηταν οτι τα φυτα επιαναν πιο ευκολα σε σχεση με την αμμο λογο κοκκομετριας.

Δηλαδη,καποια φυτα που φυτευα στο χαλικι δεν εφευγαν, ενω στην αμμο εβγαιναν πολυ ευκολα μεχρι να ριζωσουν.

Στο χαλικι παρατηρησα οτι τα φυτα ριζωναν πιο γρηγορα και μερικα εκαναν μεγαλυτερες ριζες σε σχεση μ αυτα στην αμμο,μαλλον λογο της κοκκομετριας που στο χαλικι εχει περισσοτερα κενα απ οτι στην αμμο.

Βεβαια καποια φυτα,οπως το ελεοχαρις,παει καλυτερα στην αμμο απ οτι στο χαλικι.

Σιγουρα μπορει να υπαρχουν και αλλα φυτα που πανε καλυτερα στην αμμο.

Επισης,στο χαλικι μπορεις να κανεις μεγαλητερο παχος βυθου απ οτι με την αμμο γιατι δεν υπαρχει ο φοβος στο να πετρωσει.Πραγμα που θα βοηθησει και στο φυτεμα των φυτων αλλα και στο οτι θα ριζωσουν καλυτερα.

Γενικα και τα 2 υλικα ειναι καλα για φυτεμενο ενυδρειο απλα θα πρεπει να ξερουμε πως και τα 2 υλικα ειναι αδρανη και θα χρειαστουν πολυ καιρο για να ωριμασουν και να μπορεσουμε να βαλουμε καποια πιο δυσκολα φυτα.

Αυτα μπορω να σκεφτω τωρα,αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα ξαναγραψω :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μικρη εμπειρια απο φυτεμενα...

Εκανα μια σουμα απο αποψεις και αποφασισα(δεν ξερω σωστα ή λαθος) να βαλω απο κατω σαν υποστρωμα χσλικι και απο πανω ψιλοκοκκη αμμο(οχι πουδρα)....

Και η αμμο και το χαλικι ηταν απο διαφορετικα ενυδρεια που τρεχαν καιρο...

Μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο τα ριζωματα και το πως στεκονται τα φυτα....

Βεβαια δεν ξερω πιο μετα απο το βαλε βγαλε αν δεν ειμαι προσεκτικος αν θα εχω θεματα και γινουν αμμος και χαλικι ενα...

Τα εχω χρησιμοποιησει και ξεχωριστα σε οχι φουλ φυτεμενα ενυδρεια και πιστευω οτι το χαλικι βοηθαει περισοτερο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μικρη εμπειρια απο φυτεμενα...

Εκανα μια σουμα απο αποψεις και αποφασισα(δεν ξερω σωστα ή λαθος) να βαλω απο κατω σαν υποστρωμα χσλικι και απο πανω ψιλοκοκκη αμμο(οχι πουδρα)....

Και η αμμο και το χαλικι ηταν απο διαφορετικα ενυδρεια που τρεχαν καιρο...

Μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο τα ριζωματα και το πως στεκονται τα φυτα....

Βεβαια δεν ξερω πιο μετα απο το βαλε βγαλε αν δεν ειμαι προσεκτικος αν θα εχω θεματα και γινουν αμμος και χαλικι ενα...

Τα εχω χρησιμοποιησει και ξεχωριστα σε οχι φουλ φυτεμενα ενυδρεια και πιστευω οτι το χαλικι βοηθαει περισοτερο...

Σταθη,το οτι εβαλες χαλικι και απο πανω αμμο δεν ειναι σωστο,για τον λογο οτι λογο μικροτερης κοκκομετριας της αμμου,αυτη με τον καιρο θα παει κατω απο το χαλικι,ειτε ξεφυτευεις φυτα ειτε οχι,ειναι λογικο να γινει ετσι.

Το κακο μ αυτο ειναι οτι λογο του οτι η αμμος θα παει απο κατω,ισως σου πετρωσει λογο κακης κυκλοφοριας η να σου κανει αναεροβιες περιοχες. Εκει θα εχεις το προβλημα και θα χρειαστει να ξεστηνεις ενυδρεια :(

Καλυτερα να διαλεγες ενα υλικο να βαλεις,ειτε σκετη αμμο ειτε σκετο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη,το οτι εβαλες χαλικι και απο πανω αμμο δεν ειναι σωστο,για τον λογο οτι λογο μικροτερης κοκκομετριας της αμμου,αυτη με τον καιρο θα παει κατω απο το χαλικι,ειτε ξεφυτευεις φυτα ειτε οχι,ειναι λογικο να γινει ετσι.

Το κακο μ αυτο ειναι οτι λογο του οτι η αμμος θα παει απο κατω,ισως σου πετρωσει λογο κακης κυκλοφοριας η να σου κανει αναεροβιες περιοχες. Εκει θα εχεις το προβλημα και θα χρειαστει να ξεστηνεις ενυδρεια :(

Καλυτερα να διαλεγες ενα υλικο να βαλεις,ειτε σκετη αμμο ειτε σκετο χαλικι.

Κωστα εχεις δικιο...

Το σκεφτηκα και αποφασισα να παρω το ρισκο γνωριζοντας οτι με το καιρο ισως μετακινηθει η αμμος και γινει ενα με το χαλικι(και εχοντας διαβασει παλαιοτερα θεματα που δεν το προτεινεις).....

Το θεμα πετρωματος και αναεροβιων περιοχων ομως μαλλον κοντρολαρεται με τα σαληγκαρια βυθου...

Ευχομαι τουλαχιστον...

Απο κυκλοφορια εχω τοσο μεγαλη και με τετοιο τροπο που δεν υπαρχουν πουθενα"νεκρα σημεια"...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα υπάρχουν αρκετή που χρησιμοποίησαν άμμο και χαλίκι ώστε να γράψουν εδώ την εμπειρία τους.

Πάντως έως τώρα βλέπω πως όλοι σας είχατε καλύτερα αποτελέσματα με το χαλίκι από ότι με την άμμο, αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί;

 

Προσωπικά και σε άμμο και σε χαλίκι έχω δει άρτια ανάπτυξη φυτών και πλούσιο ρίζωμα, απλά κάποια φυτά βραχυπρόθεσμα (τους πρώτους τρις μήνες) είχαν καλύτερη ανάπτυξη στο χαλίκι, ενώ  μακροπρόθεσμα (μετά τους 3-4 μήνες)  είχαν καλύτερη ανάπτυξη στην άμμο. Η παρατήρηση αυτή αφορά μόνο τα νεοσύστατα ενυδρεία έως ενός έτους.

Στα παλιά ενυδρεία η διαφορές μεταξύ χαλίκι και άμμο ήταν εμφανή μόνο σε ορισμένα φυτά ενώ κάποια αναπτήσονταν εξίσου καλά και στα δυο υλικά.

 

 

Πιστεύω πως η αρνητική εμπειρία των περισσότερων με την άμμο έχει να κάνει με τον χρόνο που χρειάζεται για να στρώσει σε σχέση με το χαλίκι. Με απλά λόγια σε ένα νέο ενυδρείο θέλουμε να δούμε άμεσα θετικά αποτελέσματα, κάτι που με το χαλίκι το πετυχαίνουμε ποιο γρήγορα και εύκολα, ενώ στην άμμο αυτό μπορούμε να το πετύχουμε αρκετά αργότερα.

 

Πάντως αν δώσουμε στην άμμο χρόνο θα δούμε άκρος θεαματικά αποτελέσματα αρκεί η άμμος να είναι ποιοτική.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα πετρωματος και αναεροβιων περιοχων ομως μαλλον κοντρολαρεται με τα σαληγκαρια βυθου...

αν η άμμο έχει ομοιόμορφη κοκκομετρία και είναι χαλαζιακή απλά δεν πετρώνει ούτε με σφαίρες και δεν τίθεται θέμα αναερόβιων περιοχών ακόμη και με ύψος βοηθού 20 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

αν η άμμο έχει ομοιόμορφη κοκκομετρία και είναι χαλαζιακή απλά δεν πετρώνει ούτε με σφαίρες και δεν τίθεται θέμα αναερόβιων περιοχών ακόμη και με ύψος βοηθού 20 εκατοστά.

Ειναι...

Ομορφα!!

Στο προηγουμενο ποστ εγραψες οτι αν ειναι ποιοτικη η αμμο μας δινει αποτελεσματα θεαματικα....

Ποια αμμο ακριβως εννοεις να εχουμε εναν μπουσουλα?...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκινησει με χαλίκι..

Πολύ πιο εύκολο το φύτεμα χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα τα φυτά που σε λίγα λεπτά θα βρίσκονται στην επιφάνεια...

Γενικά πιάνουν πιο εύκολα στην αρχή..

Μετά έβαλα άμμο και δεν την αλλάζω με τίποτα...

Βέβαια πότε δεν κατάφερα να έχω εντζερια ντενσα.. Πάντα ήταν στην επιφάνεια.. αλλά δεν πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι...

Ομορφα!!

Στο προηγουμενο ποστ εγραψες οτι αν ειναι ποιοτικη η αμμο μας δινει αποτελεσματα θεαματικα....

Ποια αμμο ακριβως εννοεις να εχουμε εναν μπουσουλα?...

Η ομοιογενής κοκκομετρία η χαλαζιακή άμμος και η προμήθεια της από έμπιστους πωλητές είναι στοιχεία ποιότητας. (Παράδειγμα μια χαλαζιακή άμμος με κοκκομετρια 0,1-0,3mm θεωρήτε ομοιογενή.)

Η αμφιλεγόμενης προέλευσης άμμος και η ανομοιογενής κοκκομετρία είναι στοιχεία αμφιλεγόμενης άμμου.

Μια τέτοια άμμο αν και είναι φυσική δεν κάνει για το ενυδρείο μας και μπορεί να πετρώσει, να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές ή και να ευνοήσει το κυανοβακτήριο. (Παράδειγμα η αγορά μιας φυσικής αμμου που δεν πέρασε από κόσκινο περιέχει κόκκους από 0,06mm έως 1mm ή και παραπάνω.)

 

Και αν αναρωτιέσε γιατί δεν κάνει για το ενυδρείο μας και κάνει στην φύση είναι γιατί εκτός από τα πολλαπλάσια βακτήρια που έχει σε αριθμό και σε είδη η φύση έχει και πάρα πολλούς μικρο και μακρο οργανισμούς ζουζούνια κτλ και το βασικότερο διαθέτει πυθμενική ροή κάτι που δεν μπορούμε να τα έχουμε στο ενυδρείο μας.

 

Τέλος να πω πως δεν ενδείκνυται για το ενυδρείο μας  μια άμμος ψιλότερη από 0,1mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομοιογενής κοκκομετρία η χαλαζιακή άμμος και η προμήθεια της από έμπιστους πωλητές είναι στοιχεία ποιότητας. (Παράδειγμα μια χαλαζιακή άμμος με κοκκομετρια 0,1-0,3mm θεωρήτε ομοιογενή.)

Η αμφιλεγόμενης προέλευσης άμμος και η ανομοιογενής κοκκομετρία είναι στοιχεία αμφιλεγόμενης άμμου.

Μια τέτοια άμμο αν και είναι φυσική δεν κάνει για το ενυδρείο μας και μπορεί να πετρώσει, να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές ή και να ευνοήσει το κυανοβακτήριο. (Παράδειγμα η αγορά μιας φυσικής αμμου που δεν πέρασε από κόσκινο περιέχει κόκκους από 0,06mm έως 1mm ή και παραπάνω.)

 

Και αν αναρωτιέσε γιατί δεν κάνει για το ενυδρείο μας και κάνει στην φύση είναι γιατί εκτός από τα πολλαπλάσια βακτήρια που έχει σε αριθμό και σε είδη η φύση έχει και πάρα πολλούς μικρο και μακρο οργανισμούς ζουζούνια κτλ και το βασικότερο διαθέτει πυθμενική ροή κάτι που δεν μπορούμε να τα έχουμε στο ενυδρείο μας.

 

Τέλος να πω πως δεν ενδείκνυται για το ενυδρείο μας  μια άμμος ψιλότερη από 0,1mm

Τα υλικα-πετρωματα απο τα οποια αποτελειτε η αμμος πιστευεις οτι παιζουν ρολο;;

Πχ.μια χαλαζιακη αμμος αντιδρα καλυτερα σε ενα βυθο απο μια ασβεστολιθικη ή μια αμμο που περιεχει μεγαλες ποσοτητες σιδηρου ή πυριτιου(που αποτελουσε και παλιο φοβητρο για τις σιλικονες);;;

Π.χ. θα προτεινες αμμο απο καποια ηφαιστειογενη περιοχη της Σαντορινης;;

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα-πετρωματα απο τα οποια αποτελειτε η αμμος πιστευεις οτι παιζουν ρολο;;

Σαφως και παίζουν ρόλο, όσο ποιο ΄΄ακάθαρτη΄΄ είναι μια άμμος τόσο αυξάνεται το ενδεχόμενο να έχουμε κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο μας.

 

Πχ.μια χαλαζιακη αμμος αντιδρα καλυτερα σε ενα βυθο απο μια ασβεστολιθικη ή μια αμμο που περιεχει μεγαλες ποσοτητες σιδηρου ή πυριτιου(που αποτελουσε και παλιο φοβητρο για τις σιλικονες);;;

Η Χαλαζιακή άμμος αποτελείτε ως γνωστό από διοξείδιο του πυριτίου, αν όμως η αμμος μας δεν είναι καθαρή πχ πολύ καλά πληγμένη είναι λογικό να περιέχει εκτός το διοξείδιο του πυριτίου και άλλα πυριτικά άλατα και αυτά με την σειρά τους ευνοούν πάρα πολύ την εμφάνιση του κυανοβακτήριου. Γενικά αν η άμμο έχει εκτός από τα πυριτικά άλλα και άλλα μεταλλεύματα όπως σίδηρο που αναφέρεις μπορεί δημιουργηθούν προβλήματα ανάλογα με την περιεκτικότητα των ξένων ορυκτών, γιατί η άμμος δεν μπορεί όπως ο ζεόλιθος να δεσμεύσει τον σίδηρο όσο είναι φρέσκια στο ενυδρείο μας.

Για την ασβεστολιθική άμμο που ρωτάς δεν ξέρω δεν με αφορά καθώς είμαι μποστανας του όξινου νερού. 

Π.χ. θα προτεινες αμμο απο καποια ηφαιστειογενη περιοχη της Σαντορινης;;

Δεν δοκίμασα δεν γνωρίζω την σύσταση της, απλά δεν ξέρω.

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως οντως σαν "δισκας" που ειμαι και (οντας ασχετος σε σχεση με τους προλαλησαντες στο θεμα φυτεμενο)εχω παρατηρησει οτι η ξιλοκοκκη αμμο (πουδρα)ειναι οντως ακαταλληλη για τα περισοτερα ειδη φυτων..

Οι ριζες ειναι συνηθως ισχνες και παρολο που σε ολα τα ενυδρεια μου χρησιμοποιω σαλιγκαρια βυθου ευκολα παρατηρω σε σημεια με σχετικα χαμηλη ροη τουλαχιστον φωσφορικα...

Τον ζεολιθο που αναφερθηκε πιο πανω τον ειχα χρησιμοποιησει σε μερικα απο τα πρωτα ενυδρεια μου μιας και τοτε οι πετσοπαδες τον διναν χωρις δευτερη σκεψη για βυθο οπως και καποια ειδη πετρωματων που μοιαζαν με πετρες λαβας και που τοτε δεν ειχα μπει στην διαδικασια να ψαξω ποιο πετρωμα ηταν...

Ειχα παρατηρησει τοτε οτι μονιμα ειχα στο βυθο αλγες και ακομα δεν μπορω να εξηγησω αν εκανα εγω κατι λαθος ή ηταν φυσικη συνεχεια...

Παντως τα φυτα ηταν αρκετα υγιη ειδικα αυτα που μπαιναν μετα απο μηνες...

Χρηστο...

Υπαρχει καποια γνωμη-γνωση πανω σε αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλααααα χρονια ειχα στησει ενα 60αρι και οντας εντελως ασχετος, ειχα παρει για βυθο, ψιλη λευκη αμμο. Το σακούλι εγραφε Indian ocean sand. (Καλα για την ψαροσυνθεση δε γραφω τιποτα γιατι θα μαζευτειτε κ θα με λιθοβολησετε)

Μετα απο καμποσο καιρο που ετρεχε το ενυδρειο αποφασισα να βαλω μερικα φυτακια. Ολα καλα με το φυτεμα, αλλα μετα απο μερικες μερες το σημειο του φυτου απο την αμμο κ κατω, σαπιζε, με αποτελεσμα να λιωνει κ να κοβετε το φυτο. Πριν 2 χρονια που αρχισα να ασχολούμαι παλι με τα ενυδρεία (ολα φυτεμενα) ουτε καν σκεφτομουν τη χρηση αμμου. Σε ολα εγινε χρηση ψιλοκοκκου χαλικιου κ στο ενα μόνο stratum. Χαιρομαι ιδιαιτερα που ανοιγονται τετοια θεματα γιατί στο μυαλο μου η αμμος ειχε δαιμονοποιηθει λιγο. Απλα επειδη τα ορια μεταξύ χοντρής αμμου και ψιλου χαλικιου μερικες φορες ειναι δυσδιακριτα μηπως να μαζευαμε δειγματα κ με φωτο να τα βαζαμε καπου συγκεντρωμενα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω φυτέψει πολλά κσι σχετικά δύσκολα φυτά σε χαλίκι ( αρχικά με υπόστρωμα και μετά σε straum) με πολύ καλά αποτέλεσματα. Στην χσλαζιακη άμμο που έχω τώρα σαν βυθό,φυτεψα μονο valisneria gigantea, με εξίσου πολύ καλά αποτελέσματα.

Νομιζω οτι δεν έχουν διαφορές τα δυο υλικά, εκτος απο τα φυτά με πολύ ψιλες ρίζες, που νομιζω ευνοούνται στο χαλίκι.

Σωστα θα μπορεσει να απάντηση κάποιος αν έχρι το ίδιο ακριβως ενυδρείο, με τις ίδιες παραμέτρους, με τα ίδια φυτά και διαφορετικά υποστρώματα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@Αντώνη Κ

από το όνομα μόνο μπορώ να κρίνω την άμμο που αγόρασες με παρόμοια άμμο την είχα πατήσει πολύ παλιότερα και εγώ μιας και η κοκκομετρια της ήταν αχταρμάς από πούδρα έως σχεδόν χαλίκι.

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

στην άμμο προσωπικά μετά από μεγάλη δυσκολία μπόρεσα να βάλω κούβα αλλά αν μια φορά πιάσει και στείλει της ρίζες της στον βυθό δεν έχει πρόβλημα.

 

@stathis spithas

από την στιγμή που έβαλες πετρώματα όπως λες άγνωστης προέλευσης όλα είναι πιθανά, μπορεί η αλγες να οφείλονταν στα πετρώματα ή σε δικό σου λάθος η σε συνδυασμό των δυο, ότι και να πούμε τώρα είναι εικασίες.

Όσο για τον ζεόλιθο έχουν γραφτεί πάρα πολλά και εδώ στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα Χρηστο, η κουμπα ειναι δυσολη στο φυτεμα οτι βυθο και αν εχεις αχααχαχαχ :P

Μονο χωρις νερο φυτευεται ευκολα.

Παντως νομιζω οτι η αμμος ειναι λιγο δυσκολοτερη και στο καθαρισμα απ οτι το χαλικι.

Γενικα,δεν εχω θεματα με την αμμο,μιας που στο ενα γαριδαδικο εχω αμμο εδω και 2 χρονια περιπου,απλα για μενα στο χαλικι τα φυτα πιανουν πιο ευκολα απ οτι στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχιζα την κουβέντα λεγοντας οτι πιστεύω πως τα δύο υλικα δεν έχουν διάφορες ως προς τα φυτα. Δε νομιζω κάποιο απο τα δύο να διευκολύνει ή όχι την ανάπτυξη.

Οι υπόλοιπες συνθήκες παίζουν ρολο.

Ξέρετε, φως, λίπανση, διοξείδιο, συνθήκες νερου. Κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...