Jump to content

ποια είναι η σωστή ποσότητα και είδος τροφής για μια χελώνα δύο ετών


Romina

Recommended Posts

Καλησπέρα! είμαι πολύ χαρούμενη που επιτέλους είμαι μέλος του AQUQZONE γιατί το παρακολουθώ εδώ και καιρό και έχει ενδιαφέροντα θέματα.Έχω μαζί με τον γιο μου μια νεροχελωνίτσα δύο ετών, μάλλον αρσενική, τον Σίφη.Στην αρχή την ταϊζαμε μονο γαρίδες, τώρα τρώει και λαχανικά κυρίως ντομάτα και μαρούλι, όμως μου φαίνεται ότι δεν μεγαλώνει αρκετά αφού είναι ούτε 10 εκατοστά. Τρώει δύο φορές την ημέρα από 10 γαριδούλες και δυο τρια κομμάτια λαχανικών. Επιπλέον θέλω ν΄αλλάξω ενυδρείο αλλά αν είναι δυνατόν να πάρω ένα και να με βγάλει για καιρό.Τι διαστάσεις να πάρω;  

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς σετ απ και είμαι φίλη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μένα η χελώνα μου είναι δύο ετών περίπου (το καβούκι της είναι περίπου 20cm) και το ενυδρείο που επέλεξα να πάρω είναι 120Χ52Χ61. Τώρα για την διατροφή, κανείς δεν γνωρίζει να σου πει με σιγουριά. Έχω ξοδέψει άπειρες ώρες ψάχνοντας στο ίντερνετ και δεν υπάρχει στάνταρντ στην διατροφή. Άλλος λέει 2 φορές την μέρα ποσότητα ίση με το κεφάλι της, άλλος λέει όση ποσότητα μπορεί να φάει σε Χ λεπτά, γενικά άκρη δεν έβγαλα. Εγώ προσωπικά την ταΐζω δύο φορές την ημέρα με ένα μίγμα που αποτελείται από γαρίδες και δύο διαφορετικά στικς. Ενδιάμεσα ρίχνω κάνα μαρούλι μέσα ή λίγη μπανάνα. Όσο φαγητό και αν της δώσω πάντα ζητάει κι άλλο. Σε αυτό το φόρουμ κάποιος γνώστης είπε πως η ποσότητα φαγητού δεν επηρεάζει την ανάπτυξη της, απλά αυξάνονται οι ακαθαρσίες ανάλογα με την ποσότητα. Δεν ξέρω αν ισχύει όμως. Αν θέλεις κι άλλες γνώμες διάβασε λίγο τα υπόλοιπα θέματα, θα μάθεις πολλά πράγματα ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ο εξοπλισμός είναι το ενυδρείο 60Χ30Χ40 με διακόσμιση από πέτρες φυσικές που τις έχω κολλήσει με σιλικόνη ενυδρείου, οι οποίες είναι στο κέντρο του ενυδρείου, εσωτερικό φιλτρο SICCE με άνθρακα και ζεόλιθο 60λίτρων με ταχύτητα 300l/h, λάμπα led που λειτουργεί και για θέρμανση και για φωτισμό, ενώ την βγάζω όταν έχει ήλιο και στο φυσικό φως, σκούπα βυθού για να με βοηθάει στην αλλαγή του νερού και για τις ακαθαρσίες και το χειμώνα προσθέτω και βιταμίνες στο νερό.Κάνω κάτι λάθος γιατί είναι τόσο μικρή μόλις 7 cm;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες βλέπω δύο ελλείψεις. Πρώτον, έχεις λάμπα uvb? Δεύτερον, έχεις θερμοστατη για να ρυθμίζεις την θερμοκρασία στους 25 βαθμούς τον χειμώνα;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω.Είναι απαράιτητη; πάιζει ρόλο για την  ανάπτυξη της χελώνας;που μπορώ να βρω γιατί έψαξα σε καταστήματα με λάμπες , αλλά και στα PET SHOP και δεν βρήκα να πουλάνε χωριστά τουλάχιστον (τις είχε μόνο σε καπάκι από ενυδρείο ).όσο γι΄αυτό το χειμώνα που μετρούσα τη θερμοκρασία με θερμόμετρο, δεν έπεφτε κάτω από 25 βαθμούς. Ομως αυτό με το φωτισμό πρέπει να το δω.Αν μπορέις πές μου ZALAROS που να βρώ λάμπα UVB που να βιδώνει σε φωτιστικό; Α και κάτι άλλο μπορεί να είναι και UVA ή αποκλειστικά UVB;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλουμε να είναι uvb αλλά αν είναι και uva δεν μας πειράζει. Δεν ξέρω αν όλες οι uvb είναι και uva δεν έχω ιδέα. Η λάμπα αυτή είναι άκρως απαραίτητη. Χωρίς αυτήν όχι μόνο δεν αναπτύσσεται η χελώνα αλλά παθαίνει και ζημιά. Μαλακό καβούκι κλπ. Αν ψάξεις στο google λάμπα uvb Ελλάδα θα σου βγάλει αρκετά καταστήματα που έχουν λάμπες uvb σε διάφορες διαστάσεις και σχέδια.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zalaros θα ψάξω σίγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δε θα το πιστέψετε!Ενώ είχα την λάμπα UVB για μια εβδομάδα η χελώνα μου δεν ανέβαινε στο νησάκι της.Ενώ όταν έβαλα την παλιά λάμπα(μια απλή LED) ανέβαινε στο νησί όλη την ώρα.Πως το εξηγείτε αυτό? :angylaw:  :angylaw:

 

 

 

Α και κάτι άλλο.Πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καινούρια είμαι από έμπειρα αλλά από όσα έχω μάθει κι έχω δει ως τώρα θες και τις 2 λάμπες και την uvb και την θερμαντίκα πάνω στο σημείο που στεγνώνει. Φωτογραφίες ανεβάζει επιλέγοντας επιλεγμενη επεξεργασία. Οι λοιποί έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από μένα για να πάρεις πιο επίσημη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Μα με τόσο φωτισμό θα καεί το ζωάκι! Ξέρεις πόσα Watt να είναι οι λάμπες και πόση απόσταση;

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ rastaman..Πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Θερμαντικη 75w basing spot η άλλη uvb 5 Δεν καίγεται το καταευχαριστιεται

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ peetchy!.Μόλις τα καταφέρω θα δημοσιεύσω φωτογραφίες με το καινούριο ενυδρείο του Σήφη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποσταση τέτοια ώστε να παίρνεις τις σωστές θερμοκρασίες στο basking spot. Γύρω στα 20 30 εκατοστά από το basking spot θα το δεις στην πράξη με ένα θερμόμετρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώ εδώ και μέρες να ανεβασω φωτο όπως μου είπες rastaman και έχω προβλημα ,με το μέγεθος.Μέχρι ποιο μέγεθος επιτρέπεται να ανεβάσουμε φώτο και μήπως μπορώ να περιορίσω το μέγεθος με καποιον τρόπο; :geek:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και μέρες να ανεβασω φωτο όπως μου είπες rastaman και έχω προβλημα ,με το μέγεθος.Μέχρι ποιο μέγεθος επιτρέπεται να ανεβάσουμε φώτο και μήπως μπορώ να περιορίσω το μέγεθος με καποιον τρόπο; :geek:

Μπορεις online να το κάνεις http://www.picresize.com μειώνεις διαστάσεις και MB

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-62637-0-15965800-1477588913_thumb.jpg Ευχαριστώ πολύ! Να ο Σηφης μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...