Jump to content

Αναπαραγωγή: Cryptoheros Sajica


kadmos

Recommended Posts

πολυ ομορφα ψαρια,αντε με το καλο να μεγαλωσουν γρηγορα τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

 Πράγματι όμορφα ψάρια και δυστυχώς δεν εμφανίζονται συχνά στην αγορά. Πρόκειται για κιχλίδα που δε μεγαλώνει πολύ (12 εκ) και είναι αρκετά ήσυχο. Σε περίοδο αναπαραγωγής βέβαια γίνεται προστατευτικό, όπως όλες οι κιχλίδες. Ο χαρακτήρας του είναι ιδιαίτερος και είναι η πρώτη φορά που μπορώ να χαρακτηρίσω μια κιχλίδα χαριτωμένη! :D Η δε συνεργασία και οι κινήσεις του ζευγαριού έναντι μεγαλύτερων και πιο επιθετικών ψαριών, είναι απολαυστικότατες και πολλές φορές ξεκαρδιστικές. Με αφορμή αυτές τις παρατηρήσεις, να σημειώσω ότι η διαδικασία αναπαραγωγής των ψαριών, μας δίνει τη δυνατότητα να παρατηρήσουμε συμπεριφορές και στοιχεία του χαρακτήρα τους που δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε αλλιώς.

 Τις επόμενες ημέρες ξεκινάνε τα "δύσκολα" (ταΐσματα κλπ) και ελπίζω να πάνε όλα καλά, αφού είναι η πρώτη τους γέννα. Blue eyes rule!  :lol:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χρηστο. Το φουσκωμενο ειναι το θηλυκο; ξερεις που το ποσταρεις ετσι;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρησταρα!

Υπάρχει κάποιο λινκ για το συγκεκριμένο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χρηστο. Το φουσκωμενο ειναι το θηλυκο; ξερεις που το ποσταρεις ετσι; Send from the Heart of Amazonas

 

Ευχαριστώ Θοδωρή! 

Ο αρσενικός είναι αυτό με το καρούμπαλο στο κεφάλι, και η θηλυκιά, αυτό με τα κίτρινα θωρακικά και κοιλιακά πτερύγια.

Τι εννοείς για τη θέση της ανάρτησης;

Μπράβο Χρησταρα!

Υπάρχει κάποιο λινκ για το συγκεκριμένο ψάρι.

Ευχαριστώ Παρασκευά! Άντε να μεγαλώσουν με το καλό, κι ετοίμασε γυάλα. Νομίζω είναι καιρός ν' ανεβαίνεις την αμερικάνικη ήπειρο.

Μερικοί σχετικοί σύνδεσμοι, ακολουθούν παρακάτω.

http://www.aquaticcommunity.com/fish/tbarcichlid.php

http://www.cichlidsworld.org/show/Cryptoheros+Sajica+-+T-Bar+Cichlid/

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=134

http://www.fishbase.org/summary/15901

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!

Φανταζομαι πως η συγατοικηση τους με παρομοιες κιχλιδες τις κατατασουν στα ηρεμα ειδη...

Γιατι χσριτωμενες;;;

Ευχαριστώ Στάθη!

 Επειδή τα είχα μαζί με τις υπόλοιπες κιχλίδες στο 600άρι, είδα ότι δεν ενόχλησαν ποτέ κανένα άλλο ψάρι. Τα υπόλοιπα βέβαια δε σηκώναν και πολλά πολλά...

Δε δημιουργούν φασαρίες, αλλά προκειμένου να διεκδικήσουν χώρο για τη φωλιά τους, τα βάζουν και με πιο μεγάλα και επιθετικά ψάρια. Επιτυχώς λοιπόν απέτρεψαν συντονισμένα ένα firemouth αρκετά μεγαλύτερο απ' αυτά και ιδιαίτερα νευρικό, καθώς και ένα green texas! Στο synspilum τα βρήκαν σκούρα και τράπηκαν σε στρατηγική οπισθοχώρηση και αξιοπρεπώς. Άφηναν σταδιακά το επίμαχο σημείο, καλύπτοντας εναλλάξ ο ένας τα νώτα του άλλου! 

 Χαριτωμένα τα χαρακτηρίζω γιατί τα πρησμένα τους μάγουλα (ιδιαίτερα του αρσενικού), τα μπλε μικρά μάτια τους, τη φιλικότατη και παιχνιδιάρικη διάθεσή τους,όπως και το ξεχωριστό τρόπος κολύμβησης ( μάλλον λόγο μικρών πτερυγίων σε σχέση με τον "τετράγωνο" κορμό τους), μου φέρνουν τη διάθεση να τους τσιμπήσω τα μάγουλα. :D Όλα αυτά βέβαια γίνονται αντιληπτά μόνο από κοντά και όχι από φωτογραφίες ή ακόμα και βίντεο.

 Και μια που σε βρήκα εύκαιρο, να δηλώσω την επιθυμία μου να δω και δικιά σου καταγραφή από τις αναπαραγωγικές σου προσπάθειες. :D

Προσπάθειες σε σχέση με τα  ψάρια εννοώ, για αποφυγή παρεξηγήσεων. :D

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στάθη!

Επειδή τα είχα μαζί με τις υπόλοιπες κιχλίδες στο 600άρι, είδα ότι δεν ενόχλησαν ποτέ κανένα άλλο ψάρι. Τα υπόλοιπα βέβαια δε σηκώναν και πολλά πολλά...

Δε δημιουργούν φασαρίες, αλλά προκειμένου να διεκδικήσουν χώρο για τη φωλιά τους, τα βάζουν και με πιο μεγάλα και επιθετικά ψάρια. Επιτυχώς λοιπόν απέτρεψαν συντονισμένα ένα firemouth αρκετά μεγαλύτερο απ' αυτά και ιδιαίτερα νευρικό, καθώς και ένα green texas! Στο synspilum τα βρήκαν σκούρα και τράπηκαν σε στρατηγική οπισθοχώρηση και αξιοπρεπώς. Άφηναν σταδιακά το επίμαχο σημείο, καλύπτοντας εναλλάξ ο ένας τα νώτα του άλλου!

Χαριτωμένα τα χαρακτηρίζω γιατί τα πρησμένα τους μάγουλα (ιδιαίτερα του αρσενικού), τα μπλε μικρά μάτια τους, η φιλικότατη και παιχνιδιάρικη διάθεσή τους,όπως και ο ξεχωριστός τρόπος κολύμβησης ( μάλλον λόγο μικρών πτερυγίων σε σχέση με τον "τετράγωνο" κορμό τους), μου φέρνουν τη διάθεση να τους τσιμπήσω τα μάγουλα. :D Όλα αυτά βέβαια γίνονται αντιληπτά μόνο από κοντά και όχι από φωτογραφίες ή ακόμα και βίντεο.

Και μια που σε βρήκα εύκαιρο, να δηλώσω την επιθυμία μου να δω και δικιά σου καταγραφή από τις αναπαραγωγικές σου προσπάθειες. :D

Προσπάθειες σε σχέση με τα ψάρια εννοώ, για αποφυγή παρεξηγήσεων. :D

Και πανω που θα εβαζα φωτο απο παιδια και απο πουλια...

Το σκυλι μας βγηκε μπουταλας οποτε απο εκει δεν..χαχαχα

Τι μου κανεις τωρα παιζεις με τον πονο μου!!

Νομιζω οτι πιο ενδιαφερον εχει αυτο

post-49400-0-89110500-1474374022_thumb.jpg

post-49400-0-33709100-1474374062_thumb.jpg

απο τα κιλλι που μεγαλωσα τελευταια και απο τα ελντερακια...

Τα πρωτα γιατι δεν εκκολαφθηκαν στα χερια μου και καταφερα να μεγαλωσω μονο τρια(τα οποια τα χαρισα χωρις καν να τραβηξω φωτος)...

Και τα δευτερα γιατι "παραδοξως" γενναν σαν γκαμπυ..χαχαχαχα...

Τα σουριναμ ειναι μικρα αν και εχουν αρχισει να δειχνουν τα δοντια τους...

Σε πολλα αμερικανικα ειδη νομιζω οτι υπαρχει αρκετο υλικο στο θεμα του θοδωρη που σε βαζει να αναρτησεις την γεννα....

Και για δισκους σε ξεχωριστο θεμα μου...

Και απο τα αφρικανικα και τα γαριδαδικα δεν εχει ουσια ειναι πιο ευκολα απο γκαμπυ κατα την γνωμη μου....

Θα βαλω ομως απο επομενο εγχειρημα μου οταν βρω καταληλλο ζευγαρι για τον μονομαχο μου και αυτο που μου λειπει πιο πολυ....

Χρονο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα μια ερωτηση χρηστο...

Τι σ..α εχει το νερο στην περιοχη σου και με οτι ψαρι καταπιανεσαι βγαζεις γεννα;;;

Εχει μαγικες και ιαματικες ιδιοτητες οπως του καματερου μια εποχη;;;χαχαχα

Χωρις πλακα τωρα ...

Τι προεργασια-προαιτημασια κανεις στο νερο;;;

Link to comment
Share on other sites

 Έχετε δίκιο Στάθη, κι εσύ κι ο Θοδωρής. Από τη στιγμή που η γέννα δε θα πάρει μέρος στο σύστημα αξιολόγησης, η σωστή θέση είναι εδώ. Περιμένουμε λοιπόν την ώρα που θα βρεθεί ένα καλό κορίτσι για το μονομάχο σου και υπολόγισε σε μένα για εβδομαδιαία κάλυψη σε θαυματουργό νερό. :hehe

 Πέρα από την πλάκα, μένω στο κέντρο, οπότε το νερό είναι αυτό που χρησιμοποιεί όλη η πόλη. Ιδιαίτερη επεξεργασία δεν κάνω, πέρα από μια πρόσμιξη με νερό από αντίστροφη όσμωση στο ποσοστό που απαιτείται από την εκάστοτε περίπτωση. Κατά τα άλλα, εβδομαδιαίες αλλαγές, ποικιλία τροφών καλής ποιότητας και πολύ αγάπη! :)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Να συμπληρώσω κάτι που ίσως είναι και το βασικότερο. Ως είδος, προσπαθούμε να τα φέρουμε όλα στα μέτρα μας, χωρίς να υπάρχει μέτρο στις παρεμβάσεις μας τις περισσότερες φορές. Όταν δε οι ενέργειές μας έχουν στόχο να καλύψουν βαθύτερες ψυχολογικές μας ανάγκες, είναι πολύ δύσκολο ν' αντιληφθούμε τις αρνητικές επιπτώσεις που προκαλούμε, και για μερικούς, αδιάφορο. Εν προκειμένω τώρα, στην ενασχόλησή μας με τη διατήρηση ζωντανών οργανισμών σε ενυδρεία, θέτουμε ως αυτοσκοπό την ολοκλήρωση μιας ιδέας που μας έχει καρφωθεί (αναπαραγωγές, δημιουργία ιδιαίτερων ενυδρείων, κλπ), χωρίς να σκεφτόμαστε τις ουσιαστικές ανάγκες των ζωντανών και με απώτερο σκοπό την αναγνώριση και κάποιες φορές (αυτό είναι κατά τη γνώμη μου ιδιαίτερα άκομψο, τουλάχιστον) την κυριαρχία, επί των συγχομπιστών μας. Στη τελευταία περίπτωση βέβαια είναι λογικό να υπάρξουν προβλήματα και σε κοινωνικό επίπεδο και όχι μόνο στις γυάλες μας.

 Πιστεύω ότι η ενασχόλησή μας με τα ενυδρεία, καλύπτει το κενό που έχει δημιουργηθεί από την απόσταση που έχουμε από τη φύση. Είναι κρίμα λοιπόν να καταναλώνουμε χρήματα, χρόνο και άλλα πολλά, χωρίς ουσιαστικά να καλύπτουμε αυτή την ανάγκη, αλλά άλλες. Η φύση είναι ο μεγάλος δάσκαλος και μπορεί να μας δώσει ξεκάθαρα μαθήματα αφού δεν ταλαιπωρείται από τις σεμνοτυφίες του ανθρώπινου πολιτισμού. Διακρίνω λοιπόν σε φίλους συγχομπίστες κατά καιρούς, παρόμοιες με τις προαναφερθείσες αντιλήψεις (σε διάφορες κλίμακες), όπως τις παρατήρησα και σε μένα. Δεν νομίζω ότι αυτές οι αντιλήψεις γίνονται πάντα "πονηρά" αλλά όπως προείπα, δε γίνονται συνήθως εύκολα αντιληπτές. Τα εξόφθαλμα παραδείγματα που πήρα λοιπόν από τα ψάρια όσα χρόνια  ασχολούμαι με τα ενυδρεία, αποκάλυψαν ξεκάθαρα και τα δικά μου φάλτσα, ως κομμάτι της φύσης κι εγώ (και ίσως παρεκκλίνον σε κάποιο βαθμό) .

 Ολοκληρώνοντας λοιπόν τον λεκτικό παροξυσμό μου, θέλω να επισημάνω ότι αν κάνουμε λίγο παραπέρα αυτές τις άλλες ανάγκες μας και αντιληφθούμε το ενυδρείο ως κομμάτι της φύσης (που λειτουργεί αποκλειστικά με βάση τους δικούς της κανόνες), και όχι ως στοιχείο ιδιοκτησίας ή μέσο επίτευξης ξένων προς το αντικείμενο σκοπών, σίγουρα τα αποτελέσματα για μας αλλά και για ενυδρεία μας θα είναι εντυπωσιακά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να παρατηρήσουμε το τρόπο της φύσης και να αφεθούμε στους ρυθμούς της.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Πιστεύω ότι η ενασχόλησή μας με τα ενυδρεία, καλύπτει το κενό που έχει δημιουργηθεί από την απόσταση που έχουμε από τη φύση"

Αυτη η φραση σου ρε χρηστο για μενα τα λεει ολα!!!

Δυστηχως  ειναι θεμα ελλειψης οπως εγω το νιωθω....

Αλλα δεν περιμενα να το ακουσω και απο αλλον ανθρωπο....

:bow:  :bow:  :bow:  :bow: 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σουρωμενοι ειστε και οι δυο; τι λετε; τι φιλοσοφικο παραληρημα ειναι αυτο;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ρε σουρωμενοι ειστε και οι δυο; τι λετε; τι φιλοσοφικο παραληρημα ειναι αυτο; Send from the Heart of Amazonas

Πως αλλιώς; Είναι γραμμένα αυτά Θοδωρή... :bigemo_harabe_net-185:  :)

Link to comment
Share on other sites

 Να συμπληρώσω κάτι που ίσως είναι και το βασικότερο. Ως είδος, προσπαθούμε να τα φέρουμε όλα στα μέτρα μας, χωρίς να υπάρχει μέτρο στις παρεμβάσεις μας τις περισσότερες φορές. Όταν δε οι ενέργειές μας έχουν στόχο να καλύψουν βαθύτερες ψυχολογικές μας ανάγκες, είναι πολύ δύσκολο ν' αντιληφθούμε τις αρνητικές επιπτώσεις που προκαλούμε, και για μερικούς, αδιάφορο. Εν προκειμένω τώρα, στην ενασχόλησή μας με τη διατήρηση ζωντανών οργανισμών σε ενυδρεία, θέτουμε ως αυτοσκοπό την ολοκλήρωση μιας ιδέας που μας έχει καρφωθεί (αναπαραγωγές, δημιουργία ιδιαίτερων ενυδρείων, κλπ), χωρίς να σκεφτόμαστε τις ουσιαστικές ανάγκες των ζωντανών και με απώτερο σκοπό την αναγνώριση και κάποιες φορές (αυτό είναι κατά τη γνώμη μου ιδιαίτερα άκομψο, τουλάχιστον) την κυριαρχία, επί των συγχομπιστών μας. Στη τελευταία περίπτωση βέβαια είναι λογικό να υπάρξουν προβλήματα και σε κοινωνικό επίπεδο και όχι μόνο στις γυάλες μας.

 Πιστεύω ότι η ενασχόλησή μας με τα ενυδρεία, καλύπτει το κενό που έχει δημιουργηθεί από την απόσταση που έχουμε από τη φύση. Είναι κρίμα λοιπόν να καταναλώνουμε χρήματα, χρόνο και άλλα πολλά, χωρίς ουσιαστικά να καλύπτουμε αυτή την ανάγκη, αλλά άλλες. Η φύση είναι ο μεγάλος δάσκαλος και μπορεί να μας δώσει ξεκάθαρα μαθήματα αφού δεν ταλαιπωρείται από τις σεμνοτυφίες του ανθρώπινου πολιτισμού. Διακρίνω λοιπόν σε φίλους συγχομπίστες κατά καιρούς, παρόμοιες με τις προαναφερθείσες αντιλήψεις (σε διάφορες κλίμακες), όπως τις παρατήρησα και σε μένα. Δεν νομίζω ότι αυτές οι αντιλήψεις γίνονται πάντα "πονηρά" αλλά όπως προείπα, δε γίνονται συνήθως εύκολα αντιληπτές. Τα εξόφθαλμα παραδείγματα που πήρα λοιπόν από τα ψάρια όσα χρόνια  ασχολούμαι με τα ενυδρεία, αποκάλυψαν ξεκάθαρα και τα δικά μου φάλτσα, ως κομμάτι της φύσης κι εγώ (και ίσως παρεκκλίνον σε κάποιο βαθμό) .

 Ολοκληρώνοντας λοιπόν τον λεκτικό παροξυσμό μου, θέλω να επισημάνω ότι αν κάνουμε λίγο παραπέρα αυτές τις άλλες ανάγκες μας και αντιληφθούμε το ενυδρείο ως κομμάτι της φύσης (που λειτουργεί αποκλειστικά με βάση τους δικούς της κανόνες), και όχι ως στοιχείο ιδιοκτησίας ή μέσο επίτευξης ξένων προς το αντικείμενο σκοπών, σίγουρα τα αποτελέσματα για μας αλλά και για ενυδρεία μας θα είναι εντυπωσιακά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να παρατηρήσουμε το τρόπο της φύσης και να αφεθούμε στους ρυθμούς της.

Ειναι ιδεα για ωραιο θεμα πως το αντιλαμβανεται ο καθενας το χομπι μας......

Και ποιες αναγκες μας καλυπτει οπως και τι μας "προσφερει'.....

Ρε σουρωμενοι ειστε και οι δυο; τι λετε; τι φιλοσοφικο παραληρημα ειναι αυτο; Send from the Heart of Amazonas

Λιιιιιι :bigemo_harabe_net-94: γο............

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο.

Με το καλό να μεγαλώσεις τα μικρά!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ Μάκη!

 

Χρηστο, κανε ενα κοπο και ανεβασε το και στο αλλο!

Θα μπει στη θέση του σύντομα Θοδωρή! Είναι στα σκαριά....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο! Ευχομαι να σου ζησουν ολα και να μεγαλωσουν.Ειναι στο καλυτερο σπιτι με τον καλυτερο οικοδεσποτη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν.   :thumbsu:

Πολύ όμορφο είδος. Τα είχα "σταμπάρει" σε ένα βιβλιαράκι της Tetra που έβγαινε μηνιαία στα pet shop το 1980-1982... αλλά που να βρεις τέτοια ψάρια τότε.-

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν. :thumbsu:

Πολύ όμορφο είδος. Τα είχα "σταμπάρει" σε ένα βιβλιαράκι της Tetra που έβγαινε μηνιαία στα pet shop το 1980-1982... αλλά που να βρεις τέτοια ψάρια τότε.-

Εγώ τότε ήμουν 2-4 ετων!

Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν.   :thumbsu:

Πολύ όμορφο είδος. Τα είχα "σταμπάρει" σε ένα βιβλιαράκι της Tetra που έβγαινε μηνιαία στα pet shop το 1980-1982... αλλά που να βρεις τέτοια ψάρια τότε.-

Ευχαριστώ Νικόλα.

Έχει δίκιο ο Θοδωρής. Και τώρα δεν τα βλέπεις στην αγορά. Τα πέτυχα στο άσχετο, και μάλιστα είναι τα πρώτα ψάρια που αγοράζω χωρίς να τα έχω δει, πριν ανοίξω τη σακούλα. Μακάρι ν' ασχοληθούν κι άλλα παιδιά με την αναπαραγωγή (και αυτών αλλά και άλλων ψαριών), ώστε να μένουν τα ψάρια εδώ και να δημιουργείται σιγά σιγά μια σχετική ποικιλία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...