Jump to content

Αναπαραγωγή: Cryptoheros Sajica


kadmos

Recommended Posts

Συγχαρητήρια! Με το καλό να γίνουν ψαρούκλες! Σε πόσα λίτρα και με τι συγκατοίκους τα έχεις;

Επίσης το τσαμπί από τα αυγά δε κατάλαβα ακριβώς τι είναι... για apple snail μου κάνουν.. :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Χρήστο, πολύ ωραίο τα ψαράκια, σε βλέπω κ για άλλο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ενημέρωση μετά από 3 μήνες. Ο περισσότερος γόνος δυστυχώς χάθηκε στην αρχή, αφού έπρεπε να λείψω εκτάκτως για ένα τριήμερο και τα ψάρια δεν ταΐστηκαν...

Πρόλαβα 20 ψαράκια τα οποία μεγαλώνουν πλέον μια χαρά και είναι πολύ ορεξάτα.

Στο ενυδρείο υπάρχουν και τρία sturisoma panamense, από γέννα που είχα πριν ένα χρόνο.

 

IMG_3716a.jpg

IMG_3736a.jpg

IMG_3737a.jpg

IMG_3739a.jpg

IMG_3717a.jpg

IMG_3719a.jpg

IMG_3723a.jpg

IMG_3724a.jpg

IMG_3727a.jpg

IMG_3733a.jpg

IMG_3734a.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο. Πολυ ομορφες σκηνες! Και το ενυδρειο γεννηστρα θα μπορουσε ανετα να ειναι σαλονατο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Πολλά μπράβο δεν αξίζουν στο ψαρομπαμπά αφού τα έκανε ρόιδο...

Το ζευγάρι το έχω κρατήσει και πιθανόν να επιχειρήσω ξανά γέννα κάποια στιγμή. Ανάλογα με τη ζήτηση. Και εξηγούμαι. Το είδος είναι πανέμορφο (χωρίς να βγάζει μάτι) και με πολύ ιδιαίτερη συμπεριφορά. Δυστυχώς δεν απαντάται συχνά στα ενυδρεία μας εδώ και αρκετά χρόνια. Αν κάποιος έχει την ανάλογη όρεξη, μπορεί να στήσει ένα ενυδρείο 200-300 λίτρων Κεντρικής Αμερικής, με sajica, firemouth ή ellioti και ίσως ένα κοπάδι ξιφοφόρων στην επιφάνεια. Όποιο παιδί έχει διάθεση ν' ασχοληθεί με το είδος ή να στήσει κάτι ανάλογο, ευχαρίστως να του προσφέρω ψαράκια και όποιες πληροφορίες/ιδέες χρειαστεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από ένα species tank εκτός βέβαια από δύο ή περισσότερα species tanks!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα βίντεο απ' το βιότοπό τους, κάνοντας τις συνηθισμένες χαριτωμενιές στον "εισβολέα"...:)

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ψάρια και σπάνιο είδος.. Μπράβο φίλε. Πώς πάνε τώρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά μεγαλώσανε και αναγκάστηκα να τα αποχωριστώ. Η γυναίκα μου τα είχε αγαπήσει πολύ (περισσότερο από κάθε άλλο είδος) και τά 'βαψε μαύρα όταν φύγανε...

Το ζευγάρι, μετά τη γέννα, τοποθετήθηκε στο 600άρι με τις υπόλοιπες αμερικάνες. Όλο ετοιμάζουν φωλιές, και παρότι είναι ιδιαίτερα προστατευτικά, ακόμα και με ψάρια διπλάσιου μεγέθους, δε νομίζω να δουν προκοπή... Ετοιμάζεται στο μυαλό μου καινούρια γυάλα, αφιερωμένη σ' αυτά και τον βιότοπό τους.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Τα μικρά μεγαλώσανε και αναγκάστηκα να τα αποχωριστώ. Η γυναίκα μου τα είχε αγαπήσει πολύ (περισσότερο από κάθε άλλο είδος) και τά 'βαψε μαύρα όταν φύγανε...

Το ζευγάρι, μετά τη γέννα, τοποθετήθηκε στο 600άρι με τις υπόλοιπες αμερικάνες. Όλο ετοιμάζουν φωλιές, και παρότι είναι ιδιαίτερα προστατευτικά, ακόμα και με ψάρια διπλάσιου μεγέθους, δε νομίζω να δουν προκοπή... Ετοιμάζεται στο μυαλό μου καινούρια γυάλα, αφιερωμένη σ' αυτά και τον βιότοπό τους.:D

Χρήστο ότι ακουμπάς γίνεται χρυσός φίλε, σίγουρα θα φτιάξεις κάτι πολυ όμορφο! 

Κ σίγουρα θα αποτελέσει την τελευταία γυάλα. ..

Για αυτόν τον μήνα :D:P

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου είπαμε το ετοιμάζω...:D

Ούτε να σκεφτούμε ρε παιδί μου... Κάνε φίλους σου λέει μετά.:hehe

 

υγ Να σημειώσω ότι για τις εν λόγω σκέψεις μου, η σύζυγος έχει ενημερωθεί!:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...