Jump to content

φωλια ancistrus απο πηλο.


teo96

Recommended Posts

Καλησπερα. εφτιαξα αυτη τη φωλια απο πηλο χθες και σκεφτομαι να την καλυψω με βερνικι προληπτικα. θα υπαρξει καποιο θεμα;

post-59880-0-09037500-1474390753_thumb.jpg

post-59880-0-83842300-1474390758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η συσκευασια ελεγε οτι χρειαζεται να αφεθει για 24 ωρες στον αερα, δεν ελεγε κατι για ψησιμο 

Link to comment
Share on other sites

ναι. κλασσικος πηλος γραφει πως ειναι και για οποιαδηποτε εφαρμογη.

Έγινε επεξεργασία - teo96
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αυτον ειχα παρει κι εγω αλλα δεν τον χρησιμοποιησα ποτε στο ενυδρειο γιατι δεν μου φανηκε καθολου φυσικος πηλος.Μαλλον χημικος ειναι

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις εναν σωληνα pvc να σαι σιγουρος;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβάμαι ότι αν τον βάλεις μέσα σε νερό θα διαλυθεί, δοκίμασε το σε ενα κουβά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις εναν σωληνα pvc να σαι σιγουρος;

 

 εχω σωληνες pvc μεσα στο ενυδρειο ρωτησα για τον πηλο διοτι εχω πολλες επιλογες για φωλιες σε διαφορα μεγεθη και σχηματα. με λιγα λογια ο πηλος μπορει να με βοηθησει μελλοντικα να φτιαξω μια ιδανικη φωλια, οχι μονο για ανσιστρους.

 

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο πηλό, αλλά αν έχεις όρεξη, υπάρχει και αυτή η πιο όμορφη - κατά τη γνώμη μου- λύση.

ευχαριστω:)

 

Πολυ φοβάμαι ότι αν τον βάλεις μέσα σε νερό θα διαλυθεί, δοκίμασε το σε ενα κουβά...

εννοειται πως θα το εκανα αυτο πριν το βαλω, για αυτο ρωτησα και για το βερνικι. γιατι ηθελα να το αδιαβροχοποιησω πρωτα.

 

Θοδωρη αυτον ειχα παρει κι εγω αλλα δεν τον χρησιμοποιησα ποτε στο ενυδρειο γιατι δεν μου φανηκε καθολου φυσικος πηλος.Μαλλον χημικος ειναι

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

απο που το καταλαβες; 

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι εχει γινει παρομοια συζητηση στο παρελθον για τετοιου τυπου υλικο και τελικα δεν ειχε χρησιμοποιηθει απο τον χομπιστα...

Link to comment
Share on other sites

 εχω σωληνες pvc μεσα στο ενυδρειο ρωτησα για τον πηλο διοτι εχω πολλες επιλογες για φωλιες σε διαφορα μεγεθη και σχηματα. με λιγα λογια ο πηλος μπορει να με βοηθησει μελλοντικα να φτιαξω μια ιδανικη φωλια, οχι μονο για ανσιστρους.

 

ευχαριστω :)

 

εννοειται πως θα το εκανα αυτο πριν το βαλω, για αυτο ρωτησα και για το βερνικι. γιατι ηθελα να το αδιαβροχοποιησω πρωτα.

 

απο που το καταλαβες; 

για μυρισε το να δεις πως μυριζει.καμια σχεση με φυσικο πηλο.Εγω παντως δεν το χρησιμοποιησα

Link to comment
Share on other sites

οκ μαγκες ευχαριστω. θα το βαλω αυριο στο νερο(σε λεκανι εννοειται) να δω πως θα παει και βλεπουμε. το βερνικι τελικα μπορω να το χρησιμοποιησω; και κανονικο πηλο που μπορω να βρω;

Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα φορά θα δεις ότι αναφέρουν δύο μάρκες ως κατάλληλες για ενυδρειακη χρήση: Fimo και sculpey, δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία σε πηλους να σου απαντήσω αν όντως δημιουργούν πρόβλημα. Τελείως φυσική λύση είναι να βρεις slate που σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οντως αλλα δεν εχω τα εργαλεια:/ . θα κοιταξω να βρω fimo αν ειναι

Έγινε επεξεργασία - teo96
Link to comment
Share on other sites

τον εβαλα σε ζεστο νερο τρ να δω τι θα γινει. πηρα και fimo για να εχω το κεφαλι μ ησυχο(http://www.plaisio.gr/zografiki-diy/kataskeves-diy/glyptiki-sculpture/Staedtler-Fimoair-Basic.htm) αλλα τελικα δεν μου ειπατε, βερνικι κανει να βαλω μολις στεγνωσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει ο συγκεκριμενος....και μονο ενα συγκεκριμενο προιν της fimo ειναι καταλληλο...οχι ολοι οι πηλοι που βγαζει....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως το λενε;

αυτος που θελει ψησιμο

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω. αλλα ακομα δεν μ ειπατε. κανει να βαλω βερνικι;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οχι...

Παντως οσον αφορα τον πυλο εχω ενα πυλινο κιουπι αγορασμενο αρχικα για γλαστρα..

Που εδω και 6-7 που το εχω "κοσμει" διαφορα ενυδρεια μου χωρις απολυτως κανενα θεμα..

Μεχρι και γεννες απο ψαρια ειχα πανω σε αυτο κσι μεσα σε αυτο επιτυχημενες...

Βεβαια δεν γνωριζω τι ειδος πυλου ειναι αλλα ποτε απο την πρωτη στιγμη που το αγορασα δεν ηταν βερνικομενο....

Link to comment
Share on other sites

επιτελους:P . οκ θα κοιταξω να βρω τον συγκεκριμενο που θελει ψησιμο και θα στειλω μολις εχω νεα. (effect η soft πιστευω να ειναι το ιδιο πραγα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...