Jump to content

Αρχάρια. Τι χελωνάκι έχω ;


peetchy

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αμ βρε πες το μας έτσι :)

Τα χάρτινα τεστ δεν είναι ακριβές καλο είναι να πάρεις κάποια υγρά τεστ που είναι ακριβείας :) δοκίμασε και με υγρά και ενημέρωσε μας . Αν και πιστεύω πος είναι λάθος η ένδειξη.

Μου φενετε αδύνατον να διαβάζει αμμωνία σε δίκτυο της Αθήνας εκτός αν έχεις στις σωλήνες καπια φθορά οπος σκουριά η τρύπες με αποτέλεσμα να αλλοιώνουν την ποιότητα του νερού

Ευχαριστώ. Αυτό σκέφτομαι να κάνω.  Κάτι δεν έκανα σωστά. Θα πάρω σίγουρα υγρό τεστ. Αυτά κοροϊδία μου φαίνονται κι εινσι και πανάκριβα. ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ξέρεις επίσης οτι έχεις την δυνατότητα να πας λίγο νερό σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα και να ζητήσεις να σου κάνουν μετρήσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Να ξέρεις επίσης οτι έχεις την δυνατότητα να πας λίγο νερό σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα και να ζητήσεις να σου κάνουν μετρήσεις...

Ευχαριστώ. Δεν το ξέρα !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα ένα τεστ αμμωνιας με κατι μπουκαλακια κα 3 διαφορετικα υγρα που βαζω στο δειγμα νερου της JBL. Αμμωνια μου δειχνει 0. Τα ΝΟ2 (τα μετραω με υγρο τεστ κι αυτα βαζοντας 5 σταγονες σε 5ml νερου) φτανουν ομως 1 ή και λίγο παραπανω αν δεν κανω αλλαγη 50% του νερου καθε 4 μερες. Οποτε αλλαζω το νερο. Τι λες @rastaman;Εχω λιγα λιτρα οποτε φανταζομαι παιζει ρολο. Κάθε πότε πρέπει να τεστάρω το νερό;

Έγινε επεξεργασία - peetchy
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2016 at 9:41 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

 NO2 = 50???

τι εννοείς δεν καταλαβαίνω. Στην φώτο που σύναψα δείχνει τους αριθμούς. Ο δείκτης εμένα φτάνει 1 ή 2 όταν κάνω το τεστ 

20161124_083302.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε τι εννοώ??Τι είδα και τι έγραψα :(

Να με συγχωρείς αν σε αναστάτωσα άδικα :)

 

Για να έχεις νιτρώδη όμως κάτι δεν πάει καλά με το φίλτρο σου και την βιολογία σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χω καταλάβει .... Κάτι δεν πάει καλά σίγουρα. ...1 μήνα παιδεύομαι να το φέρω στα ισα του ....Χωρίς αποτέλεσμα. σκέφτομαι μετά τα Χριστούγεννα να το αλλάξω να ησυχάσω. ( hopefully ! )  Διαβασα εδω για το multikani και το σκεφτομαι σοβαρα. Αλλο θεμα: Εσείς που έχετε χρόνια εμπειρία δεν μου λέτε τι κάνετε τις διακοπες; Αναλαμβάνει την φροντίδα αλλος; Τα παίρνετε μαζί σας; Θα παγώσει μέσα στο καταχείμωνο στο αυτοκίνητο για να πάω Ήπειρο 1 βδομάδα. Ιδέες παρακαλώ ;-) @rastaman @leriban @Mr_Zoo @zalaros @Marich

Έγινε επεξεργασία - peetchy
Link to comment
Share on other sites

To multikani το χρησιμοποιούν αρκετοί στα χελωνοενυδρεία τους.Βέβαια οποιοδήποτε φίλτρο και να χρησιμοποιήσεις

που να επαρκεί για τα λίτρα σου πρέπει να το εφοδιάσεις και με τα κατάλληλα υλικά για να εκτελείται σωστά ο κύκλος

του αζώτου :)

Εφόσον συζητάμε για μια εβδομάδα μόνο διακοπές δεν θα έχει κανένα πρόβλημα το ζωντανό.

Θα το αφήσεις κανονικά στο ενυδρειάκι του με τον θερμαντήρα του και όλα θα πάνε καλά.

Φυσικά θα κάνεις μια αλλαγή νερού πριν το αποχωριστείς και σε καμία περίπτωση δεν θα ταίσεις παραπάνω

από το φυσιολογικό ούτε θα ρίξεις επιπλέον τροφή μέσα για να υπάρχει.

Αν αγχώνεσαι πολύ υπάρχουν και οι "ταμπλέτες διακοπών" την οποία την ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο και αυτή σιγά σιγά διαλύεται

και τρέφεται από την στήλη του νερού.Για μια εβδομάδα θεωρώ οτι δεν υπάρχει λόγος ούτε για κάτι τέτοιο.

Για την μεταφορά των ζωντανών μας μαζί μας στις διακοπές δεν το θεωρώ καλή ιδέα γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

To multikani το χρησιμοποιούν αρκετοί στα χελωνοενυδρεία τους.Βέβαια οποιοδήποτε φίλτρο και να χρησιμοποιήσεις

που να επαρκεί για τα λίτρα σου πρέπει να το εφοδιάσεις και με τα κατάλληλα υλικά για να εκτελείται σωστά ο κύκλος

του αζώτου :)

Εφόσον συζητάμε για μια εβδομάδα μόνο διακοπές δεν θα έχει κανένα πρόβλημα το ζωντανό.

Θα το αφήσεις κανονικά στο ενυδρειάκι του με τον θερμαντήρα του και όλα θα πάνε καλά.

Φυσικά θα κάνεις μια αλλαγή νερού πριν το αποχωριστείς και σε καμία περίπτωση δεν θα ταίσεις παραπάνω

από το φυσιολογικό ούτε θα ρίξεις επιπλέον τροφή μέσα για να υπάρχει.

Αν αγχώνεσαι πολύ υπάρχουν και οι "ταμπλέτες διακοπών" την οποία την ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο και αυτή σιγά σιγά διαλύεται

και τρέφεται από την στήλη του νερού.Για μια εβδομάδα θεωρώ οτι δεν υπάρχει λόγος ούτε για κάτι τέτοιο.

Για την μεταφορά των ζωντανών μας μαζί μας στις διακοπές δεν το θεωρώ καλή ιδέα γενικότερα.

Τι άμεση απαντηση! Ευχαριστω«! Δεν θα ταϊσω παραπάνω..Δλδ πώς θα ταϊσω ;

Θα της ριξω φαγητο για 1 βδομαδα ολο σε μια φορα;  Ή δεν θα ταίσω καθολου

Σορυ δεν καταλαβα... πάλι @rastaman  ;-(

Έγινε επεξεργασία - peetchy
Link to comment
Share on other sites

Θα της ρίξεις κανονικά φαγητό την ποσότητα που ρίχνεις συνήθως,θα την χαιρετήσεις και θα φύγεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Θα της ρίξεις κανονικά φαγητό την ποσότητα που ρίχνεις συνήθως,θα την χαιρετήσεις και θα φύγεις :)

 

Κι αντεχουν τόσο πολύ χωρίς φαγητό;; Μπραβο τους! Τι μαθαινω....

Link to comment
Share on other sites

και πολύ περισσότερο θα έλεγα!!

Ίσως βοηθήσει να τους χαμηλώσεις και την θερμοκρασία αλλά πάνω σε αυτό θα πρεπει να πάρουμε

την γνώμη των χελωνάδων μας ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος peetchy έγραψε:

 

Κι αντεχουν τόσο πολύ χωρίς φαγητό;; Μπραβο τους! Τι μαθαινω....

 

Ναί αντέχουν....και πάντα ένα πεινασμένο/η ψάρι/χελώνα είναι "το καλύτερο" από ένα πεθαμμένο/η από αμμωνία γιατί αφήσαμε τροφή για να τρώει... :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

και πολύ περισσότερο θα έλεγα!!

Ίσως βοηθήσει να τους χαμηλώσεις και την θερμοκρασία αλλά πάνω σε αυτό θα πρεπει να πάρουμε

την γνώμη των χελωνάδων μας ;)

 

Όχι η θερμοκρασία δεν πρέπει να χαμηλώσει.

 

Μετά από κουβέντα που είχα με ερπετολόγους στο συνέδρειο στο μουσείο Γουλανδρή, έμαθα ότι το σωστότερο είναι να μήν τις αφήνουμε ποτέ να πέφτουν σε χειμερία νάρκη γιατι αυτό πρέπει να γίνετε με απόλυτη ακκρίβεια (πχ. η θερμοκρασία να πέφτει κατά 0,5~1 βαθμό κελσίου ανά εβδομάδα), και ποτέ να μήν τις έχουμε σε ενδιάμεση κατάσταση γιατί μπορεί να πεθάνουν από ασητία και μεταβολικό σόκ καθώς θα έχουμε σταματήσει βασικές μεταβολικές λειτουργίες και ενώ το χελωνάκι θα τρώει θα είναι αδύνατο να χωνέψει.Αυτή η κατάσταση μπορει να οδηγήςει άμεσα σε σηπτικό σόκ και θάνατο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όχι η θερμοκρασία δεν πρέπει να χαμηλώσει.

 

Μετά από κουβέντα που είχα με ερπετολόγους στο συνέδρειο στο μουσείο Γουλανδρή, έμαθα ότι το σωστότερο είναι να μήν τις αφήνουμε ποτέ να πέφτουν σε χειμερία νάρκη γιατι αυτό πρέπει να γίνετε με απόλυτη ακκρίβεια (πχ. η θερμοκρασία να πέφτει κατά 0,5~1 βαθμό κελσίου ανά εβδομάδα), και ποτέ να μήν τις έχουμε σε ενδιάμεση κατάσταση γιατί μπορεί να πεθάνουν από ασητία και μεταβολικό σόκ καθώς θα έχουμε σταματήσει βασικές μεταβολικές λειτουργίες και ενώ το χελωνάκι θα τρώει θα είναι αδύνατο να χωνέψει.Αυτή η κατάσταση μπορει να οδηγήςει άμεσα σε σηπτικό σόκ και θάνατο!

 

Ευχαριστώ πολύ. Από περιέργεια πχ καλοκαίρι που λειπουμε περίπου 2 βδομάδες .... Τι είναι καλό να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος peetchy έγραψε:

 

Ευχαριστώ πολύ. Από περιέργεια πχ καλοκαίρι που λειπουμε περίπου 2 βδομάδες .... Τι είναι καλό να κανουμε;

 

 

Με θερμοκρασία δέν έχουμε θέμα οπότε το μόνο ζήτημα είναι η τροφή....προτείνω καλή προετοιμασία του ζωντανού με περισσότερη τροφή τις προηγούμενες δύο-τέσσερις εβδομάδες και νηστεία όσο λείπουμε άν η παροχή τροφής είναι αδύνατη...φυσικά μπορείς να ρίχνεις αποξηραμένες γαρίδες με ταίστρα! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρξει ταΐστρα υπάρχει χελωνοτροφή σε κόκκους ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

υπάρχει χελωνοτροφή σε κόκκους ;)

 

Ακόμα καλύτερα! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία πράγματα που μαθαίνω .... Ταΐστρα φαντάζομαι σε πετ σοπ. Η χελωνοτροφη σε κόκκους ποια είναι @gyristroula; Τα στικς ;  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ. Αν θες στείλε μου με μην. Τα στοιχεία σου από Δευτέρα μπορώ να σου την στείλω με ταχυδρομείο, έχω κ ένα χελωνακι ασβέστιο, μου έχουν μείνει από τότε που είχα χελωνάκια 3f51b6f85052e917a24ec8201202d326.jpg

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula ευχαριστώ μόλις σου έστειλα.  Μιας κι αναφέραμε τη διατροφή να ρωτήσω γιατί έχω λίγο μπερδευτει με την ποσότητα φαγητού.  Είναι 4.5 εκατοστά περίπου τις δίνω 10 στικς baby reptomin και 5 γαριδες. Είναι πολλα; Όλο πεινάει η άτιμη :-) Λαχανικά τα απορρίπτει προς το παρόν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες είναι λαίμαργες, όσο και να τους ρίξεις θα το φάνε :)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλο πόσο είναι το επιτρεπτό ;... Αν υπάρχει επιτρεπτό όριο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...