Jump to content

Ξεκίνημα με nano reef 60L


michalos

Recommended Posts

Καλά είσαι!Έχει ξεκινήσει ο κύκλος!Μπορεί τις επόμενες μέρες οι μετρήσεις σου να αυξηθούν αλλά μετά θα πέσουν!Μην βιάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, ποια προϊόντα με βακτήρια  προτείνετε να πάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μετρησα με λαθος τροπο την προυγουμενη φορα .Αντι να κοιταζω απο το πλαι το δοχειο του τεστ το κοιταζα απο επανω

Τωρα πιστευω οτι το εκανα σωστα ,εβαλα κ φωτο με την  μετρηση αμμωνιας , βλεπω ειναι 0.15 , το ΝΟ2 ειναι 1

post-62484-0-57273900-1476167751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μετρησα με λαθος τροπο την προυγουμενη φορα .Αντι να κοιταζω απο το πλαι το δοχειο του τεστ το κοιταζα απο επανω

Τωρα πιστευω οτι το εκανα σωστα ,εβαλα κ φωτο με την  μετρηση αμμωνιας , βλεπω ειναι 0.15 , το ΝΟ2 ειναι 1

attachicon.gifTEST.jpg

 

Εγώ τη βλέπω για μηδέν...Εμένα το συγκεκριμένο τεστ δεν μου έχει τύχει να είναι απόλυτα διαυγές...Αλλά ας με επιβεβαιώσουν οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, απο τοτε που πηρα τον ζωντανο βραχο με τρωει συνεχεια η απορια αν ειναι οντως ζωντανος ή οχι

Δεν εχω δει τπτ επανω του μεχρι τωρα  , μετα θα βαλω κ μια φωτο να δειτε το χρωμα κ το σχημα του , οπως ειπα απο μυρωδια δεν εβγαζε τπτ ουτε θαλασσα αλλα ουτε  βρωμουσε 

Πως θα ξερω οτι δεν μου εστειλαν dead οπως τον υπολοιπο νεκρο που εχω?

Ειναι λιγο πιο σκουρος απο τον νεκρο που εχω (που ειναι ασπρος) ,αλλα δεν εχει το χρωμα που βλεπω σε ενυδρεια με κοραλλινη κτλ.

Σκεφτομαι να παραγγειλω κ απο αλλου 1 ζωντανο ακομα να συγκρινω κ να σιγουρευτω οτι θα εχω μπολι για τον νεκρο μου βραχο...

Η αλλη σκεψη ειναι να ριξω βακτηρια (ουτως η αλλως θα το εκανα) και σε περιπτωση που οντως ειναι dead να δωσω ζωη στους βραχους μου

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια θα βάλεις ετσι και αλλιώς και θα βάζεις πάντα μια δόση σε κάθε αλλαγή νερου !

Ο ζωντανός βράχος εχει πιο σκούρο χρώμα απο τον νεκρό !

Κοραλινη μπορεί να μην δεις αλλα πιστεύω ότι θα καταλάβεις την διαφορά !

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια ναι ειναι πιο σκουρος ,εγω ειχα την εντυπωση οτι θα ηταν προς το κοκκινο χρωμα καφε και θα μυριζε θαλασσα

Στην φωτο επανω ο "ζωντανος "(ενα μεγαλο κομματι κ ενα μικρο διπλα του) και κατω ο νεκρος που ειναι ασπρος σαν γαλα 

post-62484-0-22888400-1476274158_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Για ζωντανος φαινεται, αν θες συμπληρωμα παρε απο χομπιστα(αγγελια) αλλα να μην εχει απταιζια

Link to comment
Share on other sites

thanks

Για αυτα τα 2 κομματια που εχω κυκλωσει λεω που πηρα ζωντανο, ειναι αυτος εδω:

http://www.aquario.gr/live-stock/sea-stock/live-rock/i-i-i-i-i-i-ioei-i-i-i-i-i-i-itmi-i-i-i-i-ifi-i-i-i-i-i-i-i-i.html

Οκ αφου το λετε εσεις που ξερετε καλυτερα μαλλον ζωντανος θα ειναι ,θα παρω και βακτηρια να ριξω καλου κακου και βλεπουμε

 

post-62484-0-92127200-1476277869_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το aquascape απο αυτο :

post-62484-0-17416600-1476449484_thumb.jpg

 

σε αυτο:

post-62484-0-16582000-1476449497_thumb.jpg

 

για να παταει λιγοτερη επιφανεια του βραχου στην αμμο αλλα και επειδη το ενυδρειο ειναι κυβος στην ουσια ,εχει πολυ υψος και λιγοτερο πλατος

Πως σας φαινεται ? καμια ιδεα πως θα μπορουσε να γινει καλυτερο με τους βραχους που εχω (2 μεγαλοι κ 5 μικροι) , ή να το αφησω ετσι?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα τώρα!Απλά μην τους κολλήσεις ακόμα για να εντοπίσεις τπτ σημεία που δεν έχουν καλή ροή. Σαν ιδέα, θα μπορούσε να τους στήσεις κάπως αμφιθεατρικά;Ώστε να έχεις χώρο μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα τώρα!Απλά μην τους κολλήσεις ακόμα για να εντοπίσεις τπτ σημεία που δεν έχουν καλή ροή. Σαν ιδέα, θα μπορούσε να τους στήσεις κάπως αμφιθεατρικά;Ώστε να έχεις χώρο μπροστά;

Καλη ιδεα θα σκεφτω πως θα μπορουσε να γινει ετσι , τωρα μου το χαλαει που ειναι  συμμετρικο κατι που δεν δειχνει φυσικο

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν επιτελουν απο ebay θερμαστρα και κυκλοφορητης .Θερμοκρασια εβαλα 26 βαθμους C .

Εφτιαξα και το aquascape καπως αμφιθεατρικο (thanks gallos) και τωρα μου αρεσει θα το αφησω ετσι . (φαινεται πιο πολυ στην 3η φωτο)

Θα κανω τις απαραιτητες μετρησεις και μολις στρωσει θα βαλω το ζευγαρι κλουνακια που θελω

post-62484-0-98957000-1476561268_thumb.jpg

post-62484-0-95079900-1476561279_thumb.jpg

post-62484-0-86875400-1476561300_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σημερα αγγιζω το γυαλι του ενυδρειο και το τζαμι ηταν πολυ ζεστο ..μετραω θερμοκρασια 33 βαθμοι !! ενω ειχα βαλει 26 βαθμους τον θερμοστατη ! Ευτυχως δεν ειχα ζωντανα μεσα θα τα εκανε βραστα !

Αυτα τα κινεζικα απο ebay μετρανε οτι ναναι ! Τωρα εβαλα το θερμοστατη 19 βαθμους να δω ποσο θα παει την θερμοκρασια 

Να παιζει ρολο που πηρα 100watt αντι 50 που κανονικα ειναι για το μεγεθος του ενυδρειου??

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ποιον πήρες ;

Βαλε φωτό !

αυτον εδω 

 

http://www.ebay.com/itm/122008547594?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=421010377848&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

εφαγε και την αρνητικη γιατι εκτος το προβλημα αυτο η φωτο στο ebay δεν εχει σχεση με το προιον

post-62484-0-59373200-1476598354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στον πινακα που εχει το κουτι λεει για 50lt 50-100watt , 75lt 50-150 watt ,αρα τα 100watt ειναι οκ για τα 60 lt που εχω

και επισης λεει στο οτι θερμαινει απο 18-32 βαθμους C !!! , πηγε 33 (1 βαθμο πανω απο το max που λεει) ενω ειχα το θερμοστατη 26 ,φαντασου να τον εβαζα παραπανω... κανονικος βρασμος!

Το παραξενο ειναι οτι δεν αναβε συνεχεια ,εβλεπα και εκλεινε κατα διαστηματα ,δουλευε δηλαδη ο θερμοστατης (δεν ειχε κολλησει), απλως ανεβαζε σε λαθος θερμοκρασια

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε michale χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , μην βασίζεσαι σε αυτούς τους θερμαντηρες !

Πρεπει να αγοράσεις έναν eliwell stc1000 με 10€ ώστε να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο και με την ψύξη το καλοκαίρι !

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του θεματος στα ειχαμε πει.....

Καλυτερα μεταχειρισμενα επωνυμα απο αγγελιες παρα αυτες τις π@π@ριες που πουλανε οι Κινεζοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...