Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιστρέφω δριμύτερος,το μεγάλο Blue Diamond δεν ήταν άρρωστο τελικά απλά κατά διαπίστωση όσων είδαν το ψάρι μάλλον ήταν τυφλό .Το κυρίως ενυδρείο είναι μια χαρά τώρα απλά είμαι σε φάση στρωσιματος του μικρού(anubia oval 260l,)προς το παρόν λειτουργεί με μια 2215 eheim, αλλά από ότι βλέπω δεν το καλύπτει και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο και καλύτερο και η 2215 θα μείνει σε ρόλο συμπληρωματικο

Link to comment
Share on other sites

Στυλιανε σου γραψαμε απο την αρχη οτι μαλλον το ψαρι δεν ειχε τιποτα απλα ηταν κουρασμενο....

 Τα τυφλα ψαρια αμφιβαλω αν εχουν τοσο κοκκινα ματια...

Το ψαρι ειναι ακομα στην κατοχη σου;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Στυλιανε σου γραψαμε απο την αρχη οτι μαλλον το ψαρι δεν ειχε τιποτα απλα ηταν κουρασμενο....

 Τα τυφλα ψαρια αμφιβαλω αν εχουν τοσο κοκκινα ματια...

Το ψαρι ειναι ακομα στην κατοχη σου;;

Όχι το έδωσα ,δεν ήταν δικό μου εξ αρχής και δεν μπορούσα να το βάλω στο κύριο ενυδρείο καθώς λόγω υπερκινητικοτητας στρεσαρε όλα τα υπόλοιπα τα οποία είναι υγιέστατα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως έχω ήδη πει διαθέτω ένα ενυδρείο 180×63×63 το οποίο δουλεύει με 3 2217 .Δεν έμεινα ικανοποιημενος με την ροή αυτή και γι αυτό αγόρασα ήταν σε προσφορά μια fluval fx6 και σκέφτομαι να μεταφέρω μια 2217 στο μικρό μου ενυδρείο και να αφήσω 2 2217 με την fx6 στο μεγάλο . Στο ενυδρείο έχω 10 δίσκους και 25 corydoras sterbai.Η γνώμη σας ;

Link to comment
Share on other sites

Mε ενα σαμπ θα εκαιγες το μισο ρευμα μ διπλη αποδοση .αφου ομως αποφάσισες να στηθεί ετσι νομίζω οτι εισαι οκ.αν θελήσεις να βαλεις κ αλλα ψαρια ,δοκιμασε το ενα απο τα δυο 2217 να εχει πολυ χαμηλη ροη κ να εχεις σφουγγαρι κ βιολογικο ριποτα αλλο.ολα αυτα μ την προϋπόθεση να (ξερεις)να ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

@Στυλιανός τα δύο αυτά φίλτρα που περιγράφεις είναι τελείως διαφορετικά και "δουλεύουν" με διαφορετικό τρόπο...το μέν fluval έχει περισσότερη ροή αλλά και λιγότερο βιολογικό υλικό ενώ τα 2217 έχουν χαμηλότερη ροή αλλά εκμεταλλεύονται στο έπακρο το βιολογικό τους υλικό...και τα δύο είναι πολύ καλά και είναι καθαρά υποκειμενικό το "πιό είναι καλύτερο"...

Link to comment
Share on other sites

@Στυλιανός νομίζω ότι είσαι εντάξει με αυτό το συνδυασμό. Παράκολούθησε με μετρήσεις πως ανταποκρίνεται το ενυδρείο στα ταΐσματα που πρέπει να κάνεις, ώστε να βρείς και μια ρουτίνα με τις αλλαγές σου.

 

@Husky_Jim με πρόλαβες. Προσωπικά χρησιμοποιώ το συνδυασμό των δύο εταιριών ώστε να εκμεταλλευτώ τα χαρακτηριστικά που ανέφερες.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

@Στυλιανός νομίζω ότι είσαι εντάξει με αυτό το συνδυασμό. Παράκολούθησε με μετρήσεις πως ανταποκρίνεται το ενυδρείο στα ταΐσματα που πρέπει να κάνεις, ώστε να βρείς και μια ρουτίνα με τις αλλαγές σου.

 

@Husky_Jim με πρόλαβες. Προσωπικά χρησιμοποιώ το συνδυασμό των δύο εταιριών ώστε να εκμεταλλευτώ τα χαρακτηριστικά που ανέφερες . 

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Στυλιανε το fx6 ειναι αλλης "κατηγοριας" φιλτρο απο το 2217....

Αν μπορουσαμε να το συγκριναμε με καποιο αλλο κλασικο της εχειμ αυτο θα ηταν το 2260....

Τεραστια δυναμη σε ροη και πολυ μεγαλυτερος καδος με δυνατοτητα να μπουν τα διπλασια + λιτρα βιολογικου υλικου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και ήθελα μια αλλαγή όσον αφορά την ροή ,νομίζω πως η ροή της 2217 ήταν μικρή κάτι που δημιουργουσε στατικότητα στα νερά του ενυδρείου . Άλλωστε όλοι προσπαθούμε να έχουμε στα ενυδρεια μας καλύτερη ανανέωση του νερού 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Γι αυτό και ήθελα μια αλλαγή όσον αφορά την ροή ,νομίζω πως η ροή της 2217 ήταν μικρή κάτι που δημιουργουσε στατικότητα στα νερά του ενυδρείου . Άλλωστε όλοι προσπαθούμε να έχουμε στα ενυδρεια μας καλύτερη ανανέωση του νερού 

Επειδη  δουλευα ενα φχ5 με συνδιασμο με 2217 και κατα περιοδους με 2260 και τωρα με 2250 στα ιδια λιτρα με τα δικα σου....

Θα σου προτεινα τις "φισουνες" του φχ6 να τις βαλεις να χτυπαν διαγωνια και προς τα επανω γιατι η ροη θα ειναι τοσο εντονη που τα ψαρια θα ενοχλουνται και θα εχεις και προβληματα με το ταισμα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4 φορά που βρίσκω αυγά στο μεγάλο ενυδρείο ,πρώτη φορά όμως που γέννα ένα νέο ζευγάρι που δημιουργήθηκε πριν από 3ημερες και σήμερα γεννήσαν για πρώτη φορά ,η γέννα δυστυχώς έγινε στο μεγάλο ενυδρείο και μάλλον δισκάκια δύσκολα θα γγεννήθουν,όμως αυτή τη φορά με ενδιαφέρει να δω εάν το ζευγάρι είναι όντως γονιμο.Το άλλο μου ζευγάρι το τοποθέτησα μόνο του σε 260 λίτρα ενυδρείο και περιμένω με τη σειρά του νέα γεννητούρια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Το άλλο μου ζευγάρι το τοποθέτησα μόνο του σε 260 λίτρα ενυδρείο και περιμένω με τη σειρά του νέα γεννητούρια. 

Ειναι σκετη γιαλα;

Με τι φιλτρανση το δουλευεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ειναι σκετη γιαλα;

Με τι φιλτρανση το δουλευεις;

Τους έχω ξύλα μόνο για να γεννησουν και μια 2217 φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Τους έχω ξύλα μόνο για να γεννησουν και μια 2217 φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρια 

Αν δεις ουρες θα πρεπει να κλεισεις τις εισοδους του φιλτρου γιατι την πρωτη μερα ειναι καπως σαστησμενα και πανε ακριβως εκει που δεν πρεπει...

Εισοδους φιλτρου...

Θερμοστατες κτλ....

Επισης καλο θα ηταν το πιο σκουρο πραγμα στο ενυδρειο να ηταν οι γονεις γιατι πολλες φορες σε κοινωνικο τα εχω δει να τους μπερδευουν με αλλα αντικειμενα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά ,τα αυγά από τους δισκους δεν φαίνονται να έχουν fungus και θα ήθελα να ρωτήσω τους "πατεραδες" τι ενυδρείο πρέπει να αγοράσω ώστε την επόμενη φορά να δοκιμάσω την τύχη μου με δισκάκια ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Χαίρεται παιδιά ,τα αυγά από τους δισκους δεν φαίνονται να έχουν fungus και θα ήθελα να ρωτήσω τους "πατεραδες" τι ενυδρείο πρέπει να αγοράσω ώστε την επόμενη φορά να δοκιμάσω την τύχη μου με δισκάκια ;

 

Ένας κύβος 60χ60χ50υψος είναι αρκετός!

 

Προτείνω να βάψεις όλες τις πλευρές (εκτός της μπροστινής φυσικά :) ) με ένα γαλάζιο/θαλασσί χρώμα, να έχεις μέσα ένα μόνο κώνο (bare bottom) και να το δουλέψεις με ένα 'ήπιο' φίλτρο χωρίς μεγάλη ροή! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Χαίρεται παιδιά ,τα αυγά από τους δισκους δεν φαίνονται να έχουν fungus και θα ήθελα να ρωτήσω τους "πατεραδες" τι ενυδρείο πρέπει να αγοράσω ώστε την επόμενη φορά να δοκιμάσω την τύχη μου με δισκάκια ;

Αρτεμια...:bigemo_harabe_net-62:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αρτεμια...:bigemo_harabe_net-62:

Ετοιμαζε αρτεμια Στυλιανε...

"Δουλεψε το"απο τωρα...

Οποιδηποτε ενυδρειο μεγαλυτερο-ισο απο αυτο που αναφερει ο Δημητρης μπορει να γινει γεννηστρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα το φιλτρο να ειναι αεροφιλτρο με τον σπογγο μπολιασμενο.επισης η σιλικόνη της γεννηστρας ασπρη.ο θερμοστατης στους 27..28 κ προσπαθησε ο χωρος που θα μπει η γεννηστρα να σ βολευει για ευκολες αλλαγες.προσεχε ιδιαίτερα τις αλλαγες,η γεννηστρα εχει λιγα λιτρα κ δεν συγχωρεί λαθη.sos ταιζε κανονικα κ προσεχε να τρωει η θηλικια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο παράδεισος του δισκά, όταν πεθανουν οι δισκαδες εκεί πηγαίνουν !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...