Jump to content

Ιδιοκατασκεύη Nano 45*45*52 με Sump 50*35*40


lionheart

Recommended Posts

Καλησπέρα,

την ερχόμενη εβδομάδα θα παραγγείλω τα τζάμια.

Το κυρίως ενυδρείο θα είναι με 8'' τζάμι, το sump με 6''. Με 8αρι τζάμι θα είναι και το εξωτερικό μπαλκόνι που θα κάνω. Το πίσω τζάμι θα είναι 5 εκατοστά κοντύτερο. 

Το κυρίως θα έχει κόντρες μόνο κάτω, ενώ το sump θα έχει λογικά 3 χωρίσματα.

Σκέφτομαι να τα κολλήσω με την De Braven αν και δεν την έχω βρει ούτε στο Πρακτικερ, ούτε στο Leroy (Θεσσαλονίκης)...

Θα παραθέσω τις διαστάσεις, μήπως και βρείτε κάποιο λάθος.

Κυρίως Ενυδρείο
Πάτος:45*45
Μπροστά:45*52
Πίσω:45*47
Πλάγια:43,2*52 (εδώ άφησα και 2 χιλιοστά για τους αρμούς, και θα ήθελα τη γνώμη σας αν πρέπει)

 

Κόντρες

Θα έχουν όλες 5εκ πλάτος.
Πίσω-Εμπρός: 42,6εκ (Εδώ έχω υπολογίσει 4 χιλιοστά αποστάσεις από τα πλαϊνα τζάμια και θέλω και εδω τη γνώμη σας)
Πλάγιες:31,8εκ (Εδώ με την ίδια λογική έχω υπολογίσει συν 4 χιλιοστά αποστάσεις από τις πίσω-εμπρός κόντρες)
Άρα σύνολο 2τεμάχια*42,6εκ*5εκ και 2τεμάχια*31,8εκ*5εκ


Sump

Το sump θα έχει τις διαστάσεις του τίτλου με 6'' τζάμι. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν πρέπει να γίνει κατά 5εκ ψηλότερο.
Πάτος:50*35
Μπροστά-Πίσω:50*40
Πλάγια:33,6*40 (και εδώ βγάζω 2 χιλιοστά για τους αρμούς). 
Για τα 3 χωρίσματα, έτσι όπως το σκέφτομαι, θα είναι 2 τεμάχια 35*33,6 τα οποία θα κάθονται κάτω (άρα θα είναι 5 εκ από το χείλος).
Το 3ο θα είναι ψηλότερα κατά 3 εκ από τον πυθμένα και 5εκ και αυτό από το χείλος. Άρα 32*33,6.

Εξωτερικό Μπαλκόνι

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Τα εξωτερικά μπαλκόνια, έχουν εμπρός μέρος ή όχι;

Αυτό θα έχει ύψος 15εκ (από το χείλος προς τα κάτω). Μήκος 45 εκατοστά όσο φυσικά το σύνολο του ενυδρείου.
Ο πάτος, άρα το πλάτος του θα είναι 12εκ. Τα πλαϊνά θα είναι κολλημένα όπως και το ενυδρείο, εσωτερικά.
άρα:

Πίσω τζάμι: 15εκ*45εκ
Κάτω τζάμι (αυτό με τις τρύπες): 12εκ*45εκ
Πλαϊνά:11,1 * 14,1 (και εδώ έχω αφαιρέσει 1 χιλιοστό αρμού)
Το παρόν, είναι με τη σκέψη ότι δεν χρειάζομαι μπροστά τζάμι για τον μπαλκόνι. Αν χρειάζομαι θα αλλάξει αναλόγως.
Αυτά και συγνώμη αν κούρασα.

Θα με βοηθούσατε αν δείτε ότι υπάρχει κάποιο λάθος στη σκέψη, κυρίως στα κενά των αρμών, στα συνολικά μήκη και οτιδήποτε θεωρείτε ότι κάπου θα σκαλώσει.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Αφαίρεση background στο κείμενο
Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμια του κυριως αν και χοντρα καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Του σαμπ καν το με 5αρι ειναι υπερβολη το 6αρι γιατι δενει και με τα χωρισματα

Μπορεις να παρεις την Bison απο τα καταστηματα που ανεφερες, πολυ καλη

12295_1_L.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη και ευχαριστώ για την απάντηση...Δεν είχα διαβάσει καλά λόγια για την συγκεκριμένη γι αυτό και την απέκλεισα. Μου την πρότειναν και άλλοι όμως και θα δω τι θα κάνω...Την De Braven την βρήκα μόνο διαδικτυακά σε τιμή 6,30...

 

Για τα τζάμια ήθελα ασφάλεια πάνω από όλα...Ξέρω ότι το κυρίως μπορούσε με πάνω κάτω κοντρες να πήγαινε και στο 6αρι...Αλλά το ήθελα rimless. 

 

Για το sump 5αρι ε; Επειδή δεν έχω αποφασίσει αν το ύψος θα είναι 40 ή 45 το υπολογίζω με 6αρι και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να κανεις μπαλκονι;

με 2 τρυπες φ 35 και σωληνες φ 32 μπορεις να κανεις την κατεβασια του νερου.

δες το θεμα του Παναγιωτη εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/103378-panacube/page-2 

 

αλλη λυση ειναι εσωτερικη υπερχειληση οπως εδω http://www.dreamwaters.net/overflow μπορεις να ρωτησεις για τιμη.

 

το μπαλκονι μου φαινεται οτι θα προσθεσει τζαμπα ογκο στην κατασκευη

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ο λόγος που κάνω εξωτερικό μπαλκόνι είναι για καλύτερο surface skimming. Για τις τρύπες και στη δική μου σκέψη ήταν 2 των Φ32 με την μία τρύπα Durso και την άλλη 'ασφαλείας'.  Η επιστροφή μου θα είναι μια αντλία 2500λτ/ω πιστεύω για τα λίτρα μου υπεραρκετή.

 

Φοβάμαι τις απλές τρύπες κυρίως για θόρυβο. Βέβαια φαντάζομαι και εκεί μπορεί να γίνουν Durso απ'εξω...

 

Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου, τις έχω δει τις περισσότερες κατασκευές, θεώρησα όμως την επιλογή μου καλύτερη μόνο και μόνο για το filming.

 

Σίγουρα θα μου βγει πιο οικονομική πάντως η δική σου...Θα το μελετήσω ευχαριστω.

 

Edit: Ξέχασα να γράψω για τη δεύτερη υπερχείλιση που προτείνεις (dream waters) ότι , νομίζω ότι θα είναι υπερβολή για τις διαστάσεις μου να έχω μέσα στο ενυδρείο κάτι.

Έγινε επεξεργασία - lionheart
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...