Jump to content

Recommended Posts

καλημερα 

τελικα διαβασα πολλα εμαθα,επηξα,μπερδευτικα, μου λυθηκαν καποιες αποριες και καποιες οχι θα ηθελα καποια βοηθεια

ας τα παρουμε απο την αρχη

ναι εκανα και εγω τα λαθη μου και δυστηχως εχασα καποια ψαρια στην αρχη και εκανα και παποια περιτα εξοδα

για αρχη πηρα ενα μικρο ενυδρειο καπου στα 15 λιτρα το μετιανισα γρηγορα και τελικα κατεληξα σε ενα juvel 120 με το φιλτρο μεσα 

ολα καλα εφτιαξα το νερο εκανα τις μετρησεις μου (με την βοηθεια της κοπελας απο το pet shop)και αφου το νερο ηταν οκ εχω βαλει μεσα 4  corydoras πιο μετα εβαλα 7 νεον και 2 μολυ (κιτρινο μαυρα)

το ενυδρειο μεσα εχει μια μεγαλη πετρα με πολλες τρυπες και μου μοιαζει λιγο αδειο

φυτα ακομα δεν θελω να βαλω θελω να προσπαθεισω να βαλω στο μικρο ετσι ωστε να μαθω πρωτα να τα συντηρω και μετα στο μεγαλο εαν και εφοσον τα καταφερω

απορια 1 ποσες ωρες να αφηνω τις λαμπες και εαν μπορω να τις αναβω λιγο το πρωι και λιγο το βραδυ

           2 να βαλω ανα φως νυχτως μεσα και εαν ναι μπλε η κοκκινο 

          3 την ταμπλετα νατην σπαω η να την ριχνω ολη μεσα θα τρωνε και τα 4 cory μεχρι τωρα την ετριβα

ευχαριστω και να ειστε σιγουροι θα εχω και αλλε ς αποριες

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

τελικα διαβασα πολλα εμαθα,επηξα,μπερδευτικα, μου λυθηκαν καποιες αποριες και καποιες οχι θα ηθελα καποια βοηθεια

ας τα παρουμε απο την αρχη

ναι εκανα και εγω τα λαθη μου και δυστηχως εχασα καποια ψαρια στην αρχη και εκανα και παποια περιτα εξοδα

για αρχη πηρα ενα μικρο ενυδρειο καπου στα 15 λιτρα το μετιανισα γρηγορα και τελικα κατεληξα σε ενα juvel 120 με το φιλτρο μεσα 

ολα καλα εφτιαξα το νερο εκανα τις μετρησεις μου (με την βοηθεια της κοπελας απο το pet shop)και αφου το νερο ηταν οκ εχω βαλει μεσα 4  corydoras πιο μετα εβαλα 7 νεον και 2 μολυ (κιτρινο μαυρα)

το ενυδρειο μεσα εχει μια μεγαλη πετρα με πολλες τρυπες και μου μοιαζει λιγο αδειο

φυτα ακομα δεν θελω να βαλω θελω να προσπαθεισω να βαλω στο μικρο ετσι ωστε να μαθω πρωτα να τα συντηρω και μετα στο μεγαλο εαν και εφοσον τα καταφερω

απορια 1 ποσες ωρες να αφηνω τις λαμπες και εαν μπορω να τις αναβω λιγο το πρωι και λιγο το βραδυ

Εξη με οχτω ωρες.

           2 να βαλω ανα φως νυχτως μεσα και εαν ναι μπλε η κοκκινο 

Δεν χρειαζεται.

          3 την ταμπλετα νατην σπαω η να την ριχνω ολη μεσα θα τρωνε και τα 4 cory μεχρι τωρα την ετριβα

ευχαριστω και να ειστε σιγουροι θα εχω και αλλε ς αποριες

Να την ριχνεις ολη.

 

Υ.Σ α) Φυτα βαλε μην τα φοβασε(βαλε ευκολα).

      β)Τα κορυντορας και τα νεον θελουν μαλακο νερο,τα μολυ σκληρο δεν ταιριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

το φως αμα το βαλω για προσωπικο γουστο θα τους κανω κακο?

που μπορω να διαβασω για συνδιασμους ψαριων ετσι ωστε να μην κανω λαθη υπαρχη κανα λινκ?για το φως το λεω διοτι το ενυδριο το εχω στην κρεβατοκαμαρα μου και γουσταρω να τα παρακολουθω ετσι και αλιως το απογευμα ειμαι στο σπιτι που λογικα θα εχει κλεισει το φως γιαυτο το λεω

για να βαλω φυτα πλεον πρεπει να το ξανα αδειασω φανταζομαι και ξανα απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

το αποφασισα να βαλω φυτα τουλαχιστον να κανω μια προσπαθεια

το ενυδριο μοιαζει αδειο οποτε μαλλον πρεπει

εχετε να μου προτεινετε καποια ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω το ειδα και εγω το θεμα αυτο απλα ειναι αρκετα και εγινα λιγο ματσο

εχω κανα 2 αποριες

πρεπει να ξανα αδεισω ολο το ενυδειο για να βαλω υποστρωμα?

η μπενουν και καποια ετσι?

μετα παιζουν ρολο τα ψαρια που εχω στην επιλογη τον φυτων?

ευχαριστω  

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα δεν είναι απαραιτητο για εύκολα φυτά.Επίσης κάποια από αυτά που βρίσκονται στην λίστα δένονται σε ξύλο ή πέτρα και δεν χρειάζονται φύτεμα.

Έχεις άμμο ή χαλίκι στο ενυδρείο σου ?

Αν τα ψάρια είναι αυτά που περιγράφεις παραπάνω δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τα φυτά.

Βέβαια την ψαροσύνθεση καλό θα είναι να την διορθώσεις όσο είναι ακόμα νωρίς .

 

Μπορείς να βάλεις μια φώτο από το ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

εχω δει που βαζουν σωληνες  pvc για να φτιαξουν καποια σπηλια ειναι σωστο?

και εαν βαλω να βαλω καποια κολλα(κανουν ολες η πρεπει καποια συγκεκριμενη)και να την καληψω με το χαλικακι του βυθου μου?

εαν υπαρχει κανα λινκ που να λεει για το πως θα φτιαξουμε σπηλιες?

θα με βοηθουσε πολλη

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω φωτο το απογευμα καποια στιγμη ειμαι στην δουλεια τωρα

εχει χαλικακι ψιλο

μεσα εχει τωρα 7νεον  3 μολυ 4 κορυ 2 πριστελα 2 ροδοστομους 5 γκαπυ εαν δεν κανω λαθος τα μολυ ειναι αυτα ππου δεν πανε

την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησω και ενα πιο μικρο που εχω που θα του βαλω υποστρωμα  για να βαλω φυτα και λογικα εκει θα τα βαλω τα μολυ

τι να κανω τα πιο πολλα ψαρια μας τα φεραν δωρο του μικρου και τωρα προσπαθω να τα βολεψω ολα

Link to comment
Share on other sites

ελεγα να κανω κανα 2 σπηλιες για εφε πιο πολλη.εχω σκοπο να βαλω και ενα ancistrus οποτε να κανω τουλαχιστων μια ειανι σωστος αυτος ο τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να έχεις!

Γιατί έφαγες τόσο κόλλημα με τις σπηλιές; 

Τα ψάρια σου δεν χρειάζονται σπηλιές αλλά αν εσύ θέλεις να βάλεις γιατί σου αρέσουν οπτικά.. μία φυσική λύση είναι η καρύδα!

https://www.google.gr/search?q=cocoon+cave+aquarium&rlz=1C1AVNE_enGR688GR688&espv=2&biw=1280&bih=694&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi_65jg3LnPAhWMcRQKHbS3CFcQsAQIGQ#tbm=isch&q=aquarium+coconut+cave

Μπορείς να πάρεις μία καρύδα κ να την σπάσεις όπως θέλεις εσύ κ να φτιάξεις μία σπηλιά.

Επίσης θα μπορείς πάνω της να δέσεις φυτά εύκολα που δεν θέλουν φύτεμα. Π.χ. anubia nana!

Ένας άλλος τρόπος είναι να φτιάξεις σπηλιές με πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω φωτο το απογευμα καποια στιγμη ειμαι στην δουλεια τωρα

εχει χαλικακι ψιλο

μεσα εχει τωρα 7νεον  3 μολυ 4 κορυ 2 πριστελα 2 ροδοστομους 5 γκαπυ εαν δεν κανω λαθος τα μολυ ειναι αυτα ππου δεν πανε

την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησω και ενα πιο μικρο που εχω που θα του βαλω υποστρωμα  για να βαλω φυτα και λογικα εκει θα τα βαλω τα μολυ

τι να κανω τα πιο πολλα ψαρια μας τα φεραν δωρο του μικρου και τωρα προσπαθω να τα βολεψω ολα

 

Λυπάμαι που στο λέω αλλά εαν όλα αυτά τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου στα πρότεινε η κοπέλλα από το pet shop μάλλον

πρέπει να αναθεωρήσεις για την σχέση σας...

Αν ρίξεις μια ματιά στα προφίλ τους θα δεις οτι όλα αυτά δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Θα σου συνιστούσα λοιπόν να διαλέξεις τα είδη που σου αρέσουν και να κρατήσεις μόνο αυτα γιατί αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν τα προβλήματα.

 

Κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε την φόρμα παρουσίασης με όσο περισσότερα στοιχεία γνωρίζεις γιατί υποψιάζομαι οτι υπάρχουν και άλλα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

αργησα να απαντησω σορυ αλλα δεν μπορουσα πιο νωρις

αποφασισα να τα αλλαξω τα παντα ολα και ξανα απο την αρχη με ενα φυτεμενο

εχω αρχησει και μαζευω σιγα σιγα οτι μου χρειαζεται

νεο φωτισμο πετρες υποστρωμα και διαφορα που μου λειπουν

και ολα απο πλεον σωστο πετ σοπ 

ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες πριν αρχίσεις να ψωνίζεις διάφορα πράγματα να το συζητάμε λίγο εδώ όλοι μαζί ??!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος να ξεκινήσεις από την αρχή ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο, αν είναι βέβαια στρωμένο. Διόρθωσε αυτό που έχεις.

Αν τρέχει αρκετό καιρό, έχει ήδη δημιουγηθεί κάποιο υπόστρωμα από υπολλείματα τροφής και τα κόπρανα των ψαριών, οπότε μπορείς να έχεις φυτεμένα φυτά. το πολύ πολύ να βάζεις για λίγο καιρό λίπασμα σε ταμπλέτες, αν και δε νομίζω οτι είναι απαραίτητο. Κυρίως όμως μπορείς να βάλεις έυκολα φυτά που δε φυτεύονται, αλλά στερεώνονται σε πέτρες ή ξύλα και δε χρειάζονται πολύ φως: Anubia, java moss kai java fern (microsorum pteropus), ίσως και limnophila sessiliflora αν έχεις αρκετό φωτισμό

Πριν βάλεις τα φυτά, έλεγξε και διόρθωσε το φωτισμό. Αν τυχόν έχεις μια απλή λάμπα Τ8, δε φτάνει ούτε γι αυτά τα εύκολα φυτά. Μια απλή και έυκολη λύση που έχω κάνει κι εγώ είναι με DIY led. Ή, βάλε 2 λάμπες Τ5. Ο φωτισμός θέλει αρκετό ψάξιμο.

Όλα αυτά, με την προϋπόθεση οτι το ενυδρείο είναι ήδη στρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

 ωραια ειμαι στη δουλεια τωρα το απογευμα θα ανεβασω τι ακριβως εχω απο εξοπλισμο το ενυδριο τρεχει τουλαχιστον  μηνες 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):81-36-40 juwel rio
Συνολικά Λίτρα:125
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:4κορυ  5 γκαπυ  2πριστελα   3μολυ
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:μια μεγαλη με τρυπες
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλικι ψιλο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):τ5 nature 28watt 1800lumen 4100kelvin και t5 colour 28watt 1700lumen 6400 kelvin
Διάρκεια φωτισμού:9-10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:οχι ακομα 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:1 φορα την μερα


Παράμετροι 
pH:6,8-7,2
Γενική σκληρότητα (GH):6-7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3-6
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):1
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26-28
με στικακη της esha  μετραω
Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30 λιτρα καθε 10 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
 
 
 
ξερω οτι μερικα ψαρια δεν πανε μαζι και θελω να το κανω με φυτα 
τα οποια φυτα δεν γνωριζω καθολου  
σκεφτομαι να το ξανα αρχισω απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να ανεβασω μια φοτο και δεν ξερω 

εχω φαει το φορουμ και δεν μπορω να βρω ενα θεμα που να λεει εαν μπορει καποιος ασ με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...