Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι σχετικά νέος στο χόμπυ, ασχολούμαι περίπου 1 χρόνο με ένα μικρό, 25λιτρο ενυδρείο και πρόσφατα έστησα ένα 60άρι.
 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων.
 
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σε κάποια από τα φύλλα της Anubia που έχω βάλει στο ενυδρείο παρατηρώ ότι στις άκρες τους διαλύονται, εξαφανιζονται. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 60lt, 59X34X49 λειτουργεί εδώ και ένα μήνα.
- Φωτισμός: 2 Λάμπες, μια λευκή και μια γαλάζια, συνολική ισχύς 24Watt, δουλεύουν περίπου 6 ώρες την ημέρα. 
- Βυθός και Υπόστρωμα: Έχει μπει χώμα για τα φυτά (καφέ πολύ ψιλό χαλικάκι θα το έλεγα) και ένα πιο χοντρό χαλίκι από πάνω. 
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Ν/Α
- Οξυγόνο: Οξυγόνωση γίνεται από το φίλτρο (HL-BT400)
- Φίλτρανση: 380lt/h. Σφουγγάρι και JBL Micromec
- Φυτα: 1 Anubia δεμένη σε ξύλο, 3 Bacopa διασκορπισμένα
- Ψάρια: 10 Χ Neon Tetra, 3 X Balloon Kissin Gourami
- Ρουτίνες: Αλλαγή 10 λίτρα εβδομαδιαίως. Προσθήκη water conditioner στην σωστή αναλογία. Προσθήκη μετά από 1 ώρα υλικό φίλτρου, Sera Bio Nitrivec. Υγρό λίπασμα για τα φυτά JBL FERROPOL, περίπου 2.5ml μετά την αλλαγή νερού.
- Θερμοκρασία: Θερμοστάτης JBL 100W σεταρισμένος στους 27 βαθμούς κελσίου.  
 
Η Anubia μπήκε πριν από 6 ημέρες. Ήταν απόλυτα υγιής όταν αγοράστηκε και βουτήχτηκε μέσα στο ενυδρείο μέχρι να μουλιάσει το ξύλο. Μετά το μούλιασμα δέθηκε πρόχειρα (ελείψει πετονιάς) με σπάγκο, πολύ ελαφριά, χωρίς σφίξιμο και ξαναμπήκε μέσα. 
 
Το μόνο σχόλιό μου είναι ότι ο πετροβάμβακας δεν αφαιρέθηκε εντελώς μιας και δεν έβγαινε εύκολα και φοβήθηκα μην τραυματίσω το φυτό. Επίσης μια μου ανησυχία είναι μήπως δεν έχει μπει σωστά πάνω στο ξύλο. 
 
Επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω φωτογραφία από το πρόβλημα (θα ανεβάσω το βραδάκι), σας παραθέτω 2 βίντεο στα οποία φαίνεται το γενικό στήσιμο κατά κάποιο τρόπο μπας και βοηθήσουν για τη διάγνωση.
 

 


 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι από τα βιντεάκια που είδα, γι αυτό θα ήταν καλύτερα μια φωτογραφία που να δείχνει το φυτό και το προβλημα του.

Πάντως σε γενικές γραμμές η ανούμπια είναι ένα πολύ σκληρό και ανθεκτικό φυτό που χαλά δύσκολα γι αυτό μην ανυσηχείς.

Σχετικά με τις υπόλοιπες απορίες σου.

Ο πετροβαμβακας δεν την επηρεάζει.

Μια χαρά την έχεις βάλει στο ξύλο και μετά από καιρό που θα δέσουν οι ρίζες της δεν θα χρειάζεται και ο σπάγγος.

Τα φυτά βάλτα σε συστάδες για να δείξουν όμορφα και όχι διασκορπισμένα.

Βλέπω πάντως πολύ έντονη ροή.

Η μπλε λάμπα είναι πολύ πιθανό να σου δημιουργήσει πρόβλημα με άλγες.

Με την ψαροσύνθεση σου δεν συμφωνώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω φωτογραφίες άμεσα, τα βίντεο τα έβαλα για να εντοπισθούν πιθανά λάθη όπως και αναφέρεις κάποια. 

 

1. Τα φυτά να τα βάλω σε συστάδες, είναι τώρα 2 εβδομάδες, δεν θα τα στρεσάρω αν τα μεταφέρω;

2. Σχετικά με την ροή, είναι έντονος ο αέρας που μπαίνει από το φίλτρο αλλά δεν έχω βρει αξιόπιστο τρόπο να τον μειώσω. Δοκίμασα να τσακίσω τον σωλήνα που τραβά τον αέρα αλλά το μόνο που κατάφερα είναι μετά από λίγο να σταματά εντελώς ο αέρας καθώς διπλώνει εντελώς. 

3. Προτείνεις να την αφαιρέσω ή να την αντικαταστήσω με λευκή; Να μειώσω τις ώρες;

4. Any comments are welcome σχετικά με την σύνθεση. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω φωτογραφίες άμεσα, τα βίντεο τα έβαλα για να εντοπισθούν πιθανά λάθη όπως και αναφέρεις κάποια. 

 

1. Τα φυτά να τα βάλω σε συστάδες, είναι τώρα 2 εβδομάδες, δεν θα τα στρεσάρω αν τα μεταφέρω; Πιο πολύ φοβάμαι το στρες στα ψάρια παρά στα φυτά.

2. Σχετικά με την ροή, είναι έντονος ο αέρας που μπαίνει από το φίλτρο αλλά δεν έχω βρει αξιόπιστο τρόπο να τον μειώσω. Δοκίμασα να τσακίσω τον σωλήνα που τραβά τον αέρα αλλά το μόνο που κατάφερα είναι μετά από λίγο να σταματά εντελώς ο αέρας καθώς διπλώνει εντελώς.  Δεν χρειάζεται σε κάτι ο αέρας αλλά η κυκλοφορία που δημιουργείται.

3. Προτείνεις να την αφαιρέσω ή να την αντικαταστήσω με λευκή; Να μειώσω τις ώρες; Οι ώρες να μη μειωθούν αλλά σταδιακά κάντες 7. Τη μπλε λάμπα καλό είναι να την αλλάξεις. Τι κελβιν έχει η άλλη λάμπα σου?

4. Any comments are welcome σχετικά με την σύνθεση. Διάβασε το προφίλ των ψαριών που έχεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ροή, προτείνεις να σταματήσω τον αέρα; Μήπως ιδανικά να βάλω το ματζαφλάρι που οδηγεί το νερό πάνω από την επιφάνεια και κάνει ανατάραξη;

 

Αυτό με τα άλλα φυτά θα το δω αν και μάλλον έτσι θα μείνουν για τον λόγο που λες. 

 

Η λάμπα δεν ξέρω πόσα K είναι αλλά από την εμπειρία μου θα έλεγα γύρω στα 5.000

 

20160928_195718.jpg

 

Πίσω στο θέμα μας, ανέβασα βίντεο γιατί η φωτογραφία με δυσκόλεψε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδία όποιος μπορεί γιατί θέλω να το προλάβω νωρίς αν είναι σοβαρό πρόβλημα.

 

Επίσης κάτι άλλο, τα γκουράμι παρατηρώ ότι κρύβονται στη γωνία αρκετά (κυρίως τα 2 θηλυκά), τι μπορεί να τους φταίει;

 

20160929_194047.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι τα Balloon Kissing Gourami μου, όταν δεν είναι κανείς κοντά στο ενυδρείο σουλατσάρουν κανονικά και είναι άνετα.

 

Κρύβονται όταν αντιληφθούν κάποιον κοντά στο ενυδρείο, εξαφανίζονται και κάθονται στην πίσω γωνία. Ελπίζω να εγκλιματιστούν (τα έχω 1 εβδομάδα ακριβώς)  γιατί είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχω βάλει το θέμα σε λάθος κατηγορία η απλά δεν παρουσιάζει τόσο ενδιαφέρον λόγω μεγέθους/είδους;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για το θέμα των ψαριών θα πρέπει να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

 

Ήταν στρωμένο το φίλτρο όταν έβαλες τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι είναι φυσιολογικο το να παιζουν άνετα ότανδεν ειναι κοντα κάποιος. Ίσως ακόμη δεν έχουν προσαρμοστεί. Δώσε τους χρονο να συνηθίσουν το ενυδρείο και την παρουσια σου. Εχεις μετρήσεις νερου;

Ακόμη η μπλε λάμπα είναι ακατάλληλη για το ενυδρείο σου, είναι για θαλασσινό. Τα σημάδια πανω στα φύλλα μέλλον είναι βρωμιτσα, τίναξε τα και δες αν φεύγουν.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι είναι φυσιολογικο το να παιζουν άνετα ότανδεν ειναι κοντα κάποιος. Ίσως ακόμη δεν έχουν προσαρμοστεί. Δώσε τους χρονο να συνηθίσουν το ενυδρείο και την παρουσια σου. Εχεις μετρήσεις νερου;

Ακόμη η μπλε λάμπα είναι ακατάλληλη για το ενυδρείο σου, είναι για θαλασσινό. Τα σημάδια πανω στα φύλλα μέλλον είναι βρωμιτσα, τίναξε τα και δες αν φεύγουν.

Η πρώτη μέτρηση έγινε προ 2 ημερών και είναι:

 

NO3 - 20

NO2 - 0

GH   - 14

KH   - 3

pH   - 6,8

Cl2  - 0

 

Πρέπει να κάνω κάτι για την σκληρότητα του νερού και αν ναι, με τι;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για το θέμα των ψαριών θα πρέπει να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

 

Ήταν στρωμένο το φίλτρο όταν έβαλες τα ψαράκια;

Δεν έχουν κάποια ασθένεια τα ψάρια.

 

Το φίλτρο είναι στρωμένο, το αναφέρω στα στοιχεία της πρώτης δημοσίευσης. 

 

edit: έχεις δίκαιο, μάλλον δεν φαίνεται στην αρχική δημοσίευση, ναι, ήταν στρωμένο 3 εβδομάδες με τροφή και βακτήρια, τα gourami μπήκαν και 10 μέρες μετά τα πρώτα 4 tetra. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τπτ σοβαρο. Διαφορα ψαρακια συνηθιζουν να κρυβονται οταν τα πλησιαζεις. Παιζει τα ψαρακια να τρωνε την ανουμπια η μαλλον ειναι καποιο ειδος αλγης που την "λιωνει" και για αυτο ευθυνεται ο φωτισμος. Εχω βαλει προσφατα τρεις ανουμπιες και τα χρυσοψαρα μου τις ψιλο τσιμπανε . Δεν ξερω βεβαια αν το ειδος ψαριου σου την προτιμα.

Για φωτισμο επελεξε καποιο φωτιστικο t5 η T8 , καταλληλο για γλυκο νερο, οχι μπλε .

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Fishermen1234
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ μήπως το τσιμπάνε τα γκουράμι μιας και είναι παμφάγα ψάρια! Άλγη δεν έχω (ακόμα)

 

Αυτό με το φως θα το δω από αύριο, θα πάω να πάρω άλλη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι δεν νομίζω να την φαγανε αλλά είναι πιθανό.

Ίσως το μπλε φως δεν την αφήνει να κάνει σωστά φωτοσύνθεση. Θα σου ας πούμε κάτι σαν κι αυτό: http://www.igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/lamptire-fotismou-61/t5-65/3912-de01-0278-lamptira-fthorismou-aqualight-t5-24w-detail. Ένα σαν κι αυτό είναι καλό. Αυτό που σου εβαλα είναι T5, καλά είναι και τα T8.

Έγινε επεξεργασία - Fishermen1234
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία από το φωτιστικό ( όχι μόνο τις λάμπες, ολόκληρο) , για να προτείνουν τα παιδιά αντίστοιχα σωστές λάμπες. Σε γενικές γραμμές, για να εχεις σωστο φωτισμό, θα πας σε λάμπες με 6000 η 6500κ(κ=kelvin). Η μπλε λάμπα που φοράς τώρα είναι για θαλασσινό...

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες δεν χρειάζονται πολυ δυνατό φωτισμό, διατητουνται καλά και με 0.1. Watt ανά λιτρο, με T5.

Δηλαδή με μία λάμπα 10watt εσύ έχεις φωτισμό 0.1.6 watt/λίτρο. και είσαι μία χαρα.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Fishermen1234
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, το ενυδρείο παίρνει λάμπα 2G11, θα πάω να πάρω μια λάμπα αλλά φοβάμαι ότι δύσκολα θα βρω στα 6500 που είναι το ιδανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε αγορές σήμερα!

8f8f7b92e5cbf50adfbc98df129bdc73.jpg

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο. Τι κελβιν τελικά είναι η λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. 

 

4.000K :(

 

Θα την βάλω μέχρι να βρω 6.500Κ Θα έχω πρόβλημα;

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...