Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Εφόσον έχεις μόνο μια λάμπα και θέλεις φυτά κράτησε την 6500.

Η ανούμπια έχει πιάσει άλγη γιατί είναι ακριβώς κάτω από την λάμπα.Καλό θα είναι να την βάλεις σε σημείο χωρίς έντονο φωτισμό

και αν είναι δυνατόν να της κάνεις σκιά με κάποιο άλλο φυτό.

Τα microsorum δεν φυτεύονται στο υπόστρωμα αλλά δένονται σε ξύλα ή πέτρες ...

Ένα γενικό λίπασμα και λίγο κάλιο θα το εκτιμήσουν τα φυτά σου..

 

Γενικότερα με την αλλαγή φωτισμού ίσως δημιουργηθούν κάποιες άλγες στο ενυδρείο σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το θέμα. Έχει η Seachem όλα τα λιπάσματα που χρειάζομαι; Θα κάνω μια βόλτα αν και το Σάββατο γίνεται πόλεμος στο petsm

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το θέμα. Έχει η Seachem όλα τα λιπάσματα που χρειάζομαι; Θα κάνω μια βόλτα αν και το Σάββατο γίνεται πόλεμος στο petsm

Η seachem έχει πολλά λιπάσματα, δεν νομίζω ότι θα τα χρειαστείς όλα.

Εγώ θα σου πρότεινα αυτά που σου λέει και ο Βασίλης παραπάνω, γενικό λίπασμα και κάλιο για αρχή.  Ίσως σε αυτά να πρόσθετα και το nitrogen, το οποίο θα χρειαστεί σε περίπτωση που δεν έχεις μετρήσιμα νιτρικά, τα οποία είναι η τροφή για τα φυτά σου.

Στην πορεία βλέπεις αν χρειαστεί και σίδηρο, ιδιαίτερα για τα κόκκινα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το γενικό που βάζω τώρα είναι ανεπαρκές;

JBL FERROPOL

  • Primary care for water plants: basis fertiliser for freshwater aquariums
  • Vigorous plant growth, no deficiency symptoms thanks to minerals such as iron, potassium and other trace elements
  • For intensive leaf colouring thanks to its ideal concentration and compound of iron
  • Optimal promotion of plant growth means less algae growth. No phosphates and nitrates. Not harmful to crayfish and shrimps
  • Contents: 1 bottle Ferropol. To use: 10 ml/40 l water. Environmentally friendly refill bag available
Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά πρόσεχε μην ανέβουν και άλλο, ίσως ήδη είναι και λίγο υψηλά.

Εγώ προσπαθώ πριν την αλλαγή νερού να έχω 15 με 20 το πολύ, οπότε με την αλλαγή μειώνονται και μετά με τα ταΐσματα ανεβαίνουν ξανά μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα αλλάξω ξανά νερό.

 

Το λίπασμα που αναφέρεις δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν το ξέρω.  Η JBL όμως ξέρω ότι είναι εταιρεία με πολύ καλά προϊόντα, οπότε πιστεύω να είναι μια χαρά το λίπασμά της.  

Με μια αναζήτηση που έκανα στο google βρήκα ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι μία λύση που δίνει η jbl συνολικής λίπανσης (περιέχει κάλιο και ιχνοστοιχεία), οπότε θεωρώ ότι για αρχή σε καλύπτει.

Οι πιο έμπειροι μποστανάδες θα σου πουν πιο σίγουρα και ακόμα καλύτερα αυτοί που έχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο προϊόν και γνωρίζουν καλύτερα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε κυρίως για τα ram να κρατάς τα νιτρικά πολύ χαμηλά.

Το microsorum δεσ το στο ξύλο, πάνω από την anubia ώστε να την σκιάζει και να αποφύγεις το πρόβλημα με τις άλγες πάνω στα πλατιά φύλλα της.

Τα λιπάσματα τώρα στην αρχή με τσιγγουνιά.

Μη ρίχνεις τις αναγραφόμενες δόσεις που αφορούν ενυδρεία φουλ φυτεμένα, και σιγά σιγά στην πορεία αυξάνεις τις δόσεις αναλόγως και της πορείας των φυτών σου.

Καλώς όρισες στον όμορφο κόσμο του φυτεμένου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με χθεσινή αλλαγή νερού, σήμερα μετράω NO3 15, θα έπρεπε να έχω λιγότερα ε;

 

Θα μειώσω την τροφή σε 1 φορά την ημέρα καθώς τους έριχνα και το βράδυ flakes.

 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να τα ρίξω;

Link to comment
Share on other sites

Τα microsorum δεν φυτεύονται στο υπόστρωμα αλλά δένονται σε ξύλα ή πέτρες ...

Στο aquario όταν τους λες φυτευτά φυτά μάλλον έχουν άλλη αντίληψη. 

 

Πήγα και πήρα ένα ξύλο και θα τα βολέψω εκτός υποστρώματος άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι ξέρω... ("ε αφού δεν έχεις CO2 βολέψου έτσι")

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις οι δοσολογίες που δίνει η Seachem  για τα λίτρα μου βγαίνουν κάτι σταγόνες, πολύ λίγο δηλαδή. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το Flourish λέει στο ψυγείο για 3 μήνες μετά το άνοιγμα, κοινώς, το περισσότερο θα πάει χαμένο εκτός αν κάνω το σπίτι μου ενυδρείο ξερω γω...

 

Αν θέλει κανείς να του δώσω κανα μπουκαλάκι να κάνει δουλειά του πολύ ευχαρίστως. 

Link to comment
Share on other sites

Τα microsorum δεν φυτεύονται στο υπόστρωμα αλλά δένονται σε ξύλα ή πέτρες ...

Μπήκαν και τα 2 πάνω σε ένα ωραίο κομμάτι ξύλο που πήρα

 

Untitled_1.jpg

 

Την ανούμπια δεν την μετακίνησα, μου αρέσει να είναι το κεντρικό φυτό, δοκίμασα σε άλλα σημεία και δεν μου καθόταν καλά. Κάνουν λίγη σκιά τα Microsorum αν και τον μεγάλο φύλλο τον πίνει και πάλι. Ίδωμεν, ελπίζω το CO2 να βοηθήσει. 

 

Και 2 φωτογραφίες από τον αρχηγό, όπως εξελίσσεται, του ενυδρείου:

 

IMG_20161008_WA0003.jpg

 

IMG_20161008_WA0011.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα πας αλλα εχεις κανει αρκετα λαθη που αν ειχες διαβασει απο την αρχη θα τα ειχες αποφυγει.

Ξεκιναω απο την ψαροσυνθεση.

Καταρχην δεν υπαρχουν στο ενυδρειο ballon kissing gurami,τα ψαρια που λες ειναι ballon platy και δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια.

Τα ραμ που πηρες,ειναι ευαισθητα ψαρια ειδικα σε νιτρικα,κατι που βλεπω οτι μετρας αρκετα εσυ.Συν οτι τα φυτα θελουν νιτρικα για να τρωνε,οπωτε καποιο απο τα 2 θα εχει προβλημα.

Τα ραμ θελουν αμμο κατω και οχι χαλικι γιατι ειναι μικρογεωφαγοι,που σημαινει οτι παιρνουν μπουκιες αμμου στο στομα μας,την φιλτραρουν και μετα την φτυνουν.Με το χαλικι σου δεν μπορουν να το κανουν αυτο.Θεωρω λοιπον πως ειτε πρεπει να αλλαξεις βυθο και να πας σε αμμο,ειτε να αποχωριστεις τα ραμ.

Το co2 που αγορασες ειναι τζαμπα λεφτα,δεν κανει δουλεια και δεν συμφερει οικονομικα ειδικα μακροπροθεσμα.Ασε που οσο τελειωνει η μπουκαλα αλλαζει και η ροη του co2 που αυτο σημαινει αλγες.

Την ανουμπια βαλτη σε σκιερο σημειο γιατι θα πιασει αλγη.

Προς το παρων αυτα βλεπω. Αντε καλη αρχη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την μείωση του ταΐσματος για τα νιτρικά, να κάνω κάτι άλλο;

Σχετικά με το CO2, ήταν ότι πιο βολικό για αρχή για να μπω και στο κλίμα. Αργότερα το βλέπουμε, αν έχετε κάποισ πρόταση για ένα κιτ έτοιμο σε συνάρτηση πάντα και με το μικρό μέγεθος του ενυδρείου.

Βυθό θα δρομολογήσω αλλαγή, πρέπει να αγχώνομαι για άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερες ή ακόμα και πιο τακτικές αλλαγές νερού μας βοηθάνε να κρατάμε τα νιτρικά μας χαμηλα.

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις τον βυθό καλό θα είναι να το κάνεις σύντομα για να σταματήσεις να βάζεις χέρια στο ενυδρείο

και να πάρει τον δρόμο του σιγά σιγά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις τον βυθό καλό θα είναι να το κάνεις σύντομα για να σταματήσεις να βάζεις χέρια στο ενυδρείο

και να πάρει τον δρόμο του σιγά σιγά...

Αυτό με φρενάρει από το να "ξηλώνω βυθό" τα έχω ταράξει τα καϊμένα και παράπονο κανένα...

 

Υπόστρωμα έχω το JBL Manado το οποίο μπορεί να σταθεί νομίζω και μόνο του, χωρίς άλλο υλικό από πάνω του;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,αφου σου γραφω πιο πανω,οτι τα ραμ θελουν αμμο...το μαναντο δεν κανει.

Η θα βαλεις αμμο σκετη και θα κρατησεις τα ραμ με μειωμενα νιτρικα και ισως χασεις και καποια φυτα,η θα βαλεις το μαναντο και θα κρατησεις τα φυτα σου υγειη και θα βγαλεις τα ραμ.

Το καλυτερο συστημα co2 ειναι αυτο με τη 2κιλη μπουκαλα,ολα τα αλλα δεν συμφερουν,δεν ειναι σταθερα και θα εχεις αλγες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με φρενάρει από το να "ξηλώνω βυθό" τα έχω ταράξει τα καϊμένα και παράπονο κανένα...

 

Υπόστρωμα έχω το JBL Manado το οποίο μπορεί να σταθεί νομίζω και μόνο του, χωρίς άλλο υλικό από πάνω του;

Βγαλτα τα ψαρακια...

Οχι οτι θα ψωφησουν(ξερω παιδι που τα εχει 1,5 χρονο με το συγκεκριμενο τροπο) απλα δεν προκειται ποτε να σου δωσουν οτι εχουν σαν ψαρια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου πω κατι σαν γεωπονος που ειμαι γιατι στα ενυδρεια ειμαι σχετικα νεος. Το χοντρο χαλικι που εχεις γρηγορα θα γεμισει ως τον πατο του ενυδρειου με τροφη,περιτωμματα ψαριων, φυτικες υλες. Τωρα σε αυτο το χαλικι μπορει φυτα τα οποια δενοντε κανονικα να ειναι καλα και φυτεμενα! γιατι ειναι σαν να ειναι στο νερο του ενυδρειου! συντομα ομως ολα θα κανουν μια λασπη χαμηλα που θα σου δημιουργει συνεχως προβλημα στο μελλον! Επειδη οσο περνα ο χρονος αυτο θα ειναι και πιο δυσκολο συμφωνω με τα παιδια οτι ειναι να κανεις καντο τωρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το βγάλω το χαλίκι τέλος της εβδομάδας. 

 

Παρεπιπτόντως, από το Σάββατο με CO2 και λίπανση με τα Seachem, τα bacopia άρχισαν να παίρνουν μπόι!

 

20161010_213721.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,αφου σου γραφω πιο πανω,οτι τα ραμ θελουν αμμο...το μαναντο δεν κανει.

Η θα βαλεις αμμο σκετη και θα κρατησεις τα ραμ με μειωμενα νιτρικα και ισως χασεις και καποια φυτα,η θα βαλεις το μαναντο και θα κρατησεις τα φυτα σου υγειη και θα βγαλεις τα ραμ.

Το καλυτερο συστημα co2 ειναι αυτο με τη 2κιλη μπουκαλα,ολα τα αλλα δεν συμφερουν,δεν ειναι σταθερα και θα εχεις αλγες.

Το να αφήσω το Manando και από πάνω άμμο ψιλή δεν παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...