Jump to content

Redslider βοήθεια για ενυδρείο-χελωνιέρα...


agnostos

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum,

έχουμε μια κοκκινομάγουλη χελώνα η οποία ζει αυτη τη στιγμη σε ενα πλαστικο tank διαστασεων 40*20*20 το οποιο νομιζω οτι πλεον ειναι πολυ μικρο για το μεγεθος της (μηκος καβουκιου 9,5cm)...

Και σκεφτομαι να προχωρησω σε αλλαγη με ενυδρειο-χελωνιερα ή εναλλακτικα με νεο μεγαλύτερο tank...

Η πρωτη σκεψη αφορα κατασκευη ενυδρειου διαστασεων 70*40*50-6mm (με κοντρες) ή 60*30*50-6mm (χωρις κοντρες). Ειναι καλο σαν μεγεθος (με το σκεπτικο οτι το βαθος του νερου θα ειναι 20-25cm και απο εκει και πανω θα ειναι το basket);

Εναλλακτικα σκεφτομουν καποιο τανκ σε αντιστοιχες διαστασεις αλλα δεν ξερω ποσο θα αντεξει...

Τι εχετε να προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου προτείνω να αυξήσεις λίγο ακόμη τις διαστάσεις ;):D Και αυτό στο λέω με βάση την ανάπτυξη της δικής μου χελώνας. Στον πρώτο χρόνο ήταν γύρω στα 10cm και μετά από έναν χρόνο έφτασε τα 20cm. Διπλασιάστηκε δηλαδή το καβούκι της μέσα σε έναν χρόνο. Μπορεί η ανάπτυξη της δικής σου να είναι πιο αργή αλλά σίγουρα θα φτάσει σε αυτά τα νούμερα που αναφέρω και αργότερα θα τα ξεπεράσει. Οπότε φτιάξε κάτι που θα σε καλύπτει για καιρό. Εγώ έχω ενυδρείο 60Χ30Χ40 και αγόρασα ένα rehau 300 120X52Χ61.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...