Jump to content

Agapi' s reef tank 405 lt+200 lt sump.. η αρχή


AGAPI7

Recommended Posts

Εντάξει Νίκο.. γρήγορη είμαι..

Αλλά όσον αφορά το ότι κινούμαι "έξυπνα".. μην νομίζεις ότι όλα αυτά τα σκέφτομαι μόνη μου..

Δεν είμαι τόσο έξυπνη.. 20 χρόνια οξυζενέ στο κεφάλι.. έχει ποτίσει.. 

Όμως έχω ένα μεγάλο προτέρημα.. Ξέρω να ακούω!!!

Γυναικες..... :P

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια μου λεει και η γυναίκα μου.....      Γι αυτο δεν μαγειρεύει και ποτε   :hehe  :hehe  :hehe !!!

Παθον σε.καταλαβενω απολυτα fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Και αφου συνεχίζω μια χαρά με τις ευχές σας..

Να σας δείξω τις σημερινές εξελίξεις που με έκαναν πολύ χαρούμενη..

Βρήκα κ έβαλα επιτέλους λεπτές κάλτσες στο σαμπ

Και εβαλα σφουγγάρι στον πύργο με τις σωληνωσεις κ δεν ακουγεται πια θορυβος..

post-57192-0-81298600-1477083424_thumb.jpg

post-57192-0-53690800-1477083479_thumb.jpg

post-57192-0-18293200-1477083605_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις καλτσες που καλως εβαλες καθε 2 με 3 μερες θα τις πλενεις γιατι θα βολυλωσουν και θα πλημηρισεις.Για αυτο καλο θα ηταν να εχεις μερικες να αλλαζεις.Ευχομαι να μην σε κουρασει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη το σκίμμερ είναι με χρονοδιακόπτη κ κλείνει για το βράδυ!

 

Νίκο γιατί να πλημμυρίσω; 

Εδώ δεν πλημμύρισα με τις πολύ χοντρές που είχα μέχρι τώρα κ δεν περνούσε το νερό ούτε όταν ήταν φρεσκοπλυμένες..

Κ ας πούμε ότι γεμίζει το διαμέρισμα που είναι οι κάλτσες.. 

Τότε το νερό θα περάσει στο διαμέρισμα του σκίμμερ.. από εκεί στο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής κ η αυτόματη αναπλήρωση κ αν ανέβει εκεί η στάθμη του νερού θα αρχίσει να χτυπάει ο συναγερμός της hydor smart level!

Αν γράφω κάτι λάθος, κουλό, να με διορθώσετε..

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μπορείς να μου πεις λίγα λόγια για το σκιμμερ ;;

Πως το βλέπεις ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη το σκίμμερ είναι με χρονοδιακόπτη κ κλείνει για το βράδυ!

 

Νίκο γιατί να πλημμυρίσω; 

Εδώ δεν πλημμύρισα με τις πολύ χοντρές που είχα μέχρι τώρα κ δεν περνούσε το νερό ούτε όταν ήταν φρεσκοπλυμένες..

Κ ας πούμε ότι γεμίζει το διαμέρισμα που είναι οι κάλτσες.. 

Τότε το νερό θα περάσει στο διαμέρισμα του σκίμμερ.. από εκεί στο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής κ η αυτόματη αναπλήρωση κ αν ανέβει εκεί η στάθμη του νερού θα αρχίσει να χτυπάει ο συναγερμός της hydor smart level!

Αν γράφω κάτι λάθος, κουλό, να με διορθώσετε..

Εσυ εχεις δικιο ,στη φωτο φαινετε (με ξεγελασε)οτι οι καλτσες ειναι σχεδον προσωπο με το σαμπ.Αρα εαν ξεχειλιζαν ....
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που έχω εγώ δίκιο! Χα.. χα..!!!

Ο Ιγνάτιος που έφτιαξε το ενυδρείο έχει μεγάλη μούρλα με τα υδραυλικά.. Από την αρχή αυτό που έλεγε ήταν να αποκλειστεί η πιθανότητα πλημμύρας..

Ακόμα κ ο όγκος νερού στο σαμπ είναι μετρημένος ώστε να χωράει όσο νερό υπάρχει στο ενυδρείο από την χτένα της υπερχείλισης κ πάνω..

Τώρα εγώ αυτό το τελευταίο καταλαβαίνω ότι το έγραψα κάπως "σουρεαλιστικά".. 

Αλλά γατόνια είστε.. θα μπορέσετε να καταλάβετε τι εννοώ..

 

Διονύση.. όσο για το σκίμμερ..

Λένε ότι λειτουργεί καλά.. εγώ να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω.. δεν έχω μέτρο σύγκρισης..  :bigemo_harabe_net-127:  

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη βλεπω το σκιμμερ αρκετα βυθυσμενο...

Πως σκεφτεσε να το λειτουργησεις ;

 

Είναι βυθισμένο στους 26 πόντους.. κ από ότι έχω διαβάσει εκεί λειτουργεί καλά το συγκεκριμένο.

 

Τι εννοείς κ δεν καταλαβαίνω;  :wacko:  :waaa:

Πώς να σκέφτομαι δηλαδή να το λειτουργήσω; 

Έχει πολλούς διαφορετικούς τρόπους λειτουργίας; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να γράψω στο θέμα του Nik που αφορά στα SPS.. για να μην το χαλάσω αλλά δεν αντέχω να μην το γράψω κάπου..

 

Petran......... ακούς......... Μας μούρλανες πάλι με τις φωτογραφίες σου............

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να γράψω στο θέμα του Nik που αφορά στα SPS.. για να μην το χαλάσω αλλά δεν αντέχω να μην το γράψω κάπου..

 

Petran......... ακούς......... Μας μούρλανες πάλι με τις φωτογραφίες σου............

:) ειναι ενα πολυ ομορφο θεμα του νικολα κ τρομερο να πουμε της εμπειριες μας :)

Με το σκιμμερ θεωρω πως εκει που το εχεις θα πρεπει να παιζει κ σχετικα δυνατα με την αντλια και τον αερα ε; πιο dry πιστευω εισαι εκει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On Saturday, October 29, 2016 at 7:00 ΜΜ, το μέλος petran halen έγραψε:

:) ειναι ενα πολυ ομορφο θεμα του νικολα κ τρομερο να πουμε της εμπειριες μας :)

Με το σκιμμερ θεωρω πως εκει που το εχεις θα πρεπει να παιζει κ σχετικα δυνατα με την αντλια και τον αερα ε; πιο dry πιστευω εισαι εκει....

Βρε καλο μου.. εσυ τωρα πιστευεις οτι εγω καταλαβα τιποτα απο την τελευταια προταση που εγραψες; :bigemo_harabe_net-61:

Δεν ειμαι τοσο ξεφτερι.. ακομα!!!

Αλλα μεχρι να γινω... κανε μια προσπαθια να μου δωσεις να καταλαβω τι γραφεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

κανε μια προσπαθια να μου δωσεις να καταλαβω τι γραφεις...

 

Υσχύει και για εμάς τους υπόλοιπους... :petran:

 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει.. μετα το τελευταιο ποστ.. πηρα πολυ τα πανω μου..

Χα.. χα..χα..!!!!

Νομιζα πως μονο εγω δεν καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πόστ σαν το ανέκδοτο...."-Υπάρχουν και πόμολα Κόναν....-Μιλάς με γρίφους Μάγε...."

 

Αισθάνομαι κόναν 

 

αχαχαχχαχααχαχαχαχχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DRY σκιμαρισμα εννοουμε οταν το σκιμερ δουλευει (ο αφρος) με την ρυθμιση του αερα και τις εξοδου του νερου στο υψος της αρχης του λαιμου του.Wet σκιμαρισμα λεμε οταν η σταθμη (ο αφρος )ειναι 4 με 5 ποντους πριν πεσει στο κυπελο.Αυτο το κανουμε για να βγαλουμε το οτιδηποτε μεσα απο το νερο ,ετσι βγαινει και νερο σιγουρα.Για αυτο πρεπει να το αδειαζουμε συχνοτερα να μην ξεχειληση αλλα να εχουμε και το νου μας στην αλατοτητα μην πεσει.(Γιατι ειπαμε αφαιρειτε και νερο και γρηγορα μαζι με την βρωμα.)

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν έχω να πω τίποτα.. Ήσουν κατατοπιστικότατος!!!

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο.. 

Τελικά δουλεύω dry.. 

Χα.. χα..χα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Επιβλητικό ενυδρειο με πολλές προοπτικές!

 

Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

DRY σκιμαρισμα εννοουμε οταν το σκιμερ δουλευει (ο αφρος) με την ρυθμιση του αερα και τις εξοδου του νερου στο υψος της αρχης του λαιμου του.Wet σκιμαρισμα λεμε οταν η σταθμη (ο αφρος )ειναι 4 με 5 ποντους πριν πεσει στο κυπελο.Αυτο το κανουμε για να βγαλουμε το οτιδηποτε μεσα απο το νερο ,ετσι βγαινει και νερο σιγουρα.Για αυτο πρεπει να το αδειαζουμε συχνοτερα να μην ξεχειληση αλλα να εχουμε και το νου μας στην αλατοτητα μην πεσει.(Γιατι ειπαμε αφαιρειτε και νερο και γρηγορα μαζι με την βρωμα.)


Άρα κατά τς την γνώμη σας καλύτερο θα ήταν μια μίξη των δυο ή απλά dry?


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...