Jump to content

Άλλο ένα ξεκίνημα για nano marine 60l ενυδρείο


vasboul

Recommended Posts

Μια χαρα σε βλεπω. δυστηχως για να σε βοηθησω για ζουμια και για τα λιτρα σου καλυτερα να σου πει καποιος αλλος χομπιστας. Και εμεις την ιδια τρελα κουβαλαμε ολοι εδω μεσα για τα ενυδρεια μας φυσικα!  :bigemo_harabe_net-193:  και βοηθαμε οσο ποιο πολυ μπορουμε . keep reefing αδερφε και κρατα μας ενημερους με το κουκλι σου. !  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι...

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τον φωτισμο...

Χρησιμοποιώ το maxspect r420r 70w 15000k και θα ήθελα να ακούσα την άποψη σας ως προς την ένταση του φωτός. Αυτή τη στιγμή το φως δουλεύει με τις παρακάτω ρυθμίσεις (Α ασπρη και Β μπλε)

15:00-16:00 Α 0% και Β 1%

16:00-18:00 Α 40% και Β 60%

18:00-21:00 Α 100% και Β 100%

21:00-23:00 Α 50% και Β 80%

23:00-01:00 Α 0% και Β 1%

Πώς το βλέπετε; Μήπως το 100% δεν ειναι καλό; Να το κάνω 80% και τις δύο λάμπες; έχω σκοπό να αυξήσω 2-3 ωρες (1 ανα εβδομαδα) το έντονο φωτισμο. Να το κάνω ή στις "ήπιες" φωτιστικά περιόδους;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι...

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τον φωτισμο...

Χρησιμοποιώ το maxspect r420r 70w 15000k και θα ήθελα να ακούσα την άποψη σας ως προς την ένταση του φωτός. Αυτή τη στιγμή το φως δουλεύει με τις παρακάτω ρυθμίσεις (Α ασπρη και Β μπλε)

15:00-16:00 Α 0% και Β 1%

16:00-18:00 Α 40% και Β 60%

18:00-21:00 Α 100% και Β 100%

21:00-23:00 Α 50% και Β 80%

23:00-01:00 Α 0% και Β 1%

Πώς το βλέπετε; Μήπως το 100% δεν ειναι καλό; Να το κάνω 80% και τις δύο λάμπες; έχω σκοπό να αυξήσω 2-3 ωρες (1 ανα εβδομαδα) το έντονο φωτισμο. Να το κάνω ή στις "ήπιες" φωτιστικά περιόδους;

Ευχαριστω!

Εγω θα το εκανα ως εξης 15.00-15.15

Α 10% Β 20%

15.15-15.30 Α20% Β 40%

15.30-15.45 Α 40% Β 60%

15.45-16.00 Α 60% Β 80%

16.00-16.30 Α 80% Β 100%

16.30-23.30 Α 80% Β 100%

23.30-23.45 Α 60% Β 80%

23.45-24.00 Α 40% Β 60%

24.00-24.15 Α 20% Β 40%

24.15-24.30 Α 0% Β 20%

24.30-24.45 Α 0% Β 1%.

Link to comment
Share on other sites

Niknik να το κάνω από τώρα η να περιμένω; Λες να βγαζει αλγη που να μην παλευεται;

Link to comment
Share on other sites

Σορρι niknik έχω μόνο 6 διαθεσιμες στασεις. Βγαλε μια που ειναι το off... Τι θα προτεινες υπο αυτες τις συνθηκες; Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Σορρι niknik έχω μόνο 6 διαθεσιμες στασεις. Βγαλε μια που ειναι το off... Τι θα προτεινες υπο αυτες τις συνθηκες; Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Μειωσε μια φαση στο αναμα και μια στο σβησιμο ας ειναι και διπλη.

γινετε?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι...

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τον φωτισμο...

Χρησιμοποιώ το maxspect r420r 70w 15000k και θα ήθελα να ακούσα την άποψη σας ως προς την ένταση του φωτός. Αυτή τη στιγμή το φως δουλεύει με τις παρακάτω ρυθμίσεις (Α ασπρη και Β μπλε)

15:00-16:00 Α 0% και Β 1%

16:00-18:00 Α 40% και Β 60%

18:00-21:00 Α 100% και Β 100%

21:00-23:00 Α 50% και Β 80%

23:00-01:00 Α 0% και Β 1%

Πώς το βλέπετε; Μήπως το 100% δεν ειναι καλό; Να το κάνω 80% και τις δύο λάμπες; έχω σκοπό να αυξήσω 2-3 ωρες (1 ανα εβδομαδα) το έντονο φωτισμο. Να το κάνω ή στις "ήπιες" φωτιστικά περιόδους;

Ευχαριστω!

 

Θα σου πρότεινα να μειώσεις την ένταση του φωτισμού σου. Εχω το razor 60w σε 30 λίτρα ενυδρείο (30x30x35), είχα ξεκινήσει πολύ χαμηλά και πλέον είμαι

με την εξής περιοδο.

 

                                 Α             Β

Τ1  7.00-10.00        20%         40%

Τ2  10.00-12.00      50%         80%

Τ3  12.00-18.00      50%         80%

Τ4  18.00-21.00      0%           40%

Τ5  21.00-23.30      0%           1%

Τ6  23.30-7.00        0%           1%

 

Γενικά πρόσεχε με τα led, γιατί μπορείς να σκοτώσεις τα κοράλια σου χωρίς καν να το καταλάβεις. Ξεκίνα χαμηλά, προσωπικά θα δούλευα κάπου στο 30-40%  και θα αύξανα σιγά, πολύ σιγά, δηλαδή 1-2% ανά εβδομάδα....πολύ σημαντικό να βλέπεις και να παρατηρείς τις αντιδράσεις των ζωντανών σου, ώστε να κάνεις τις ανάλογες τροποποιήσεις. Και σαν γενικός κανόνας, λιγότερο φως δεν θα βλάψει ιδιαίτερα τα κοράλια σου, περισσότερο φως σίγουρα θα τα σκοτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μειώσεις την ένταση του φωτισμού σου. Εχω το razor 60w σε 30 λίτρα ενυδρείο (30x30x35), είχα ξεκινήσει πολύ χαμηλά και πλέον είμαι

με την εξής περιοδο.

 

                                 Α             Β

Τ1  7.00-10.00        20%         40%

Τ2  10.00-12.00      50%         80%

Τ3  12.00-18.00      50%         80%

Τ4  18.00-21.00      0%           40%

Τ5  21.00-23.30      0%           1%

Τ6  23.30-7.00        0%           1%

 

Γενικά πρόσεχε με τα led, γιατί μπορείς να σκοτώσεις τα κοράλια σου χωρίς καν να το καταλάβεις. Ξεκίνα χαμηλά, προσωπικά θα δούλευα κάπου στο 30-40%  και θα αύξανα σιγά, πολύ σιγά, δηλαδή 1-2% ανά εβδομάδα....πολύ σημαντικό να βλέπεις και να παρατηρείς τις αντιδράσεις των ζωντανών σου, ώστε να κάνεις τις ανάλογες τροποποιήσεις. Και σαν γενικός κανόνας, λιγότερο φως δεν θα βλάψει ιδιαίτερα τα κοράλια σου, περισσότερο φως σίγουρα θα τα σκοτώσει.

Εχει δικιο ο Δημητρης στη φαση που εισαι ο λιγοτερος φωτισμος δεν θα ενοχλησει κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ.

Δημήτρη, συμφωνεις με το παρακατω για την φαση που ειμαι; Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως δεν επαρκει το φως για τα κοραλια. Να παω καυευθειαν σε αυτο; (Σημαινει αυξανω πολυ τις ωρες της φωτοπεριοδου)

Τ1 1:30-11:00 OFF

Τ2 11:00-13:00. A 10% B 20%

Τ3 13:00-15:00. A 20 %. B 40%

Τ4 15:00-21:00. A 40% B 60%

Τ5 21:00-23:00. A 20%. B 40%

Τ6 23:00-1:30. A 0%. B 1%

Απο κοραλια εχω λομποφυλια εφυλια ρικορντια και bubble

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ.

Δημήτρη, συμφωνεις με το παρακατω για την φαση που ειμαι; Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως δεν επαρκει το φως για τα κοραλια. Να παω καυευθειαν σε αυτο; (Σημαινει αυξανω πολυ τις ωρες της φωτοπεριοδου)

Τ1 1:30-11:00 OFF

Τ2 11:00-13:00. A 10% B 20%

Τ3 13:00-15:00. A 20 %. B 40%

Τ4 15:00-21:00. A 40% B 60%

Τ5 21:00-23:00. A 20%. B 40%

Τ6 23:00-1:30. A 0%. B 1%

Απο κοραλια εχω λομποφυλια εφυλια ρικορντια και bubble

 

Νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά για αρχή με αυτό το πρόγραμμα. Προχώρα το και βλέπεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλώς ήρθες και απο μένα στη παρέα!

πολύ όμορφος ο κύβος σου και μ αρέσει το στήσιμο που έχεις κάνει. Ο εξοπλισμός σου είναι σουπερ αν και προσωπικά θα πρόσθετα ενα κυκλοφοριτή ακόμα σαν αυτόν που έχεις και θα σκεφτόμουν για σαμπάκι και για σκίμερ που απ όσο διάβασα δεν ανέφερες κάπου.

έχω δεί κύβους στολίδια και στα μισα λίτρα οποτε αυτό σίγουρα δεν περιορίζει το αποτέλεσμα

για τα ζωντανα καλό θα ήταν να κάνεις ένα πλάνο τι θές να βάλεις μέσα πριν ξεκινήσεις

 

είμαι σίγουρος θα δουμε πολύ όμορφα πραγματα εδώ :)

 

καλως ήρθες και πάλι !!!

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλώς ήρθες και απο μένα στη παρέα!

πολύ όμορφος ο κύβος σου και μ αρέσει το στήσιμο που έχεις κάνει. Ο εξοπλισμός σου είναι σουπερ αν και προσωπικά θα πρόσθετα ενα κυκλοφοριτή ακόμα σαν αυτόν που έχεις και θα σκεφτόμουν για σαμπάκι και για σκίμερ που απ όσο διάβασα δεν ανέφερες κάπου.

έχω δεί κύβους στολίδια και στα μισα λίτρα οποτε αυτό σίγουρα δεν περιορίζει το αποτέλεσμα

για τα ζωντανα καλό θα ήταν να κάνεις ένα πλάνο τι θές να βάλεις μέσα πριν ξεκινήσεις

είμαι σίγουρος θα δουμε πολύ όμορφα πραγματα εδώ :)

καλως ήρθες και πάλι !!!

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου.

Δευτερος κυκλοφορητής εχει ηδη προσθειει ψηλα για καποιες ακροπορες που θελω να βαλω.

Σκιμερ εχω το V2 120 κρεμαστο απο την αρχη.

Τωρα για σαμπ δεν ξερω αν μπορω να βαλω απο τη στιγμη που δεν εχει παμω ο κυβος μου.

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπορείς να βάλεις σαμπ και πίστεψε με θα σου λύσει τα χέρια απο αποψη λειτουργικότητας και αισθητικής μιας και θα κρύψει όλο τον εξοπλισμό ;)

 

βάζοντας κοράλια θα αρχίσουν οι καταναλώσεις και θα χρειαστείς να αναπληρώνεις ιχνοστοιχεία  για αρχή με το χέρι αλλα καποια στιγμή αυτό θα γίνει κουραστικό και θα πρεπει να μπει στο παιχνίδι και μια δοσομετρική.

οι ακροπορες είναι κοραλια απαιτητικά που απετούν σταθερότητα, σίγουρα απο πλευράς εξοπλισμού καλύπτεις τις απαιτήσεις :) θα χρειαστεί λίγη μονο υπομονη μεχρι να "ωριμάσει" κάπως το σύστημα 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπορείς να βάλεις σαμπ και πίστεψε με θα σου λύσει τα χέρια απο αποψη λειτουργικότητας και αισθητικής μιας και θα κρύψει όλο τον εξοπλισμό ;)

βάζοντας κοράλια θα αρχίσουν οι καταναλώσεις και θα χρειαστείς να αναπληρώνεις ιχνοστοιχεία για αρχή με το χέρι αλλα καποια στιγμή αυτό θα γίνει κουραστικό και θα πρεπει να μπει στο παιχνίδι και μια δοσομετρική.

οι ακροπορες είναι κοραλια απαιτητικά που απετούν σταθερότητα, σίγουρα απο πλευράς εξοπλισμού καλύπτεις τις απαιτήσεις :) θα χρειαστεί λίγη μονο υπομονη μεχρι να "ωριμάσει" κάπως το σύστημα

Πώς μπορώ να βάλω σαμπ; ρώτησα σε 2 μαγαζια και μου ειπανπως δεν ειναι ευκολο και να μην ασχοληθω... εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου;

Link to comment
Share on other sites

Με ενα ποτυροτρυπανο θα κανεις μια τρυπα στην πλάτη !

Θα μπει ένας σωλήνας 90 μοιρών και στην συνέχεια μια προέκταση που θα κατεβάζει το νερό !

Αν εχεις τα κατάλληλα εργαλεία ειναι υπόθεση 5 λεπτών !

Καλό θα ηταν να ειναι άδειο το ενυδρείο !

Κάποιοι το κάνουν και με γεμάτο ! Εγω δεν το έχω κάνει !

Αν μένεις Αθήνα μπορω να σε βοηθήσω ! Έχω και τρυπάνι και ποτυροτρυπανο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενα ποτυροτρυπανο θα κανεις μια τρυπα στην πλάτη !

Θα μπει ένας σωλήνας 90 μοιρών και στην συνέχεια μια προέκταση που θα κατεβάζει το νερό !

Αν εχεις τα κατάλληλα εργαλεία ειναι υπόθεση 5 λεπτών !

Καλό θα ηταν να ειναι άδειο το ενυδρείο !

Κάποιοι το κάνουν και με γεμάτο ! Εγω δεν το έχω κάνει !

Αν μένεις Αθήνα μπορω να σε βοηθήσω ! Έχω και τρυπάνι και ποτυροτρυπανο !

Νασαι καλα σε ευχαριστω πολυ...

Ναι Αθηνα μενω... το θεμα ειναι πως να το αδειασω το ενυδρειο που ειναι ηδη γεματο με ψαρια και κοραλια;

Οποτε αν καταλαβαινω καλα γινεται μια τρυπα και περναει σωληνας που καταληγει σε ενα δοχειο σαμπ καπου κατω απο το ενυδρειο... με απασχολει λιγο το αδειασμα...

Link to comment
Share on other sites

Το άδειασμα ειναι να βγάλεις βράχο και ψάρια !

Όλα χωράνε σε δυο κουβάδες !

Το ενυδρείο σου ειναι με ψημένο τζαμί ή όχι ;

Αν όχι δεν υπαρχει πρόβλημα !

Τα ερωτήματα που πρεπει να απαντήσεις ειναι :1ο τι χώρο εχει το έπιπλο μου ;

2ο πως θα τον σχεδιάσω για να με εξυπηρετεί ;

Link to comment
Share on other sites

Το άδειασμα ειναι να βγάλεις βράχο και ψάρια !

Όλα χωράνε σε δυο κουβάδες !

Το ενυδρείο σου ειναι με ψημένο τζαμί ή όχι ;

Αν όχι δεν υπαρχει πρόβλημα !

Τα ερωτήματα που πρεπει να απαντήσεις ειναι :1ο τι χώρο εχει το έπιπλο μου ;

2ο πως θα τον σχεδιάσω για να με εξυπηρετεί ;

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Πάμε όλοι να τον πριζώσουμε για σαμπ!!!!! χαχαχαχαχα!!!!! Φίλε μου, μη το σκέφτεσαι και κάντο τώρα που είναι αρχή και σχετικά αδειο το ενυδρείο.

 

​Γιατί να βάλεις

​Αυξάνεις τα λίτρα σου, εστω και λίγο, με ότι αυτό σημαίνει για τη σταθερότητα του ενυδρείου σου, ιδιαίτερα σημαντικό στα λίγα λίτρα όπου

η "ομοιόσταση" του συστήματος είναι αρκετά πιο "αδύναμη" σε σχέση με συστήματα με πολλά λίτρα

Θερμοστάτης στο σαμπ

Σκίμερ στο σαμπ

Οποιοσδήποτε τύπος ριάκτορα στο σαμπ

Πιθανή χρήση ως refugium

Aυτόματη αναπλήρωση στο σαμπ

Αλλαγή νερού από το σαμπ

Σίγουρα θα εχω ξεχάσει και κάτι άλλο....

 

Γιατί να μη βάλεις

Οποιος μπορεί να πει έστω και ένα κατά, ας το πει.....

 

 

Επειδή λοιπόν σχεδόν όλοι την έχουμε πατήσει ξεκινώντας ένα ενυδρείο χωρίς σαμπ, μη διστάζεις καθόλου!

Λίγος κόπος για να το φτιάξεις, μικρή οικονομική επιβάρυνση, πάρα πολλά τα οφέλη!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το άδειασμα ειναι να βγάλεις βράχο και ψάρια !

Όλα χωράνε σε δυο κουβάδες !

Το ενυδρείο σου ειναι με ψημένο τζαμί ή όχι ;

Αν όχι δεν υπαρχει πρόβλημα !

Τα ερωτήματα που πρεπει να απαντήσεις ειναι :1ο τι χώρο εχει το έπιπλο μου ;

2ο πως θα τον σχεδιάσω για να με εξυπηρετεί ;

Καλά παιδιά εγώ δεν το έχω και σε τίποτα.. χαχχα

Το θέμα μου είναι το εξής. Το έπιπλο είναι μικρό και δεν έχει χώρο (40Χ40Χ40).

Μπορεί το σαμπ να μπει κάπου αλλού; πχ πίσω απο το έπιπλο στο πάτωμα πάνω;

Αλλιως με βλέπω συντομα για άλλο ενυδρείο με σαμπ ... πάνττα σε κύβο... έχω κόλλημα με τα κυβιστικά ενυδρεία!!!

Link to comment
Share on other sites

ο dimtsok είχε το σαμπ σε 30*30 και μετά το εβαλε δίπλα σε άλλο έπιπλο ;)

 

θα δώσει πληροφορίες. Αν δεις και φώτο θα ψηθείς σίγορα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είπα να κάνω ένα update του που βρίσκεται το nano reef... όλα βαίνουν καλώς και χωρίς προβλήματα... λίγο η fungia δε φαινεται να μου πολυκαθεται αλλα ολα τα αλλα ειναι τουμπανοIMG_9570.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα !!!!!

φτου φτου , καταπληκτικό ξεκίνημα !!!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, fishbone! said:

Τι λες τωρα !!!!!

φτου φτου , καταπληκτικό ξεκίνημα !!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έχουμε καμία πρόταση για κάποιο κοράλλι που του αρεσει η πολλη ροή; θέλω να βάλω κάτι πάνω απο την καουλάστρια αλλά είναι το waver εκεί (5 εκατοστα μακρυα) και πρέπει να αντεχει στην ροη.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι στα περισσότερα LPS den αρεσει η πολυ ροη!

 

Τα LPS kai soft αρεσει η εμμεση κυκλοφορία !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...