Jump to content

Βοήθεια για επιλογή skimmer


dias2222

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια...

Αποφάσισα σιγα σιγα να μπω στο θαλλασινο και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατι παρόλο που εχω διαβασει πάρα πολλα μου ειναι υπερβολικα δύσκολο να επιλέξω...

 

Θέλω να φτιαξω ενα ενυδρειο 1.20χ40χ45 (εχω ηδη αγορασει τζαμια κτλ) περίπου στα 180 λιτρα λογω αραγωνιτη&βραχου , δεν θα χρησιμοποιήσω sump για την ώρα και θα βαλω μονο για την αρχη ενα εξωτερικο φιλτρο DIY μεχρι να στρώσει και ενα σκιμμερ , κυκλοφορητες κτλ.... 

 

Η απορία μου ειναι η εξής, ποιο σκιμερ  ( skimmer ) ειναι κατάλληλο για αυτα τα λίτρα και που θα μπορουσα να βρω σε λογικη τιμη (σε πετ και ενυδρειαδικα οι τιμες εινια στα υψη πραγματικα για πραγματα που αλλου τα βρισκω στην μιση τιμη... πχ. σιλικονη ενυδρειου 15 ευρω.    την πηρα 5ευρω κτλ...)

 

Γνωρίζω πως το σκιμερ πρεπει να ειναι λίγο παραπάνω απο τα λίτρα του ενυδρειου και το καταλαβαινω, όμως οπου και να έχω διαβάσει όλοι λένε για το mce600 το οποιο ειναι και για πολυ περισσοτερα λίτρα και ποναει λιγο στην τσέπη. Από την άλλη φοβάμαι τα κινέζικα....

Ποιο άλλο εινια αρκετά αξιόπιστο στα λίτρα μου;;

 

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η πρώτη όσμωση εχει διαφορα απο την δευτερη....

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30170    (αυτό εχει και  Αuto Shut Off Kit το αλλο δεν έχει μάλλον....)

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30122

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα φίλε !

Θα σε πάω ανάποδα .... Φτιάξε σαμπ !

Ολες οι επιλογές σου θα αυξηθούν !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω με τον Fishbone. Δεν φαντάζεσαι τι ευκολία θα έχεις στους χειρησμους αλλα και στις επιλογές. 

 

Όσο για το σκίμερ ψηφίζω mce600 (νομιζω υπάρχει αγγελια σε πολύ προσιτή τιμη)  Δεν θα το μετανιώσεις.

 

Για την όσμοση έχω αυτην στο πρωτο λίνκ και είμαι πολύ ευχαριστημένος (Πιάνει και λίγο χώρο) :) 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δίας θα επιμείνω στο θέμα σαμπ ακόμα και αν δεν το είχες στο προγραμμα !

Το ενυδρείο Ακόμα δεν έχει στηθεί, άρα είναι πολύ εύκολο να τρυπηθεί και να περάσουν οι σωληνώσεις για το Sump. Φαίνεται Ότι το έχεις με τις κατασκευές ή έχεις άνθρωπο που ξέρει να φτιάχνει. Τό σαμπ θα σου στοιχίσει ελάχιστα λεφτά και τεράστιες ευκολίες για το μέλλον! ΤοΑισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσουν πλήρως!

Όλος ο εξοπλισμός θα κρυφτεί απο κάτω και οι αλλαγές σου θα ειναι πανεύκολες !

Με το σαμπ οι λύσεις που θα εχεις για σκιμμερ , θερμοστάτης , αλγες κτλ θα ειναι άπειρες !

Σκέψου όλα αυτά και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...