Jump to content

Project συνεχους αλλαγης νερου RJX-9714,1/2


Bill Koulosousas

Recommended Posts

Και εκει που γυρναγα με το μετρο απο τις επιτυχιμενες εξετασεις icdl (γιατι αν δεν εχεις ενα icdl πως θα μαθεις για τους παραποταμους του rio mare :hehe ) και καθως χαζευα τα γκομενακια στο βαγονι, σκεφτομουν πως θα φτιαξω ενα super-douper συστημα αυτοματης πληρωσης για να απαλαγω απο τα βαρελια και τους σωληνες,και ξαφνικα μου ηρθε η ιδεα και σαν νεος αρχιμηδης φωναξα "ΕΥΡΗΚΑ"  (ευτυχως εκεινη την ωρα περναγε ενας ζητιανος με 17 παιδια και 27 αρρωστιες και δεν μου δωσαν σημασια :bigemo_harabe_net-115: )

 

Σκεφτηκα οτι θελω 30% αλλαγη καθε εβδομαδα , αλλα ειναι καλυτερα 15% καθε 3-4 μερες, οποτε περιπου 5% την μερα, γιατι να μην εχω μια συνεχη ροη φρεσκου νερου 5% στο 24ωρο και με μια υπερχειληση να φευγει αντιστηχο 5% ???

 

Βεβαια προυποθετει να εχουμε στο ενυδρειο αποχετευση και παροχη νερου, και τρυπα υπερχειλησης στο ενυδρειο.

 

Και η σκεψη μου βαση του σχεδιου παρακατω εχει ως εξης: το νερο απο την παροχη παει στην αντιστροφη οσμωση και σε ενα ξεχωριστο φιλτρο ενεργου ανθρακα, απο εκει το συνδεω στη σωληνα της εξοδου του φιλτρου (μπορουμε να το βαλουμε και κατευθειαν μεσα στη γυαλα) οσο για το ποσοστο της οσμωσης στο μειγμα μπορουμε να το ρυθμησουμε με 2 βανακια στις εξοδους των φιλτρων (γιατι το καλοκαιρι λογο εξατμησης θα μπορουμε να ριχνουμε λιγο παραπανω οσμωση) και απο την αλλη αντιστοιχη ποσοτητα νερου που θα εισερχεται στην γυαλα θα εξερχεται απο την υπερχειληση στην αποχετευση.

Οποτε με αυτον τον τροπο γλυτωνουμε τις αλλαγες (κουβα-λαστιχο-γυναικα που γινεται ομπραντοβιτς :bigemo_harabe_net-87:  ) και απο τις αποτομες αλλαγες στις παραμετρους του νερου (για τα ψαρια)  και δεν χρειαζεται και εχτρα ζεσταμα γιατι η ροη ειναι μικρη και ο θερμαντηρας που εχουμε προλαβαινει να κρατησει την θερμοκρασια στο ενυδρειο.

 

Αυτη ειναι η ιδεα μου, μπορειτε να κανετε σχολια, παρατηρησεις, διορθωσεις,βελτιωσεις, like, donations, οτι γουσταρετε :P .

post-61649-0-77207900-1475348379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυξάνεις τη κατανάλωση σε νερό , αν δεν σε ενοχλεί μπορείς να το κάνεις .

Για τι ψάρια μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Αυξάνεις τη κατανάλωση σε νερό , αν δεν σε ενοχλεί μπορείς να το κάνεις .

Για τι ψάρια μιλάμε ;

Η καταναλωση θα ειναι η ιδια, αρκει να ρυθμησεις  την ροη,  π.χ στα 300 λιτρα κανεις 90 λιτρα την εβδομαδα, αρα 13 λιτρα την μερα, περιπου 1/2 λιτρο την ωρα.

 

Το τι ψαρια θα μπουν εχει σχεση με τον τροπο αλλαγης του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρυθμο θα εισερχεται το νερο στο ενυδρειο; μια κι εξω η σταδιακα σε βαθος 1-2-3 ωρων;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση θα ειναι η ιδια, αρκει να ρυθμησεις  την ροη,  π.χ στα 300 λιτρα κανεις 90 λιτρα την εβδομαδα, αρα 13 λιτρα την μερα, περιπου 1/2 λιτρο την ωρα.

 

Το τι ψαρια θα μπουν εχει σχεση με τον τροπο αλλαγης του νερου?

Ειναι πολυ καλος ο τροπος σκεψεις σου.

Σε αυτο που θελει να αναφερθει ο Σταματης ειναι.

Τη ψαρια θα μπουν και θα χρειαστη η λειτουργεια τις οσμοσης στο συστημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζετε οτι η χρέωση του νερού είναι με αριθμητική πρόοδο. Αρα δεν είναι απλό πράγμα η συνεχόμενη ροή, έστω και ελάχιστη. Σκέψου ποσο πληρώνει κάποιος αν έχει διαρροή το καζανάκι...

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρυθμο θα εισερχεται το νερο στο ενυδρειο; μια κι εξω η σταδιακα σε βαθος 1-2-3 ωρων;

Send from the Heart of Amazonas

Η ροη θα ειναι 24ωρη σταθερη, και θα ρυθμιζεται με βανακια,  και μπορουμε με την ρυθμηση ροης και μετρηση νιτρικων να δουμε ποσο ακριβως αλλαγη θελουμε οποτε μπορουμε να κανουμε και οικονομια στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλος ο τροπος σκεψεις σου.

Σε αυτο που θελει να αναφερθει ο Σταματης ειναι.

Τη ψαρια θα μπουν και θα χρειαστη η λειτουργεια τις οσμοσης στο συστημα αυτο?

Το συγκεκριμενο συστημα μπορει να γινει και με οσμωση, και με σκετο ανθρακα (αφρικανικα) αλλα και με τυρφη, απλα στην τυρφη θα χρειαστει ενα βαρελακι που θα δουλευει η τυρφη και απο εκει θα τροφοδοτηται το ενυδρειο, εκτος αμα την τυρφη την εχουμε μεσα στο φιλτρο οπου τα πραγματα ειναι ποιο απλα.

 

Εγω εκανα σχεδιο με οσμωση γιατι μαλλον θα βαλω geophagus (το χαμογελο του sturm εφτασε μεχρι εδω :D )

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζετε οτι η χρέωση του νερού είναι με αριθμητική πρόοδο. Αρα δεν είναι απλό πράγμα η συνεχόμενη ροή, έστω και ελάχιστη. Σκέψου ποσο πληρώνει κάποιος αν έχει διαρροή το καζανάκι...

Δηλαδη αν τραβηξω 90 λιτρα σε 10 λεπτα θα πληρωσω λιγοτερο αν τα τραβηξω σε μια εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πολυ χαιρομαι που εχεις τετοιες ιδεες και ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε ομορφα πραγματα απο εσενα γιατι το ψαχνεις συνεχεια και το μυαλο σου ειναι σε μονιμη ανησυχια.

Εχω καποιους προβλημματισμους για το τελικο αποτελεσμα και νομιζω οτι το νερο που θα χρειαζεσαι για να κρατας τα νιτρικα σε ιδια επιπεδα ειναι περισσοτερο απ'οτι με τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.Η διαφορα βεβαια ειναι οτι τα ψαρια σου θα ζουν σε μονιμα καθαροτερο νερο αντι για την υποβολη σε υψηλα νιτρικα τις τελευταιες ημερες πριν την αλλαγη της εβδομαδας.Αυτο θα ειναι καλο για τα ψαρια και λιγο χειροτερο για την τσεπη σου αλλα σιγουρα ειναι μια αυτονομια που αν δουλεψει και αν παιρνει διορθωσεις στην πορεια θα το δειξουν οι μετρησεις.

 

Παντως η ιδεα σου ειναι παρα πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν τραβηξω 90 λιτρα σε 10 λεπτα θα πληρωσω λιγοτερο αν τα τραβηξω σε μια εβδομαδα?

Δεν ξέρω βρε ακριβως. Απλα ριχνω τον προβληματισμό μου. Πάντως είναι ριξικελευθη ιδέα αυτό που λες.

Κάνε το και μετα πες μας.

ΥΓ. Δες ενα λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ για να καταλάβεις τις χρεώσεις.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια προσπαθεια να το εξηγησω..

Τα νιτρικα ειναι αλατα διαλυμενα στο νερο.Με την αλλαγη νερου κανουμε αραιωση των διαλυμενων αλατων στο νερο.

Ενα παραδειγμα,αν εχουμε 100 λιτρα νερο με νιτρικα 50 (ας πουμε γραμμαρια για να ειναι πιο ευκολα κατανοητο) ανα λιτρο και εξατμιστουν 50 λιτρα νερο τα νιτρικα θα ειναι 100 γραμμαρια ανα λιτρο πλεον.

Επομενως σρην αλλαγη μας αφαιρουμε 50 λιτρα και προσθετουμε 50 φρεσκο νερο χωρις νιτρικα.Αρα τα παμε στα 25 γρ ανα λιτρο στα 100 λιτρα.

Οταν λοιπον ξανακανουμε αλλαγη 50 % (αμεσως,χωρις να προσθεσουμε αλλα νιτρικα δηλ φαι) θα τα παμε στα θα πανε στα 12.5 ανα 100 λιτρα,οσο θα τα πηγαιναμε αν αλλαζαμε απο την αρχη 75% (περιπου του νερου) δηλαδη 75 λιτρα,ενω τωρα χρειαστηκαμε 100.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το αφαιρωντας το 15 % επι δυο φορες δεν θα μειωσει τα νιτρικα στο ιδιο επιπεδο απ'οτι μια αλλαγη 30 %.Ο λογος ειναι επειδη το πρωτο 15 % του νερου που θα μπει αρχικα (στην πρωτη αλλαγη) θα ξανα αφαιρεθει στην επομενη αλλαγη νερου χωρις να εχει διαλυσει επαρκως την ποσοτητα σε γρ πχ ανα λιτρο με τον ιδιο τροπο οσο το 30%.

Δηλαδη θα δουλεψει αλλα θα χρειαστει περισσοτερο νερο.

Ελπιζω να εγινε κατανοητος ο τροπος σκεψης μου και να μην τα εγραψα μπερδεμενα,αν οχι συγχωρεστε με γιατι ειναι Κυριακη και γραφω απο κινητο :P

Το σιγουρο ειναι οτι τον τελευταιο λογο θα εχουν οι μητρησεις αφου ο στοχος μας ειναι να μειωθουν τα νιτρικα με επιτυχια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως  μια αλλαγη του 30% αραιωνει πιο πολυ απο 2 των 15%, οποτε αν θελουμε να κανουμε πιο πολλες αλλαγες θα πρεπει η δευτερη να ειναι 5% μεγαλυτερη απο την πρωτη.

 

Βεβαια στην περιπτωση της συνεχους ροης τον απολυτο λογο ρυθμησης εχουν οι μετρησεις νιτρικων, απλα ξεκιναμε με τα λιτρα που αλλαζουμε και αναλογως αυξανουμε η' μειωνουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως,στα νουμερα τα εκανα λιγο μανταρα τωρα που τα ξαναδιαβαζω αλλα σημασια εχει οτι καταλαβες τι ηθελα να πω :P

 

Σορυ παιδια,ειμαι σε μια γιορτη που βαριεμαι,μου αποσπουν την προσοχη συνεχεια και προσπαθω να μετρησω και να γραψω στο κινητο,χαχαχαχα :hehe

 

Καταλαβες ομως τι θελω να πω ετσι?

Αυτη η μεθοδος επισης στα μαθηματικα καπως λεγεται αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε ακριβως. Απλα ριχνω τον προβληματισμό μου. Πάντως είναι ριξικελευθη ιδέα αυτό που λες.

Κάνε το και μετα πες μας.

ΥΓ. Δες ενα λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ για να καταλάβεις τις χρεώσεις.

Στον τελευταιο λογαριασμο ειχα 12m3 και τα χρεωνε 4,2 ευρω και συνολο μαζι με τις αλλες χρεωσεις 12,17 μειον 2,83 το παγιο που ειναι ασχετο με την καταναλωση παμε στα 9,34 δια 12 m3 εχουμε  0,78 το 1m3 , οποτε αφου 1000 λιτρα εχουν 0,78 τοτε τα 360(4x90) ανα μηνα ειναι 1080 λτρα το 3μηνο οποτε μιλαμε για 1 ευρο περιπου, αλλα και στην επομενη κλιμακα να παμε αντε το 1ευρω να γινει 2, μικρο το κακο :D

Link to comment
Share on other sites

Παιξε μπαλα Βασιλη. Και μολις το κανεις ελα να σου πω για τους γεωφαγους και να το φτιαξεις και σε μενα! Χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παντως μοιαζει πολυ με τον τροπο που λειτουργουν οι πισινες ή καλυτερα τα συντρηβανια...

Θελω να δω πως θα τα στησεις ολα αυτα στο διαμερισμα σου ρε τρελιαρη....

Μην μασας ομως ξερω οτι στο τελος θα γινει και καλυτερο απο οτι το ξεκινησες σαν σκεψη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Βασίλη με τις πατέντες σου.

Πολύ ωραία ιδέα.

Αναμένω να το δω και στην εφαρμογή.:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση θα ειναι η ιδια, αρκει να ρυθμησεις  την ροη,  π.χ στα 300 λιτρα κανεις 90 λιτρα την εβδομαδα, αρα 13 λιτρα την μερα, περιπου 1/2 λιτρο την ωρα.  Νομίζω οτι το κατάλαβες μετά απο αυτα που σου ανέλυσε ο argy1.

 

Το τι ψαρια θα μπουν εχει σχεση με τον τροπο αλλαγης του νερου?  Σαφώς και έχει σχέση , υπάρχουν ψάρια που δεν αντέχουν σε συνεχόμενη ροή νερού απο τη βρύση και θέλουν παλιό νερό . Αλλά αυτό είναι ενα θέμα που δεν το έχουμε ξανασυζητήσει ( απ όσο θυμάμαι ) .

 

Σε κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα σας γράψω γι αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε να κανουμε με εναν νεο τροπο πληρωσης ειναι λογικο να εχουμε και νεα δεδομενα, οντως τα λιτρα αλλαγης αλλαζουν αλλα τα νιτρικα θα μας δειξουν ποσα πρεπει, αναλογα βεβαια ποσα νιτρικα απαιτει το καθε ενυδρειο (ποσο φυτεμενο θα ειναι) κ.α .

 

Το μεγεθος της ροης βεβαια ειναι αρκετα μικρο για τα πιο πολλα ενυδρεια, ενδεικτικα σε ενα 300αρι αν δουμε οτι συνολικα χρειαζομαστε 90 λιτρα τον μηνα τοτε εχουμε ροη 0,15ml το δευτερολεπτο δηλαδη 3 σταγονες, οποτε πιστευω οτι κανενα ψαρι (απο οσα γνωριζω) δεν θα εχει θεμα με τετοια ροη, αλλα ειναι μια ωραια ευκαιρια να το δουμε και αυτο το θεμα.

 

Παντως οι πιο τυχεροι απο αυτον τον τροπο ειναι οι αφρικανοι, ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα και τελος ενω οι αμαζονιοι αντε ρυθμισε αναλογια 60-40 σε 3 σταγονες το δευτερολεπτο :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα στα μέσα της 10ετίας του '80, για συνεχή αλλαγή νερού (αυτό που προσπαθείς να κάνεις) και με κοίταγαν σαν εξωγήινο.

ΚΑΛΗ επιτυχία.- ;)

Link to comment
Share on other sites

......

 

Παντως οι πιο τυχεροι απο αυτον τον τροπο ειναι οι αφρικανοι, ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα και τελος ενω οι αμαζονιοι αντε ρυθμισε αναλογια 60-40 σε 3 σταγονες το δευτερολεπτο :bigemo_harabe_net-135:

 

Κι όμως οι Αφρικάνες έχουν πρόβλημα με το συνεχόμενο φρέσκο νερό .

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα στα μέσα της 10ετίας του '80, για συνεχή αλλαγή νερού (αυτό που προσπαθείς να κάνεις) και με κοίταγαν σαν εξωγήινο.

ΚΑΛΗ επιτυχία.- ;)

 

Στις αρχές της 10ετίας του 80 , το σύστημα δούλευε στην Ελλάδα και εξακολουθεί να δουλεύει !!!

Ηταν μια αντιγραφή του "Aquarium Rio" , ενός μαγαζιού έξω απ τη Φρανκφούρτη του Μπλέχερ , που το δούλευε με μεγάλη επιτυχία .

;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει... και ΔΕΝ μου είπες κουβέντα;   :o

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...