Jump to content

Πελλετ vs ροκανιδι


κωνί/νος

Recommended Posts

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση μετά από 2 χρόνια αποχής πήρα ένα κουνέλι όμως είναι λίγο ζωηρό και πετάει όλο το ροκανιδι κάτω! διάβασα κάπου για πελλετ...το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Βολευει; όντως δεν μυρίζει τόσο πολύ;

Ποιο είναι καλύτερο καί γιά μας αλλά και για το κουνελάκι μας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κωνσταντίνος!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κουνέλι.

Ισχυει αυτό που λες. Το ροκανιδι όλο απ' εξω και γρήγορα βρωμιζει.

Το πελετ σαφως καλύτερο, δεν το ρίχνει έξω, δεν μυρίζει τόσο έντονα, κρατάει περισσότερο αλλά είναι και ακριβότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως είναι πολύ χνουδωτό γεμίζει με ροκανιδι και μπλέκεται μέσα στις τρίχες και δεν βγαίνει με τίποτα...

post-62472-0-32368200-1475436707_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποια μάρκα ή να πάω στα τυφλά;

Εγώ έπαιρνα ότι είχε το κατάστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το κουνελάκι σου. Αν το αφήνεις ελεύθερο στο σπίτι, έχε στο νου σου τα καλώδια που τα κόβει για πλάκα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω κουνέλι και το έχω με πέλλετ. Είναι πιο ακριβό αλλά και ότι καλύτερο.

Κρατάει πιο πολύ δεν μουσκεύει όπως το ροκανίδι και είναι και το ζωντανό σου καθαρό. Δεν κολλάει τίποτα επάνω του. 

Πάρε ότι μάρκα θέλεις δεν έχω δει διαφορά ανάμεσα στις μάρκες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου δεν είναι χαζό. Ξέρει τι του γίνετε. Αν το δεις να μασουλάει πελλετ είναι γιατί τα κουνέλια ροκανίζουν τα πάντα.

Εμένα μασουλάει μέχρι και το σπιτάκι του που είναι ξύλινο. Είναι στην φύση του. Τρωκτικό είναι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα Lop Ear (κριαράκι) εδώ και 15 μέρες. Του αρέσει να δαγκώνει τα πάντα, είναι διάολος!

 

Στο θέμα pellet vs πριονίδι θα σου έλεγα το 1ο. Εγώ του έχω πριονίδι και γίνονται όλα χάλια όταν τον βγάζω έξω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κινηθω προς το πελλετ γιατί τον χειμώνα μέ τά χαλιά δεν είναι ο,τι καλύτερο... επίσης από ότι κατάλαβα το πελλετ συμφέρει καλύτερα αφού τα 10 λίτρα έχουν 10€ενω το 1 κιλό ροκανιδι έχει γύρω στα 3,5€

Link to comment
Share on other sites

Σαν όγκος το ροκανίδι βγαίνει αρκετά πιο φτηνό. Το 1 κιλό πρέπει να αντιστοιχεί σε λίτρα πάνω από 30

Link to comment
Share on other sites

Το pellet το αλλάζεις πιο αραιά αν δεν κάνω λάθος. Πάντως 1 κιλό την εβδομάδα πολύ μου ακούγεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλλά ζω 1 ή και 2 φορές την ημέρα όταν μυρίζει πολύ!και βάζω μπόλικο για να είναι μαλακά αλλά τον τελευταίο καιρό το σπρώχνει και κάθεται μόνο στο πλαστικό!

Link to comment
Share on other sites

Άστον να κοιμάται όπου θέλει. Εμένα κοιμάται σε μια φωλίτσα κλειστή που έχει το κλουβί που έχει ροκανίδι μέσα. Εχθές τον βρήκα να αράζει πάνω στο πιάτο με την τροφή του, τρέχα γύρευε, όπως βολεύεται ο καθένας! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα και τα carefresh ποια να πάρω αυτά ή το πελλετ;

Τι ειναι αυτο;

Θα μασήσει οτι βρει μπροστά του, είναι στη φύση του. Δεν πρόκειται να μπερδέψει τροφη-πελετ. Μυρίζουν διαφορετικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως τον χειμώνα δεν θα κρυώνει που δεν κοιμάται στο υπόστρωμα;

Αν κρυώσει θα πάει εκεί που είναι πιο ζεστά, δεν είναι χαζό το ζώο, ξέρει τι κάνει. 

 

Τι ειναι αυτο;

Μια εναλλακτική σε pellet και ροκανίδι από χαρτί

 

carefresh_bedding_loose_c66977ac.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κρυώσει θα πάει εκεί που είναι πιο ζεστά, δεν είναι χαζό το ζώο, ξέρει τι κάνει.

Μια εναλλακτική σε pellet και ροκανίδι από χαρτί

carefresh_bedding_loose_c66977ac.jpg

Δεν το ξέρω σαν υλικο, δοκίμασε το και γραψε μας εντυπώσεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις πελετς γιατι το χαρτί το τρωνε επισης με τα πελετς να γεμίζεις το μισό κλουβί γιατι οταν ξαπλώνει το ενοχλούν !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...