Jump to content

Βοήθεια για επιλογή νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Και αφού γλυκάθηκα με το 60άρι ενυδρειο που πρόσφατα έστησα, είμαι σε αναζήτηση άλλου, μεγαλύτερου που θα γεμίσει το χώρο που θέλω να μπει καλύτερα από το 60άρι. 

 

Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι η γωνία που βλέπετε παρακάτω και είναι φάρδους 1.0 μ οριακά.

 

20161003_092457.jpg

 

Έκανα μια βόλτα σε 2 μαγαζιά σήμερα και είδα τα παρακάτω ενυδρεία:

 

Anubias A1000, 100*45*55 περίπου 200l καθαρά

 

20161005_142359.jpg

 

 

Rehau realy 180, 100*40*50, καθαρά λίτρα περίπου 200

 

20161005_190344.jpg

 

 

 

Sun Sun HRX-1000H, 100*47*65, καθαρά λίτρα περίπου 310

 

20161005_185359.jpg

 

Στο πρώτο μου άρεσε που έχει ψηλό έπιπλο και σου φέρνει το ενυδρεία ψηλά στο οπτικό σου πεδίο. Με προβληματίζει το led φωτιστικό και έχω αμφιβολίες για την ποιότητα. 

 

Το 2ο φαίνεται πιο καλό ποιοτικά, δεν με ενθουσίασε που είναι πιο χαμηλό, και το έπιπλο και το ενυδρείο. 

 

Το 3ο με ενουσίασε η χωρητικότητά του για το δεδομένο φάρδος των 100cm, είναι ψηλό ενυδρείο δίνοντάς του έτσι μεγάλη χωρητικότητα. 

 

Το πρώτο έχει περίπου 400€ ενώ τα άλλα κοντά 300, πάντα με τη βάση τους. 

 

Θα στήσω γλυκό νερό με φυτά. Τι προτείνετε; ποιο θα επιλέγατε οι πιο έμπειροι και γιατί; Υπάρχουν άλλες, καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αφού θέλεις και φυτά έστω και σχετικά εύκολα το 2ο , το REHAU με κλειστά μάτια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oι λαμπες στα φυτεμενα εχουν καλυτερα αποτελεσματα οταν ειναι Τ5 αλλα παιζει ρολο και το υψος του ενυδρειου.Οσο πιο ψηλο το ενυδρειο τοσο μεγαλυτερες οι απαιτησεις για φωτισμο και ρευμα φυσικα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Είναι και ο λόγος που με προβληματίζει το Sun Sun γιατί είναι ψηλό. Είναι πολύ εντυπωσιακό από κοντά λόγω ύψους, μου τράβηξε το ενδιαφέρον, έχει και στρογγυλεμένες άκρες.

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Για να εχει στρογγυλεμενες ακρες υποθετω οτι δεν ειναι γυαλινο.Καποιο αλλο υλικο οπως το πλεξι μπορει να ειναι πιο ευαισθητο στις γρατζουνιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα τρία ενυδρεία που αναφερεις είναι γνωστα και αξιοπιστα στο χώρο. Τα δύο πρώτα είναι απο γυαλί και το τελευταίο απο πλεξι. Προσωπικά έχω το anubias (με τις Τ5 στο φωτιστικό) χωρίς κανένα προβλημα. Πρόσεξε, αν θέλεις να κανεις high tech φυτεμένο, θα πας στο χαμηλότερο και θα χρειαστεί αναβάθμιση ο φωτισμός σε οποίο και αν διαλέξεις. Τα δυο πρωτα είναι σχεδόν ίδια (αρα παιζει ρολο η τιμή του στην επιλογή σου). Το sun sun προσωπικά δεν μου αρέσει λόγω πλεξι, λόγω στογγυλων γωνιών (μα τι φαεινη ηταν αυτή των κινέζων) και -προσεξε- λόγω του ενσωματωμενου φίλτρου στο καπάκι. Είναι κάτι δύσχρηστο και για να αλλαξεις μια λάμπα πχ, χρειάζεται συνεργείο.

Αυτά, καλη επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Anubias είναι πλέον με Led.

 

Χαμηλότερο λέγοντας γιατί, για να είναι κοντά ο φωτισμός; 

(edit: Ναι, το γράφει ξεκάθαρα ο kosmas πιο πάνω)

 

Το μέγεθος του Anubias με γέμισε πιο πολύ να πω την αλήθεια, στο μάτι μου μου φάνηκε αρκετά πιο μεγάλο αν και στα ονομαστικά λίτρα η διαφορά δεν είναι τραγική.

 

Πάντως στα λεφτά έχει σημαντική διαφορά (+100€)

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν έχει κάποιος μια καλή πρόταση, είμαι ανοιχτός, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προτασεις αλλες για ενυδρεια μονο της juwel υπαρχουν,το ριο180.Οι διαστασεις του anubias δινει συνολικα 50 λιτρα παραπανω.Δεν ειναι λιγα-υπολογισιμα ειναι.

Το ριο 180 θα σου βγει περιπου στην τιμη του anubias αλλα με εσωτερικο φιλτρο και θερμαντηρα.Εξαρταται τωρα τι ψαρια θα φιλοξενισεις μπορει το φιλτρο αυτο να ειναι αρκετο και να γλυτωσεις το ποσο του φιλτρου.Αν πας σε hightech φυτεμενο σε ολα πρεπει να κανεις αναβαθμιση στο φωτιστικο.

Εγω στην θεση σου θα διαλεγα το Rehau και αν εχεις τον χωρο με 40 ευρω παραπανω πας στο 240

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τείνω να καταλήξω ότι το Rehau είναι μικρό, ακόμα και 20 λίτρα σε αυτά τα μεγέθη είναι διαφορά. 

 

Εκεί που θέλω να μπει δεν με παίρνει για παραπάνω από μέτρο δυστυχώς. 

 

Φίλτρο και παρεμφερή υπολογίζονται ότι θα αγοραστούν έτσι κι αλλιώς. Δεν ξέρω τι σημαίνει hiγηtech φυτεμένο :)

 

Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο DIY σε κάποιον μάστορα, να βγάλω ένα ενυδρείο γύρω στα 240-250ltr με 1 μέτρο φάρδος. Αξίζει ποιοτικά/οικονομικά να το δω κι από αυτή την πλευρά;

Link to comment
Share on other sites

Hightech ειναι τα φυτεμενα ενυδρεια με απαιτητικα φυτα σε φωτισμο,λιπανση και διοξειδιο του ανθρακα.Χρειαζεται αρκετο φωτισμο,εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης (EI) και μπουκαλα co2.Διαβασε αυτα http://www.aquazone.gr/forums/topic/90670-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF/

Αν πας σε diy ενυδρειο σιγουρα αξιζει ποιοτικα.Οικονομικα εξαρταται ποιος,τι,πως....

Link to comment
Share on other sites

To DIY είναι καλό κσι το κάνεις ακριβως στα μέτρα που θέλεις. Μάλλον όμως μαζί με τη βαση θα ανεβεις σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Hightech ειναι τα φυτεμενα ενυδρεια με απαιτητικα φυτα σε φωτισμο,λιπανση και διοξειδιο του ανθρακα.Χρειαζεται αρκετο φωτισμο,εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης (EI) και μπουκαλα co2.Διαβασε αυτα http://www.aquazone.gr/forums/topic/90670-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF/

Αν πας σε diy ενυδρειο σιγουρα αξιζει ποιοτικα.Οικονομικα εξαρταται ποιος,τι,πως....

Οκ φαντάστηκα οτι εννοείς απαιτητικά φυτά.

 

Να πω την αλήθεια, αυτή τη στιγμή που το συζητάμε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη βολευτώ με εύκολα φυτά απλά επειδή τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, δεν θα το αποκλείσω αυτή τη στιγμή.

 

Σχετικά με το DIY, μου το πρότεινε ένας φίλος που είναι του hobby και έχει κάποιον που φτιάχνει ενυδρεία. Μόλις έχω νεώτερα θα σας γράψω και γι αυτό το ενδεχόμενο να μου πείτε γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

To DIY είναι καλό κσι το κάνεις ακριβως στα μέτρα που θέλεις. Μάλλον όμως μαζί με τη βαση θα ανεβεις σε τιμή.

Θα το δω το θέμα συνολικά, αν δεν αξίζει θα το πάρει το ποτάμι, το βλέπω όμως σοβαρά λόγω του περιορισμού στο φάρδος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο γλυκο το χομπυ μας που δυσκολα βολευεσαι στα λιτα,απλα και ευκολα.Παντα θα θες κατι παραπανω.Αν προετοιμαστεις απο τωρα σωστα θα γλυτωσεις πολλα λεφτα στη συνεχεια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κυριο προσον του DIY ειναι οτι εκμεταλλεύεσαι καλυτερα τον χωρο που εχεις, δηλαδη αν ειχες 115x43x58 αξιζει να το κανεις φτιαχτο, απο θεμα κοστους αμα τα βαλεις ολα +εργατικα μπορει να σου βγει και λιγο πιο ακριβα εκτος αν τα φτιαξεις εσυ που θα σου παει λιγο φτηνοτερα, ενδεικτικά εγω που ρωτησα ενα τζαμα για 115x32x60 με παχος γυαλιου 10mm μου ειπε 85ευρω χωρις φπα. Οποτε αν υπολογισεις χοντρικα 100 για την γυαλα, 100 για βαση, και 100 για καπακι με το φως αναλογα το υλικο, τοτε εισαι στα ιδια λεφτα με το καινουριο.Εγω θα επερνα το rehau και φιλτρο με τα λεφτα του anubia , αλλα αν υπαρχει οικονομικη ανεση το λευκο του anubia σε φυτεμενο φαινεται πιο  elegant που λενε και στο χωριο μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Το Rehau υπάρχει και σε άσπρο, δεν πας αναγκαστικά στο μπεζ που έχω βάλει. 

 

Για το DIY, θα έχω τιμή λογικά αύριο, για διαστάσεις 100*40*65

Link to comment
Share on other sites

Νεουδι ειμαι και εγω που την πατησα γιατι δεν ρωτησα.Εσυ εχεις την ευκαιρια να ρωτας.Φυτεμενος με ευκολα φυτα ειναι πολυ δυσκολο να μεινεις.Θα θες αργοτερα ενα διαφορετικο φυτο,ενα χρωματιστο,λιγο γκαζονακι......και θα τα παρεις.Δεν θα σε καλυπτει το φωτιστικο και θα το αλλαξεις.Μπορει να αλλαξεις και το φιλτρο για καλυτερη κυκλοφορια.Θα ξεκινησεις λιπανση και μετα θα βαλεις μπουκαλα co2.Τελος θα αλλαξεις και 2-3 διαχυτηρες μεχρι να καταληξεις σε εξωτερικο.

Συμπερασμα φτιαξε το ενυδρειο στις διαστασεις που θες.Βαλε απο τωρα ενα καλο φωτιστικο,παρε και ενα καλο φιλτρο και καλο ξεκινημα.

Σαν γεροντας κανω μια προβλεψη ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μιλάς και δίχως γρίφους :P

Μάλλον έτσι θα κινηθώ, θα το στήσουμε μαζί το ενυδρείο, είναι ευκαιρία να σας "εκμεταλλευτώ".

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις 10 ποντους πιο φαρδυ ετοιμο μαζι με βαση και φωτισμο(Πωλείται το συγκεκριμένο ενυδρείο 230 λίτρων μαζί με την βάση του με ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ :110X48X58.5

Ο φωτισμός του ειναι 2xΤ8(30watt+30watt)+2xT5(21watt+21watt)+2 σειρές απο αδιαβροχη λεντοταινία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Rehau  180 ειναι τελειο.

Εγω την αλλη δευτερα απο το ιδιο μαγαζι που το εβγαλες φωτο θα αγορασω το  Rehau 300 μαζι με βαση :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις 10 ποντους πιο φαρδυ ετοιμο μαζι με βαση και φωτισμο(Πωλείται το συγκεκριμένο ενυδρείο 230 λίτρων μαζί με την βάση του με ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ :110X48X58.5

Ο φωτισμός του ειναι 2xΤ8(30watt+30watt)+2xT5(21watt+21watt)+2 σειρές απο αδιαβροχη λεντοταινία.

Πολύ καλή περίπτωση, δυστυχώς το 100 είναι το όριό μου αλλά θα κάνω μια πρόβα με το μέτρο μπας και το τραβήξω από τα μαλλιά. Στείλε μου π.μ. αν θες με λεπτομέρειες. 

 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Rehau  180 ειναι τελειο.

Εγω την αλλη δευτερα απο το ιδιο μαγαζι που το εβγαλες φωτο θα αγορασω το  Rehau 300 μαζι με βαση :)

Είναι όντως πολύ ποιοτικό. Κι εγώ το 300 θα έπαιρνα, χτες κιόλας αν με έπαιρνε ο χώρος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...