Jump to content

Βοήθεια για επιλογή νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σου και απο μενα,

 

Το Diy  ειναι καλη φαση αν εχεις δικο σου ατομο να το κανετε μαζι, μπορεις και βαση Diy να κανεις μιας και στο εμποριο δυσκολα θα βρεις βαση για

Diy ενυδρειο. Για την βαση κανεις εναν σκελετο απο σίδερο και τον ντυνεις με ξυλο απο εξω ή το κανεις απο χοντρο μαδέρι .

Το καπακι δεν ειναι απαραίτητο μιας και θα μπορουσες να το κανεις ανοιχτου τύπου με 2 Led Bars απο πανω και να εισαι αρχοντας.

 

Οσο για το φυτεμενο που λες, εχουν δικιο τα παιδια, δεν μπορεις να μεινεις στα απλά , παντα θα θελεις το παραπανω.

οπότε προτεινω εξ αρχης καλο φωτισμο και υπόστωμα στο στησιμο.

 

Αλλαγες εξοπλισμου επιφέρουν παντα διπλα εξοδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, το Sun Sun ειναι γυαλί, όχι plexi

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Εκοβα το χερι μου οτι είναι πλεξι...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου το είπαν στο Pet-SM στην Πειραιώς και να πω την αλήθεια κι εγώ χτυπώντας λίγο με ένα κλειδί, καταλαβαίνω ότι είναι τζάμι και όχι Plexi. 

 

Ακόμα δεν έχω τιμή για το DIY, επανέρχομαι μόλις έχω.

 

Σχετικά με το έπιπλο, το οποίο θα είναι επίσης DIY, πρέπει να προσέξω κάτι, πχ να είναι μεταλλικό; Μιλάμε για περίπου 260 λίτρα. 

 

Edit: Τώρα είδα το post του Tropican, ευχαριστώ και συγγνώμη. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα,

 

Το Diy  ειναι καλη φαση αν εχεις δικο σου ατομο να το κανετε μαζι, μπορεις και βαση Diy να κανεις μιας και στο εμποριο δυσκολα θα βρεις βαση για

Diy ενυδρειο. Για την βαση κανεις εναν σκελετο απο σίδερο και τον ντυνεις με ξυλο απο εξω ή το κανεις απο χοντρο μαδέρι .

Το καπακι δεν ειναι απαραίτητο μιας και θα μπορουσες να το κανεις ανοιχτου τύπου με 2 Led Bars απο πανω και να εισαι αρχοντας.

 

Οσο για το φυτεμενο που λες, εχουν δικιο τα παιδια, δεν μπορεις να μεινεις στα απλά , παντα θα θελεις το παραπανω.

οπότε προτεινω εξ αρχης καλο φωτισμο και υπόστωμα στο στησιμο.

 

Αλλαγες εξοπλισμου επιφέρουν παντα διπλα εξοδα.

Ανοιχτού τύπου δεν έχουμε θέμα με την εξάτμιση;

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτού τύπου δεν έχουμε θέμα με την εξάτμιση;

Εξατμιση παντα εχεις, αλλα δεν είναι μεγάλο προβλημα, γιατι ετσι και αλλιως κανεις αλλαγες νερού οποτε συμπληρωνεις το απειροελαχιστο που χανεται απο την εξατμιση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτού τύπου δεν έχουμε θέμα με την εξάτμιση;

Σε ανοιχτό ενυδρείο ή εξάτμιση είναι μεγαλουτσικη, λόγω του ότι οι υδρατμοί φεύγουν εντελώς στον αέρα,ενω σε κλειστό πάνε στο καπάκι και με την μορφή σταγόνων πέφτουν πάλι στο νερό. Γενικότερα στα ανοιχτά κατεβαίνει λιιιγο πιο γρήγορα ή στάθμη του νερού. Αν όμως δεν είναι πολύ λίγα τα λίτρα,(ενυδρεία nano-pico) δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το κάνω ανοιχτό με ένα κρεμαστό φωτιστικό από πάνω. Τι λέτε παιδιά, καλύτερα κλειστό ή να το κάνω όπως το σκέφτομαι;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το κάνω ανοιχτό με ένα κρεμαστό φωτιστικό από πάνω. Τι λέτε παιδιά, καλύτερα κλειστό ή να το κάνω όπως το σκέφτομαι;

Γουστο είναι αυτο, Το μονο που θα πρεπει να σκεφτεις πριν αποφασισεις μεταξυ ανοιχτου και κλειστου ειναι και το τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις,

δεν ειναι λιγα τα ειδη ψαριων που πηδανε εξω και θα μπορουσες γυρνοντας σπιτι να τα βρεις κατω απο κανενα καναπε.

 

Εγω πχ με τα Garra rufa χρειαζομαι το καπακι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα δεν κατάφερα να πάρω συνολική τιμή κι επειδή εν τέλει ίσως και να μην αξίζει την βαβούρα η διαφορά τιμής, ξανασκέφτομαι σοβαρά ένα έτοιμο.

 

Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι το έτοιμο είναι γιατί θεωρώ πως στις διαστάσεις που σκέφτομαι το custom για να μπει στο σημείο που ανέφερα στο 1ο post (100*50*65 / ~300ltr) ναι μεν έχουμε αρκετά λίτρα, στην πράξη όμως ένα 300άρι που τον όγκο τον βγάζει με μεγαλύτεrο μήκος (121*51*62) έχει πιο πολύ "χρήσιμο χώρο" μιας και τα ψάρια κολυμπούν κατά μήκος περισσότερο παρά καθ' ύψος. Τα λέω καλά;

 

Εν τέλει με λίγα λόγια, λέω το 60άρι να μείνει εκεί που είναι και να πάρω ένα Rehau 300 και να μπει σε μια θεσάρα στο σαλόνι. Τι λέτε, δεν ειναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα δεν κατάφερα να πάρω συνολική τιμή κι επειδή εν τέλει ίσως και να μην αξίζει την βαβούρα η διαφορά τιμής, ξανασκέφτομαι σοβαρά ένα έτοιμο.

 

Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι το έτοιμο είναι γιατί θεωρώ πως στις διαστάσεις που σκέφτομαι το custom για να μπει στο σημείο που ανέφερα στο 1ο post (100*50*65 / ~300ltr) ναι μεν έχουμε αρκετά λίτρα, στην πράξη όμως ένα 300άρι που τον όγκο τον βγάζει με μεγαλύτεrο μήκος (121*51*62) έχει πιο πολύ "χρήσιμο χώρο" μιας και τα ψάρια κολυμπούν κατά μήκος περισσότερο παρά καθ' ύψος. Τα λέω καλά;

 

Εν τέλει με λίγα λόγια, λέω το 60άρι να μείνει εκεί που είναι και να πάρω ένα Rehau 300 και να μπει σε μια θεσάρα στο σαλόνι. Τι λέτε, δεν ειναι καλύτερα;

Αμα σε περνει για 2 ενυδρεια μεσα στο σπίτι τοτε ναι, αστο οπως ειναι και στησε το μεγαλο στο σαλόνι να το απολαυμβανεις και καλύτερα.

Οσο για το Rehau είναι πολυ καλο ενυδρειο αλλα θα σε συμβουλευα να κοιταξεις και τις αγγελιες απο τα μελοι εδω μεσα , γιατι πωλούνται καποια πολύ

καλα κομματια και σε πολυ καλυτερη τιμή.

Το ενυδρειο δεν πρεπει απαραιτητα να το παρεις καινούριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα σε περνει για 2 ενυδρεια μεσα στο σπίτι τοτε ναι, αστο οπως ειναι και στησε το μεγαλο στο σαλόνι να το απολαυμβανεις και καλύτερα.

Οσο για το Rehau είναι πολυ καλο ενυδρειο αλλα θα σε συμβουλευα να κοιταξεις και τις αγγελιες απο τα μελοι εδω μεσα , γιατι πωλούνται καποια πολύ

καλα κομματια και σε πολυ καλυτερη τιμή.

Το ενυδρειο δεν πρεπει απαραιτητα να το παρεις καινούριο.

Αν έχεις δει κάτι στγκεκριμένο στείλε μου σε παρακαλώ ένα πμ γιατί με το tapatalk δεν μπορώ να δω τις αγγελίες
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αν δεν βιαζεσαι κοιτα και για μεταχειρισμενο.με την διαφορα χρηματων αγοραζεις τον αλλο εξωπλισμο. Ασε που μπορει να το βρεις και ολο κομπλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δει κάτι στγκεκριμένο στείλε μου σε παρακαλώ ένα πμ γιατί με το tapatalk δεν μπορώ να δω τις αγγελίες

http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/5357-juwel-450-vision/

 

http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/4748-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF/#overview

Έγινε επεξεργασία - tropicana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε τελικά αγορά καινούριου. 

 

Rehau 300, Fluval 406 και Jager 250W.

 

Έχουμε αλλαγή πλεύσης όμως, γοητεύτηκα από τις Αφρικάνες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε τελικά αγορά καινούριου. 

 

Rehau 300, Fluval 406 και Jager 250W.

 

Έχουμε αλλαγή πλεύσης όμως, γοητεύτηκα από τις Αφρικάνες!

Χχχχμμμμ ,

Νομιζω πως οι Αφρικανες θελουν απο 500 λιτρα και πάνω, αλλα ας μιλησουν οι ειδικοι του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ο ειδικός, λογικά υπάρχουν Αφρικάνες που θέλουν από 500 λίτρα, αλλά υπάρχουν και αρκετά είδη που θα βρει για τα λίτρα του.

Καλορίζικο και καλογέμιστο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ο ειδικός, λογικά υπάρχουν Αφρικάνες που θέλουν από 500 λίτρα, αλλά υπάρχουν και αρκετά είδη που θα βρει για τα λίτρα του.

Καλορίζικο και καλογέμιστο!

Σωστα, απλα πριν προβει σε καποια αγορα ας μας γραψει ποιο ειδος τον ενδιαφέρει για να δουμε αν κανει για τα λιτρα του.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω, για 1.20 έχει πολλά είδη, οριακά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...