Jump to content

Αναβάθμιση Φωτισμου


tropicana

Recommended Posts

Λοιπον,

 

Εφυγαν οι 2  30αρες Τ8 και με λιγη υπομονη και μετρατροπη πηραν την θέση τους 4 Τ5 39αρες.

 

Τι θα πρεπει να προσεξω απο δω και πέρα? Ειμαι κοντα στα 64 lumen ανα λιτρο.

post-10566-0-70301500-1475842002_thumb.jpg

post-10566-0-93937000-1475842045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις σταδιακά την αλλαγή. Να προσαρμοστούν τα φυτά. Δλδ λιγότερη ωρα με τις νέες λάμπες και σταδιακά να φτάσεις τη φωτοπεριοδο που είχες.

Είναι πολύ μεγάλη ή αλλαγή που εκανες καραδοκουν άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις σταδιακά την αλλαγή. Να προσαρμοστούν τα φυτά. Δλδ λιγότερη ωρα με τις νέες λάμπες και σταδιακά να φτάσεις τη φωτοπεριοδο που είχες.

Είναι πολύ μεγάλη ή αλλαγή που εκανες καραδοκουν άλγες.

ποσες ωρες να το βαλω να αναβει?

Εχω ψηφιακο χρονοδιακοπτη, μπορω για καθε μερα να βαζω και αλλη ρυθμιση, πχ Δευτέρα 10:00 - 16:00, Τριτη 10:00-17:00 κτλ

αλλα απο που να αρχισω? Ποσες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει να ερθει και ο διαχυτης Co2 :growl: Εχω την φιάλη με τα λαστιχα και την ηλεκτροβαλβιδα και περιμενω να ερθει ο διαχυτης και η βαλβισα αντεπιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Το πες Παρασκευα και ηδη τωρα που το παρατηρησα, αρχισαν να εμφανιζονται πρασινες τελιτσες στα τζαμια. :bigemo_harabe_net-58:

Ευτυχως ειναι 2 σκαφακια ξεχωριστα και εκλεισα το ενα, αφηνοντας μονο τις 2 λαμπες αναμμενες

Link to comment
Share on other sites

Το πες Παρασκευα και ηδη τωρα που το παρατηρησα, αρχισαν να εμφανιζονται πρασινες τελιτσες στα τζαμια. :bigemo_harabe_net-58:

Ευτυχως ειναι 2 σκαφακια ξεχωριστα και εκλεισα το ενα, αφηνοντας μονο τις 2 λαμπες αναμμενες

Οι πράσινες τελιτσες (green spot) δείχνει οτι πας καλά. ;)

Θα έλεγα η προσαρμογή στα νέα φώτα να γίνει εντος μηνός....

Δες εσύ τις λεπτομέρειες. Κάθε 3 μέρες λίγο παραπανω ωρα. Αν μπορείς να χωρισεις τα φωτιστικά να αναβου ανα 2 λάμπες ακόμη καλύτερα.

15 μέρες το ενα μονο του και 15 μέρες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 4000κ και 2 6500κ

1 και 1 σε καθε σκαφακι

Απο μπροστα προς τα πισω παει

6500

4000

6500

4000

Link to comment
Share on other sites

Οι πράσινες τελιτσες (green spot) δείχνει οτι πας καλά. ;)

Θα έλεγα η προσαρμογή στα νέα φώτα να γίνει εντος μηνός....

Δες εσύ τις λεπτομέρειες. Κάθε 3 μέρες λίγο παραπανω ωρα. Αν μπορείς να χωρισεις τα φωτιστικά να αναβου ανα 2 λάμπες ακόμη καλύτερα.

15 μέρες το ενα μονο του και 15 μέρες μαζί.

Μιας και δουλευω σχεδον καθε μερα μετα της 12:00

Αναβουν 9:30 αυτοματα και τα 2 σκαφακια και στις 12:00 κλεινω το ενα απο το

διακοπτακι αφηνοντας το αλλο μονο του μεχρι της 19:00.

Το βραδυ που γυρναω ξαναβαζω το διακοπτακι στο on και το πρωι αναβουν παλι μαζι.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εβαλες περισσοτερο φως,θα χρειαστεις και φουλ λιπανση αλλα και φουλ co2 για να τον υποστηριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εβαλες περισσοτερο φως,θα χρειαστεις και φουλ λιπανση αλλα και φουλ co2 για να τον υποστηριξεις.

Co2 Εχω φιαλη, και επιδη δεν με περνει για Ph Controller θα το κανω με τον κλασικο τροπο ( μετρητης φυσαλιδων) και υγρο τεστακι διάρκειας ( γυαλινη σφαιρα )

Λιπανση????? Τι χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπω δεν έχεις απαιτητηκα φυτά. Βέβαια και τα χαμηλών απαιτησεων με ενα γενικό λιπάσματακι και λίγο κάλιο θα βοηθηθούν.

Το διοξείδιο αφού υπάρχει βάλτο. Μόνον καλό κανει. Δεν χρειάζεται ph controler. Βάλτο με λιγες φυσαλίδες 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπω δεν έχεις απαιτητηκα φυτά. Βέβαια και τα χαμηλών απαιτησεων με ενα γενικό λιπάσματακι και λίγο κάλιο θα βοηθηθούν.

Το διοξείδιο αφού υπάρχει βάλτο. Μόνον καλό κανει. Δεν χρειάζεται ph controler. Βάλτο με λιγες φυσαλίδες 24ωρο.

Τα φυτα αναπτυσουνται πολυ καλα , μονο που σαν να μαυριζουν τα φύλλα.

Το διοξείδιο θα το βαλω, ελεγα με 1 φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο.

Λιπασμα δεν εχω παρει ακομη , νομιζα δεν χρειάζεται αμα εχεις υπόστρωμα.

Να παρω ταμπλετες για την ριζα ή υγρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα αναπτυσουνται πολυ καλα , μονο που σαν να μαυριζουν τα φύλλα.

Το διοξείδιο θα το βαλω, ελεγα με 1 φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο.

Λιπασμα δεν εχω παρει ακομη , νομιζα δεν χρειάζεται αμα εχεις υπόστρωμα.

Να παρω ταμπλετες για την ριζα ή υγρο?

Υγρά λιπάσματα αφού εχεις υπόστρωμα. Καλές οι 60φυσ\δε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση το υποστρωμα με τα υγρα λιπασματα,αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Για μενα,παρε ολη τη σειρα της seachem και πηγαινε με καθημερινο προγραμμα λιπανσης αναλογα με τα λιτρα σου.

Ακομα και τα ευκολα φυτα θελουν το λιπασμα τους.

Επισης,οταν εχεις πολυ φως και μπουκαλα co2,τοτε τα λιπασματα ειναι απαραιτητα οτι φυτα και αν εχεις,γιατι με αυτες τις συνθικες τα φυτα χρειαζονται περισσοτερα θρεπτικα που αν δεν τα δινεις μετα θα εχουν ελειψεις.

Το co2 βαλτο 60 φυσαλιδες το λεπτο και 24ωρο.Δεν χρειαζεσαι ph controler.Μετα απο εκει και περα ρυθμιζεις τις φυσαλιδες,μπορει να χρειαστεις περισσοτερες,αλλα ξεκινα απο 60 και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Υγρά λιπάσματα αφού εχεις υπόστρωμα. Καλές οι 60φυσ\δε.

Οκ

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα σιγα σιγα θα φτασεις γυρω στις 120...

Το πεχα κοντρολερ(επειδη το δουλευω) ειναι μεν μεγαλη ευκολια αλλα οπως ειπε ο Κωστας δεν ειναι αναγκαιο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο λιπασμα?

Τιποτα απο Ebay, επιδη μενω Γερμανια να μπορω να το βρω και εδω

Link to comment
Share on other sites

Προτειμησε τη σειρα της seachem και θα πρεπει να παρεις ολα τα λιπασματα και να παιξεις με καθημερινο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Προτειμησε τη σειρα της seachem και θα πρεπει να παρεις ολα τα λιπασματα και να παιξεις με καθημερινο προγραμμα.

Δεν τα βρηκα αυτα που είπες και ετσι πηρα ενα σετ της Dennerle ειναι 1 μπουκαλακι σταγονες που το βαζεις ανα 4 εβδομαδες,

κατι ταμπλετες σιδήρου που τις βαζεις και αυτες ανα 4 εβδομαδες και ενα μπουκαλακι σταγονες για καθε εβδομαδα.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Ανά 4 εβδομάδες;;; Τι λίπανση είναι πάλι αυτή; Με τον φωτισμό που έχεις χρειάζεσαι ΑΡΚΕΤΗ λίπανση.

ΑΝ θεωρητικά το σετ που λες περιέχει την ποσότητα που θέλουν τα φυτά σου για ένα μήνα, φαντάζομαι ότι στην αρχή θα υπάρχει περίσσεια λιπασμάτων και όσο περνάνε οι μέρες και με τις αλλαγές νερού θα μειώνεται μέχρι που θα μηδενίζει. Που σημαίνει ανισορροπία θρεπτικών!

Επίσης τι περιέχουν; Είναι για micro ή macro στοιχεία; Ή και τα δύο; Αν μπορείς βάλε link να τα δούμε.

Ταμπλέτες σιδήρου: τρέχα γύρευε! Πόσο σίδηρο απελευθερώνουν; Σε τι μορφή είναι ο σίδηρος;

Νομίζω καλύτερα θα ήταν πριν αγοράσεις να ρωτήσεις εδώ τα παιδιά αν τα έχουν χρησιμοποιήσει και τι άλλο θα μπορούσες να πάρεις αντί αυτών. 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ανά 4 εβδομάδες;;; Τι λίπανση είναι πάλι αυτή; Με τον φωτισμό που έχεις χρειάζεσαι ΑΡΚΕΤΗ λίπανση.

ΑΝ θεωρητικά το σετ που λες περιέχει την ποσότητα που θέλουν τα φυτά σου για ένα μήνα, φαντάζομαι ότι στην αρχή θα υπάρχει περίσσεια λιπασμάτων και όσο περνάνε οι μέρες και με τις αλλαγές νερού θα μειώνεται μέχρι που θα μηδενίζει. Που σημαίνει ανισορροπία θρεπτικών!

Επίσης τι περιέχουν; Είναι για micro ή macro στοιχεία; Ή και τα δύο; Αν μπορείς βάλε link να τα δούμε.

Ταμπλέτες σιδήρου: τρέχα γύρευε! Πόσο σίδηρο απελευθερώνουν; Σε τι μορφή είναι ο σίδηρος;

Νομίζω καλύτερα θα ήταν πριν αγοράσεις να ρωτήσεις εδώ τα παιδιά αν τα έχουν χρησιμοποιήσει και τι άλλο θα μπορούσες να πάρεις αντί αυτών.

Ειναι μια σειρα της Dennerle πρεπει να βρω το λινκ να σας το στειλω, Ειμαι στην κωλοντοϊτσλαντ ρε παιδια τι να κανω, δεν εχω και πολλες επιλογες εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μου την πέσανε οι Αλγες, πρασινισε το ξυλο που εχω μέσα :helpjim:

Εκανα τωρα μια μεγαλη αλλαγη νερου με χρηση σκουπας βυθου, εβγαλα το ξυλο το αφησα καμια ωρα σε βραστο νερο, το εβγαλα κρυωσε και το ξαναβαλα

συνεχιζει οπως να ειναι πρασινο.

 

Το ενα το σκαφακι το εκλεισα εντελως τωρα και θα δουλευω μονο τις 2 λαμπες μεχρι να πυκνωσει η βλαστηση.

 

Καμια αλλη συμβουλη?

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πρασίνισε τι εννοείς??

Πράσινη είναι η green beard που είναι πανέμορφη αλλά και η green hair που είναι ενοχλητική....

 

Φώτο ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...