Jump to content

Skimmer σε χρονοδιακοπτη


Manoskap

Recommended Posts

Η ερώτηση μου είναι η εξης: Θα είχε νόημα να κλείνουμε το σκιμμερ τελείως το απόγευμα οπου συνήθως ταΐζουμε μέχρι το βραδυ πχ για 8 ώρες με χρονοδιακόπτη ώστε να αφήσουμε επιτηδες τα θρεπτικά να ανεβαίνουν στο ενυδριο για αυτές τις ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Οταν ταιζουμε τα ψαρακια δεν υπαρχει λόγος να κλεινουμε σκιμμερ :)

Σκιμμερ κλεινουμε οταν ριχνουμε βακτηρια και αμινοξεα η τροφη για κοραλλια για καπιες ωρες...

Ασφαλως το καλυτερο ειναι ταισμα κοραλιων ΠΑΝΤΑ βραδυ! :)

Μην το βαλεις το χρονοδιακοπτη δεν εχει νοημα :)

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια δεν καιγεται ηδη ενα χρονο το αναβοσβηνω οποτε ταϊζω. Η τροφη των ψαριων δεν "δινει" και στα κοραλλια; Δεν ταϊζει ολο το συστημα; Το σκιμμερ σαν σκοπο δεν εχει να καθαριζει αυτα τα υπολειμματα; εχοντας το κλειστο 6-8 ωρες δεν εξασφαλιζουμε πως ολοι οι οργανισμοι θα "φανε";

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω το DELTEC mce 600 με χρονοδιακοπτη  τα τελευταια τρια χρονια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δουλευω το DELTEC mce 600 με χρονοδιακοπτη τα τελευταια τρια χρονια

Η λογικη που το κανεις ειναι αυτη που γραφω; Ποσο κρατας κλειστο το σκιμμερ; Εχεις ελεγξει εαν επηρρεαζει το pH;
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νορμαλ ιχθυοπυκνώτητα δεν θα έχεις θέμα με το ΡΗ 

 

Εγω έχω χρονοδιακόπτη στην αντλία επιστροφής. Που σημαίνει οτι το ενυδρείο αποκόπτεται απο το skimmer για 7 ώρες.  Κλείνει 23:00 και ανοίγει στις 06:00 το πρωί  (Το ενυδρειο ειναι σε υπνοδωμάτιο και θέλω ησυχία )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νορμαλ ιχθυοπυκνώτητα δεν θα έχεις θέμα με το ΡΗ 

 

Εγω έχω χρονοδιακόπτη στην αντλία επιστροφής. Που σημαίνει οτι το ενυδρείο αποκόπτεται απο το skimmer για 7 ώρες.  Κλείνει 23:00 και ανοίγει στις 06:00 το πρωί  (Το ενυδρειο ειναι σε υπνοδωμάτιο και θέλω ησυχία )

Σωστός! Όμως αφού θα ήθελα να έχω κίνηση στο σαμπ και δεν έχω θέμα με θόρυβο (έχω φτιάξει σιγαστήρα μονος μου, θα παρουσιάσω σύντομα) λογικά είναι όλα καλα να κλείνει κάθε μερα για κάποιες ώρες το σκιμμερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ρυθμιση να κλινει μια ωρα μετα το κλεισιμο του φωτιστικου ………… με κλιστω το σκιμερ καθημερινα ριχνω βακτηρια , iodide,coralvits ,stronti+ …….. μια φορα την εβδομαδα bioptim ,biodigest …………. Το PH φιλε μου εχει διακυμανσεις ολο το εικοσιτετραωρο …… αλλα με τα κοινα οργανα μετρησεις που εχουμε  δεν την αντιλαμβανομαστε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα ήταν εάν κάποιος είχε κακή εμπειρία με αυτή τη λογική! Οποτε από αύριο βάζω χρονοδιακόπτη από τις 22 έως τις 04 δοκιμαστικά και βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Πιο σκιμερ εχεις ; …………….. εγω πιστευω με δυο ωρες θα εισαι καλα ……. Το δικο μου το κλινω μια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Vertex omega 200i

 

Να μην το παινέψω αλλα δουλεύει αστερι.... Νιτρικά πάντα κάτω από 5 ενώ ρίχνω ποσότητα τροφής...

 

Λέω πιο πολλές ώρες για να αφήνω τα θρεπτικά να γυρίζουν παντού περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να καει, που το βασιζετε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να καει, που το βασιζετε αυτο;

Φίλε εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει αλλά έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις με χρονοδιακόπτη και την καίνε το σταμάτα ξεκινά. Τώρα μπορεί η δικιά σου να μην πάθει τίποτα. Δική σου είναι εσύ αποφασίζεις.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι τι σκιμμερ και με τι χρηση καηκαν; Τι διαφορα εχει το μοτερ του σκιμμερ απο πχ ενος κυκλοφορητη ή μιας αντλιας και μπορει να καιγεται με το αναψε - σβησε;;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η αντλια δεν θα παθει τιποτα κλείνοντας μια φορα την ημερα!

 

σιγουρα για βακτηρια , ιχνοστοιχια κτλ καλο θα ηταν να κλεινει ιδιαιτερα αν ειναι τοσο αποτελεσματικο!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νορμαλ ιχθυοπυκνώτητα δεν θα έχεις θέμα με το ΡΗ 

 

Εγω έχω χρονοδιακόπτη στην αντλία επιστροφής. Που σημαίνει οτι το ενυδρείο αποκόπτεται απο το skimmer για 7 ώρες.  Κλείνει 23:00 και ανοίγει στις 06:00 το πρωί  (Το ενυδρειο ειναι σε υπνοδωμάτιο και θέλω ησυχία )

 

Κλεινεις την επιστροφή καθε νυχτα για 7 ωρες ???

 

Το Ph δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα την νυχτα?

 

Δουλευει καθε μερα μονο με κυκλοφορητες ???

 

Και η θερμοκρασια???

 

Το σαμπ???

Link to comment
Share on other sites

Κλεινεις την επιστροφή καθε νυχτα για 7 ωρες ???

 

Το Ph δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα την νυχτα?

 

Δουλευει καθε μερα μονο με κυκλοφορητες ???

 

Και η θερμοκρασια???

 

Το σαμπ???

Οι σκονες?

Το σαμπ εχει ροη?

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε απορω κι εγω κατι δεν γινεται σωστα φιλαρακι

Και το κυριοτερο ειναι η θερμοκρασια τον χειμωνα, θα εχεις 2 θερμοστατες;;;

Link to comment
Share on other sites

- Το ΡΗ δεν επηρεάζεται καθόλου. (Το μετράω με ηλεκτρονικό όργανο)

- Στις 7 ώρες που είναι κλειστό δουλεύουν κυκλοφοριτές στο ενυδρειο 2 jebao rw4

- Θερμοκρασια επειδη ειναι φρεσκο το ενυδρειο δεν του εχω αυτη την στιγμη θερμοστάτες. Αλλα για τον χειμώνα σκέφτομαι να βάλω στο ενυδρείο τον θερμοστάτη και ίσως εναν στο sump.

- Οι σκόνες πέφτουν απευθείας στο ενυδρείο. Οπώτε δεν έχω θέμα

-Στο Sump εχω ροη απο το skimmer deltec mce 600 και απο το αντλιάκι του άνθρακα.

 

Και αυτη την στιγμη είμαι απο μετρήσεις 0.00 PO4 και σχεδόν 0 ΝΟ3. (Με χρήση βοτκας, και βακτήρια της korallen)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...