Jump to content

Συμβουλες για Ταϊσμα


Recommended Posts

Καλημερα ,

 

Στα 200 λιτρα μου(Φυτεμενο) φιλοξενώ 4 Γκαπυ,2 Ξιφοφορους και 10 Gara Rufa.

Το οικοσυστημα μου παει πολύ καλα , δεν εχω καποια ανωμαλία(Ευτυχως)

και λεω προς το παρων τουλαχιστον να μην βαλω αλλα ζωντανα μεσα.

 

Εχω την εντυπωση οτι ριχνω πολύ τροφή.

Ταϊζω 2 φορες την ημερα, πρωι 1 ταμπλετα vitakraft premium plant

και απογευμα 1 δοση κλασσικη τροφη (φυλλαρακια)

Ειναι πολύ? Λίγο? ή ειναι καλά?

 

Απο την τροφη που ριχνω δεν μένει τίποτα, την σκουπιζουν κανονικα, αλλα

διαβασα καπου οτι το παραταϊσμα κανει τα ψαρια παχιά και δυσκίνητα μειονοντας την διαρκεια ζωης τους.

 

Καμια συμβουλή?

 

 

post-10566-0-88183800-1476087026_thumb.jpg

post-10566-0-15541700-1476087057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φτανει για ολα τα ψαρια η τροφη; εγω θα ελεγα να ταιζεις περισσοτερες φορες αλλα λιγοτερη ποσοτητα! Την ταμπλετα την ριχνεις για τα ruffa;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φτανει για ολα τα ψαρια η τροφη; εγω θα ελεγα να ταιζεις περισσοτερες φορες αλλα λιγοτερη ποσοτητα! Την ταμπλετα την ριχνεις για τα ruffa; Send from the Heart of Amazonas

Την ταμπλετα Ναι για τα Gara rufa , μου ειπανε απο το Πετ σοπ να δινω μια ταμπλετα και λιγη τροφη για τα γκαπυ.

Μολις ριχνω την ταμπλέτα πλακωνουν ολα εκει πανω και κανουν 10 λεπτα περίπου να την φανε.

Link to comment
Share on other sites

Την ταμπλετα να την ταιζεις με τα φωτα κλειστα. Και να την σπας στη μεση για να μην πλακωνουν ολα σε μια! Στα υπολοιπα θα ριχνεις 3-4 φορες την ημερα διαφορες τροφες, οχι μονο μια συγκεκρικενη και θα ριχνεις λιγοτερο απ οτι ριχνεις τωρα. Να τρωνε ολα μεσα σε 2 λεπτα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

Στα 200 λιτρα μου(Φυτεμενο) φιλοξενώ 4 Γκαπυ,2 Ξιφοφορους και 10 Gara Rufa.

Το οικοσυστημα μου παει πολύ καλα , δεν εχω καποια ανωμαλία(Ευτυχως)

και λεω προς το παρων τουλαχιστον να μην βαλω αλλα ζωντανα μεσα.

Εχω την εντυπωση οτι ριχνω πολύ τροφή.

Ταϊζω 2 φορες την ημερα, πρωι 1 ταμπλετα vitakraft premium plant

και απογευμα 1 δοση κλασσικη τροφη (φυλλαρακια)

Ειναι πολύ? Λίγο? ή ειναι καλά?

Απο την τροφη που ριχνω δεν μένει τίποτα, την σκουπιζουν κανονικα, αλλα

διαβασα καπου οτι το παραταϊσμα κανει τα ψαρια παχιά και δυσκίνητα μειονοντας την διαρκεια ζωης τους.

Καμια συμβουλή?

Στο θεμα ταισματος θα ακουσεις πολλες πατατες...

Το οτι η υπερτροφια κανει τα ψαρια παχια και δυσκινητα ειναι μια απο αυτες...

Τι συμβαινει με την υπερτροφια λοιπον:

Οταν ταιζουμε υπερβολικα επειδη τα ψαρια ειναι οργανισμοι διαφορετικοι και ψυχροαιμοι υπαρχει ενδεχομενο να μην μπορει να ανταπεξελθει το πεπτικο τους συστημα με αποτελεσμα οτι θρεπτικο συστατικο εχει η τροφη να φυγει αυτουσιο χωρις το αφομοιωσουν...

Πρεπει να ταιζουμε το καθε ψαρι αναλογα με τις αναγκες που του εχει "επιβαλει" το dna του μεσα στο περασμα των χρονων...

Να αποφευγουμε τα πολλα λιπαρα και αλευρα ανεξαρτητως ψαριου..

Να βρισκουμε τις βιταμινες μεσα στις τροφες γιατι η απωλεια τους μπορει να προκαλεσει παρα πολλα οπως οχι τοσο καλη αναπτυξη ή απωλεια ορεξης ή ληθαργο ή λιωσιμο πτερυγιων και θολο χρωμα που ερχεται να προσθεσει και αλλα προβληματα..

Και αναλογα παντα την ηλικια του ψαριου και το ειδος του..

Θα μπορουσα να σου γραψω και αλλα πολλα αλλα δεν χρειαζεται..

Με λιγα λογια δεν πρεπει να ταιζουμε ουτε πολυ ουτε λιγο αλλα σωστα!!

Εγω παντως ληθαργικο εχω βαπτισει το ψαρι που εχει εμφανη ελλειψη βιταμινων στην διατροφη του ή ελλειπη διατροφη...

Και "χοντρο" αυτο που ταιζεται με τετοιο τροπο ωστε δεν μπορει να μεταβολισει την τροφη και ας ταιζεται ελλειπως...

Και το χοντρο με δεκαδες εισαγωγικα γιατι στην ουσια ειναι απο την φυση τους σχεδον αδυνατον να τα πεις χοντρα...

Οσον αφορα τωρα τα ψαρια σου μπορεις να ταισεις αρκετες φορες (περισοτερες απο 2) οπως ειπε και ο Θοδωρης μικρες ποσοτητες τροφες ενδεδειγμενες για τα ψαρια σου σε μεγαλυτερη ποικιλια.....

Και με το σκεπτικο οτι η τροφη δεν μενει για πολυ ωρα αφαγωτη γιατι μετατρεπεται σε "δηλητηριο"....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι πολλές φορές τάισμα και μικρή ποσότητα στα κοινωνικά ενυδρεία είναι λίγο πρόβλημα. Εκτός εάν το έχεις μελετήσει τόσο καλά και περιορίσεις τόσο τις επιλογές σου ώστε να βάλεις ψάρια ίδιας ταχύτητας και όρεξης.

 

Με άλλο ρυθμό τρώνε τα αγγελόχαρα, αλλό οι κιχλίδες άλλο οι καρδινάλιοι , άλλο τα serpae άλλο τα γατόψαρα κοκ. Έτσι εγώ όποτε ρίχνω μικρή ποσότητα τρώνε μόνο τα "λαίμαργα" ψάρια και μένουν σχετικά νηστικά κάποια.

 

Ακόμη και στο ίδιο είδος βλέπεις διαφορές. Κάποια με το που ρίξεις τροφή αμέσως κάποια θα έρθουν αλλά είναι πιο  επιλεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι πολλές φορές τάισμα και μικρή ποσότητα στα κοινωνικά ενυδρεία είναι λίγο πρόβλημα. Εκτός εάν το έχεις μελετήσει τόσο καλά και περιορίσεις τόσο τις επιλογές σου ώστε να βάλεις ψάρια ίδιας ταχύτητας και όρεξης.

Με άλλο ρυθμό τρώνε τα αγγελόχαρα, αλλό οι κιχλίδες άλλο οι καρδινάλιοι , άλλο τα serpae άλλο τα γατόψαρα κοκ. Έτσι εγώ όποτε ρίχνω μικρή ποσότητα τρώνε μόνο τα "λαίμαργα" ψάρια και μένουν σχετικά νηστικά κάποια.

Ακόμη και στο ίδιο είδος βλέπεις διαφορές. Κάποια με το που ρίξεις τροφή αμέσως κάποια θα έρθουν αλλά είναι πιο επιλεκτικά.

Παρα μα παρα πολυ σωστο! Γιαυτο ταιζουμε ποικιλια καθ πολλες φορες για να τρωνε ολα. Κι αν εντοπισεις καποιο προβληματικο ψαρι προσαρμοζεις την τακτικη σου!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μου δωσατε .

 

Στην ψαροσυνθεση προσεξα να μην εχω ψαρια με διαφορες στις συνθηκες και στη διατροφη,

Ξιφοφοροι,γκαπυ και Γκαρα Ρουφα ειναι ειδη που κινουνται πολυ γρηγορα,τρωνε λαιμαργα και μεταβολιζουν την τροφη τους γρηγορα.

 

Οτι τροφη και να ριξω , οσο και να ριξω θα προλαβουν ολα να φανε, η απορια μου ηταν αν ειμαι οκ με την ποσοτητα που ταιζω.

Link to comment
Share on other sites

Τι τρωνε τα γκαρα ρουφα εκτος απο ποδια στα σπα;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πολύ βασικό που δυστυχώς δέν έχουμε ασχοληθεί πολύ είναι η κατασκευή της γνάθου, στώματος και δοντιών του κάθε ψαριού...τα ψάρια έχουν εξελιχθεί για να τρέφονται με συγκεκρημένες τροφές και με συγκεκριμένο τρόπο οπότε "η ταχυτητα" με την οποία τρώνε δέν είναι κριτήριο αναφοράς (ή καλύτερα δεν είναι ΤΟ κριτήριο ναφοράς).

Πάρτε παράδειγμα ψάρια της οικογένειας Anostomidae (Anostomus, Synaptolemus, Hypomasticus....), για να μήν αναφέρω για Loricaridae...

Το "τρώνε πρασινάδα" με μιά ταμπλέτα θα είσαι εντάξει δέν είναι σωστό....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι τρωνε τα γκαρα ρουφα εκτος απο ποδια στα σπα;

Send from the Heart of Amazonas

Τα Γκαρα Ρουφα είναι φυτοφαγα απο την φυση τους, τρεφονται με πλακτον, αλγες και αλλα φυτα.

απο τις αγαπημενες τροφες ειναι οι τροφες με υψηλο ποσοστο σπιρουλινας.

 

Οσο για τα ποδια στο σπα δεν θελω να το σχολιασω, για τα λεφτα ο ανθρωπος μπορει να αναγκασει Ελεφαντα να φαει μπριζολα με μαχαιροπηρουνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω άλλο μέτρο για τα κοινά ψάρια των ενυδρείων μας ..... το χρόνο .

Εάν θέλω να κάνω πολλά ταΐσματα την ημέρα ( που είναι και το σωστό ) η τροφή θα πρέπει να καταναλωθεί σε ένα λεπτό .

Λιγότερα ταΐσματα η τροφή θα πρέπει να καταναλωθεί σε τρία λεπτά .

Ένα τάισμα με δύο την ημέρα η τροφή θα πρέπει να έχει καταναλωθεί σε 10 λεπτά .

 

Ό χρόνος παραμονής της τροφής στο ενυδρείο μας καθορίζει τη ποσότητα αν έχουμε κάνει υπερβολή ή αν έχουμε βάλει λίγο .

Δεν μας απασχολεί τα ψάρια να φάνε "υπερβολικά" γιατί δεν υπάρχει το "υπερβολικά" στα ψάρια , εφ όσων ταΐζουμε τη σωστή τροφή και παρέχουμε και το σωστό χώρο στα ψάρια μας για να μπορέσουν να μεταβολίσουν πρωτεΐνες .

Ξέρουν καλύτερα απο εμάς πόσο πρέπει να φάνε , όπως ξέρουν καλύτερα και το τι πρέπει να φάνε .

Το θέμα είναι αν έχουν τις επιλογές στο ενυδρείο μας και αυτό εξαρτάτε απο εμάς .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα Γκαρα Ρουφα είναι φυτοφαγα απο την φυση τους, τρεφονται με πλακτον, αλγες και αλλα φυτα.

απο τις αγαπημενες τροφες ειναι οι τροφες με υψηλο ποσοστο σπιρουλινας.

Οσο για τα ποδια στο σπα δεν θελω να το σχολιασω, για τα λεφτα ο ανθρωπος μπορει να αναγκασει Ελεφαντα να φαει μπριζολα με μαχαιροπηρουνο.

Αρα θα πρεπει να βαλεις στην διατροφη των ψαριων σου και τροφες φυτικες!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα πρεπει να βαλεις στην διατροφη των ψαριων σου και τροφες φυτικες!

Send from the Heart of Amazonas

Μα φυτικη ειναι η τροφη που τα δινω.

Και εκτος απο τροφη τρωνε και τις αλγες απο τα φυτα, τα ξυλα,απο τα τζάμια

καθως και φύλλα που κιτρινιζουν και πέφτουν απο τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φυτικη τροφη ειναι η ταμπλετα. Τι αλλη τροφη δινεις;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φυτικη τροφη ειναι η ταμπλετα. Τι αλλη τροφη δινεις;

Send from the Heart of Amazonas

Η αλλη τροφη ειναι απο τις κλασσικες που ειναι σε φυλλαρακια (την ειχα παρει για το στρωσιμο) .

Αλλα επιδη δεν εμεινα ευχαριστημενος μαλλον θα φαει φούντο και θα παω να παρω μια πιο υψηλης ποιοτητας σε κοκους.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

seachem chlorella , από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει και την τρώνε μέχρι και τέτρα και ραμιρέζι. :)

Link to comment
Share on other sites

seachem chlorella , από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει και την τρώνε μέχρι και τέτρα και ραμιρέζι. :)

Το πιστευω οτι ειναι πολυ καλη τροφη αλλα στην Γερμανια δεν υπαρχει, μονο εισαγωγη απο Ιταλια και μου βγαινει πολυ ακριβη.

εδω εχουμε την Dennerle

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/feeding/fbs/plecomenu-herbivore

Link to comment
Share on other sites

Σπιρουλινα, χλωρελα, αλγη δεν ειναι για καθε μερα υποψην! Η αλλη τροφη γιατι δεν σου αρεσε; στα ψαρακια σου φαινεται να αρεσει. Να παρεις διαφορες τροφες. Μικρες συσκευασιες για να μην χαλανε.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη για οχι καθημερινα αν δεν ταιζει μονο αυτη...

Να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω:

Αν ταιζει και αλλες τροφες συχρονως(οπως του προτεινες)που περιεχουν και αλλα θρεπτικα συστατικα αυτοματα δεν την κανει πιο βρωσιμη;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και κάποιο λαχανικό όπως αγγούρι και κολοκύθι.

Πωωωω τι μεγαλα Γκαρα Ρουφα είναι αυτα!!!

Δεν εχω ξαναδει τοσο μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη για οχι καθημερινα αν δεν ταιζει μονο αυτη...

Να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω:

Αν ταιζει και αλλες τροφες συχρονως(οπως του προτεινες)που περιεχουν και αλλα θρεπτικα συστατικα αυτοματα δεν την κανει πιο βρωσιμη;

Ειναι σαν να δινεις συνεχεια καθαρτικο Σταθη.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να δινεις συνεχεια καθαρτικο Σταθη.

Send from the Heart of Amazonas

Υπαρχουν πολλοι που την ταιζουν καθημερινα (μεσω των αποξηραμενων τροφων) και απλα δεν το γνωριζουν (ευκολα το ανακαλυπτεις αν δεις τι περιεχουν οι τροφες που ταιζουμε)....

Επισης σε μικρες καθημερινες ποσοτητες δεν αποτελει φοβητρο μην σου πω οτι ειναι και καλυτερα απο την "διαιτα' και τον μετεπειτα "βομβαδισμο" μιας ημερας....

Οπως επισης υπαρχουν ψαρια φυτοφαγα που και καθημερινα να τα ταιζεις δεν νομιζω να εχουν θεματα γαιτι ειναι εξελιγμενα στο να τρεφονται ετσι....

Και πανφαγα που η καθημερινη χρηση δεν τα ενοχλει...

Προσωπικη καθαρα αποψη.... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ταΐζω μία φορά τη βδομάδα μόνη της και μία μαζί με flakes της Omega one.

 

Την ημέρα ταΐζω γενικά 2 φορές σίγουρα. Και καμία ταμπλέτα ρίχνω το βράδυ.

 

dennerle επίσης είναι πολύ καλά τα pleco tabs και  τα dennerle cookies που έχει για κορυντορας. Από τα καλύτερα συστατικά που έχω δει με βάση αυτά που γράφουν οι συσκευασίες και τα κορυ μου έχουν σκάψει όλες τις γωνίες στην προσπάθεια να την φάνε :hehe

 

αγγουράκι δίνω και εγώ.

post-61079-0-92083500-1476284021_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - globalzero
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...