Jump to content

Παιδιά Βοήθεια!! Αρχάρια Εδώ !


Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.. :bigemo_harabe_net-100:

Θα ήθελα λίγη βοήθεια μιας και είμαι αρχάρια με το θέμα, ψάχνω να πάρω ένα ενυδρείο γύρω στα 60 λίτρα.

1η ερώτηση μπορώ να βάλω μέσα δυο ψαράκια black moor (του γλυκού νερού);;;.

2η ερώτηση σχετικά με την διακόσμηση, υπάρχει κάποιο αληθινό φυτό που να μπορώ να βάλω μέσα (οικονομικό όσο δυνατόν) διότι ξέρω ότι τα πλαστικά δεν είναι ασφαλή (μαζεύουν μικρόβια). Φαντάζομαι ότι βοτσαλάκια και κάποια ειδική γυάλινη φιγούρα δεν επηρεάζει αρνητικά έτσι ; (ρωτάω πάντως καλού-κακού)

3η ερώτηση με τι καθαρίζουμε και απολυμαίνουμε το ενυδρείο και ανά πόσο διάστημα απαιτείται ολικό καθάρισμα και αλλαγή νερού?

4η ερώτηση τι φίλτρο χρειάζεται ;; (δεν έχω ιδέα)  ποια η δουλειά του φίλτρου ;; πόσo διάστημα χρειάζεται να γίνει το λεγόμενο στρώσιμο και ποια η διαδικασία πριν μπουν τα ψαράκια ;; 

5η ερώτηση τι άλλο πρέπει να έχει ένα ενυδρείο πέρα από το φίλτρο ;; θερμοκρασίες κτλ. πως ελέγχουμε οεο ;;

6η ερώτηση αντιχλωριακό μπαίνει στο νερό από τη στιγμή που έχεις φίλτρο;; 

7η ερώτηση με το τάισμα τι γίνεται;; 

8η ερώτηση από μάρκες τι παίζει ;; καλύτερες- χειρότερες τι να προσέξω ;;

Συγνώμη για τις τόσσες πολλές απορίες αλλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει υπευθυνότητα σε θέματα ζωντανών οργανισμών και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους θα με βοηθήσουν. 

  :D  :D  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ελενα και καλος ορισες στον μαγευτικο κοσμου του ενυδρειου!!καλα κανεις και ρωτας πριν προβης σε οποιαδηποτε αγορα!!
ας ξεκινησουμε απο το θεμα λιτρων του ενυδρειου..60 ειναι μια καλη αρχη αλλα πολυ γρηγορα θα σου φανει λιγο..προσωπικα δεν θα συνηστουσα 2 κονγκολεζους σε τοσα λιγα λιτρα..αν θες οπωσδηποτε τα συγκεκριμενα ψαρακια θα σου προτεινα να πας γυρω στο 100λιτρο..μην κοιταξεις να παρεις καινουριο ενυδρειο γτ οι τιμες εκτοξευοντε στην κυριολεξια..μπορεις να βρεις απο χομπιστες κομπλε σετακια με φιλτρο θερμοστατες κ γενικα οτι χρειαζεσε...φυτα ευκολα κ φθηνα υπαρχουν!!απλα μην περιμενεις να σου γινει ζουγκλα απο την μια μερα στην αλλη..υπομονη..κλαδεμα-φυτεμα κ παμε παλι!3η ερωτηση..το ενυδρειο ΔΕΝ το καθαριζουμε ποτε..τι εννοω..το γεμιζουμε με νερο..βαζουμε αντιχλωριο,βακτηρια κ ξεκιναμε το στρωσιμο..το στρωσιμο λοιπον διαρκει 30-40 μερες..(διαβασε τον κυκλο του αζωτου)..μετα απο κει κ περα κανουμε μετρησεις κ αμμα εχουμε μηδενισει απο αμμωνια ειμαστε ετοιμοι να κανουμε εισαγωγη ψαριων μεσα στο ενυδρειο με την διαδηκασια της προσαρμογης!!!αφου στρωθει το ενυδρειο ο κανονας λεει..30% του νερου αδειασμα την βδομαδα κ προσθετουμε καινουριο που του εχουμε ριξει αντιχλωριο..καπιοι προσθετουν κ βακτηρια καπιοι οχι..το πιο σημαντικο απ ολα ειναι να παρεις τεστακια για να ξερεις που βρησκεσε..τεστ αμμωνιας και νιτρικων..επανερχομαστε λοιπον στους κογκολεζουυυυυς....ειναι ψαρακια που θελουν πολυ καλη φιλτρανση επειδη ειναι ριπογονα..κανουν πολλα κακακια :P  οποτε χρειαζεσε ενα φιλτρο που να γυριζει 5 φορες τουλαχιστον τα λιτρα σου..δλδ,αν το ενυδρειο σου ειναι 100 λιτρα θα πρεπει να παρεις ενα φιλτρο που να γυριζει τουλαχιστον 500 λιτρα την ωρα..οχι οτι αν παρεις με 1500 ειναι καλο γτ θα σου κανει το ενυδρειο πληντυριο!!!περα απο το φιλτρο θα χρειαστεις ενα θερμοστατη,ενα θερμομετρο ενα κουβα για να προετιμαζεις το νερο της αλλαγης και το καλοκαιρι ανεμηστηρακια για την ψυξη...με το ταισμα τι απορια εχεις ακριβως???ριχνουμε λιιιιιιγο μεχρι να μαθει το χερι μας!!(γενικα οι γυναικες τα υπερταιζουν τα ψαρια γτ νομιζουν οτι δεν χωρτασαν)  :P    καλυτερες μαρκες ως προς τι???ολες καλες ειναι κ ολες κακες..αναλογος την τσεπη του καθενος υπαρχουν καλες λυσεις!!στην πραξη ολα αυτα ειναι πιο ευκολα πιστεψε με!!!οταν μπεις στο τρυπακι θα σου γινουν ρουτινα..!!απλα θελει πολυυυυ διαβασμα..πλεον υπαρχει το ιντερνετ και μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες ειτε για τα ψαρια ειτε για τον εξοπλισμο..οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ελενα και καλος ορισες στον μαγευτικο κοσμου του ενυδρειου!!καλα κανεις και ρωτας πριν προβης σε οποιαδηποτε αγορα!!

ας ξεκινησουμε απο το θεμα λιτρων του ενυδρειου..60 ειναι μια καλη αρχη αλλα πολυ γρηγορα θα σου φανει λιγο..προσωπικα δεν θα συνηστουσα 2 κονγκολεζους σε τοσα λιγα λιτρα..αν θες οπωσδηποτε τα συγκεκριμενα ψαρακια θα σου προτεινα να πας γυρω στο 100λιτρο..μην κοιταξεις να παρεις καινουριο ενυδρειο γτ οι τιμες εκτοξευοντε στην κυριολεξια..μπορεις να βρεις απο χομπιστες κομπλε σετακια με φιλτρο θερμοστατες κ γενικα οτι χρειαζεσε...φυτα ευκολα κ φθηνα υπαρχουν!!απλα μην περιμενεις να σου γινει ζουγκλα απο την μια μερα στην αλλη..υπομονη..κλαδεμα-φυτεμα κ παμε παλι!3η ερωτηση..το ενυδρειο ΔΕΝ το καθαριζουμε ποτε..τι εννοω..το γεμιζουμε με νερο..βαζουμε αντιχλωριο,βακτηρια κ ξεκιναμε το στρωσιμο..το στρωσιμο λοιπον διαρκει 30-40 μερες..(διαβασε τον κυκλο του αζωτου)..μετα απο κει κ περα κανουμε μετρησεις κ αμμα εχουμε μηδενισει απο αμμωνια ειμαστε ετοιμοι να κανουμε εισαγωγη ψαριων μεσα στο ενυδρειο με την διαδηκασια της προσαρμογης!!!αφου στρωθει το ενυδρειο ο κανονας λεει..30% του νερου αδειασμα την βδομαδα κ προσθετουμε καινουριο που του εχουμε ριξει αντιχλωριο..καπιοι προσθετουν κ βακτηρια καπιοι οχι..το πιο σημαντικο απ ολα ειναι να παρεις τεστακια για να ξερεις που βρησκεσε..τεστ αμμωνιας και νιτρικων..επανερχομαστε λοιπον στους κογκολεζουυυυυς....ειναι ψαρακια που θελουν πολυ καλη φιλτρανση επειδη ειναι ριπογονα..κανουν πολλα κακακια :P  οποτε χρειαζεσε ενα φιλτρο που να γυριζει 5 φορες τουλαχιστον τα λιτρα σου..δλδ,αν το ενυδρειο σου ειναι 100 λιτρα θα πρεπει να παρεις ενα φιλτρο που να γυριζει τουλαχιστον 500 λιτρα την ωρα..οχι οτι αν παρεις με 1500 ειναι καλο γτ θα σου κανει το ενυδρειο πληντυριο!!!περα απο το φιλτρο θα χρειαστεις ενα θερμοστατη,ενα θερμομετρο ενα κουβα για να προετιμαζεις το νερο της αλλαγης και το καλοκαιρι ανεμηστηρακια για την ψυξη...με το ταισμα τι απορια εχεις ακριβως???ριχνουμε λιιιιιιγο μεχρι να μαθει το χερι μας!!(γενικα οι γυναικες τα υπερταιζουν τα ψαρια γτ νομιζουν οτι δεν χωρτασαν)   :P    καλυτερες μαρκες ως προς τι???ολες καλες ειναι κ ολες κακες..αναλογος την τσεπη του καθενος υπαρχουν καλες λυσεις!!στην πραξη ολα αυτα ειναι πιο ευκολα πιστεψε με!!!οταν μπεις στο τρυπακι θα σου γινουν ρουτινα..!!απλα θελει πολυυυυ διαβασμα..πλεον υπαρχει το ιντερνετ και μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες ειτε για τα ψαρια ειτε για τον εξοπλισμο..οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!!!

Φιλε μου Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου να μου απαντησεις και για τις ιδεες που μου δινεις. Ναι, ειμαι αποφασισμενη να παρω τα συγεκριμενα ψαρακια (black moor) θα ψαξω για 100 λιτρα ενυδρειο ελπιζω να βρω κατι καλο στα μεταχειρισμενα και καπως πιο οικονομικο Παναγια μου!!!!!!! :bigemo_harabe_net-135:  ειναι πολλα πραγματα που θελουν ελεγχο ελπιζω να τα καταφερω :thumbsu: . Ανακεφαλαιωση λοιπον, χρειαζομαι ενα φιλτρο που να γυριζει 500 λιτρα , ενα ενυδρειο των 100 λιτρων , ενα κουβα, ενα θερμομετρο ( απο τα κλασσικα με τον ψευδαργυρο ? ή υπαρχουν  ειδικά για τα ενυδρεια ?) και ο θερμοστατης πως τοποθετείται? και παλι σε ευχαριστω πολυ !!! 

Link to comment
Share on other sites

Κλασικο ενυδρειακο θερμομετρο μια χαρα θα ειναι...

Το προμηθευεσαι απο πετ σε μικρη σχετικα τιμη....

Ο θερμοστατης τοποθετειται μεσα στο ενυδρειο για να το κραταει σε μια ορισμενη θερμοκρασια...

Καλως ηρθες...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κλασικο ενυδρειακο θερμομετρο μια χαρα θα ειναι...

Το προμηθευεσαι απο πετ σε μικρη σχετικα τιμη....

Ο θερμοστατης τοποθετειται μεσα στο ενυδρειο για να το κραταει σε μια ορισμενη θερμοκρασια...

Καλως ηρθες...!!!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου Σταθη ωραια τελεια! λετε να το βαλω μπροστα δηλαδη ε και ο θεος βοηθος?  

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου να μου απαντησεις και για τις ιδεες που μου δινεις. Ναι, ειμαι αποφασισμενη να παρω τα συγεκριμενα ψαρακια (black moor) θα ψαξω για 100 λιτρα ενυδρειο ελπιζω να βρω κατι καλο στα μεταχειρισμενα και καπως πιο οικονομικο Παναγια μου!!!!!!! :bigemo_harabe_net-135:  ειναι πολλα πραγματα που θελουν ελεγχο ελπιζω να τα καταφερω :thumbsu: . Ανακεφαλαιωση λοιπον, χρειαζομαι ενα φιλτρο που να γυριζει 500 λιτρα , ενα ενυδρειο των 100 λιτρων , ενα κουβα, ενα θερμομετρο ( απο τα κλασσικα με τον ψευδαργυρο ? ή υπαρχουν  ειδικά για τα ενυδρεια ?) και ο θερμοστατης πως τοποθετείται? και παλι σε ευχαριστω πολυ !!! αααα και κατι τελευταιο !! τις μετρησεις πως τις κανω (ειμαι εντελως ασχετη) 

Έγινε επεξεργασία - Elena Karaiskakh
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου Σταθη ωραια τελεια! λετε να το βαλω μπροστα δηλαδη ε και ο θεος βοηθος?  

Βαλε μπροστα και εδω ειμαστε για οτι απορειες εχεις...

Αρχικα καλο θα ηταν να μην παρεις ζωντανα μεχρι να στρωθουν τα φιλτρα σου δηλαδη γυρω στις 17 μερες....

Για τις μετρησεις υπαρχουν ειδικα τεστ(τα υγρα ειναι τα καλυτερα)....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μπροστα και εδω ειμαστε για οτι απορειες εχεις...

Αρχικα καλο θα ηταν να μην παρεις ζωντανα μεχρι να στρωθουν τα φιλτρα σου δηλαδη γυρω στις 17 μερες....

Για τις μετρησεις υπαρχουν ειδικα τεστ(τα υγρα ειναι τα καλυτερα)....

Εννοειται τιποτα ζωντανο μεχρι να στρωθει φιλε Σταθη :) 

Ωραια τελεια χιλια ευχαριστω θα αρχισω αμμεσα τις ερευνες αγορας :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελενα αν ενδιαφέρεσε δίνω εγώ ενα 100λιτρο με θερμοστάτη θερμόμετρο κ άμμο..απλα είναι κι αλλά που πρεπει να προμηθευτεις..όπως τεστακια ενα καλό εσωτερικό φίλτρο (20-40) ε..βιολογικό υλικό..αν θες στείλε μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Ελενα αν ενδιαφέρεσε δίνω εγώ ενα 100λιτρο με θερμοστάτη θερμόμετρο κ άμμο..απλα είναι κι αλλά που πρεπει να προμηθευτεις..όπως τεστακια ενα καλό εσωτερικό φίλτρο (20-40) ε..βιολογικό υλικό..αν θες στείλεωραια 

ωραια :)

Link to comment
Share on other sites

Ελενα αν ενδιαφέρεσε δίνω εγώ ενα 100λιτρο με θερμοστάτη θερμόμετρο κ άμμο..απλα είναι κι αλλά που πρεπει να προμηθευτεις..όπως τεστακια ενα καλό εσωτερικό ( μαλλον εξωτερικο θες να πεις ) φίλτρο (20-40) ε..βιολογικό υλικό..αν θες στείλε μηνυμα

Καλημερα Ελενα και καλωσήρθες

Μιας και το Black Moor (Κονγκολεζος) κατανέμεται και αυτος σε ενα απο τα πολλα είδη χρυσοψαρων ειναι το ιδιο ρυπογονο οπως και ολα τα αλλα οπως προαναφερθηκε πιο πανω και με ενα εσωτερικο φιλτρο δεν θα κανεις δουλεια, θα σου μπουκώνει γρηγορα και θα θελει πολυ συχνα συντήρηση γι'αυτο

σου προτεινω οπως θα κανουν και αλλα παιδια που εχουν χρυσοχαρα να πας σε εξωτερικο φιλτρο.

Οπως πολυ καλα σε ενημερωνουν εδω μεσα θα βρεις πολυ καλης καταστασης μεταχειρισμενα ενυδρεια αλλα ακομα και ολοκληρο τον εξοπλισμο σου με χαμηλοτερο κοστος.

Καποια παιδια πουλανε και πληρες εξοπλισμενα ενυδρεια  ^_^

Αυτα απο εμενα και σου ευχομαι καλο ξεκινημα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ελενα και καλωσήρθες

Μιας και το Black Moor (Κονγκολεζος) κατανέμεται και αυτος σε ενα απο τα πολλα είδη χρυσοψαρων ειναι το ιδιο ρυπογονο οπως και ολα τα αλλα οπως προαναφερθηκε πιο πανω και με ενα εσωτερικο φιλτρο δεν θα κανεις δουλεια, θα σου μπουκώνει γρηγορα και θα θελει πολυ συχνα συντήρηση γι'αυτο

σου προτεινω οπως θα κανουν και αλλα παιδια που εχουν χρυσοχαρα να πας σε εξωτερικο φιλτρο.

Οπως πολυ καλα σε ενημερωνουν εδω μεσα θα βρεις πολυ καλης καταστασης μεταχειρισμενα ενυδρεια αλλα ακομα και ολοκληρο τον εξοπλισμο σου με χαμηλοτερο κοστος.

Καποια παιδια πουλανε και πληρες εξοπλισμενα ενυδρεια  ^_^

Αυτα απο εμενα και σου ευχομαι καλο ξεκινημα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :)

Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια ειλικρινα το εκτιμω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...