Jump to content

Βοήθεια περί πρώτων φυτών αρχάριας....


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Μου δώσανε ένα ενυδρείο και σε λίγο καιρό θα βάλω τον μονομάχο και τα φυτα και έχω ξεκινήσει ήδη να σκέφτομαι το θέμα των φυτών (τα πιάσαμε τα λεφτά μας) xD

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις: 36x24x31cm

Είναι 20L και είναι στη φάση στρωσιματος με τροφή Έχει εσωτερικό φίλτρο κινέζικου τύπου ( 200l/h) με ψιλής κοκομετριας ελαφρόπετρα. Ο φωτισμός είναι η κλασική λάμπα οικονομίας και είναι στρωμένο με χαλίκι γκρί χωρίς υπόστρωμα. Δεν έχω θερμαντήρα και το νερό είναι δροσερό ( δεν ξέρω ακριβή θερμοκρασία) και δεν ξέρω αν θα πάρω ( θα με σφάξουν αν το ρεύμα έρθει καμία 300αρα xD)

Εχω κάνει μία σχετική έρευνα στο φόρουμ αλλά και σε κάτι αλλά site και εφτιαξα μία λίστα με αυτά που μου αρεσαν ( δεν έδωσα βάση αν κάποια είναι “δύσκολα” ή όχι και αν το ενυδρείο μπορεί να τα υποστηρίξει. Είναι όμορφα εγώ φταιω? :P ). Θα ήθελα τα φώτα σας σε όλο το “πακέτο” το φυτών.

Ή λίστα είναι αυτή ( με συγχωρειτε για οποία λάθη. Ο ορθογραφικός έλεγχος μου έσπασε λίγο τα νεύρα ._.) :

Hygrophila Polysperma

Hygrophila Corymbosa Siamensis

Echinodorus Bleheri

Riccia Fluitans

Anubias Petite ( δεν τρελαινομαι κιόλας)

Cyperus Helferi ( αυτό νομίζω θέλει πολλά ιχνοστοιχεία)

Limnophila Sessiliflora ( ούτε για αυτό τρελαινομαι)

Pogostemon Helferi

Egeria Densa (το ίδιο και για αυτό. Μοιάζει κάπως σαν φυκι και δεν μου κάθεται καλά στο μάτι)

Heteranthera Zosterifolia

Vallisneria sp Tiger

Taxiphyllum sp Flame ( αυτό ξέρω ότι ίσως να είναι παντελώς ακατάλληλο αλλά αναρωτιομουν αν κάνει σαν moss)

Bamboo/ καλάμια????

Μπονσαι???

Φωσφορίζοντα φυτά???

Μία γενική εικόνα που έχω είναι να κάνω έναν τοίχο από ψηλά φυτά πίσω, κάποια μεσαία και κάποια μικρουλια ( αν χωράνε). Θέλω να έχει μία σκάλα και ενα βάθος αν γίνεται.

Δεν ξέρω αν θα βάλω υπόστρωμα ( εξαρτάται αν θα έχω τρελάνει τον boss και θα με έχει παρατήσει στο έλεος μου xD). Θέλω κάτι που να μην θέλει πολλά πολλά πχ άνθρακες, σίδηρο και τρεχα γυρευε…..

Οι ταμπλέτες νομίζω είναι οκ.

Θα ήθελα λοιπόν τις δικές σας γνώμες και προτάσεις και αν δεν σας είναι κόπος να μου πείτε αν τα φυτά της λίστας είναι οκ και αν όχι γιατι. Αν μπορείτε να μου δώσετε προτάσεις με τα παραπανω φυτά ή και καλύτερα που δεν πήραν το μάτι μου, ακόμα καλύτερα.

Τέλος πάντων, εκτιμώ τον χρόνο σας και ή παραμικρή συμβουλή είναι δεχτή.

Ευχαριστώ πολύ : )

Ο θεός βοηθός..

post-62711-0-18634500-1476455528_thumb.jpg

post-62711-0-75288200-1476455548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες!

εγω θα σου προτεινω νια σελιδα που μπορεισ να παρεισ αρκετες πληροοφοριες με τισ απαιτησεισ των φυτων που σε ενδιαφερουν,εχοντας μεσα οτι πληροφορισ χρειαζεσαι ποσ το παρων.

 

http://tropica.com/en

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μένα! Θερμαντήρα να βάλεις οπωσδήποτε μιας και ο μονομάχος δεν θέλει χαμηλές θερμοκρασίες (25-26 είναι το επιθυμητό). Ρίξε και μια ματιά στο προφίλ του.

Μην φοβάσαι για τον λογαριασμό ρεύματος. Είναι μικρό το ενυδρείο και θα σε καλύψει ένας θερμαντήρας των 25 watt. Μηδενική κατανάλωση.

Σχετικά με τα φυτά, ρίξε μια ματιά και εδώ, θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες!

εγω θα σου προτεινω νια σελιδα που μπορεισ να παρεισ αρκετες πληροοφοριες με τισ απαιτησεισ των φυτων που σε ενδιαφερουν,εχοντας μεσα οτι πληροφορισ χρειαζεσαι ποσ το παρων.

 

http://tropica.com/en

Την είδα και εγώ αυτήν την σελίδα. Όντως είναι πολύ καλή. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μένα! Θερμαντήρα να βάλεις οπωσδήποτε μιας και ο μονομάχος δεν θέλει χαμηλές θερμοκρασίες (25-26 είναι το επιθυμητό). Ρίξε και μια ματιά στο προφίλ του.

Μην φοβάσαι για τον λογαριασμό ρεύματος. Είναι μικρό το ενυδρείο και θα σε καλύψει ένας θερμαντήρας των 25 watt. Μηδενική κατανάλωση.

Σχετικά με τα φυτά, ρίξε μια ματιά και εδώ, θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.

Χμμμ δηλαδή αν βάλω θερμαντήρα, θα έχω την δυνατότητα να βάλω και κάποιο άλλο ψάρι πέρα από μονομάχο και γαρίδες, στο ενυδρείο με τα 20 λίτρα ή δεν αλλάζει κάτι? Δεν το ήξερα αυτό. Αν είναι έτσι, θα πάω να πάρω έναν , διαφορετικά θα σου στείλω τον λογαριασμό :P

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το ότι θα βάλεις θερμαντήρα δεν σημαίνει ότι αυτομάτως έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή ψαριών.

Τα μέγεθος του ενυδρείου είναι αυτό που το καθορίζει.

Εσύ παραμένεις στον μονομάχο.

Όσο για την κατανάλωση, μη σε φοβίζει. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις:

Αν κάψεις 1000watt σε μια ώρα, θα πληρώσεις περίπου 0.10€. Ο θερμοστάτης που είναι στα 25watt, αν υποθέσουμε ότι θα δουλεύει ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ όλη μέρα, τότε μιλάμε για 0.0025€ την ώρα x 24 ώρες= 0.06€ (6 λεπτά δηλαδή) την ημέρα.

0.06 x 30 μέρες = 1.80 τον μήνα αν δουλεύει συνέχεια (πράγμα αδύνατο γιατί σβήνει όταν πιάσει θερμοκρασία).

Αλλιώς στέλνε μου τον εμένα τον λογαριασμό :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση του θερμαντηρα σε αυτα τα λιτρα ειναι αμελητεα μπροστα σε οσα πληρωνουμε στη ΔΕΗ.


Θα συμφωνησω κι εγω οσο αφορα την ευελιξια σου για την επιλογη ψαριων. Ακομη και για μονομαχο εισαι στα ορια.

Το ενυδρειο αυτο ειναι καθαρα για να μαθεις τα βασικα, να αποκτησεις ερεθισματα ωστε να δεις τί θα σου αρεσει αργοτερα.

Τωρα οσον αφορα για την επιλογη φυτων προσωπικα δεν γνωριζω και πολλα. Απο δικη μου εμπειρια θα μπορουσες να βαλεις καποια απο τα παρακατω:
1) Anubias nana
μικρες απαιτησεις, αργη αναπτυξη (αρα δε χρειαζεται τακτικα κλαδεμα), τη δενεις απο τη ριζα σε πετρες και ξυλα αλλα μπορει να πιασει και στο χαλικι.
2) Vallisneria nana
μπορεις να τη βαλεις στη πισω πλευρα του βυθου ή μονο στις δυο πισω γωνιες.Πολυ ευκολο φυτο και πολλαπλασιαζεται μονο του με παραφυαδες. Ισως να μπορουσες να βαλεις και αλλα ειδη Valisneria αλλα δεν ξερω αν σε καλυψει στο υψος. Εσυ εχεις υψος 31 εκ αρα δεν θες καποιο φυτο που να ξεπερναει τα 40 εκ.
3) pistia stratiotes
φυτο που επιπλεει σα νουφαρο.Πολυ ομορφο, ρουφιχτρα νιτρικων αλλα αν το αφησεις να πολλαπλασιαστει θα κανει σκια στα υπολοιπα φυτα.
4) Echinodorus tenellus http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Helanthiumtenellum'Green'(067ATC)/4757
Αυτο το φυτο ειναι σαν τη βαλισνέρια αλλα πολυ κοντο καπου στα 5 εκ. Μπορεις να το βαλεις σε διαφορα σημεια ή παντου και να φτιαξεις ενα τυπο γκαζον.
5) Κερατοφυλλο http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Ceratophyllumdemersum'Foxtail'(021APOR)/4434
Το κερατόφυλλο ειναι ισως το ευκολοτερο φυτο. Οσο το φροντιζεις απο αποψη λιπασματος, φως και διοξυδιειου τοσο θα εχει πυκνοτερα φυλλοματα. Μπορεις να το φυτεψεις αλλα επειδη δεν εχει ριζες θα σου φευγει και θα αιωρειται καπου στην επιφανεια. Αλλοι τα σφηνωνουν κατω απο μια πετρα ή τα δενουν πανω σε αυτες. Οι περισσοτεροι το εχουν ελευθερο και αυτο μενει μπερδεμενο στην επιφανεια του νερου. Ειναι πολυ καλη κρυψωνα για γονους και τραβει νιτρικα και ολα τα "ανεπιθυμητα" συστατικα του νερου που μενουν απο το κυκλο του αζωτου.
6) Αυτό που εγω λεω.... μπαλιτσες
καποτε ειχα και δεν εκανα τιποτα για τη φροντιδα τους.
7) Και τελος εχω ακουσει για τη Limnophila sessiliflora
Δυστηχως δεν το ειχα ποτε αλλα θα μπορουσε να σου πει καποιος αλλος που θα ειχε εμπειρια στο φυτο αυτο.

Ολα τα παραπανω ανηκουν στα "ευκολα" και "μη απαιτητικα" φυτα και ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις.

Αν σκεφτεσαι να βαλεις πολλα φυτα θα σου συνιστουσα να βαλεις απο τωρα καποιο υποστρωμα. Για το ποιο υποστρωμα ας μας πουν οσοι ξερουν. Ο φωτισμος σου θεωρω οτι αρκει για τα φυτα που αναφερω και το πολυ πολυ να βαλεις μια αλλης αποχρωσης λαμπα. Θεωρω οτι μια λαμπα στα 4.500 Kelvin θα ειναι ΟΚ. Δυστηχως επειδη ο τυπος της λαμπας σου πρεπει να ειναι στο "κουτι" που εχει το ενυδρειο σου δε θα συνηστουσα να βαλεις μεγαλυτερης ισχυος λαμπα (περισσοτερα Watts) γιατι θα παραγει περισσοτερη θερμοτητα και μπορει να παραμορφωσει τα πλαστικα με αποτελεσμα να περνους υγρασιες και να κινδυνευεις με βραχυκυκλωμα.

Επειδη δεν to εχω παλεψει τοσο με τα φυτα, θα ηθελα καποιον γνώστη των φυτων να πει τη γνωμη του για οσα αναφερα ωστε να μην σε κατευθυνουμε προς λαθος κατευθυνση.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτά τα φυτά για αρχάρια και δεν θα χρειαστεί ούτε υπόστρωμα.

Η sessiliflora είναι πανεύκολο φυτό αλλά ίσως κουράσει με το συνεχόμενο κλάδεμα.

Μπορεί επίσης να βάλει και microsorum mini.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το προηγουμενο ποστ εχει καποια θεματα παρακαλω καποιος διαχειρηστης αν μπορει να το αντικαταστασησει με το παρακατω:

 

 

Done .

 

Να ξέρεις πως τα περισσότερα αν οχι όλα τα φυτά της tropica βρίσκονται και στο forum μας

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89921-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CF%86%CE%B1%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

γραμμένα στα Ελληνικά :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το ότι θα βάλεις θερμαντήρα δεν σημαίνει ότι αυτομάτως έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή ψαριών.

Τα μέγεθος του ενυδρείου είναι αυτό που το καθορίζει.

Εσύ παραμένεις στον μονομάχο.

Όσο για την κατανάλωση, μη σε φοβίζει. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις:

Αν κάψεις 1000watt σε μια ώρα, θα πληρώσεις περίπου 0.10€. Ο θερμοστάτης που είναι στα 25watt, αν υποθέσουμε ότι θα δουλεύει ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ όλη μέρα, τότε μιλάμε για 0.0025€ την ώρα x 24 ώρες= 0.06€ (6 λεπτά δηλαδή) την ημέρα.

0.06 x 30 μέρες = 1.80 τον μήνα αν δουλεύει συνέχεια (πράγμα αδύνατο γιατί σβήνει όταν πιάσει θερμοκρασία).

Αλλιώς στέλνε μου τον εμένα τον λογαριασμό :P

Του χρόνου θα πάω να πάρω πισίνα να βάλω καρχαρία μέσα :P

Μία χαρά δηλαδή δεν καίει. Θα βάλω έναν λοιπόν και ο θεός βοηθός, ελπίζω να μην καταλήξουν βραστά ή ψητά :P Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση του θερμαντηρα σε αυτα τα λιτρα ειναι αμελητεα μπροστα σε οσα πληρωνουμε στη ΔΕΗ.

Θα συμφωνησω κι εγω οσο αφορα την ευελιξια σου για την επιλογη ψαριων. Ακομη και για μονομαχο εισαι στα ορια.

Το ενυδρειο αυτο ειναι καθαρα για να μαθεις τα βασικα, να αποκτησεις ερεθισματα ωστε να δεις τί θα σου αρεσει αργοτερα.

Τωρα οσον αφορα για την επιλογη φυτων προσωπικα δεν γνωριζω και πολλα. Απο δικη μου εμπειρια θα μπορουσες να βαλεις καποια απο τα παρακατω:

1) Anubias nana

μικρες απαιτησεις, αργη αναπτυξη (αρα δε χρειαζεται τακτικα κλαδεμα), τη δενεις απο τη ριζα σε πετρες και ξυλα αλλα μπορει να πιασει και στο χαλικι.

2) Vallisneria nana

μπορεις να τη βαλεις στη πισω πλευρα του βυθου ή μονο στις δυο πισω γωνιες.Πολυ ευκολο φυτο και πολλαπλασιαζεται μονο του με παραφυαδες. Ισως να μπορουσες να βαλεις και αλλα ειδη Valisneria αλλα δεν ξερω αν σε καλυψει στο υψος. Εσυ εχεις υψος 31 εκ αρα δεν θες καποιο φυτο που να ξεπερναει τα 40 εκ.

3) pistia stratiotes

φυτο που επιπλεει σα νουφαρο.Πολυ ομορφο, ρουφιχτρα νιτρικων αλλα αν το αφησεις να πολλαπλασιαστει θα κανει σκια στα υπολοιπα φυτα.

4) Echinodorus tenellus http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Helanthiumtenellum'Green'(067ATC)/4757

Αυτο το φυτο ειναι σαν τη βαλισνέρια αλλα πολυ κοντο καπου στα 5 εκ. Μπορεις να το βαλεις σε διαφορα σημεια ή παντου και να φτιαξεις ενα τυπο γκαζον.

5) Κερατοφυλλο http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Ceratophyllumdemersum'Foxtail'(021APOR)/4434

Το κερατόφυλλο ειναι ισως το ευκολοτερο φυτο. Οσο το φροντιζεις απο αποψη λιπασματος, φως και διοξυδιειου τοσο θα εχει πυκνοτερα φυλλοματα. Μπορεις να το φυτεψεις αλλα επειδη δεν εχει ριζες θα σου φευγει και θα αιωρειται καπου στην επιφανεια. Αλλοι τα σφηνωνουν κατω απο μια πετρα ή τα δενουν πανω σε αυτες. Οι περισσοτεροι το εχουν ελευθερο και αυτο μενει μπερδεμενο στην επιφανεια του νερου. Ειναι πολυ καλη κρυψωνα για γονους και τραβει νιτρικα και ολα τα "ανεπιθυμητα" συστατικα του νερου που μενουν απο το κυκλο του αζωτου.

6) Αυτό που εγω λεω.... μπαλιτσες

καποτε ειχα και δεν εκανα τιποτα για τη φροντιδα τους.

7) Και τελος εχω ακουσει για τη Limnophila sessiliflora

Δυστηχως δεν το ειχα ποτε αλλα θα μπορουσε να σου πει καποιος αλλος που θα ειχε εμπειρια στο φυτο αυτο.

Ολα τα παραπανω ανηκουν στα "ευκολα" και "μη απαιτητικα" φυτα και ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις.

Αν σκεφτεσαι να βαλεις πολλα φυτα θα σου συνιστουσα να βαλεις απο τωρα καποιο υποστρωμα. Για το ποιο υποστρωμα ας μας πουν οσοι ξερουν. Ο φωτισμος σου θεωρω οτι αρκει για τα φυτα που αναφερω και το πολυ πολυ να βαλεις μια αλλης αποχρωσης λαμπα. Θεωρω οτι μια λαμπα στα 4.500 Kelvin θα ειναι ΟΚ. Δυστηχως επειδη ο τυπος της λαμπας σου πρεπει να ειναι στο "κουτι" που εχει το ενυδρειο σου δε θα συνηστουσα να βαλεις μεγαλυτερης ισχυος λαμπα (περισσοτερα Watts) γιατι θα παραγει περισσοτερη θερμοτητα και μπορει να παραμορφωσει τα πλαστικα με αποτελεσμα να περνους υγρασιες και να κινδυνευεις με βραχυκυκλωμα.

Επειδη δεν to εχω παλεψει τοσο με τα φυτα, θα ηθελα καποιον γνώστη των φυτων να πει τη γνωμη του για οσα αναφερα ωστε να μην σε κατευθυνουμε προς λαθος κατευθυνση.

Μπορώ το Echinodorus tenellus να το βάλω όντως σαν γκαζόν, επειδή το ενυδρείο είναι μικρό και τα περισσότερα γκαζόν που είδα έχουν απαιτήσεις :/

Καλές πάντως οι ιδέες σου. Το φυτό τυπου νούφαρο δεν θα θέλει ανοιχτό καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Done .

 

Να ξέρεις πως τα περισσότερα αν οχι όλα τα φυτά της tropica βρίσκονται και στο forum μας

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89921-προφίλ-φυτών-αλφαβητικά/

γραμμένα στα Ελληνικά :)

Το κοίταξα το άρθρο απλώς ζήτησα επιπλέον συμβουλές επειδή δεν ήμουν σίγουρη κατά πόσο ήταν κατάλληλα για τα δικά μου μέτρα. Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία ακόμη γενική ερώτηση. Όλα αυτά θα χρειαστούν άνθρακα ή επιπλέον στοιχεία? Επειδή δεν γνωρίζω για αυτά ακομη, είναι κόπος? Εχω ακούσει για μπουκάλες και τέτοια....

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας χρησιμοποιείται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνο, μετά από θεραπεία με κάποιο φάρμακο για να το τραβήξει και στην πρώτη χρήση νέου ενυδρείου.

Δεν χρειάζεται συνέχεια.

Τα φυτά που σου προτάθηκαν, δεν χρειάζονται κάτι έξτρα, γι' αυτό και σου είπαμε τα συγκεκριμένα ( για αυτό τα λένε και εύκολα ;) ). Αν πάρεις Microsorum mini θα χρειαστεί να ρίχνεις μόνο κάλιο, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ το Echinodorus tenellus να το βάλω όντως σαν γκαζόν, επειδή το ενυδρείο είναι μικρό και τα περισσότερα γκαζόν που είδα έχουν απαιτήσεις :/

Καλές πάντως οι ιδέες σου. Το φυτό τυπου νούφαρο δεν θα θέλει ανοιχτό καπάκι?

Νομιζω οτι το τενελους δεν εχει ιδαιτερες απαιτησης. Το αποτελεσμα του γκαζον δεν θα ειναι χαμηλο αλλα θα εχει γυρω στους 5 ποντους υψος. Δεν ξερω αν μπορεις να το κουρευεις.

Για την επιλογη των φυτων δεν σε περιοριζει τοσο οι διαστασεις του ενυδρειο σου αλλα ο εξοπλισμος του(φωτισμος, διοξειδιο). Οι διαστασεις του ενυδρειου σου σε περιοριζουν μονο στο οτι δεν μπορεις να βαλει φυτα που ψηλωνουν πολυ.

Το νουφαρο δεν χρειαζεται ανοιχτο καπακι για να αναπτυχθει, εκτος αν θελεις να το βλεπεις απο πανω.

Ο ανθρακας που λες χρησιμοποιειται για να αφαιρεσεις καποιες χημικες ουσιες απο το νερο σε καποιες περιπτωσεις, οπως φαρμακα μετα απο θεραπειες(μακρια απο εσενα) και ονομαζεται ενεργος ανθρακας. Υπαρχει ενας "αλλος" ανθρακας που αντικαθιστα το διοξειδιο. Γι αυτο ας μας πει καποιος που ξερει. Νομιζω καποιο flourice excel.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας χρησιμοποιείται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνο, μετά από θεραπεία με κάποιο φάρμακο για να το τραβήξει και στην πρώτη χρήση νέου ενυδρείου.

Δεν χρειάζεται συνέχεια.

Τα φυτά που σου προτάθηκαν, δεν χρειάζονται κάτι έξτρα, γι' αυτό και σου είπαμε τα συγκεκριμένα ( για αυτό τα λένε και εύκολα ;) ). Αν πάρεις Microsorum mini θα χρειαστεί να ρίχνεις μόνο κάλιο, τίποτα άλλο.

Κατάλαβα...... Δεν πειράζει και τα εύκολα φυτά ωραία είναι :P

Ωραία καλυφθηκα σχετικά. Τώρα μένει να αποφασισω ποια θα αγοράσω και που θα τα τοποθέτησω. Για το κλάδεμα έχω δει ένα βίντεο όπου ένας τύπος έχει μία ψαλίδα και κόβει. Με το κλάδεμα δεν νομίζω να έχω θέμα. Τα υπολείμματα των φυτών τα μαζεύω σωστά?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας xD

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το τενελους δεν εχει ιδαιτερες απαιτησης. Το αποτελεσμα του γκαζον δεν θα ειναι χαμηλο αλλα θα εχει γυρω στους 5 ποντους υψος. Δεν ξερω αν μπορεις να το κουρευεις.

Για την επιλογη των φυτων δεν σε περιοριζει τοσο οι διαστασεις του ενυδρειο σου αλλα ο εξοπλισμος του(φωτισμος, διοξειδιο). Οι διαστασεις του ενυδρειου σου σε περιοριζουν μονο στο οτι δεν μπορεις να βαλει φυτα που ψηλωνουν πολυ.

Το νουφαρο δεν χρειαζεται ανοιχτο καπακι για να αναπτυχθει, εκτος αν θελεις να το βλεπεις απο πανω.

Ο ανθρακας που λες χρησιμοποιειται για να αφαιρεσεις καποιες χημικες ουσιες απο το νερο σε καποιες περιπτωσεις, οπως φαρμακα μετα απο θεραπειες(μακρια απο εσενα) και ονομαζεται ενεργος ανθρακας. Υπαρχει ενας "αλλος" ανθρακας που αντικαθιστα το διοξειδιο. Γι αυτο ας μας πει καποιος που ξερει. Νομιζω καποιο flourice excel.

5 εκατοστά για γκαζόν δεν είναι πολύ?

Δηλαδή μπορείς να βάλεις σε ένα μικρό ενυδρείο και το πιο δύσκολο φυτό? Άρα αν κάποιος έχει απαιτήσεις χρειάζεται να έχει πολύ εξοπλισμό. Ο εξοπλισμός όμως πάει ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου άρα δεν μπορείς να βάλεις τον ίδιο εξοπλισμό σε ένα 20λιτρο και σε ένα 200λιτρο. Με λίγα λόγια είναι εν μέρει πέταμα χρημάτων ή επένδυση σε φουλ εξοπλισμό σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να ανέβει λίτρα. Βασικά νομίζω και να βάλεις τα πάντα όλα σε ενα ενυδρείο και να επιλέξεις τα ποιο απαιτητικα φυτά, θα έχεις θέμα είτε χώρου (σιγουρακι) είτε με το ψάρι.

Και αυτα καλά είναι

Το νούφαρο δεν θα έχει θέμα με την λάμπα ή οποία είναι πολύ κοντά στο νερό? Εννοώ δεν θα μαζεύει από το πολύ φως? Θα χωράει?

Τελικά το θέμα με τα ψαρά θέλει προσοχή γιατί από τον ενθουσιασμό κλπ κλπ μπορείς να παρασυρθεις και να κάνεις κακές κίνησεις.

Θα δούμε.... Μινιμαλισμός for life ...πάω να βρω βουδα να βάλω :P

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε στεναχωρισω,τα περισσοτερα φυτα που εχεις διαλεξει δεν μπαινουν σε τοσο μικρο ενυδρειο γιατι μεγαλωνουν πολυ και σε υψος αλλα και σε πλατος και θα στο κλεισουν ολο,θα μπουκωσει.

Σε τετοιο ενυδρειο,βαζουμε λιγα και ευκολα φυτα που δεν πιανουν χωρο για να εχει και το ψαρι χωρο να κολυμπισει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε στεναχωρισω,τα περισσοτερα φυτα που εχεις διαλεξει δεν μπαινουν σε τοσο μικρο ενυδρειο γιατι μεγαλωνουν πολυ και σε υψος αλλα και σε πλατος και θα στο κλεισουν ολο,θα μπουκωσει.

Σε τετοιο ενυδρειο,βαζουμε λιγα και ευκολα φυτα που δεν πιανουν χωρο για να εχει και το ψαρι χωρο να κολυμπισει.

 

υποστρωμα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, πιο πάνω αναφέρεις τον άνθρακα και μάλλον εννοούσες διοξείδιο του άνθρακα, όχι σκέτο άνθρακα που είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Το διοξείδιο δεν είναι απαραίτητο στα φυτά που αναφέραμε, σίγουρα όμως τα βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα βάλω εγώ πρώτα τα φυτά και στην πορεία βλέπω και σας ρωταω.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το νερο μπηκε αλλα εχει ενα προβλημα με το φωτισμο. Θα τα λυσουμε ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...