Jump to content

Γεννηση Neolamprologus multifasciatus


evojohn

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.

Εχω τα παραπανω ψαρακια(Neolamprologus multifasciatus)στο ενυδρειο μου περιπου για δυο χρονια και δεν εχω δει ακομα καποια γεννα.

μηπωσ μπορειτε να βοηθεισετε κ να μου πειτε αν κανω κατι λαθος,αν υπαρχει κατι που πρεπει να δωσω προσοχη η απλα τυχαινει?

Εχω διαβασει πωσ ειναι ενα ειδοσ πολυ ευκολο στην αναπαραγωγη,ειναι αληθεια?

 

περιμενω τισ συμβουλες σας! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πολύ εύκολα. Πόσα ψάρια έχεις; Μπορείς να μας δείξεις φωτογραφίες από το ενυδρείο σου κ να μας δώσεις πληροφορίες για τις ρουτινες; :)

Link to comment
Share on other sites

εχω 6 ψαρια κ φωτογραφιεσ αν μου δωσεισ λιγο χρονο να βγαλω.οταν εννοεισ πληροφοριεσ για την ρουτινα τι εννοεισ?ισωσ ειμαι λιγο ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις αν εχεις αρσενικα και θυληκα?Μπορεις να τα ξεχωρισεις?

Για φωτογραφιες δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/102756-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1/#entry1088571

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν εχω,απο αυτα που εχω διαβασει τα θυλικα ειναι πιο μικρα λιγακι,τα οποια εχω νομιζω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει ζευγαρι στον ενα χρονο το πολυ θα επρεπε να ειχες δει μικρα.Αρα κατι παει στραβα..Εχω καποιες ερωτησεις για να αποκλεισουμε καποια πραγματα.

Υπαρχουν αλλα ψαρια μεσα?

Καποιο σαλιγκαρι helena ισως?

Μηπως χαλας με σιφωναρισμα τις φωλιες και τις λακουβες που σκαβουν?

Τι ταιζεις? Μηπως υπαρχουν κατα καιρους μικρα αλλα δεν μπορουν να τραφουν λογω κοκκομετριας πχ ανδινεις μονο πελετ?

Και τελος θελω να σε ρωτησω αν εχεις καθολου μετρησεις του νερου.

Link to comment
Share on other sites

αλλα ψαρια δεν εχω,ουτε σαλιγαρια

οχι δεν χαλαω το σιφωναρισμα ποτε ακομα κ στον καθαρισμο του κ ταιζω με τροφη τησ tropical tanganyika flakes

μετρισεισ δεν εχω κανει ποτε,ειναι κακο το ξερω αλλα δεν εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ολα σωστα τοτε υπαρχουν δυο περιπρωσεις.

1.Δεν εχεις και απο τα δυο φυλα,το πιο πιθανο

2.Να φταιει κατι στο νερο σου,το θεωρω πιο απιθανο μιας και τρεχει δυο χρονια.Εκτος και αν κανεις ελλειπης αλλαγες νερου και εχεις πολυ ψηλα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι μου προτεινεις?σιχνεσ αλλαγεσ νερου?ποσο?κανω περιπου μια φορα τον μηνα το50%

Link to comment
Share on other sites

και μαλλον ειναι καιροσ να κανω κ εγω κανενα τεστ.υπαρχει καμια καλυ προταση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ενα 60λιτρο που εχω similis κανω 30 με 40% καθε εβδομαδα και ετσι εχω νιτρικα 25-50 πριν την αλλαγη.

Αν θες να ταιζεις σωστα τα ψαρια σου θεωρω οτι οι εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι απαραιτητες.Ποσο μαλλον αν θες να τα σπρωξεις και για γεννα.

Βεβαια ισως στην περιπτωση σου να μην παιζει κατι τετοιο και απλα να ειναι ολα τα ψαρια σου το ιδιο φυλο.

Link to comment
Share on other sites

λεω να προσπαθησω με τις αλλαγεσ που μου λεσ,αλλωστε για καλο ειναι,θα φωναξω κ τον φιλο μου τον irakles μπασ κ μπορεσει αυτοσ να ξεχωρισει τ φυλο των ψαριων.

 
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για ισ πληροφοριεσ κ αν εχω κατι νεοτερο ελπιζω ,θα ενημερωσω το forum για τα ευχαριστα νεα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις φιλο τον Ηρακλη δεν φοβαμαι τιποτα! :D

Για να δουμε μπας και τα ξεχωρισετε.

Οι αλλαγες παντως μονο καλο θα κανουν και αν μπορεις να το καθιερωσεις μια φορα την εβδομαδα θα δεις αλλα ψαρια με περισσοτερη ορεξη.

Link to comment
Share on other sites

Δύο είναι οι περιπτώσεις όπως αναφέρθηκε. Ή να έχεις μόνο αρσενικά ή μόνο θηλυκά ή η ποιότητα του νερού σου να μην επιτρέπει την περαιτέρω ανάπτυξη των νεογνών.

 

Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις γέννες συχνά αλλά δεν έβλεπες ποτέ μωρέ λόγω των υψηλών νιτρικών, όπως επίσης προαναφέρθηκε. Κάτι που δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό είναι η θερμοκρασία να είναι γύρω στους 25. 

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια  μου ειναι σταθερα στους 25 με το κοντρολερ

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια  μου ειναι σταθερα στους 25 με το κοντρολερ

Ωραία τότε κάτι από τα άλλα δύο που ανέφερε ο argy παίζει. Κάνε όπως σου είπε και θα βρεθεί λύση σίγουρα, γιατί σκέψου εγώ όταν είχα πάρει εξάδα όπως εσύ στο μήνα είχα γέννες. 

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα παρει απο ενα παλικαρι απο την ομαδα συντονισμμου που τα παιδια εχουν πολλεσ γνωσεις,θα ειχαν σιγουρα καταλαβει πωσ δεν ειναι μονο ενα φυλο,αρα πρεπει να ακολουθησω την συμβουλη σασ για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα παρει απο ενα παλικαρι απο την ομαδα συντονισμμου που τα παιδια εχουν πολλεσ γνωσεις,θα ειχαν σιγουρα καταλαβει πωσ δεν ειναι μονο ενα φυλο,αρα πρεπει να ακολουθησω την συμβουλη σασ για να δουμε.

Αν ήταν σε μικρό μέγεθος όταν τα πήρες, όσο έμπειρο και να είναι το μάτι αυτού που στα δίνει είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να ξεχωρίσεις φύλο. 

Παντως ακολούθησε τις τακτικές αλλαγές και βλέπεις. :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πηρες μικρα δεν ειναι σιγουρο οτι μπορουσε να γινει αναγνωρηση.Ο μονος τροπος για να τα ξεχωρισεις ειναι το τελικο μεγεθος των αρσενικων που ειναι μεγαλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ηταν μικρα η αληθεια ειναι!τωρα εχουν γινει νταμαρια :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, θα πω κι εγω την γνωμη μου αν και δεν κατεχω πολλα! Εμενα μου φαινονται λιγα τα κοχυλια!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως λιγα αλλα αυτο θα επαιζε σημαντικο ρολο αν ειχαμε πολλα ζευγαρια.Στην προκειμενη περιπτωση φοβαμαι οτι δεν υπαρχει ζευγαρι καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...