Jump to content

Λευκες ακρες των sps απο προβιοτικες μεθοδους


petran halen

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα μας!!!

Εχω ακουσει το γεγονος πως οταν παιζεις προβιοτικες μεθοδους πχ βοτκες biopellet γενικοτερα δοσεις οργανικου ανθρακα σε περιοριζει σε καπιο οριο του kh.Για πιο λογο;

Τι συμβενει στο κοραλλι κ στα βακτηρια και παθαινουν ζημιες τα κοραλλια μας;

Εχει σχεση με τα προβιοτικα βακτηρια;

Ακουω αποψης,εμπειριες,γνωμες....!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο σίγουρα έχει σχέση με τα βακτήρια. Το γιατί όμως νομίζω είναι επιστημονικό θέμα για να απαντηθεί. Απ' όσο έχω διαβάσει είναι θέμα καθαρά εμπειρικό από χομπίστες ότι με προβιοτική αν ξεπεράσεις το 8 kh έχεις θέμα με καψίματα στις άκρες των sps. Το γιατί συμβαίνει αυτό δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση τουλάχιστον στα όσα έχω διαβάσει εγώ. Μπορεί να μου διαφεύγει κάτι. Ας απαντήσουν και εμπειρότεροι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με τον γενικό κανόνα του οτι όλες οι προβιοτικές μέθοδοί σκοπό έχουν να μετατρέψουν το ενυδρειο μας σε  ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον(ULNS.).
 
Το αν αυτο θα το πετύχουμε με biopellets με βότκα η με κατι αλλο δεν διαφέρει καθόλου.
 
Απο την άλλη είναι στους περισσότερους γνωστό οτι η υψηλότερη alkalinity άνω του 8dKH επιταχύνει τον ρυθμό ανάπτυξης στα αγαπημένα μας sps
 ,αλλά εφόσον το ενυδρειο εχει μεταβεί σε ULNS κατάσταση ο σκελετός του κοραλλιού  πάει να δώσει ανάπτυξη και στιγμιαία την δίνει άλλα η σάρκα του κοραλλιού   δεν μπορεί να συμβαδίσει στον ίδιο ρυθμό λόγο της γενικής πείνας και τον χαμηλών θρεπτικών επιφέροντας καψίματα στις εκτεθειμένες άκρες η σε άλλα σημεία που πήγαιναν να αναπτυχθούν..

Οι μαγικοί αριθμοί  dKH ειναι λοιπόν 7,5 έως 8 κατα μιας και σε αυτές τις τιμές βρίσκουμε την χρυσή τομή σε σχέση με την ανάπτυξη του κοραλλιού και τις ιδιορρυθμίες ενός ολιγοθρεπτικού συστήματος πετυχαίνοντας το να συμβαδίζει η σκελετική  ανάπτυξη με αυτήν του ιστού στα κοράλλια μας ...
 
Τα βακτήρια δεν έχουν καμία σχέση μιας και ο σκοπός τους είναι στο να διατηρηθεί η  μέθοδος που εφαρμόζουμε,απλα συμμετέχουν στον κύκλο της τεχνικής πείνας που δημιουργούμε...
 
 
 
 
 
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκινάμε με τον γενικό κανόνα του οτι όλες οι προβιοτικές μέθοδοί σκοπό έχουν να μετατρέψουν το ενυδρειο μας σε  ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον(ULNS.).
 
Το αν αυτο θα το πετύχουμε με biopellets με βότκα η με κατι αλλο δεν διαφέρει καθόλου.
 
Απο την άλλη είναι στους περισσότερους γνωστό οτι η υψηλότερη alkalinity άνω του 8dKH επιταχύνει τον ρυθμό ανάπτυξης στα αγαπημένα μας sps
 ,αλλά εφόσον το ενυδρειο εχει μεταβεί σε ULNS κατάσταση ο σκελετός του κοραλλιού  πάει να δώσει ανάπτυξη και στιγμιαία την δίνει άλλα η σάρκα του κοραλλιού   δεν μπορεί να συμβαδίσει στον ίδιο ρυθμό λόγο της γενικής πείνας και τον χαμηλών θρεπτικών επιφέροντας καψίματα στις εκτεθειμένες άκρες η σε άλλα σημεία που πήγαιναν να αναπτυχθούν..

Οι μαγικοί αριθμοί  dKH ειναι λοιπόν 7,5 έως 8 κατα μιας και σε αυτές τις τιμές βρίσκουμε την χρυσή τομή σε σχέση με την ανάπτυξη του κοραλλιού και τις ιδιορρυθμίες ενός ολιγοθρεπτικού συστήματος πετυχαίνοντας το να συμβαδίζει η σκελετική  ανάπτυξη με αυτήν του ιστού στα κοράλλια μας ...

 
Τα βακτήρια δεν έχουν καμία σχέση μιας και ο σκοπός τους είναι στο να διατηρηθεί η  μέθοδος που εφαρμόζουμε,απλα συμμετέχουν στον κύκλο της τεχνικής πείνας που δημιουργούμε...
 
 
 
 
 

 

Κάτω από 7,5 υπάρχει άλλο θέμα Θανάση?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με τον γενικό κανόνα του οτι όλες οι προβιοτικές μέθοδοί σκοπό έχουν να μετατρέψουν το ενυδρειο μας σε ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον(ULNS.).

Το αν αυτο θα το πετύχουμε με biopellets με βότκα η με κατι αλλο δεν διαφέρει καθόλου.

Απο την άλλη είναι στους περισσότερους γνωστό οτι η υψηλότερη alkalinity άνω του 8dKH επιταχύνει τον ρυθμό ανάπτυξης στα αγαπημένα μας sps

,αλλά εφόσον το ενυδρειο εχει μεταβεί σε ULNS κατάσταση ο σκελετός του κοραλλιού πάει να δώσει ανάπτυξη και στιγμιαία την δίνει άλλα η σάρκα του κοραλλιού δεν μπορεί να συμβαδίσει στον ίδιο ρυθμό λόγο της γενικής πείνας και τον χαμηλών θρεπτικών επιφέροντας καψίματα στις εκτεθειμένες άκρες η σε άλλα σημεία που πήγαιναν να αναπτυχθούν..

Οι μαγικοί αριθμοί dKH ειναι λοιπόν 7,5 έως 8 κατα μιας και σε αυτές τις τιμές βρίσκουμε την χρυσή τομή σε σχέση με την ανάπτυξη του κοραλλιού και τις ιδιορρυθμίες ενός ολιγοθρεπτικού συστήματος πετυχαίνοντας το να συμβαδίζει η σκελετική ανάπτυξη με αυτήν του ιστού στα κοράλλια μας ...

Τα βακτήρια δεν έχουν καμία σχέση μιας και ο σκοπός τους είναι στο να διατηρηθεί η μέθοδος που εφαρμόζουμε,απλα συμμετέχουν στον κύκλο της τεχνικής πείνας που δημιουργούμε...

Θανοοοοο !!!!

Αρα δεν μπορει να ακουλουθηση σε ταχυτητα η σαρκα απο το ασβεστολιθικο ιστο

Απολυτα ΛΟΓΙΚΟ!!!!

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Μηπως σαν βακτηρια και χρησει γιαναθτο το αποτελεσμα ειναι ελειπες;

Προφανος και κανουμε προσθηκη βακτηριων στα ενυδρειο μας αλλα μηπως ας πουμε λογο τροφης ειναι ελειπες ακομα...;

Κατι εχω διαβασει πως περα απο τα κοραλλια,γενικοτερα στο ενυδρειο μας υπαρχει και κατι ακομα που ισως ειναι ελειπες απο τη μεθοδο, Τα ΠΡΕΒΙΟΤΙΚΑ βακτηρια ξερετε κατι σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και μια αλλη ερμηνεια οτι επειδη ειναι εκτεθημενα σε χαμηλο ολιγοθρεπτικο περιβαλλον και το νερο ηινετε εξαιρετικα διαυγες την ωρα που αναπτυσονται εκτυθονται και στην ενταση του φωτισμου η οποια εισερχετε χωρις καμια αντισταση πλεον απο το νερο εντος εισαγωγικων και τα καιει.

Link to comment
Share on other sites

Νικο...

Και γιατι να μην καψει αλλο σημιο; και μονο της κορυφες;

Οταν λεμε κορφες Πετρο εννοουμε ολα τα σημεια του κοραλιου τα οποια αναπτυσονται ,μου συνεβει σε ενα πειραμα που εκανα και το ειδα live,βεβαιως οχι σε ολα γιατι το προλαβα.Το kh ηταν 8,7.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε κορφες Πετρο εννοουμε ολα τα σημεια του κοραλιου τα οποια αναπτυσονται ,μου συνεβει σε ενα πειραμα που εκανα και το ειδα live,βεβαιως οχι σε ολα γιατι το προλαβα.Το kh ηταν 8,7.

Νίκο αυτά σε ένα ολιγοθρεπτικό σύστημα με νιτρικά 2-5 ας πούμε. Με νιτρικά γύρω στο 10 γιατί συμβαίνει πάλι το ίδιο που 10 νιτρικά για sps δεν θεωρείτε ολογοθρεπτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτά σε ένα ολιγοθρεπτικό σύστημα με νιτρικά 2-5 ας πούμε. Με νιτρικά γύρω στο 10 γιατί συμβαίνει πάλι το ίδιο που 10 νιτρικά για sps δεν θεωρείτε ολογοθρεπτικό.

Κατω απο 1 νιτρικα Λευτερη.Τωρα αυτο που λες ωφειλετε σε αλλους λογους.Απο φωσφωρικα ,φως,παρασιτα,κ.λ.π
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια κουβεντα ανοιξατε, καιρο ειχα να διαβασω κατι τοσο ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτά σε ένα ολιγοθρεπτικό σύστημα με νιτρικά 2-5 ας πούμε. Με νιτρικά γύρω στο 10 γιατί συμβαίνει πάλι το ίδιο που 10 νιτρικά για sps δεν θεωρείτε ολογοθρεπτικό. 

 

Λευτέρη εκεί δεν νομίζω πως είναι ίδια η αιτία

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 0 με 1 νιτρικα μηνες πια καπια στιγμη πηγε 2 (χερομουνα τρομερα) τωρα παλι 0 με 1 ας πουμε

Καμια λευκη ακρη...

Θεωρω πως κατι συμβενει με το βιολογικο συστημα του αργσνικου ανθρακα προς το ενυδρειο μας,μπορεί και να χρειαζετε καπια βακτηρια πιο εξυδικευμενα....

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι τα βακτήρια έχουν να κάνουν καθεαυτου με τα καψίματα. Σε όλες τις  προβιοτικές μεθόδους οι τιμες του ενυδρείου προτείνεται απο τους "εμπνευστές" τους τα ULNS να τρέχουν τιμές σε επίπεδα NSW που σημαίνει

 

Ca: 410-430

ΜG: 1250-1300

Kh: 6,5- 7,5

K: 380-400

Salinity: 33-35ppt

(* τιμες απο το quide του zeovit)

 

τα ασπρίσματα στις κορυφές συμβαίνουν λόγω της μεγαλύτερης ανάπτυξης του σκελετου (εξ αιτίας του υψηλού kh) που ο ιστός του κοραλιού δεν μπορεί να ακολουθήσει 

αυτό έως σήμερα είναι υπόθεση..

 

Το χρώμα στα ULNS επιτυγχάνεται ανεξαρτήτως kh μιας και εχει να κάνει περισσότερο με την μειωμένη (λόγω πείνας απο τα χαμηλά θρεπτικα) ζοαξανθέλη μέσα στο κοράλι που του επιτρέπεί να βγούν πρως τα έξω τα πραγματικά του χρώματα αφου η χρυσοκαφέ ζοαξανθέλη συρρικνώνεται.. σε αυτό το παιχνίδι παίζουν μόνο τα βακτήρια στην όλη ιστορία :)

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο εδω διμιουργειτε ομως η ερωτηση,οπως ειπες πολυ σωστα μια υποθεση ειναι και αυτη ομως γιατι το kh μολις μου ανεβηκε σε 24 ωρες καηκαν οι κορφες σε 2 ακρο?προλαβε την ταχυτητα αναπτυξης η αλλαξε η αναπτυξη του σε 24 ωρες?Δεν το πιστευω.Θεωρω οτι εγινε λογο του φωτισμου που ειπα ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Πανο εδω διμιουργειτε ομως η ερωτηση,οπως ειπες πολυ σωστα μια υποθεση ειναι και αυτη ομως γιατι το kh μολις μου ανεβηκε σε 24 ωρες καηκαν οι κορφες σε 2 ακρο?προλαβε την ταχυτητα αναπτυξης η αλλαξε η αναπτυξη του σε 24 ωρες?Δεν το πιστευω.Θεωρω οτι εγινε λογο του φωτισμου που ειπα ποιο πανω.

 

και ο φωτισμός σε συνδιασμό με τη διαύγεια του νερού έχει το ρόλο του Νίκο

επι της ουσίας αυτό δεν εχω βρεί κάπου να έχει απαντηθεί και να έχει τεκμηριωθεί

πάντως και το γεγονός αυξομίωσης του kh εντος 24ωρου είναι λόγος απο μόνος του για καψίματα

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι τα βακτήρια έχουν να κάνουν καθεαυτου με τα καψίματα. Σε όλες τις  προβιοτικές μεθόδους οι τιμες του ενυδρείου προτείνεται απο τους "εμπνευστές" τους τα ULNS να τρέχουν τιμές σε επίπεδα NSW που σημαίνει

 

Ca: 410-430

ΜG: 1250-1300

Kh: 6,5- 7,5

K: 380-400

Salinity: 33-35ppt

(* τιμες απο το quide του zeovit)

 

τα ασπρίσματα στις κορυφές συμβαίνουν λόγω της μεγαλύτερης ανάπτυξης του σκελετου (εξ αιτίας του υψηλού kh) που ο ιστός του κοραλιού δεν μπορεί να ακολουθήσει 

αυτό έως σήμερα είναι υπόθεση..

 

Το χρώμα στα ULNS επιτυγχάνεται ανεξαρτήτως kh μιας και εχει να κάνει περισσότερο με την μειωμένη (λόγω πείνας απο τα χαμηλά θρεπτικα) ζοαξανθέλη μέσα στο κοράλι που του επιτρέπεί να βγούν πρως τα έξω τα πραγματικά του χρώματα αφου η χρυσοκαφέ ζοαξανθέλη συρρικνώνεται.. σε αυτό το παιχνίδι παίζουν μόνο τα βακτήρια στην όλη ιστορία :)

Και ασφαλως του φωτισμού μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ειναι ελειψη φωσφωρικον;

Σε αυτες της μεθοδους σου λενε οχι αντιφως οπως οχι και οζον

Διαβαζω πως περα απο το προβιοτικα βακτηρια πρεπει να εχουμε και ΠΡΕΒΙΟΤΙΚΑ που απο οτο καταλαβενω δλδ (κουμπονουν) πιο σωστα με της μεθοδους αυτης της λογικης...

Ξερουμε κατι για τα πρεβιοτικα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρων θέμα. Απλά δεν εκφέρω γνώμη γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι το προκαλεί. 

 

Για να φτιαχτεί ιστός χρειάζεται N , P, C, H2 Και φυσικά νερό.  Αν δεν υπάρχουν αυτα τα στοιχεία δεν μπορεί να κατασκευαστεί κύτταρο. Που ίσως στην περίπτωση μας να είναι το άσπρισμα λόγο αδυναμίας κατασκευής ιστού  απο το κοράλλι  Δεν ξέρω πως κολλάει αυτό με το ΚΗ απλά το είπα επειδή ο Πέτραν ποιό πάνω κάνει λόγο για έλλειψη φωσφορικών. 

 

Για τα πρεβιοτικά δεν έχω ακούσει. Υπάρχουν πάντως αλλά δεν ξέρω καμιά πληροφορία. Και ίσως είναι ευκαιρία να ψάξουμε να μάθουμε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΕΥΓΕΝΙΕΕΕ ΜΟΥΥΥ!!!

Πολυ λογικο αυτο που ειπε ο θανασης πιο πανω!!

Αλλα διαβαζω κ ακουω διαφορα γιαναυτο το φαινομενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...