Jump to content

Νέο κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο.


yfranky

Recommended Posts

Εδώ το πρώτο και μοναδικό (προς το παρόν) ενυδρείο μου, που τρέχει από τον Απρίλιο.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x30X40 εκ.
Συνολικά Λίτρα: 96λτ, 85 ωφέλιμα
Sump (λίτρα): 15 λτ

Οργανισμοί
Φυτά:Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne willisii, Cryptocoryne  crispatula, Anubias barteri, Anubias barteri nana, Limnofila sessiliflora, Java moss (Taxiphyllum barbieri), Java fern (Microsorum pteropus), Hemianthus glomeratus (?).
 
Ψάρια: 4 White cloud, 12 Cardinal tetra, 2 Ramirezi θηλυκά, αργότερα το ένα θα ανταλλαγεί με αρσενικό, και 8 Guppy νεαρά, γεννημένα στο ενυδρείο, που θα φύγουν κάποια στιγμή, για να μπουν 2-3 otocinclus affinis.

Άλλα είδη: 8 γαρίδες Amano

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: δεν υπάρχει
Πέτρες: 4 κοινές πέτρες
Ξύλα: 1 bogwood
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: μπήκε λίγο χώμα με κοπριά στο στήσιμο
Βυθός: καφέ χαλίκι 2-3m πορώδες ηφαιστειογενές.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY cob-led 6000K, 3x18Watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: DIY φίλτρο τύπου sump με σφουγγάρι, siporax και υαλοβάμβακα.
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας 300watt στο φίλτρο
Λίπανση: Easy-life Profιto 10ml/εβδομάδα
Παροχή CO2: DIY με μαγιά και ζάχαρη σε μπουκάλι 1.5 lt, αλλαγή κάθε 2 εβδομάδες.
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αν έχω άλγες βάζω Flourish Excel 5ml κάθε 2 μέρες max 3 φορές, γιατί παρατήρησα οτι χαλάει τις κρυπτοκορύνες.
Διατροφή: διάφορες ξηρές (φυλλαρακία, πέλετς και αποξηραμένα σκουληκάκια) 2-3 φορές τη μέρα, τις Κυριακές λόγω αργίας κατεψυγμένα αρτέμια.


Παράμετροι
pH: 7,1-7,5 ανάλογα την παροχή DIY CO2.
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): ~5
Φωσφορικά (PΟ4): ?
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 10% κάθε βδομάδα, αν και το έχω αφήσει το καλοκαίρι και 1,5 μήνα χωρίς αλλαγή.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: καμμία, στην αλλαγή φάζω στο φίλτρο άνθρακα για 12 ώρες.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα.

Φωτογραφίες:

post-62097-0-84056500-1477071711_thumb.jpg

 

post-62097-0-49293300-1477071703_thumb.jpg

post-62097-0-15347600-1477071705_thumb.jpg

post-62097-0-32233300-1477071707_thumb.jpg

post-62097-0-03504700-1477071709_thumb.jpg

post-62097-0-84056500-1477071711_thumb.jpg

post-62097-0-68401200-1477071713_thumb.jpg

post-62097-0-57228300-1477071715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε!

Αν και δεν το χω και πολυ με τα φυτεμενα, νομιζω οτι σου λειπει κανα κοκκινο φυτακι!

Την ψαροσυνθεση φτιαξε λιγο!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε!

Αν και δεν το χω και πολυ με τα φυτεμενα, νομιζω οτι σου λειπει κανα κοκκινο φυτακι!

Την ψαροσυνθεση φτιαξε λιγο!

Send from the Heart of Amazonas

Οι cryptocoryne wentii προσπαθούν να δώσουν ένα τόνο πιο κοκκινωπό, αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία. Ίσως αργότερα προσθέσω καμμια Alternathera Reinecki red, αν και το σκέφτομαι, έχει γίνει όπως οι ελιές στα μπαλκόνια, κάθε ένα έχει και μια.

Όλη η διάταξη του ενυδρείου όμως πρέπει να αλλάξει (πέτρες, ξύλα, φυτά, χαλίκι), γιατί έχει φτιαχτεί όταν το ενυδρείο ήταν σε διαφορετική θέση και τώρα δεν ταιριάζει. Είναι πολλή δουλειά όμως και επίσης δε θέλω ακόμα να ανακατέψω τόσο πολύ ένα σχετικά καινούριο ενυδρείο.

 

Σχετικά με την ψαροσύνθεση, τι δεν ταιριάζει; Έχεις καμμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο...

Θελουν λιγο μαζεμα τα φυτα σου κατα την γνωμη μου....

Και τα white clound θελουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι τα υπολοιπα ψαρια.....

Ο βυθος δεν ειναι καταλληλος για τα ραμιρεζακια...

Καλως ηρθες κατα τα αλλα και καλη αρχη!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο...

Θελουν λιγο μαζεμα τα φυτα σου κατα την γνωμη μου....

Και τα white clound θελουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο οτι τα υπολοιπα ψαρια.....

Ο βυθος δεν ειναι καταλληλος για τα ραμιρεζακια...

Καλως ηρθες κατα τα αλλα και καλη αρχη!!! :thumbsu:

Ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις. Τα φυτά θέλουν όντως μάζεμα, κάποια έχουν μεγαλώσει πολύ για το μέγεθος του ενυδρείου και τη θέση τους. Σκέφτομαι να πάω μια μεγάλη crypotcoryne πίσω, αλλά φοβάμαι μη την καταστρέψω ή την πάω πολλούς μηνές πίσω αν τη μεταφυτέψω. Θα το δοκιμάσω όμως.

Τα white cloud ήταν τα πρώτα ψαράκια που έβαλα επειδή είναι πιο εύκολα, χωρίς να έχω σκοπό να τα κρατήσω. Τώρα όμως μ αρέσουν και δε θέλω να τα δώσω, λέω να τα κρατήσω για το υπόλοιπο της ζωής τους. Η αλήθεια είναι οτι το καλοκαίρι η θερμοκρασία έφτασε 30 βαθμούς κι αυτά δεν έπαθαν τίποτα.

Κανονικά πρέπει να αλλάξω το βυθό, γιατί στο στήσιμο έκανα ένα λάθος. Πήρα τα υλικά από ένα φίλο που τα είχε αγοράσει αλλά μετάνοιωσε και δεν έστησε ενυδρείο τελικά.  Έτσι βρέθηκα με μια σακούλα χαλικάκι από πορώδη λάβα και άλλη μια με μαύρο ψιλό χαλικάκι. Νόμιζα οτι έπρεπε να βάλω το μαύρο από κάτω και τη λάβα από πάνω, μεγάλο λάθος. Τωρα σκέφτομαι πώς θα βρω τρόπο να τραβάω σε κάθε αλλλαγή νερού λίγο μαύρο χαλίκι από τον πάτο με σιφώνι και να το βάζω από πάνω, ώστε σιγά σιγά να έρθει το μαύρο από πάνω. Παίζει αυτή η ιδέα, ή θα ταλαιπωρηθώ άδικα;

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι: Η java moss είναι μεν πολύ ωραία και έχω φτιάξει και ένα ωραίο moss wall, αλλά έχει αρχίσει να εξαπλώνεται ανεξέλεγκτα σε διάφορα μέρη στο χαλίκι ανάμεσα στο Hemianthus και δεν το αφήνει να απλωθεί. Όταν πάω να τη βγάλω προσεκτικά με τη λαβίδα, ξεριζώνω και το Hemianthus γιατί η moss είναι γερά γαντζωμένη στο πορώδες χαλίκι και το τραβάει μαζί. Υπάρχει κανένας άλλο κόλπο να τη βγάλω χωρίς να τραβιέται και το χαλίκι, και γενικά να την περιορίζω εκεί που τη θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στο χομπι μας η αλλαγη ποτε δεν ειναι ευκολη! Χαχαχα!

Την μος θα την κουρευεις! Θα κλεινεις φιλτρα και με μια αποχη κοντα θα μαζευεις.

Εγω θα εβγαζα τα γκαπυ και τα cloud! Τα δευτερα σιγουρα μιας και ειναι ψαρια κρυου νερου!

Τωρα για τα ραμ κι αυτα θελουν αμμο κατω!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...