Jump to content

Εκφυλισμος/αιμομιξια στις αναπαραγωγες


Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα για να παραθεσουμε γνωσεις κ προσωπικες εμπειριες απο αναπαραγωγες που γινοται μεταξυ αδερφων ψαριων.

Ξερουν κατι οι πιο εμπειροι περι του θεματος?Εχω σχηματισει την εντυπωση οτι οι συνεχομενες αναπαραγωγες μεταξυ ψαριων αδερφων σταδιακα εκφυλιζουν τους απογονους.Ισχυει κατι τετοιο?Πρεπει να φροντιζουμε να ανανεωνουμε/αλλαζουμε τα αναπαραγωγικα ζευγαρια?Ξερουμε εαν οι εκτροφεις του εξωτερικου που προμηθευεουν τα pet shop φροντιζουν γι αυτο (εαν οντως υπαρχει εκφυλισμος)?Ξερουμε πως κανουν τις αναπαραγωγες οι μεγαλοι εκτροφεις?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι έχουν χαρεί αναπαραγωγές ψαριών στα ενυδρεία τους, ξέρουν  ή άκουσαν,

ότι πρέπει να ανανεώνουν τα "αίματα" γιατί αλλιώς εκφυλίζονται και βγάζουν ψάρια προβληματικά ή μη αντιπροσωπευτικά του είδους τους...

Παλαιότερα όταν είχε έρθει ο Stendker και ο Tony Tan μας είπαν πως στις φάρμες τους ανανεώνουν τους γεννήτορες  και

ζευγαρώνουν μέχρι και άγρια ψάρια με αναπαραγωγής, για να ενισχύσουν το DNA!  ...

Σε αναπαραγωγές που έκανα είχα παρατηρήσει ότι, αν δεν πρόσεχα, μετά τη δεύτερη γενιά,

τα ψάρια έχαναν την στιλπνότητα των χρωμάτων, την ‘κορμοστασιά’ τους, και παρουσίαζαν διάφορα γενετικά προβλήματα… 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα ψάρια εμπειρικά, στις γαρίδες έχει παρατηρηθει οτι χωρίς την προσθήκη νέου αίματος, η συνεχής εσωγενής αναπαραγωγή οδηγεί σε εκφυλισμό των χρωμάτων. Δεν μπορώ να μιλήσω για το θέμα της θνησιμότητας των νεογνών επειδή είναι κάτι πολύ δύσκολο να παρατηρηθεί στα ασπόνδυλα.

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω και εγω με τον Χρηστο και την Αννα.Μετα απο καποιες γεννιες φαινεται να χανονται καποια χρωματα.Δυστυχως ομως ειναι πολυ δυσκολο σε πολλα σπανια ειδη να ανανεωσεις το αιμα,ξερεις τις δυσκολιες..Σιγουρα παντως αν ερθουν ευνοικα τα πραγματα,η ανανεωση ειναι οτι καλυτερο μπορομε να κανουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα δύσκολο θέμα και πολλά εξαρτώνται από το είδος του ψαριού πχ στα σκαλάρια παρατήρησα ότι θέλουν ανά διαστήματα φρέσκο αίμα, ενώ στα ετλες επί δεκαετία είχα γέννες από αδέρφια χωρίς προσθήκη νέων ψαριών και δεν είχαν πρόβλημα σε ότι αφορά τα χρώματα και το σχήμα τους, για την διάρκεια ζωής τους δεν μπορώ να ξέρω γιατί είναι αδύνατων στα ετλες να το μελετήσεις δια του οφθαλμού.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ειναι ιδεα μου.Οπως κ γω εχω παρατηρισει μετα απο συνεχομενες γεννες μεταξυ αδερφων ψαριων ορισμενα απ τα μικρα βγαινουν "παραμορφομενα" ως προς το σχημα.Τουλαχιστον στις αφρικανικες κιχλιδες που διατηρω.Αρα καλο θα ειναι,τουλαχιστον στα ειδη που ειναι κοινα να αλλαζουμε τους γεννητορες.Γιατι οχι κ μεταξυ των μελων του φορουμ!Λετε να κανουμε κανενα θεμα που θα χουμε μια "δεξαμενη" με γεννητορες για αλλαγη?Ή δεν χει ανταποκριση?Απο την αλλη μπορουμε κ απο μονοι μας να το φροντιζουμε αναμεταξυ μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για χρωματα.Οι δυσμορφιες δεν νομιζω να ευθυνονται σε αυτο,βεβαια δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος,ας πει καποιος αν γνωριζει.

Παντως προσωπικα δυσμορφιες δεν ειχα ποτε.

Απο γενια σε γενια "πεφτουν" λιγο τα χρωματα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από χρωματικές διαφορές και αν συνεχίσουμε τις αναπαραγωγές έρχονται και οι δυσμορφίες...

Άλλωστε και στους ανθρώπους έχουμε παραδείγματα  από αδέλφια ή πρώτα ξαδέλφια που όταν έκαναν παιδιά, αυτά είχαν σοβαρά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από χρωματικές διαφορές και αν συνεχίσουμε τις αναπαραγωγές έρχονται και οι δυσμορφίες...

Άλλωστε και στους ανθρώπους έχουμε παραδείγματα  από αδέλφια ή πρώτα ξαδέλφια που όταν έκαναν παιδιά, αυτά είχαν σοβαρά προβλήματα...

:thumbsu:

 

Αρα εχει ερθει η ωρα να ανανεωσω και εγω τα αιματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...