Jump to content

Ενυδρειο 55×40×35, με πλαινο sump...


isildur_13

Recommended Posts

Ξεκιναω αυτο το ενυδρειακι, με πλαινο σαμπ δυο διαμερισματων σε μια "νεκρη" πλευρα! Σκεφτομαι διπλο πατο 8mm τζαμι με μαυρο χρωματιστο τζαμι στο σαμπ! Δυο θεματα...

α) Μηπως υπερβαλλω με το παχος?

β) στο τζαμι του σαμπ θελω τρυπηματα...στη τρυπα της επιστροφης εχω καταληξει...για την υπερχειληση ομως,τι κανω? Χτενακι? Τρυπες? Φαλτσο στο τζαμι?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ενα σχέδιο να καταλάβουμε λίγο καλύτερα τι εννοείς ;

Οι διαστάσεις ειναι τελικές ή προσθέτεις το σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να φτιαξω ενα σχεδιο...αν κ ειμαι στο κινητο...! Οχι ειναι τελικες διαστασεις...κ στη μια μερια θα μπει 15 ποντους το σαμπ! Καθαρο ενυδρειο λοιπον θα ειναι 40×40×35! Οποτε συν τους 15 ποντους στο πλαι θα εχουμε 55×40×35! Το θεμα μου ειναι στο πως θα περναει το νερο στο σαμπ...για να κοψω ή τρυπησω το χωρισμα αναλογως...

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν υπαρχει λογος δε βαζω! Ή εαν το δουλεψω με 6αρι τζαμι να χρειαζεται! Με 8αρι μπορω να παω σε rimless?

Link to comment
Share on other sites

Δίπλος πάτος για εμένα δεν χρειάζεται για κανέναν λόγο.

Προσωπικά θα το έκανα με 8άρι ρονταρισμένο χωρίς κόντρες...

Σιγουριά,ομορφιά και ασφάλεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελεια τοτε..8mm χωρις κοντρες κ ολα ομορφα! Ετσι κ αλλιως το σαμπ το εσωτερικο θα ερθει να "δεσει" καπως το ενυδρειο! Τωρα για το χωρισμα...

Απο τη μια θελει μια τρυπα για την επιστροφη...

Για την υπερχειληση ομως? Το γυαλι δε δουλευετε ευκολα! Μηπως να κανω το χωρισμα απο πλεξι? Που μπορω να το κανω οτι θελω??

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για αυτο...στο πλαι οχι στη πλατη...

Εδω εχει πανω κατω σχαρακια...κ γυρναει απο την αντλια στο αλλο διαμερισμα...

Τα σχαρακια αυτα ομως στο γυαλι δε μπορεις να τα κανεις... Τουλαχιστον οχι μονος σου!

post-14768-0-89490400-1477247695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα σχαράκια είναι μια καλή λύση αφου το σαμπ θα είναι στο πλάι. Ομως, όπως λές, καλύτεα το χώρισμα να είναι με plexi ;)

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικα κ λογω οτι θα ειναι θαλασσινο το ενυδρειο, μηπως το καλυτερο ειναι να ειναι σχαρακι στην επιφανεια ωστε ας πουμε να πετυχαινω κ ενα υποτυπωδες skimming στην επιφανεια του νερου???

Link to comment
Share on other sites

Το σχαρακι θα ειναι επιφανεια για σωστό σκιμαρισμα !

Πωλούνται έτοιμα και θα το προσαρμόσεις ανάλογα με το μέγεθος που θες !

Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση γιατί θα το χωρίσεις στο πλάι και όχι πίσω ;

Και άλλη μια : δεν εχεις ενα παρόμοιο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο παρομοια ενυδρεια...

Μονο που το ενα ειναι 18 λιτρα ηδη στημενο με τα ocellaris και το βραχο να τρεχει και θελω να φτιαξω αυτο που συζηταμε ωστε να το κανω πιο "ανετο"! Τα 18 λιτρα παραειναι λιγα! Γιαυτο το λογο θα φτιαξω μεγαλυτερο!

Δε μαφηνει το σαρακι ησυχο....Να φανταστεις ξεκινησα για εναν μονομαχο...

Οσον αφορα τη πλατη...στο μερος που θελω να μπει εχω μηκος οσο θελω...δεν εχω ομως πλατος...! Οι 40 ποντοι ειναι το μαξ...οποτε προτιμω να κοψω απο τη μια γωνια..που ετσι κ αλλιως ειναι τοιχος ωστε να "τετραγωνισω" καπως τη γυαλα

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο παρομοια ενυδρεια...

Μονο που το ενα ειναι 18 λιτρα ηδη στημενο με τα ocellaris και το βραχο να τρεχει και θελω να φτιαξω αυτο που συζηταμε ωστε να το κανω πιο "ανετο"! Τα 18 λιτρα παραειναι λιγα! Γιαυτο το λογο θα φτιαξω μεγαλυτερο!

Δε μαφηνει το σαρακι ησυχο....Να φανταστεις ξεκινησα για εναν μονομαχο...

Οσον αφορα τη πλατη...στο μερος που θελω να μπει εχω μηκος οσο θελω...δεν εχω ομως πλατος...! Οι 40 ποντοι ειναι το μαξ...οποτε προτιμω να κοψω απο τη μια γωνια..που ετσι κ αλλιως ειναι τοιχος ωστε να "τετραγωνισω" καπως τη γυαλα

Να σου πω .... Δεν αφήνεις αυτό να βάλεις μπρος το 450λιτρο :)

Γιατί ακόμα δεν άρχισες και ετοιμάζεις και δεύτερο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανω αμαν να μην ξεφυγω σε λιτρα στο καινουργιο! Ετσι δε θα χρειαστω πολλα πολλα!!! Μια αντλια εναν θερμοστατη κ τελος! 450 λιτρα θαλασσινο?? Θα θελω κ τριτη δουλεια μετα...κ δε νομιζω να φτανει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Κανω αμαν να μην ξεφυγω σε λιτρα στο καινουργιο! Ετσι δε θα χρειαστω πολλα πολλα!!! Μια αντλια εναν θερμοστατη κ τελος! 450 λιτρα θαλασσινο?? Θα θελω κ τριτη δουλεια μετα...κ δε νομιζω να φτανει κιολας

Αφού εκει θα καταλήξεις ....... Τι το παιδεύεις :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...