Jump to content

Τι κόλλα χρησιμοποιείτε στα κοράλλια σας;


PanaGreco

Recommended Posts

Για να δούμε και εδώ τι γίνεται.

Ποιά κόλλα χρησιμοποιείτε για τα SPS και ποιά για LPS και SOFT και γιατί ;

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Dd και εαν δεν βρω τυνζε,εαν παιζει κανα κολημα αναποδο η πλαγιο χρησημοπιο και δεματικα και στοκαρο μετα με εποξικη... ειτε για lps ειτε για sps

Link to comment
Share on other sites

Dd και εαν δεν βρω τυνζε,εαν παιζει κανα κολημα αναποδο η πλαγιο χρησημοπιο και δεματικα και στοκαρο μετα με εποξικη... ειτε για lps ειτε για sps

Πετρο D&D. κυανοακρυλικη?
Link to comment
Share on other sites

DD κι εγω, και τωρα τελευταία πήρα να δοκιμάσω μια CorAffix ακρυλική και το μετάνιωσα όσο τίποτα. Μόνο για μικρά φραγκάκια κάνει πάνω σε Plug. 

 

DD και πάλι DD.

Link to comment
Share on other sites

D-D και κυανοακρυλικη στα plugs !

Θεωρω την DD αξιόπιστη και βολική τις περισσότερες φορές !

Και την κυανοακρυλικη για άμεση κολιση αν το επιτρέπουν η συνθήκες !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι συνηθως τα κολλαω με coraffix ή την gel της ecotech (αναλογως ποια εχω παρει)

γιατι κολλανε γρηγορα και σε περιπτωση που θες να αλλαξεις θεση στο κοραλι 

ξεκολλαει πιο ευκολα

Αλλα που που χρησιμοποιω την DD

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα Παναγιώτη!!!

 

η τελευταία μου "ανακάληψη" είναι η ATI easy frag. Εγω δυσκολευτεί αρκετά στο παρελθόν με κόλλες και ποτέ δεν είχα καταφέρει να κολλήσω κάτι καλά και στη θέση που το θέλω.. μάλιστα στο παρελθόν είχα και απώλειες από λάθος χειρισμούς. Με τη συγκεκριμένη έχω βρεί τη χαρά μου και για μενα 2 βασικά πλεονεκτήματα 1) δεν κολλάει στα χέρια, 2) αν δεν πετύχει το κόλλημα απλα την ξαναχρησιμοποιείς και δεν την πετάς.

 

για lps ζωανθακια κτλ αν και δεν πολύασχολούμαι  οι απλές κυανοακρυλικες κανουν μια χαρά δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

DD και εγώ χρησιμοποιώ χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

CorAffix αλλά το έχω μετανοιώσει!Κολλάει πολύ στα χέρια αν σου ξεφύγει!Επιπλέον απο λάθος χειρισμό έχασα ένα zoanthus που είχε φύγει απο το plug του και προσπάθησα να το ξανακολλήσω...

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα Παναγιώτη!!!

 

η τελευταία μου "ανακάληψη" είναι η ATI easy frag. Εγω δυσκολευτεί αρκετά στο παρελθόν με κόλλες και ποτέ δεν είχα καταφέρει να κολλήσω κάτι καλά και στη θέση που το θέλω.. μάλιστα στο παρελθόν είχα και απώλειες από λάθος χειρισμούς. Με τη συγκεκριμένη έχω βρεί τη χαρά μου και για μενα 2 βασικά πλεονεκτήματα 1) δεν κολλάει στα χέρια, 2) αν δεν πετύχει το κόλλημα απλα την ξαναχρησιμοποιείς και δεν την πετάς.

 

για lps ζωανθακια κτλ αν και δεν πολύασχολούμαι  οι απλές κυανοακρυλικες κανουν μια χαρά δουλειά :)

Και εγω πηρα αυτη την κολλα για δοκιμη και οντως εχει πολλα πλεονεκτηματα

και διαρκει για πολυυυ καιρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα αυτη την κολλα για δοκιμη και οντως εχει πολλα πλεονεκτηματα

και διαρκει για πολυυυ καιρο

Την δοκίμασα και εγώ αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Τα κοράλλια ξεκολλάνε πολύ εύκολα από τον βράχο και πολύ δύσκολα φεύγει από το κοράλλι. Επίσης δεν μου άρεσε και αυτή η λευκή αντίθεση λόγω χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει σχεδόν όλες απο τα χέρια μου κακίες-μέτριες αλλα και καλές ..

Δέκα και βάλε  χρόνια πριν υπήρχαν κόλλες που εύκολα τίναζαν ένα ενυδρειο στον αέρα η απο την αλλη άπλα πέταγες 15 ευρώ και δεν κόλλαγες σχεδόν τίποτα σταθερά.

 Ευτυχώς έχουν γινει απο καποιες εταιρίες σοβαρά βήματα εξέλιξης και τωρα υπάρχουν αρκετές κόλλες στο εμπόριο που πραγματικά δουλεύουν..

Τελευταία κάνω χρήση της Αti για sps κοραλλακια,πριν έβαζα την coralfix ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και εγώ αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Τα κοράλλια ξεκολλάνε πολύ εύκολα από τον βράχο και πολύ δύσκολα φεύγει από το κοράλλι. Επίσης δεν μου άρεσε και αυτή η λευκή αντίθεση λόγω χρώματος.

Ειναι λιγο παιδεμα!!

Link to comment
Share on other sites

D-D δυο συστατικων οταν χρησιμοποιουσα, που ειχε και το χρωμα της κοραλινης

Link to comment
Share on other sites

ecotech marine glue στεγνώνει εύκολα αλλά είναι πολύ καλή και την dd

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...