Jump to content

Αναπαραγωγή Ancistrus cf. Cirrhosus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα !!! Χαθήκαμε !!! Λίγο το άγχος της δουλειάς λίγο η μικρή στο σπίτι ! Τέλος πάντων ολα καλα ! Τα ψαράκια μου σε αυτό το ενυδρείο πηγαίνουν εξαιρετικά ! Δεν είχα καμία απώλεια και η ζωή στον μικρόκοσμο αυτόν κυλάει ομαλά !!!
Είναι η πέμπτη φορα που ζευγαρώνουν τα ancistrus μου ! Ουρίτσες δεν είδα ποτε ! Αυτή τη φορα όμως θα το θελα πολυ ! Αυγά έχουν γίνει αρκετα , πάλι μέσα στην τρύπα του ξύλου με τον νεαρό να προσπαθεί να τους κάνει αέρα με τα πτερύγια του μιας και χωράει ο μιςός πλέον εκεί μέσα ! Μπορώ να αφαιρέσω το ξύλο όπως ειναι για να το βάλω σε μια γεννήστρα, να το μεταφέρω σε καινούργιο ενυδρείο ; Καμία ιδέα;;;"

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μεταφέρεις τ' αυγά σε ένα μικρό ενυδρείο με καλή  ροή/οξυγόνωση αλλά θα χρειαστείς μπλε του μεθυλενίου για να μην εμφανιστεί μύκητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως θα τα βγάλω απο τη κουφάλα του ξύλου αυτό με απασχολεί !

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι μάλλον κάπως δύσκολο να πάρεις τ' αυγά απ΄το ξύλο χωρίς να τα χαλάσεις. Αν όντως είναι δύσκολο θα δοκίμαζα βάζοντας το ξύλο με τ' αυγά στο καινούριο ενυδρείο. Τοποθέτησε το ξύλο έτσι ώστε να υπάρχει ροή και να οξυγονώνεται καλά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχεις αποτέλεσμα. 

Μπορείς πάντως να πάρεις κάποια έτοιμη σπηλιά για πλέκο, στα μέτρα του ψαριού σου ή να χρησιμοποιήσεις κομμάτι από bamboo, σωλήνα pvc στις επιθυμητές διαστάσεις και κλεισμένα από τη  μία μεριά. Είναι πιθανό μια καταλληλότερη φωλιά να βοηθήσει  πολύ τον αρσενικό στη γονιμοποίηση και φύλαξη των αυγών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι μάλλον κάπως δύσκολο να πάρεις τ' αυγά απ΄το ξύλο χωρίς να τα χαλάσεις. Αν όντως είναι δύσκολο θα δοκίμαζα βάζοντας το ξύλο με τ' αυγά στο καινούριο ενυδρείο. Τοποθέτησε το ξύλο έτσι ώστε να υπάρχει ροή και να οξυγονώνεται καλά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχεις αποτέλεσμα.

Μπορείς πάντως να πάρεις κάποια έτοιμη σπηλιά για πλέκο, στα μέτρα του ψαριού σου ή να χρησιμοποιήσεις κομμάτι από bamboo, σωλήνα pvc στις επιθυμητές διαστάσεις και κλεισμένα από τη μία μεριά. Είναι πιθανό μια καταλληλότερη φωλιά να βοηθήσει πολύ τον αρσενικό στη γονιμοποίηση και φύλαξη των αυγών.

Χρήστο, το bamboo δεν θα σαπίσει μέσα στο νερό;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωλια απο καρυδα θα ηταν επισης μια λυση...

Οχι αγοραστη αλλα φτιαγμενη απο εσενα...

Πουλανε σε μεγαλα μεγεθη σε σουπερ ....

Κοβεις την μια πλευρα....

Βγαζεις την "ψιχα"...

Τριβεις με γιαλοχαρτο το εξω μερος...

Και εχεις μια τελεια φωλια ασφαλη...

Εχω τετοιες καρυδες 7 περιπου χρονων (απο τοτε που μου δειξαν πως να τις φτιαχνω)χωρις καμμια αλλιωση στα ενυδρεια μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, το bamboo δεν θα σαπίσει μέσα στο νερό;

Κραταέι Παρασκευά. Είναι μια καλή φυσική λύση. 

Η καρύδα που προτείνει ο Στάθης είναι επίσης μια καλή πρόταση, αλλά ενδίκνυται  κυρίως για άλλα είδη. Τα πλέκο επί το πλείστον, αρέσκονται σε φωλιές που είναι κοντά στα μέτρα τους και επομένως κάπως στριμωχτά. Αν οι φωλιές είναι αρκετά ευρύχωρες, δεν προτιμούνται συνήθως και κυρίως όταν πρόκειται για γέννα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κραταέι Παρασκευά. Είναι μια καλή φυσική λύση.

Η καρύδα που προτείνει ο Στάθης είναι επίσης μια καλή πρόταση, αλλά ενδίκνυται κυρίως για άλλα είδη. Τα πλέκο επί το πλείστον, αρέσκονται σε φωλιές που είναι κοντά στα μέτρα τους και επομένως κάπως στριμωχτά. Αν οι φωλιές είναι αρκετά ευρύχωρες, δεν προτιμούνται συνήθως και κυρίως όταν πρόκειται για γέννα.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με την καρύδα. Τα στουρι Χρήστο λειτουργουν με τον ίδιον τρόπο; Χρειάζονται φωλιές κτλ;

Ρωταω γιατί το στουρι μου ποτε δεν έχει μπει στην καρύδα (αγοραστή) που έχω μέσα. Βέβαια δεν είναι ζευγάρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά, στα sturisoma δεν αρέσουν οι πολύ κλειστοί χώροι, και δε συνηθίζουν να κρύβονται πολύ, όπως θα έχεις παρατηρήσει. Τ' αυγά τ'αφήνουν σε κάθετες επιφάνειες όπως τα τζάμια του ενυδρείου ή τα φύλλα ψηλών φυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι η 11η μέρα που ο ancistrus βρίσκεται στη φωλιά κάνοντας αέρα , λογικά τα αυγά θα έχουν σκάσει , τις άλλες φορές δεν καθόταν πάνω απο τρεις τέσσερις μέρες , τι γίνεται ; Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν μωρά μέσα και να τα προστατεύει ; Η να υπάρχουν αυγά ακόμα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Και η σχετική φωτό !!!

post-60922-0-41158900-1476485643_thumb.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο βδομάδες έχουν περάσει και είδα τις πρώτες ουρίτσες!!! Ακόμα ειναι μέσα στο ξύλο ακόμα και ο μπαμπάς τα αεριζει η μάλλον τα προστατεύει .. Καμία συμβουλή για τώρα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ασε την φυση να παρει τον δρομο της!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ασε την φυση να παρει τον δρομο της!Send from the Heart of Amazonas

Τόσο ευτυχισμένος φίλε !!! Θα κάνω ενα 4ο ενυδρείο μετά μόνο με γατόψαρα Χαχαχαχαχα βρήκα την αδυναμία μου !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το φαγητό τους παιδιά τι να κανω ; Ειναι μόνιμα μέσα στη κουφάλα με τον μπαμπά απο πάνω , όταν κατεβαίνει στην κάτω μεριά του ξύλου τα βλέπω , 5-6 βλέπω μόνο και ειναι ολα σκούρα , μπαμπάς μαύρος μαμά albino .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ευτύχη.

Προσπάθησε να ρίχνεις καμιά ταμπλέτα στο ξύλο που είναι τα μικρά.

Επίσης πάρε/φτιάξε μία σωστή σπηλιά για να μπορέσεις να μεγαλώσεις περισσότερα μικρά.

Στα άρθρα γλυκού νερού έχει διάφορα θέματα για το πώς μπορείς να φτιάξεις σπηλιές!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ευτύχη.Προσπάθησε να ρίχνεις καμιά ταμπλέτα στο ξύλο που είναι τα μικρά.Επίσης πάρε/φτιάξε μία σωστή σπηλιά για να μπορέσεις να μεγαλώσεις περισσότερα μικρά.Στα άρθρα γλυκού νερού έχει διάφορα θέματα για το πώς μπορείς να φτιάξεις σπηλιές!Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστω !!! Ολα οφείλονται στον μπαμπά τους . 20 μέρες τώρα δε το κουνάει ρούπι !!! Έχουν φάει αρκετα χτυπήματα τα black neon όπως και κάποια corydoras με την ουρά του , καθώς πλησίαζαν ακόμη και κοντά στο ξύλο . Μάλιστα αυτή τη φορα έμεινε μου φαίνεται αρκετές μέρες χωρίς φαγητό ! Proud for my Ancistrus !!!

Σημερα έβαλα το 1/4 μιας ταμπλέτας μέσα στη τρύπα με μια λαβίδα και τα είδα ξανά στην είσοδο της σπηλιάς . Τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω ; Κινδυνεύουν απο το εσωτερικό φίλτρο ; Να τα χωρίσω ίσως με ενα δίχτυ στο μισό ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω !!! Ολα οφείλονται στον μπαμπά τους . 20 μέρες τώρα δε το κουνάει ρούπι !!! Έχουν φάει αρκετα χτυπήματα τα black neon όπως και κάποια corydoras με την ουρά του , καθώς πλησίαζαν ακόμη και κοντά στο ξύλο . Μάλιστα αυτή τη φορα έμεινε μου φαίνεται αρκετές μέρες χωρίς φαγητό ! Proud for my Ancistrus !!!

Σημερα έβαλα το 1/4 μιας ταμπλέτας μέσα στη τρύπα με μια λαβίδα και τα είδα ξανά στην είσοδο της σπηλιάς . Τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω ; Κινδυνεύουν απο το εσωτερικό φίλτρο ; Να τα χωρίσω ίσως με ενα δίχτυ στο μισό ενυδρείο ;

Ταμπλέτες μην βαζεις μεσα στην σπηλιά αλλά έξω απο αυτήν.

Κίνδυνος υπάρχει πάντα με το φίλτρο.

Άν θές να τα μεγαλώσεις με ασφάλεια μπορείς να τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο ή κάποια γεννήστρα για κάποιο διάστημα.Δές θέματα μου και βίντεο στην κατηγορία των γατόψαρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημήτρη !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν με τα black neon αλλά πραγματικά οι γέννες των πλέκο

ακόμα και τον "κοινών" είναι μοναδική εμπειρία. . .

 

Φτιάχνοντας Φυσικές σπηλιές για Πλέκο με Σχιστόλιθο

Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω link για να καταλάβεις την λογική κατασκεής της σπηλιάς.

Μπορείς αντι για σχιστόλιθο να χρησιμοποιήσεις γρανιτένιο πλακάκι που σίγουρα μπορείς να το βρεις πιο εύκολα ;)

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μπορεις να παρεις μια σωληνα pvc! Mια χαρα την κανει την δουλεια! Αν θες να δειχνει και πιο φυσικη, πασαλειψε την με ενυδρειακη κολλα και κυλισε την σε οτι εχεις για βυθο ωστε η εξωτερικη επιφανεια να γινει σαν τον βυθο σου! Υστερα σφηνωσε την καπου για να μην μετακινειτε και εισαι μια χαρα. Α η μια τρυπα της να ειναι κλειστη!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σίγουρα μερικά μικρά μέσα που θέλω να επιβιώσουν !!! Οποτε ειναι μονόδρομος να μεταφερθούν άλλου απ οτι μου λέτε ,!!! Ευχαριστω για τις συμβουλές για τις φώλιες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...