Jump to content

Βοήθεια ..Πολές απώλειες


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Όπως εχω αναφέρει και στην αρχή είμαι νέος στο χώρο και δυστυχώς με πολλά λάθη και απώλειες.

Έχω ένα ενυδρίο εδώ και 3 με 3.5 μήνες 120 λίτρα απο το καρφούρ. Ξεκίνησα με πολλη μεράκι και πολλα λάθη τα οποία όπως φαίνεται δεν έχουν τελεώσει ακόμη. Στο πρώτο μαγαζί που πηγα για τι στήσιμο του ενυδρίου μου έδωσε τον καταλληλο εξοπλισμο για το εσωτερικό φίλτρο : μια αντλια για 600l/h sera μια αεραντλια για 100 λιτρα της sera το καταλληλο βιολογικο υλικο (κεραμικο,μακαρονι) της tropical (500g) και χαλικι(αρκετα μεγαλου διαμετρήματος πορώδες ). Το ντεκόρ συμπληρώνουν ηφαιστιογενής πετρώματα που έχουν χρησιμοποιηθεί για το στήσιμο σπηλιών και αρκετα φυτά πλαστικα (μέχρι να καταφέρω να προχωρήσω στα πραγματικα..). Λοιπόν για το στρώσημο μου έδωσαν τα καταλληλα αντιχλωρια για το νερο και φυσικα τα βακτηρια τα οποία έβαζα για 9 μέρες και στη συνέχεια το ίδιο μαγαζί μου έδωσε (χωρις να προηγηθούν μετρήσεις ) 10 χρυσόψαρα (common).

Συνέχισα να βάζω τα βακτήρια για αλλη μια βδομαδα αλα τα χρυσόψαρα ένα ένα αρχισαν να μαυρίζουν ??? και τα έχασα όλα!! Μετά ανακάλυψα το forum και αρχησα την μελέτη... και φυσικα άλλαξα petshop. Στο επόμενο μαγαζι αφού του εξηγησα τι είχε προηγηθει αλλά και το ότι πια έχω μελετησει και δεν πιανομαι εύκολα κορόιδο πριν να προχωρήσουμε μου έκανε μετρήσεις στο νερό του ενυδρίου μου με αποτέλεσματα εντός ορίων όσο αφορα την αμμωνια και τα νιτρικα αλλα με ελάχιστο οξυγονο και Ph και Gh στα ύψη (8.8 και σκληρότητα εκτός των διαβα8μήσεων της Sera !!) Για την Βελτίωση της κυκλοφορία αφερέσαμε το μισό κεραμικό και άφησαμε μόνο 250g.

Ενα μήνα μετά και με τη χρήση του Ph/Gh Minus της JBL αλλά και με την χρήση απιονισμένου νερού (που χρησιμοποιούμε για τα ατμοσίδερα) περίπου 8 λίτρα σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγη των 30 λίτρων καταφερα να κατεβάσω το Ph σε ανεκτό επίπεδο του 7.4.

Λοιπόν τώρα και αφού έχει περάσει άλλος ένας μήνας συνεχίζω να αντιμετωπίζω προβλήματα.

Στο ενυδρίο είχα:

6 Tiger Barbs και 6 Albino Tiger Barbs

3 Pangasius bocourti (catfish sharks) ο ένας albino,

2 chinese algae eater

2 catfish (plecos???)

1 elephantnose (που μπηκε μολις πριν 10 μερες )

Λοιπον μεσα σε ένα μηνα ενω οι μετρησεις μου ειναι κανονικες δηλαδη ΝΟ2 απο 10 εως 20 ΝΟ3 μηδεν , Ph δυστυχως να μη πεφτει κατω απο 7.5 θερμοκρασια 25 με 26 βαθμους εχω χασει και τα δυο τα catfish με διαφορα μιας βδομαδας, 3 τιγρακια το ενα στην αρχη του μηνα και τα αλλα δυο μεσα σε διαστημα 2 εβδομαδων χωρις να συμπηπτουν με τα catfishes και τωρα τις τελευταιες 5 μερες και 2 δυο οι pangasius ηταν ξαπλωμενοι και ακινητοι την περισσοτερη ωρα στο χαλικι με καθολου όρεξη.. σημερα εχασα τον ένα και φανταζομαι ακολουθεί και ο άλλος.

Δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια ασθένειας η οτιδήποτε άλλο που να φαίνεται εξωτερικα. Τα μόνα προβλήματα υπήρχαν με την εισαγωγή των ψαριών που παρουσιάστηκε ick στους δύο pangasius και θεραπέυτηκε εύκολα με αλάτι.

Έχω αφιερώσει άπειρες ώρες στο ενυδρίο απο την αρχή και πια δεν ξέρω τι να κάνω και δυστυχώς στα petshop που πηγα δεν βρηκα ανταπόκριση. Κάνω αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30 % και χρησιμοποιώ το JBL Ph Minus σχεδόν 2 φορες τη βδομάδα, προσθέτω JBL βακτήρια μια φορα τη βδομάδα για συντήρηση και προσθέτω JBL Acclimol βιταμίνες καθημερινά στο νερό.

Δεν ξερώ τι στο καλό κάνω τοσο λάθος γι αυτό περιμένω τις έμπειρες απαντήσεις σας..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Όπως εχω αναφέρει και στην αρχή είμαι νέος στο χώρο και δυστυχώς με πολλά λάθη και απώλειες.

Έχω ένα ενυδρίο εδώ και 3 με 3.5 μήνες 120 λίτρα απο το καρφούρ. Ξεκίνησα με πολλη μεράκι και πολλα λάθη τα οποία όπως φαίνεται δεν έχουν τελεώσει ακόμη. Στο πρώτο μαγαζί που πηγα για τι στήσιμο του ενυδρίου μου έδωσε τον καταλληλο εξοπλισμο για το εσωτερικό φίλτρο : μια αντλια για 600l/h sera μια αεραντλια για 100 λιτρα της sera το καταλληλο βιολογικο υλικο (κεραμικο,μακαρονι) της tropical (500g) και χαλικι(αρκετα μεγαλου διαμετρήματος πορώδες ). Το ντεκόρ συμπληρώνουν ηφαιστιογενής πετρώματα που έχουν χρησιμοποιηθεί για το στήσιμο σπηλιών και αρκετα φυτά πλαστικα (μέχρι να καταφέρω να προχωρήσω στα πραγματικα..). Λοιπόν για το στρώσημο μου έδωσαν τα καταλληλα αντιχλωρια για το νερο και φυσικα τα βακτηρια τα οποία έβαζα για 9 μέρες και στη συνέχεια το ίδιο μαγαζί μου έδωσε (χωρις να προηγηθούν μετρήσεις ) 10 χρυσόψαρα (common).

Συνέχισα να βάζω τα βακτήρια για αλλη μια βδομαδα αλα τα χρυσόψαρα ένα ένα αρχισαν να μαυρίζουν ??? και τα έχασα όλα!! Μετά ανακάλυψα το forum και αρχησα την μελέτη... και φυσικα άλλαξα petshop. Στο επόμενο μαγαζι αφού του εξηγησα τι είχε προηγηθει αλλά και το ότι πια έχω μελετησει και δεν πιανομαι εύκολα κορόιδο πριν να προχωρήσουμε μου έκανε μετρήσεις στο νερό του ενυδρίου μου με αποτέλεσματα εντός ορίων όσο αφορα την αμμωνια και τα νιτρικα αλλα με ελάχιστο οξυγονο και Ph και Gh στα ύψη (8.8 και σκληρότητα εκτός των διαβα8μήσεων της Sera !!) Για την Βελτίωση της κυκλοφορία αφερέσαμε το μισό κεραμικό και άφησαμε μόνο 250g.

Ενα μήνα μετά και με τη χρήση του Ph/Gh Minus της JBL αλλά και με την χρήση απιονισμένου νερού (που χρησιμοποιούμε για τα ατμοσίδερα) περίπου 8 λίτρα σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγη των 30 λίτρων καταφερα να κατεβάσω το Ph σε ανεκτό επίπεδο του 7.4.

Λοιπόν τώρα και αφού έχει περάσει άλλος ένας μήνας συνεχίζω να αντιμετωπίζω προβλήματα.

Στο ενυδρίο είχα:

6 Tiger Barbs και 6 Albino Tiger Barbs

3 Pangasius bocourti (catfish sharks) ο ένας albino,

2 chinese algae eater

2 catfish (plecos???)

1 elephantnose (που μπηκε μολις πριν 10 μερες )

Λοιπον μεσα σε ένα μηνα ενω οι μετρησεις μου ειναι κανονικες δηλαδη ΝΟ2 απο 10 εως 20 ΝΟ3 μηδεν , Ph δυστυχως να μη πεφτει κατω απο 7.5 θερμοκρασια 25 με 26 βαθμους εχω χασει και τα δυο τα catfish με διαφορα μιας βδομαδας, 3 τιγρακια το ενα στην αρχη του μηνα και τα αλλα δυο μεσα σε διαστημα 2 εβδομαδων χωρις να συμπηπτουν με τα catfishes και τωρα τις τελευταιες 5 μερες και 2 δυο οι pangasius ηταν ξαπλωμενοι και ακινητοι την περισσοτερη ωρα στο χαλικι με καθολου όρεξη.. σημερα εχασα τον ένα και φανταζομαι ακολουθεί και ο άλλος.

Δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια ασθένειας η οτιδήποτε άλλο που να φαίνεται εξωτερικα. Τα μόνα προβλήματα υπήρχαν με την εισαγωγή των ψαριών που παρουσιάστηκε ick στους δύο pangasius και θεραπέυτηκε εύκολα με αλάτι.

Έχω αφιερώσει άπειρες ώρες στο ενυδρίο απο την αρχή και πια δεν ξέρω τι να κάνω και δυστυχώς στα petshop που πηγα δεν βρηκα ανταπόκριση. Κάνω αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30 % και χρησιμοποιώ το JBL Ph Minus σχεδόν 2 φορες τη βδομάδα, προσθέτω JBL βακτήρια μια φορα τη βδομάδα για συντήρηση και προσθέτω JBL Acclimol βιταμίνες καθημερινά στο νερό.

Δεν ξερώ τι στο καλό κάνω τοσο λάθος γι αυτό περιμένω τις έμπειρες απαντήσεις σας..

Ευχαριστώ

Γειά σου και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Με το πρώτο σου στήσημο, έχεις χάσει τα ψάρια σου από δηλητηρίαση είτε από τα ψηλά επίπεδα αμμωνίας. Αυτό ήταν το λάθος σου που βιάστηκες να βάλεις ψάρια τόσο γρήγορα και δεν ήταν μόνο αυτό, αλλά και η ποσότητα των ψαριών.

Όταν τα ΝΟ2 σου είναι μεταξύ 10-20 εννωούμε, ότι έχουμε νερό δηλητήριο. Πρέπει να γνωρίζεις και τα ΝΗ3 (επίσης πολύ επικύνδυνα). ΝΟ@ και ΝΗ3 πρέπει να είναι μηδενικά.

Πρώτα, πρώτα ψάρια δεν βάζουμε ΠΟΤΕ στο ενυδρείο πριν να είμαστε εντελώς σίγουροι ότι οι παράμετροι του νερού είναι τέτοιοι που να ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ την είσοδο ψαριών. Και για να γίνομαι πιο σαφής, ο σωστότερος τρόπος ανεβάσματος, κατεβάσματος του ΡΗ είναι με φυσικό τρόπο, π.χ. φυτά και ξύλο ρίχνουν το ΡΗ. Άλλα φυσικά υλικά έχουν την ιδιότητα να το ανεβάζουν. Οι πέτρες σου και το πορώδες χαλίκι που λες ότι έχεις πιστεύω ότι το προκαλούν αυτό.

Πριν ξαναβάλεις ψάρια στο ενυδρείο σου, πρέπει να διαβάσεις και να εννοήσεις εδώ στο φόρουμ πολλά θέματα που έχουν γραφτεί.

Για να είσαι σωστότερος πρέπει να έχεις στο ντουλαπάκι του ενυδρείου σου υγρά τεστ ΝΟ2, ΝΗ3, ΡΗ, ΚΗ, GH.

Είναι αναγκαστικό έξοδο.

Άλλο τα catfish και άλλο τα plecos. Δες στην κατηγορία fish & plant intex.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς kH=7?? Γιατί αν είναι 17 δε χρείαζεται να απορείς άλλο για τα ψάρια που έχεις χάσει.. Επίσης το κάθε ψάρι έχει και συγκεκριμένες παραμέτρους στις οποίες επιβιώνει. Να τσεκάρεις πριν από κάθε σου αγορά άν οι συνθήκες σου είναι κατάλληλες για να φιλοξενήσουν το εκάστοτε ψάρι σου και να ζήσει όσο και όπως πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

ειχεσ βαλει παρα πολλα ψαρακια μεσα και χωρισ να δεισ αν ειχε στρωθει το ενυδρειο σου...το ιδιο ενυδρειο εχω και γω και μεχρι να το στρωσω επαθα...ολο αμμωνια ειχα και ολο προβληματα..τα pangasious μεγαλωνουν αρκετα..εχω δει και μεχρι 35 εκατοστα..οταν ξαναβαλεισ ψαρακια μεσα να ζητησεισ καποια που θα φτανουν μεχρι 10 εκατοστα..στο λεω αυτο γιατι και γω ειχα γκαλαχερ και δεν χωρουσαν πλεον στο ενυδρειο..ηταν δυσκολα γιατι λερωναν πολυ γρηγορα το ενυδρειο,δεν μπορουσα να βαλω διακοσμητικα ουτε φυτα γιατι τα ξεθαβαν κλπ...ο ενασ απεβιωσε και τον αλλον τον εδωσα.τωρα πηρα ψαρακια που το μεγαλυτερο ειναι 7-8 εκατοστα,μπορω να βαλω αρκετα μεσα και εβαλα και λουλουδια..προσπαθησε να διαβασεισ τα καταλληλα link στο φορουμ γιατι στα πετ σοπ δεν ξερουν τιποτα,ετσι την πατησα και γω,μεχρι που βρηκα ενυδρειομαγαζο και απο τοτε ολα οκ!!αν και απ οτι διαβασα εισαι εκτοσ ελλαδασ,προσπαθησε να βρεισ καποιο καταστημα που θα σε βοηθησει..μετα το ick εκανεσ καποια αλλαγη νερου στο ενυδρειο?με τα φαρμακα εφυγε σιγουρα η αρρωστια?

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να πάρω τεστ της της tetra απο το pet shop για αμμωνια και του είχαν τελειώσει.έτσι μου έκανε τις μετρήσεις εκέι μέχρι να μου φέρει και μου είπε ότι ήταν πολύ καλή η τιμή της μέτρησης ,μέσα στα φυσιολογικά όρια, δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο..

έχω διαβάσει σε ένα πόστ ότι η αεραντλία ανεβάζει το pH. Έχω 2 αεραντλίες της sera 70 λίτρα η μια μέσα στο ενυδρίο μετά απο προτροπή του πρώτου petshop που συνεργάστηκα γιατι μου είχε κάνει μετρήσεις και τα επίπεδα του οξυγόνου ήταν πολύ χαμηλά. Τώρα να τις βγάλω;

Θα κάνω σήμερα μετρήσεις του νερού απο τη βρύση να σας δώσω τιμές και γι αυτό μήπως και τελικά γταίει το χαλίκι ή τα πετρώματα...

με τα ψάρια το ξέρω τα λάθη είναι πολλά αλλά δυστυχώς το aquazone το βρήκα μετά που τα πήρα και ευτυχώς γιατί τα λάθη θα ήταν ακόμη περισσότερα! Θέλω να κρατήσω τα τιγράκια, ίσως να πάρω 3-4 ακόμη να τα κάνω 12-13.τους γλύφτες μπορώ να αφήσω μόνο τον ένα; τα παγκάσιους μετά απο μελέτη στο φόρουμ κατάλαβα ότι μαλλον πρέπει να τα επιστέψω (ίσως να αφήσω το ένα που είναι μικρό ακόμη). Με το elephantnose τι να κάνω; και τι αλλο έχετε να μου προτείνεται για συνδιασμό;

Το ξέρω ότι σας έχω βομβαρδίσει με ερωτήσεις αλλα μετα που έχω αλλάξει ήδη δύο petshop ακόμη δεν έχω βρει κάποιο σχετικό ρε παιδιά και πληρώνω εγώ τώρα τα λάθη τους με πολλές απώλιες...

Μετά το ick έκανα αλλαγές νερού 20% καθημερινά για μια βδομάδα και μετα απο αυτό οι μετρήσεις (εκτός πάντα απο το ph και KH που έιναι σε πολύ ψηλά επίπεδα μόνιμα) ήταν μέσα στα όρια. Αυτό έγινε ένα μήνα σχεδόν τώρα και απο τότε δέν έχω άλλο κρούσμα

σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια

θα σας δώσω μετρήσεις ξανά όσο πιο σύντομα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 αεραντλίες της sera 70 λίτρα η μια μέσα στο ενυδρίο μετά απο προτροπή του πρώτου petshop που συνεργάστηκα γιατι μου είχε κάνει μετρήσεις και τα επίπεδα του οξυγόνου ήταν πολύ χαμηλά. Τώρα να τις βγάλω;

Γειά σου και πάλι!

Θα ήθελα να ξέρω πως κατάλαβε ο μαγαζάτορας ότι το οξυγώνο του νερού που του είχες πάρει ήταν πολύ χαμηλά. Εδώ νομίζω πάει το "διηλίζουμε τον κόνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο". Τόσα προβλήματα που είχαν δημιουργηθεί, αυτό κατάλαβε?

Θα κάνω σήμερα μετρήσεις του νερού απο τη βρύση να σας δώσω τιμές και γι αυτό μήπως και τελικά γταίει το χαλίκι ή τα πετρώματα...

Καλή κίνηση. Σίγουρα, παίζει και αυτό τον ρόλο του. Εξαρτάτε πάντα από τις πέτρες και ποιό χαλικάκι έχεις.

με τα ψάρια το ξέρω τα λάθη είναι πολλά αλλά δυστυχώς το aquazone το βρήκα μετά που τα πήρα και ευτυχώς γιατί τα λάθη θα ήταν ακόμη περισσότερα! Θέλω να κρατήσω τα τιγράκια, ίσως να πάρω 3-4 ακόμη να τα κάνω 12-13.τους γλύφτες μπορώ να αφήσω μόνο τον ένα; τα παγκάσιους μετά απο μελέτη στο φόρουμ κατάλαβα ότι μαλλον πρέπει να τα επιστέψω (ίσως να αφήσω το ένα που είναι μικρό ακόμη). Με το elephantnose τι να κάνω; και τι αλλο έχετε να μου προτείνεται για συνδιασμό;

Διάβασμα για συμβατότητες!!! ;) ...και πάντα αναλόγως λίτρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα όπως φαινεται δεν είναι θέμα ενυδρίου ή θέμα του χαλικιούπου χρησιμοποιώ πήρα μετρήσεις απο το νερό της παροχής:

Μετρησεις νερού βρύσης:

NO3:0

NO2:0

GH:17dGh

kh: 15 dGh

pH : 7.8

Μετρησεις νερού ενυδρίου:

NO3:20

NO2:0

GH:17dGh

kh: 17 dGh

pH : 7.9

δεν είχα άλλες απώλειες ευτυχώς και ο παγκάσιους ζωντάνεψε

αλλά παλι υπάρχει μια γενική αδιαθεσία στο ενυδρίο...

Τελικά το πρόβλημα με το όξυγόνο πως λύνεται;

Τελικά ξεκίνησα πολύ λάθος αλλά όπως βλέπεται δεν είχα καθόλου βοήθεια απο το μαγαζί που συνεργάστηκα στην αρχή, ελπίζω αυτό που βρήκα τώρα να είναι καλύτερο

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα όπως φαινεται δεν είναι θέμα ενυδρίου ή θέμα του χαλικιούπου χρησιμοποιώ πήρα μετρήσεις απο το νερό της παροχής:

Μετρησεις νερού βρύσης:

NO3:0

NO2:0

GH:17dGh

kh: 15 dGh

pH : 7.8

Μετρησεις νερού ενυδρίου:

NO3:20

NO2:0

GH:17dGh

kh: 17 dGh

pH : 7.9

δεν είχα άλλες απώλειες ευτυχώς και ο παγκάσιους ζωντάνεψε

αλλά παλι υπάρχει μια γενική αδιαθεσία στο ενυδρίο...

Τελικά το πρόβλημα με το όξυγόνο πως λύνεται;

Τελικά ξεκίνησα πολύ λάθος αλλά όπως βλέπεται δεν είχα καθόλου βοήθεια απο το μαγαζί που συνεργάστηκα στην αρχή, ελπίζω αυτό που βρήκα τώρα να είναι καλύτερο

ευχαριστώ

Ποιά περιοχή μένεις και οι τιμές του νερού είναι τόσο ψηλές?

Το πρόβλημα του οξυγώνου λύνεται εύκολα με αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάφο (Γεροσκήπου) και τελικά είναι χάλια το νερό

Ξέρεις απο που να βρώ τύρφη στην Κύπρο;;

Αεραντλίες έχω ήδη δύο μέσα της Sera 70 λίτρα η μία οπότε με έχουν καλύψει. Θα ψαξω να βρώ και τεστ για οξυγόνο να πέρνω και μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάφο (Γεροσκήπου) και τελικά είναι χάλια το νερό

Ξέρεις απο που να βρώ τύρφη στην Κύπρο;;

Αεραντλίες έχω ήδη δύο μέσα της Sera 70 λίτρα η μία οπότε με έχουν καλύψει. Θα ψαξω να βρώ και τεστ για οξυγόνο να πέρνω και μετρήσεις

Το ξύλο που μπορείς να βρείς στα pet shops μπορούν να ρίξουν κάτω το ΡΗ. Μπορείς επίσης εκεί να βρείς και την τύρφη που ζητάς.

Τεστ ΝΗ3 πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προμηθευτείς ένα τέστ για αμμωνία σύντομα και να δείς εσύ τις τιμές!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Τελικα είχα άλλη μια απώλεια ένα albino tiger barb το οποίο τις τελευταίες

μέρες είχε απομονωθεί απο την ομάδα.εξωτερικά δεν έχει κανένα σημάδι απλά αδιαθεσία και γενικά έμενε απόμακρα και στον βυθό εδώ και 2 μέρες. Θα κάνω μια αλλαγή νερού 30% και θα ξανακάνω μετρήσεις αλλά φέυγώ σήμερα για δύο μέρες επαγγελματικό ταξίδι και δεν ξέρω αν θα προλάβω να αγοράσω τα τέστ σήμερα.

Θα επανέλθω με νεότερα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Τελικα είχα άλλη μια απώλεια ένα albino tiger barb το οποίο τις τελευταίες

μέρες είχε απομονωθεί απο την ομάδα.εξωτερικά δεν έχει κανένα σημάδι απλά αδιαθεσία και γενικά έμενε απόμακρα και στον βυθό εδώ και 2 μέρες. Θα κάνω μια αλλαγή νερού 30% και θα ξανακάνω μετρήσεις αλλά φέυγώ σήμερα για δύο μέρες επαγγελματικό ταξίδι και δεν ξέρω αν θα προλάβω να αγοράσω τα τέστ σήμερα.

Θα επανέλθω με νεότερα...

Ευχαριστώ

Καλημέρα, εύχομαι να μην γυρίσεις πίσω από το ταξίδι και να μην βρεις ζωή μέσα στο ενυδρείο. Αυτά με τα τεστ θα έπρεπε να τα είχες κάνει εκ των προτέρων. Φεύγεις τώρα και δεν γνωρίζεις ακόμα την ΝΗ3.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να έχω τιμές μέχρι το βράδυ για να μπορέσω να φύγω και εγώ χωρίς άγχος.

Θα έχω όλα τα τεστ απο Αθήνα μέχρι το Σάββατο έτσι θα πάρω μόνο ΝΗ3 σήμερα γιατι εδω που είμαι δεν βρίσκω τεστ της Tetra η της API και έτσι θα πάρω ότι βρώ απλά για να πάρω μια τιμή σήμερα.

Απο Αθήνα τι να προτιμήσω Tetra η API; Υπάρχει ένα σετ νομίζω τησ τέτρα που έχει όλα τα τεστ..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

πήρα τελικά τα τέστ της ΑΡΙ.

έκανα τα τεστ το Σάββατο και βρήκα :

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0.25

Αμμωνια ΝΗ3=0

ΚΗ=4 !!!!!

GH=12

Ph= 7,5

Νομίζω ότι τελικά τα στικ τεστ της tropica ήταν πολύ λάθος.

Έκανα μια αλλάγή περίπου 40% και καθαρισμό με σκούπα βυθού και θα ξανακάνω

σήμερα τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

πήρα τελικά τα τέστ της ΑΡΙ.

έκανα τα τεστ το Σάββατο και βρήκα :

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0.25

Αμμωνια ΝΗ3=0

ΚΗ=4 !!!!!

GH=12

Ph= 7,5

Νομίζω ότι τελικά τα στικ τεστ της tropica ήταν πολύ λάθος.

Έκανα μια αλλάγή περίπου 40% και καθαρισμό με σκούπα βυθού και θα ξανακάνω

σήμερα τις μετρήσεις.

:) Είδες? είσαι σε καλό δρόμο!!!

Κάθε στικ και οποιασδήποτε εταιρείας είναι πολύ λάθος.

Τί έκανες με τα ψάρια σου, τα έχεις ακόμα μέσα στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

οτι μπορεσα να σώσω με τον αγώνα που έκανα και τη βοήθεια σας είναι μ΄΄εσα στο ενυδρίο.

Υπάρχουν 8 tiger barbs (τα 4 albino). 2 albino pangasius μικρά (περίπου 4 εκα.) ένα μικρό elephant nose (6 εκ.) και 2 pleco (νομίζω είναι albno pleco).

Συνολικά δηλαδή είχα μέσα σε 3 βδομάδες απώλειες 2 κανονικα pangasius μεγάλα (6-7 εκ.) 2 catfish και 2 τιγράκια.....

ελπίζω να ήταν μόνο αυτά!

οι μετρήσεις μετά την αλλαγή θα γίνουν σήμερα το βράδυ και θα κάνω καινούργιο post.

Οι μετήσεις δείχνουν ότι ακόμη δεν έχει στρώσει το ενυδρίο;

να βγάλω τα ψάρια ;

πότε μπορώ να προσθέσω άλλα ψάρια;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι μετήσεις δείχνουν ότι ακόμη δεν έχει στρώσει το ενυδρίο;

να βγάλω τα ψάρια ;

πότε μπορώ να προσθέσω άλλα ψάρια;

ευχαριστώ

Άλλα ψάρια καλό είναι να μην βάλεις άν δεν έχεις σταθερές και μηδενικές τιμές σε ΝΗ3-4 και ΝΟ2!

Υπομονη, μετρήσεις και ενεργά βακτήρια για να υποστηρίξεις τις διαδικασίες!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Μετρησεις πριν μια ώρα:

NO3=<1.0 (περιπου στο 0,8)

ΝΟ2= 0

NH3=0

KH=5

GH=11

PH=<8 (περίπου 7,8)

Μετρήσεις με ΑΡΙ υγρα τεστ και JBL υγρο τεστ για το ΡΗ.

Δηλαδή τώρα έχει στρώσει το ενυδρίο;;;

To GH και το ΡΗ είναι πολύ ψηλά; ή είναι σε υποφερτα επίπεδα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η Γενική σκληρότητα και το Ph έχουν πάντα σχέση με τα ψάρια που φιλοξενούμε. Τσεκάρισε τις τιμές του Ph και του Gh που χρειάζονται τα ψάρια σου και θα καταλάβεις αν βρίσκεσαι σε φυσιολογικά επίπεδα. :);):angry2:

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή νερού έγινε πριν 3 μέρες και οι μετρησεις χθες. Θα ξανακάνω μετρήσεις σε 3-4 μέρες που θα έχει ολοκληρωθεί μια βδομάδα χωρίς αλλαγή και ελπίζω να είναι όλα καλά...

Με τα ψάρια τελικά τι να κάνω υοάρχει κάτι που μου προτείνεται για συνδιασμό;;

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή νερού έγινε πριν 3 μέρες και οι μετρησεις χθες. Θα ξανακάνω μετρήσεις σε 3-4 μέρες που θα έχει ολοκληρωθεί μια βδομάδα χωρίς αλλαγή και ελπίζω να είναι όλα καλά...

Με τα ψάρια τελικά τι να κάνω υοάρχει κάτι που μου προτείνεται για συνδιασμό;;

Έλα, τί κάνεις?

Οι τιμές σου σήμερα είναι οι ίδιες με αυτές που έχεις σημειώσει πιο πάνω?

Τί ψάρια είπαμε ότι έχουν μείνει?

Πληροφόρησε με ξανά σε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Λοιπόν οι μετρήσεις έγιναν χθες το μεσημέρι. Αν χρεάζεται μπορώ να ξανακάνω σήμερα το βράδυ και να σας δώσω τις νέες τιμές.

Απο ψάρια υπάρχουν 8 tiger barbs (τα 4 albino), 2 albino pangasius μικρά (περίπου 4 εκα.) ένα μικρό elephant nose (6 εκ.) και 2 albino pleco (δεν ξέρω ακριβώς ποιο είδος).

Απο ότι έχω καταλάβει τελικά τον πρώτιστο ρόλο στην επιλιγή των ψαριών παίζει το νερό, οπότε εγώ πρέπει να βρώ ποια ψάρια ταιριάζουν σε νερό με τη δική μου σκληρότητα και ΡΗ ;; Άκόμη και με τις τιμές που πήρα χθες υπάρχει πρόβλημα για τα συγκεκριμένα ψάρια;

Νομίζω ότι το ΡΗ είναι λίγο ψηλό αλλά απο μια ματιά που έριξα στα προφίλ μόνο οι κιχλίδες ταιριάζουν σε ψηλό ΡΗ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...