Jump to content

ξαφνικα εγιναν ολα βουρκος


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

καλημερα αγαπητοι συναδερφοι και συνχομπιστες θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω απο χθες το βραδυ.μετα απο αλλαγη νερου τοποθετησα στις ριζεσ των φυτων μου και καλα κατω απο το χαλικι λιπασμα.οταν τελειωσα με την αλλαγη και τον καθαρισμο και επανεκκινησα το ενυδρειο ακομα μεχρι σημερα το νερο ειναι καφε.τι μου προτεινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

και με την υπομονη θα αλλαξει χρωμα το νερο?θα επανελθει?γινετε καποια χημικη διεργασια?

Link to comment
Share on other sites

και με την υπομονη θα αλλαξει χρωμα το νερο?θα επανελθει?γινετε καποια χημικη διεργασια?

Με την υπομονή και τις αλλαγές νερού. Το χρώμα προέρχεται από τις τανίνες και δεν είναι βλαβερό για τα ψάρια σου.

Πάντως αν θέλεις διάβασε και αυτό, νομίζω ότι θα σε βοηθήσει (ως συνολική προσέγγιση)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry30527

Γενικά υπάρχουν πολλά posts με θέμα το στρώσιμο ξύλων και ριζών πριν να τα βάλεις στο ενυδρείο κάνε ένβα ψάξιμο με λέξη κλειδί "mopani" (για παράδειγμα) ή "στρώσιμο ξύλου".

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Με την υπομονή και τις αλλαγές νερού.

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω θα έλεγα με πολύ υπομονή και ανάλογα τον αριθμό, το μέγεθος και το είδος των ξύλων που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο!

Εγώ έχω κάποια ξύλα (πολλά για τα λίτρα του συγκεκριμένου ενυδρείου) που εδώ και ένα χρόνο συνεχίζουν να βγάζουν χρώμα και να διατηρούν το νερό καφέ/κίτρινο παρά τις αλλαγές νερού που κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω

Εγώ θα σε τρομάξω ;)

Εγώ έχω κάποια ξύλα (πολλά για τα λίτρα του συγκεκριμένου ενυδρείου) που εδώ και ένα χρόνο συνεχίζουν να βγάζουν χρώμα και να διατηρούν το νερό καφέ/κίτρινο παρά τις αλλαγές νερού που κάνω!

Ένα χρόνο μόνο??? :wootwoot:

το μακροβεν μου βγάζει εδώ και 3 χρόνια και δεν βλέπω να σταματάει. :angry2:

:)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλα κάπου μπερδευτήκαμε :);):angry2:

Η Ράνια έγραψε ότι έβαλε λίπασμα κάτω από το χαλίκι και ΟΧΙ κάποιο ξύλο.

Ή κατάλαβα τόσο λάθος??

Ράνια εξήγησε μας λίγο τι λίπασμα έβαλες και πως ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το διαβάζω πιο προσεκτικά ίσος να έχεις δίκαιο νομίζω τα μπερδέψαμε τα πράγματα και τη κοψοχολιάσαμε με τα γραφώμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με τη φύτευση των λιπασμάτων ανακατεύθηκε πολύ το υπόστρωμα? Μπορείς να βάλεις για 2-3 μέρες ενεργό άνθρακα να σου πάρει το χρώμα που λες, αλλά το θέμα είναι τι το προκάλεσε αν δεν ήταν ανακάτεμα του βυθού?

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΠΣ !!! Λάθος !!

Δίκιο έχετε !!! Δίδαγμα: να διαβάζουμε προσεκτικά και όχι μόνο την τελευταία φράση. Συγνώμη !

Νομίζω ότι ας το πάρουμε ξανά από την απάντηση του istellas

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

ναι ρε παιδια με μπερδεψατε λιγακι.για λιπασμα σας ειπα οτι το φυτεψα κατω απο το χαλικι και μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

το λιπασμα ειναι το ΤΕΤRA INITIAL STICKS και τον φυτεψα στις ριζες των φυτων περιπου 15 κομματια σε καθε φυτο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλα κάπου μπερδευτήκαμε :);):angry2:

Οντώς έγινε μια παρανόηση!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...