Jump to content

SOS


Recommended Posts

Καπακι το sump δεν εχει. Το ενυδρειο οπως ειναι κατασκευσμενο δεν εχει καπακι απο πανω απλα δυο πορτουλες στην μια οψη, μια πανω για προσβαση στο ενυδρειο και μια κατω οπου βρισκεται το sump, η αντλια, ο θερμοστατης κλπ. Εχω βαλει μια φωτο στην κατηγορια Καλως Ηρθατε.

Link to comment
Share on other sites

Το τι πρεπει να προμηθευτεις στο ειπα. Αλατι βαζεις σε διαλυμα 0,1 -0,3%. Το πακετο αναγραφει αναλυτικες οδηγιες.

Torm ειχα την εντυπωση οτι ο Αδωνης ζει στην Κυπρο, οπου δε φανταζομαι να εχει τοση μολυνση ....  :blush:

4937[/snapback]

Και δώσε βάση σε αυτό που σου είπε πιο πάνω η Μαρίνα για τη θερμοκρασία του νερού κατά την αλλαγή. Να είναι δηλαδή όσο πιο κοντά στη θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου σου.

Μαρίνα δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα απο άποψη ατμοσφαιρικής ρύπανσης στην Κύπρο. Λογικά καλύτερα απο τα χάλια της Αθήνας, αλλά και πάλι εγώ δε θα εμπίστευόμουν νερό βροχής απο καμία πόλη

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει δηλαδη το νερο που θα προσθεσω να το βαζω καπου σε κουβα ας πουμε να μετραω θερμοκρασια και μετα στο sumb? Γιατι ειχα την εντυπωση οτι θα ενωνα το λαστιχο με τη βρυση και θα εβαζα νερο στο sumb μεχρι να γεμισει μετα θα ξεκινουσα αντλια και θερμοστατη για να εξισοροπηθει η θερμοκρασια και παλι απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μπορείς να βάζεις το νερό που πρόκειται να αλλάξεις σε ένα μπιτόνι και να το αφήνεις εκεί για μια μέρα με τα αντιχλωρικά του, ώστε να έρθει και σε θερμοκρασία δωματίου και μετά να το προσθέτεις στο sump. Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους, τότε αυτό που είπε η Μαρίνα είναι να αδειάζεις το sump, σταματάς την αντλία, κλείνεις θερμοστάτη, βάζεις αντιχλώριο, γεμίζεις το sump με τη μάνικα, ανάβεις θερμοστάτη, ανάβεις κυκλοφορητή. Αν υπάρχει η δυνατότητα να αναμιγνύεις το νερό σου με ζεστό ώστε να έχει περίπου την ίδια θερμοκρασία, έχει καλώς, αλλιώς άναψε το θερμοστάτη στο sump, άστον να ζεστάνει λίγο το νερό και μετά βάλε εμπρός τον κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Kαπως ετσι το καταλαβα και εγω. Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αδωνη υπαρχει καλυτερο κολπο :blush: Βαλε το λαστιχο στη βρυση, ανοιξε τη βρυση, αναμειξε το νερο (ζεστο κρυο) και βαλε στην εξοδο τον υδραργυρο απο το θερμομετρο του ενυδρειου. Ρυθμισε το νερο, ωστε η θερμοκρασια απο το νερο στην εξοδο να ειναι αυτη που θελεις. Θα σου παρει περιπου 3 λεπτα να ρυθμισεις, οποτε μετα το sump θα γεμισει αυτοματα με νερο στην απαραιτητη θερμοκρασια.

Το νερο δεν χρειαζεται να μεινει 1 μερα με το αντιχλωριο πριν μπει στο ενυδρειο, αν διαβασεις ολα τα αντιχλωρια τονιζουν οτι αποχλωριωνουν το νερο και αποτοξικοποιουν τα μεταλλα αμεσως (με την πρωτη επαφη).

Η αλκαλικοτητα του νερου με απασχολει ακομα .... πρεπει να κατεβει, το ιδιο και η σκληροτητα. Διαφορετικα θα θεραπευεις το Ich και θα σου βγαινουν αλλες ασθενειες στη φορα.

Μιχαλη, το νερο του Αδωνη ειναι ηδη κορεσμενο απο οξυγονο (δες παραπανω τι αντλια εχει, η ροη ειναι 4+ φορες την ωρα) και για τα λιτρα του εχει λιγα και επι του παροντος μικρα ψαρια, οποτε η καταναλωση ειναι ελαχιστη. Κατα τη γνωμη μου λοιπον, δεδομενων αυτων των συνθηκων, η αεραντλια ειναι περιττη. Δεν προκειται να κανει τιποτα γιατι το νερο εχει ηδη φτασει στο σημειο κορεσμου του απο οξυγονο.

Αδωνη οταν κανουμε θεραπεια, επειδη τα φαρμακα εχουν επιδραση στην αναπνοη των ψαριων, επιβαλλεται να αυξανουμε την οξυγονωση του νερου, για να μην παθουν τα ψαρια υπο-οξυγονωση. Επι πλεον, οταν ανεβαζεις τη θερμοκρασια, μειωνεις την περιεκτικοτητα του νερου σε οξυγονο. Αυτο που σου λεει ο Μιχαλης, δηλαδη να αυξησεις την οξυγονωση κατα τη διαρκεια της θεραπειας, ειναι η επικρατουσα, και σωστη, θεωρια. Αλλα φυσικα η εφαρμογη της θεωριας εξαρταται απο τις συγκεκριμενες συνθηκες του καθε ενυδρειου. (αυτο επειδη ζητησες εξηγηση :hysterical: )

Το μονο που δεν εχουμε πει ως τωρα ειναι το εξης: φανταζομαι να εχεις βγαλει τον ανθρακα απο το φιλτρο οσο κανεις θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα. Eυχαριστω για τις διευκρινήσεις.

:blush:

Λοιπον, σημερα ανακαλυψα οτι δεν εχω ανθρακα στο φιλτρο. :hysterical:

Aπο το μαγαζι που μου φτιαξανε το ενυδρειο μου λενε οτι μου δωσανε ανθρακα και οτι μου ειπανε να το βαλω εγω.... τελοσπαντον δεν βρηκα ακρη. H ουσια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα ανθρακα στο φιλτρο. Ωραια ε?

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα. Eυχαριστω για τις διευκρινήσεις.

:blush: 

Λοιπον, σημερα ανακαλυψα οτι δεν εχω ανθρακα στο φιλτρο. :blush:

Aπο το μαγαζι που μου φτιαξανε το ενυδρειο μου λενε οτι μου δωσανε ανθρακα και οτι μου ειπανε να το βαλω εγω.... τελοσπαντον δεν βρηκα ακρη.  H ουσια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα ανθρακα στο φιλτρο. Ωραια ε?

5011[/snapback]

Ο άνθρακας δεν πρέπει να υπάρχει στο φίλτρο όταν ρίχνουμε διάφορα "ζουμιά" ή κάνουμε θεραπείες στο ενυδρείο, γιατί απορροφά και εξουδετερώνει την δράση τους. Άρα έίσαι τυχερός που δεν είχες :hysterical: Πληροφοριακά ο άνθρακας είναι ένα μαύρο υλικό για να το ξεχωρίσεις αν υπάρχει στο φίλτρο σου.

Επίσης, να προσθέσω ότι μετά από το πέρας ειδικά θεραπειών, συνίσταται η χρήση ενεργού άνθρακα στο φίλτρο, προκειμένου να καθαρίσει το νερό από τα κατάλοιπα της θεραπείας και των φαρμάκων. Άρα μάλλον θα χρειαστείς μόλις τελειώσεις :blush:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα ανακαλυψα οτι δεν εχω ανθρακα στο φιλτρο. :hysterical:

Aπο το μαγαζι που μου φτιαξανε το ενυδρειο μου λενε οτι μου δωσανε ανθρακα και οτι μου ειπανε να το βαλω εγω.... τελοσπαντον δεν βρηκα ακρη.  H ουσια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα ανθρακα στο φιλτρο. Ωραια ε?

5011[/snapback]

Τι να σου πω Αδωνη ..... :blush: (συγνωμη κιολας που γελαω ... αλλα...οπως ειπες και συ, ωραια!)

Τελος παντων με ολα τα υπολοιπα που περασαν, χλωριο στο ενυδρειο και χωρις ανθρακα, τα ψαρια σου, αποδημησαντα και ζωντανα, ειναι ΗΡΩΕΣ! Αν το ξεπερασουν και το Ich θα ζησουν 1000 χρονια.

Παντως, οπως σου ειπε και ο Γιαννης (istellas) τον ανθρακα τον βγαζουμε για τη θεραπεια. Λοιπον: πηγαινε παρε ανθρακα και διαβασε στο κουτι ποση ποσοτητα χρειαζεσαι. Ο καλυτερος ενεργος ανθρακας ειναι το Matrix της Seachem κατα τη γνωμη μου. Αγορασε επισης και μια σακουλα ενυδρειου (απο αυτες με τις πολυ ψιλες τρυπουλες) για να τον βαλεις μεσα. Μετα το περας της θεραπειας πρεπει να τον βαλεις στο φιλτρο σου ΑΦΟΥ πρωτα κανεις 30% αλλαγη νερου.

Ελα, κουραγιο, σιγα σιγα τα βρισκουμε :blush: Σε λιγο οταν το ενυδρειο σου θα ειναι στρωμενο και ετοιμο θα τα θυμασαι και θα γελας. Αξιζει τον κοπο η ψιλοταλαιπωρια, πιστεψε με :blush:

Link to comment
Share on other sites

H θεραπεια για το ick συμφωνα με τις οδηγιες εχει τελειωσει αλλα δεν εχει περασει τελειως. Aνθρακα εχω σπιτι τελικα απλα δεν μπηκε ποτε στο φιλτρο.

Tο ιδιο ισχυει (με τον ανθρακα) και οταν προσθετουμε διαλυμα για μειωση του PH ή οποιασδηποτε αλλης παραμετρου?

Link to comment
Share on other sites

H θεραπεια για το ick συμφωνα με τις οδηγιες εχει τελειωσει αλλα δεν εχει περασει τελειως. Aνθρακα εχω σπιτι τελικα απλα δεν μπηκε ποτε στο φιλτρο.

Αυτο το ειπαμε. Κανε 30% αλλαγη και αρχισε δευτερη κουρα θεραπειας. Αν δεν φυγουν τελειως ολα τα στιγματα απο ολα τα ψαρια δεν εχεις τελειωσει. Μη βαλεις ανθρακα αν δεν τελειωσεις.

Tο ιδιο ισχυει (με τον ανθρακα) και οταν προσθετουμε διαλυμα για μειωση του PH ή οποιασδηποτε αλλης παραμετρου?

5017[/snapback]

Οχι. Ο ανθρακας ισχυει για φαρμακα. ΔΕΝ ισχυει για διαλυματα ρυθμιστικα του pH η για αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

...Αγορασε επισης και μια σακουλα ενυδρειου (απο αυτες με τις πολυ ψιλες τρυπουλες) για να τον βαλεις μεσα.

5016[/snapback]

Μπορείς να μην αγοράσεις σακούλα ενυδρείου, αλλά να χρησιμοποιήσεις κάποιο παλιό καλτσόν της γυναίκας σου (να είναι καθαρό & να το ξεβγάλεις πρώτα με νερό)

Tο ιδιο ισχυει (με τον ανθρακα) και οταν προσθετουμε διαλυμα για μειωση του PH ή οποιασδηποτε αλλης παραμετρου?

5017[/snapback]

ΟΧΙ δεν ισχύει το ίδιο. Πρόσεξε μόνο μην μπερδεύεις τον ενεργό άνθρακα που απορροφά τα φάρμακα και τα χημικά κατάλοιπα μετά από ασθένειες, με το διοξίδιο του άνθρακα που χρησιμοποιείται σαν λίπασμα για τα φυτά του ενυδρείου και που παρεπιπτόντως βοηθάει και στο να χαμηλώσεις το pH.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ειστε καλα. Δεν πειραζει που γελατε, και εγω στη θεση σας το ιδιο θα εκανα. Προχωρω με τις οδηγιες και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Eπεστρεψα.

Λοιπον, εχω κανει αλλαγη νερου 30% (κουραστικο ε! :blush: ), εχω βαλει και αλατι ενω αυξησα τη θερμοκρασια στους 30. Ξεκινησα επισης θεραπεια για το ick. Πολλα μαζεμενα εγιναν σημερα.

Παμε καλα? Πως προχωρω? Ποτε να κανω μετρησεις για το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Πας μια χαρά. Με τη θερμοκρασία στους 30, το αλάτι και τη θεραπεία, πρέπει τώρα να παρατηρείς καθημερινά αν μειώνονται τα στίγματα. Σίγουρα θα μειώνονται μέρα με τη μέρα.

Μετρήσεις για Αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3 κάνε για να δούμε πως πάει μετά την αλλαγή.

Τις υπόλοιπες μετρήσεις άφησέ τες προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Eπεστρεψα.

Λοιπον, εχω κανει αλλαγη νερου 30% (κουραστικο ε! :blush: ), εχω βαλει και αλατι ενω αυξησα τη θερμοκρασια στους 30. Ξεκινησα επισης θεραπεια για το ick. Πολλα μαζεμενα εγιναν σημερα.

Παμε καλα? Πως προχωρω? Ποτε να κανω μετρησεις για το νερο?

5083[/snapback]

Καθε αρχη και δυσκολη, σε λιγο θα σου φαινεται παιχνιδακι.

Λοιπον ο Μιχαλης σου απαντησε, αλλα κανε μια μετρηση τωρα, μετα την αλλαγη, για σκληροτητα και πες μας αποτελεσματα. Επισης, συνεχιζεις να χρησιμοποιεις το προιον για να πεσει το pH? Σε τι επιπεδα ειναι το pH σου τωρα?

Link to comment
Share on other sites

PH = 8.2

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0

GH > 16 d

KH = 10 d

Δεν χρησιμοποιω το προιον για μείωση του PH

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχεις δικιο, ισως εχω ξεφυγει απο το αρχικο θεμα, αλλα εχω παρασυρθει απο τις πολλες αποριες.

Υπαρχει βελτιωση του ικ, συνεχιζω τη θεραπεια για τριτη μερα (στη πεμπτη σταματω) και θα προχωρησω με μια ακομη μερικη αλλαγη του νερου, βαζω ανθρακα, χαμηλωνω θερμοκρασια και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Eχει τελειωσει και ο δευτερος γυρος θεραπειας για το ικ αλλα χωρις να ειμαι και εντελως σιγουρος μου φαινεται οτι εχουν μεινει καποια ασπρα σημαδια στα silver dollars πανω ψηλα. Δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη, τρωνε καλα και κινουνται μια χαρα. Tωρα λεω να κανω μια αλλαγη 25-30% και να προσθεσω και τον ανθρακα. Tη θερμοκρασια να την κρατησω για λιγο ακομη ψηλα? Aλλο αλατι να ριξω ή οχι?

Eχω βαλει και καποιες φωτο απο τα silver dollars οπου φαινονται (νομιζω) τα σποτς και περιμενω την δικη σας αποψη.

post-279-1132598651_thumb.jpg

post-279-1132598705_thumb.jpg

post-279-1132598758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καθαρά αν υπάρχουν στίγματα ή όχι.

Κοίταξέ τα με προσοχή και όντως βλέπεις στίγματα σαν του ικ κάνε την αλλαγή νερού και πρόσθεσε το ανάλογο αλάτι για να έρθει στα ίδια επίπεδα με πριν. Θερμοκρασία στους 30οC μέχρι να φύγει. Άστα μόνο με αλάτι και μην ρίξεις πάλι φάρμακο γιατί ήδη έχουν στρεσαριστεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

OK. Eυχαριστω Mιχαλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...