Jump to content

Μετακίνηση ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

θέλω να μετακινήσω το Juwel Rio 180λ μου κατά 5 μέτρα. Καμμία ιδέα για ασφαλή μεταφορά; Σκεφτόμουν να αδειάσω το νερό κατά 50% και να το σηκώσω μαζί με το έπιπλό του. Έχει σχετικά χοντρό υπόστρωμα με χαλίκι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ακόμα και αν αδειάσεις το 50% του νερού αυτό που θα μείνει μαζί με χαλίκι, υπόστρωμα, διακόσμηση κτλ θα πλησιάζει τα 100 kg, άρα ασήκωτο. Κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να το συνδυάσεις με μια καλή αλλαγή νερού - όποτε το έχεις προγραμματίσει - όπου θα αδειάσεις όλο το νερό, κρατώντας το 50 - 60 % σε δοχείο μαζί με τα ψάρια, στη συνέχεια μετακινείς το ενυδρείο με την ανάλογη πάντα προσοχή, τακτοποιείς επι τη ευκαιρία διάκόσμηση κτλ και το γεμίζεις από την αρχή με φρέσκο νεράκι και αυτό που έχεις κρατήσει μαζι με τα ψάρια.

Βέβαια αν μπορείς να αποφύγεις τη μετακίνηση είναι μαλλον καλύτερα για ταν ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις και 1 ακομα ατομο δεν μπορεις να μετακινησεις το επιπλο που εχει πανω του το ενυδρειο.Βαλε τα ψαρια σε σακουλες.

Link to comment
Share on other sites

αδειασε το τελειος βγαλτα ολα και μαζι με αλλο ενα ατομο κατι θα κανεις πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος τα 120LT που ειχα αδειασα οσο νερο μπορουσα και με προσεκτικες κινησεις το κουνησα 5 μετρα περιπου μαζι με το επιπλο για να μπει το μεγαλο στην θεση του.

Δεν ηταν τοσο ασχημα αλλα θελει πολυ προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...