Jump to content

Recommended Posts

Έβαλα για moonlight μια cathode light blue 30 cm την οποία την πήρα απο το e-shop, η οποία ανάβει 30 λεπτά πριν σβήσει η τελευταία λάμπα και σβήνει 30 λεπτά εφόσον ανάψει η πρώτη λάμπα. Εν το μεταξύ το φως που φαίνεται μεσα στο ενυδρείο είναι προς το πράσινο, προφανώς επειδή έχει και τα φυτά. Αυτό το φως δεν ενοχλεί τα ψάρια; Παραθέτω και φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάγια "τακτική" αυτό που έκανες φίλε vouros και κερδίζεις το εφέ συν τη βραδινή παρακολούθηση που διαφορετικά είναι αδύνατη. Μπορείς να προμηθευτείς τροφοδοτικό με μεταβαλλόμενη έξοδο (γνωστά και ως pack) και να το μειώσεις αν σου φαίνεται υπερβολικό! :)

Πέρα από αυτό, να πω την ένστασή μου ότι καταχρηστικά αναφέρεται το φως αυτό ως φεγγαρόφως γιατί α)το φως (χρώμα) δεν έχει καμία σχέση και β)η διάχυση. Το φεγγάρι είναι spot-light και, οι μεγάλες εταιρείες κατασκευής ενυδρειακών προϊόντων, τα φεγγαρόφωτά τους είναι ένα led μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φαίνεται. Νομίζω πως δεν ενοχλεί τα ψάρια (δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά βέβαια). Να σε ρωτήσω κάτι:

1)Η λάμπα moonlight είναι η (PER.804202) SHARKOON COLD CATHODE LIGHT 2 IN 1 BLUE? Ή κάποια άλλη από αυτές που έχει το eshop?

2)Επίσης θα μπορούσες να μου πεις πως την σύνδεσες? (Σε τι μετασχηματιστή, τι ρεύμα δίνει κλπ..)

3)Εκτός από την λάμπα τι άλλο πήρες για να λειτουργεί κανονικά και πόσο κόστισαν όλα μαζί?

4)Πώς την στερέωσες στο καπάκι?

5)Χρησιμοποίησες κάποιο είδος ανακλαστήρα? (καθρέφτη, αλουμινόχαρτο...)

Με συγχωρείς για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά επειδή ψάχνω να βάλω και εγώ moonlight φωτισμό στο ενυδρείο μου, και το αποτέλεσμα στο δικό σου είναι πολύ όμορφο, θα ήθελα να γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φαίνεται. Νομίζω πως δεν ενοχλεί τα ψάρια (δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά βέβαια). Να σε ρωτήσω κάτι:

1)Η λάμπα moonlight είναι η (PER.804202) SHARKOON COLD CATHODE LIGHT 2 IN 1 BLUE? Ή κάποια άλλη από αυτές που έχει το eshop?

2)Επίσης θα μπορούσες να μου πεις πως την σύνδεσες? (Σε τι μετασχηματιστή, τι ρεύμα δίνει κλπ..)

3)Εκτός από την λάμπα τι άλλο πήρες για να λειτουργεί κανονικά και πόσο κόστισαν όλα μαζί?

4)Πώς την στερέωσες στο καπάκι?

5)Χρησιμοποίησες κάποιο είδος ανακλαστήρα? (καθρέφτη, αλουμινόχαρτο...)

Με συγχωρείς για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά επειδή ψάχνω να βάλω και εγώ moonlight φωτισμό στο ενυδρείο μου, και το αποτέλεσμα στο δικό σου είναι πολύ όμορφο, θα ήθελα να γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1) Αυτή είναι η λάμπα.

2) Την λάμπα την συνδέεις πάνω στο inverter που έχει μέσα στην συσκευασία και μετά έκοψα τα καλώδια που είναι η παροχή που συνδέεται στο τροφοδοτικο και τον διακόπτη και άφησα μόνο το κόκκινο και το μαύρο καλώδιο, όπου πήρα ένα μετασχηματιστή 12V από αυτούς που τους χρησιμοποιήσεις και σε cd player ή άλλες συσκευές και έχει να ρυθμίσεις πόσα Volt θες να βγάζει, και έκοψα και εκεί το βύσμα και σύνδεσα τα καλώδια του inverter και του μετασχηματιστή με μονοτική ταινία και μετά είναι έτοιμο για την πρίζα.

3) Το μόνο που πήρα ήταν ο μετασχηματιστής που έκανε 15€, και όσο είχε το cathode light.

4) Στην αρχή στο καπάκι το κόλλησα με τα αυτοκόλλητα που είχε μέσα αλλά με αποτέλεσμα από την υγρασία να ξεκολλήσει οπότε το έπιασα με tire-up πάνω σε μια λάμπα.

5) Ανακλαστήρα έχω στις ήδη υπάρχουσες λάμπες οπότε δεν έβαλα κάτι άλλο. Αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί το φως απ' όσο ξέρω πρέπει να είναι χαμήλο ούτως ή αλλιώς.

Αα και κάτι άλλο συνδέεις μόνο την μια λάμπα γιατί και οι 2 πιστεύω είναι πολύ.

Είναι πάγια "τακτική" αυτό που έκανες φίλε vouros και κερδίζεις το εφέ συν τη βραδινή παρακολούθηση που διαφορετικά είναι αδύνατη. Μπορείς να προμηθευτείς τροφοδοτικό με μεταβαλλόμενη έξοδο (γνωστά και ως pack) και να το μειώσεις αν σου φαίνεται υπερβολικό! :)

Πέρα από αυτό, να πω την ένστασή μου ότι καταχρηστικά αναφέρεται το φως αυτό ως φεγγαρόφως γιατί α)το φως (χρώμα) δεν έχει καμία σχέση και β)η διάχυση. Το φεγγάρι είναι spot-light και, οι μεγάλες εταιρείες κατασκευής ενυδρειακών προϊόντων, τα φεγγαρόφωτά τους είναι ένα led μόνο.

Τέτοιο μετασχηματιστή έχω αλλά αν το βάλω στα 9V η ένταση είναι πολύ χαμηλή με αποτέλεσμα να μην πολυ φαίνονται μέσα αλλά απλά ψιλοφωτίζεται και σπάει την μαυρίλα που είναι σβηστά τα φώτα. To γνωρίζω αυτό ότι δεν είναι moonlight αλλά το λέω έτσι γιατί δεν ξερω πως αλλιώς θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω.

Έγινε επεξεργασία - vouros
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά! Μου έλυσες αναλυτικά και ορθά όλες μου τις απορίες!

Ευχαριστώ και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η λάμπα που έχεις και εσύ με τον τρόπο που μου έγραψες στο δικό μου ενυδρείο και όλα λειτουργούν μια χαρά! Σ'ευχαριστώ και πάλι. Καλή συνέχεια με το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η λάμπα που έχεις και εσύ με τον τρόπο που μου έγραψες στο δικό μου ενυδρείο και όλα λειτουργούν μια χαρά! Σ'ευχαριστώ και πάλι. Καλή συνέχεια με το ενυδρείο σου.

Και το αποτελεσμα πιστεύω βγήκε αρκετα καλό. Και εσυ καλή συνέχεια με το ενυδρείο σου...!!

Link to comment
Share on other sites

To νού σας με χαμηλότερα βόλτ.

Εμένα μου έκαψε 2 inverter στα 9V.

Το έβαλα σε 12 και ησύχασα... Δεν ξέρω γιατί το κάνει....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σε ενυδρείο 40 λιτρα εγκατέστησα 2 cold cathode blue λαμπες απο eshop και το αποτέλεσμα είναι φοβερό....

το ερώτημα μου είναι .... α) στα 12 V, στα 9 ή πιο χαμηλά? στο μάτι μου κολλάει περισσότερο με πιο λίγα βολτ αλλά δε γνωρίζω αν θα δουλεύουν οι λάμπες σωστά ή θα καουν και β) τα ψάρια δεν επηρεάζονται αρνητικά απο αυτό το φως?? όσο πιο φωτεινές αυτές οι λάμπες λειτουργούν , δε θα επηρεάζουν την "ξεκούραση" των ψαριών ???? γ)παράγγειλα και μια uv cathode αλλά δε μου πολυκολλάει και δε ξέρω αν τελικα χρειάζεται...έχει βάλει κανείς ??

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο e-shop μιλαμε?Το e-shop του Aquazone που βρισκεται?

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα του moonlight φωτισμού που πέτυχες, είναι σίγουρα εντυπωσιακό! :thumbup:

Πέραν της αισθητικής πλευράς όμως, τα ψαράκια δε θέλουν τόσο έντονο φως το βράδυ. Στα ενυδρεία αλμυρού νερού, το moonlight είναι απαραίτητο, καθώς εξυπηρετεί ορισμένους οργανισμούς που αναπτύσσονται σε κοράλλια και πέτρες.

Θα σου πρότεινα να εγκαταλείψεις αυτή τη λύση για moonlight φωτισμό, γιατί από ότι βλέπω στη φωτογραφία σου είναι ΠΟΛΎ έντονος. Εις αντικατάστασιν, μπορείς να χρησιμοποιήσεις LED-άκια χρώματος μπλε, τα οποία ναι μεν φωτίζουν λιγότερο, αλλά θα ικανοποιηθούν τα ψάρια σου, αφού πρέπει να υπάρχουν και κάποιες ώρες ηρεμίας, με ελάχιστα, ή και καθόλου φώτα. Ή απλά μπορείς να προσθέσεις ένα dimmer στο κύκλωμα, ώστε να ρυθμίζεις την ένταση του φωτός.

(Φίλε muertto, μιλάμε για το γνωστό Ελληνικό e-shop υπολογιστών και ηλεκτρονικών... το http://www.e-shop.gr/).

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...