Jump to content

δισκακια


Recommended Posts

τα μωρα μου μεγαλωνουν και βρισκονται στη κρισιμη ηλικια των 2 εβδομαδων.

εδω αρχιζουν οι αγωνιες των γονεων , τι θα γινουν οταν μεγαλωσουν , που θα σπουδασουν , κ.α

μοιραζομαι εικονες τους μαζι σας.

τα βρωμικα τζαμια μιας και δεν τολμω να κανω οτιδηποτε μπορει να ταραξει την ηρεμια της γεννηστρας.

post-2238-1178301042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-2238-1178301281_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα κουκλια σου γαλατσιωτη!!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα... :);)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα κουκλια σου γαλατσιωτη!!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα... :);)

ευχαριστω γειτονα

πως παει η νεα σειρα των νεοσυλεκτων σου?

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω μέσα σε αυτόν τον χαμό να υπάρχει κανένα αρσενικό γιατί δεν σε βλέπω καλά και ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ ;).

Συγχαρητήρια, να σου ζήσουν και να τα δεις αργότερα ... πολύτεκνους. :)

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω μέσα σε αυτόν τον χαμό να υπάρχει κανένα αρσενικό γιατί δεν σε βλέπω καλά και ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ ;).

φιλε σε ευχαριστω

αν και βασικα με αγχωνει η διαδικασια ειναι φανταστικη :)

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω μέσα σε αυτόν τον χαμό να υπάρχει κανένα αρσενικό γιατί δεν σε βλέπω καλά και ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ ;).

Συγχαρητήρια, να σου ζήσουν και να τα δεις αργότερα ... πολύτεκνους. :)

Αχ τι έχεις τραβήξει και εσύ :angry2::wootwoot::D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι τα μωρουλια σου!!!

Κουκλακια ειναι............

με προσοχη και υπομονη σου ευχομαι να τα δεις και φανταρους :);):angry2:

Ριξε και εδω μια ματια: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8201

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα!!!!!!!!!μπραβω ρε φιλε να σου ζησουν και σου ευχομαι να με φας κατα πολυ στα νουμερα επιβιωσης!!ΜΠΡΑΒΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου Φίλε printioa!!!

Εύχομαι τα καλύτερα για τα μωρά σου.

Θα έλεγα να καθυστερήσεις όσο σε παίρνει, την απομάκρυνση των γονιών.

Θα ήταν χρήσιμο να μας αναφέρεις λεπτομέρειας για την όλη διαδικασία. Όπως παραμέτρους νερού κλπ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

2 λόγια για τη διαδικασία

στους δίσκους είμαι μόλις 7 μήνες.

την τυρκουαζ μητέρα την έχω εδω και 4 μήνες , είχε πιο κοντό το ένα μουστάκι οταν την ειδα στο καταστημα μάλλον από κάποια μάχη και πραγματικά είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια. :angry2:

είχε κάνει ζευγάρι με ένα άλλο δίσκο που μάλλον δεν γονιμοποιούσε τα αυγά και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα.

πριν 2 μήνες πήρα τον καφέ μπαμπά και αμέσως έγιναν ζευγάρι. :D

Μετά από 2 γέννες πάνω σένα φύλλο και μετά το Πάσχα τα έβαλα στη γεννηστρα.

Διάβασα πολύ σε πολλά φόρουμ :hysterical: και κράτησα αυτά που έβρισκα κοινά σε όλες τις αναφορές ενώ απέρριψα αιρετικές πρακτικές και πειραματικές μεθόδους.

Γέμισα τη γεννηστρα 100% νερό όσμωσης , μέτρησα ph 6,5 kh 0 gh 0 και με στρωμένο φίλτρο Αμβούργου που πιάνει από την μια άκρη στην άλλη έβαλα μέσα τα ψάρια .

Μια αεροπετρα μια μικρή λάμπα μόλις 18w και όχι τις 2 του ενυδρείου αλλά μια απλή βιδωτή από αυτές που λέει δεν καίνε πολύ και θερμοκρασία στους 30.

Η γεννηστρα βρίσκεται σε δωμάτιο – αποθήκη με μηδέν επισκέψεις από ανθρώπους.

Στο νερό έβαζα μόνο συμπλήρωμα από τον ηλεκτρολύτη της ΑΡΙ.

Η γέννα έγινε και στην συνέχεια η εκκόλαψη.

Δεν έσβησα στιγμή το φως ούτε και το μείωσα καθόλου.

Μετά την εκκόλαψη άλλαζα κάθε 2 ημέρες 16 λίτρα νερού μόνο από όσμωσης με ηλεκτρολύτες και ζεσταμένο σε μια αλλαγή που κρατούσε 10 λεπτά ενώ το έριχνα πίσω από το σφουγγάρι του φίλτρου.

Δεν σταμάτησα να ταΐζω το ζεύγος σχεδόν 5-6 φόρες την ημέρα διάφορες τροφές αλλά δεν τα ενοχλούσε και κανένας.

Εδώ και μια εβδομάδα με έβαλε ο NIDAL να αλλάζω νερό κάθε μέρα ;) (πάλι 16 λίτρα )

Ενώ συνεχίζω να ταΐζω κανονικά.

Το μόνο που κάνω είναι κάθε 2 ώρες να σιφωνιαζω τα απορρίμματα των γονέων .

Εκτρέφω αρτεμιες αν και τα μωρά ακόμα τρώνε μπαμπά και μαμά και όταν προσπάθησα να τα ταΐσω με αγνόησαν.

Τέλος να πω ότι αν απέκτησα μια εμπειρία αυτή είναι ότι το πιο απλό είναι και το πιο καλό.

Επίσης θεωρώ σημαντικότατο παράγοντα την τύχη που μου έφερε 2 τόσο καλούς γονείς στο ενυδρείου μου χωρίς να το έχω επιδιώξει καθώς ποτέ δεν φαντάστηκα να κάνω αναπαραγωγή αλλά ούτε και το επιδίωξα.

Η χαρά μιας τέτοιας εμπειρίας είναι μεγάλη , πολύ μεγάλη , δυστυχώς οι περιπέτειες της νέας φίλης μας ΝΟΝΗ :wootwoot: έχουν μετριάσει αυτή τη χαρά.

Της εύχομαι καλή τύχη και της αφιερώνω τα σχεδόν 50 άτακτα διαβολάκια που έχουν κατασπαράξει τους 2 υπέροχους γονείς τους.

ρε παιδια

Ξέρει κάνεις πως τα ταΐζουν?

Ειδικά αρτεμια. Έχω φτιάξει σύριγγα με σωληνάκι αλλά πως θα τα πείσω?

ουπςςςςς

μεγα παραλειψη!!!

ξεχασα να αναφερω το "γιατρο" Περικλη για τις συμβουλες του.

οι δισκαδες ξερουν ποιον λεω

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αναφορά σου. Πιστεύω θα βοηθήσει όσους θέλουν να ασχοληθούν με την αναπαραγωγή δίσκων.

Δεν ανέφερες τον όγκο και τις διαστάσεις της γεννήστρας.

Θα ήθελα να επισημάνω, ότι πιθανά να έχουν πρόβλημα τα μωρά, σε συνθήκες εντελώς καθαρού νερού από την α/ο, όταν απομακρυνθούν οι γονείς. Θα πρέπει σιγά σιγά να εμπλουτίζεις το νερό με ιχνοστοιχεία.

Όσον αφορά το τάισμα των μωρών, η νεοεκκολαφθείσα artemia, που αναφέρεις είναι ότι πρέπει για τα μωρά. Αυτά θα αρχίσουν κάποια στιγμή να τρώνε από μόνα τους, για αυτό δεν χρειάζεται να επιμένεις.

Θα πρότεινα να τα συνηθίσεις να τρώνε και αποξηραμένη τροφή και να μην αρκεστείς μόνο στη ζωντανή και την κατεψυγμένη.

Εύχομαι καλή ανάπτυξη στα μωρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αναφορά σου. Πιστεύω θα βοηθήσει όσους θέλουν να ασχοληθούν με την αναπαραγωγή δίσκων.

Δεν ανέφερες τον όγκο και τις διαστάσεις της γεννήστρας.

Θα ήθελα να επισημάνω, ότι πιθανά να έχουν πρόβλημα τα μωρά, σε συνθήκες εντελώς καθαρού νερού από την α/ο, όταν απομακρυνθούν οι γονείς. Θα πρέπει σιγά σιγά να εμπλουτίζεις το νερό με ιχνοστοιχεία.

Όσον αφορά το τάισμα των μωρών, η νεοεκκολαφθείσα artemia, που αναφέρεις είναι ότι πρέπει για τα μωρά. Αυτά θα αρχίσουν κάποια στιγμή να τρώνε από μόνα τους, για αυτό δεν χρειάζεται να επιμένεις.

Θα πρότεινα να τα συνηθίσεις να τρώνε και αποξηραμένη τροφή και να μην αρκεστείς μόνο στη ζωντανή και την κατεψυγμένη.

Εύχομαι καλή ανάπτυξη στα μωρά σου.

ευχαριστω και παλι.

για το νερο , προτεινεις να αρχισω να το αναμιγνυω με νερο βρυσης η απλα αρκουν οι ηλεκτρολυτες που προσθετω? :)

η γεννηστρα ειναι 80 λιτρα και το ωφελιμο που μενει μετα το τυπου Αμβουργου ειναι μετρωντας απο επιφανεια νερου 60Χ32 και βαθος νερου 35 δηλαδη 67 λιτρα. ;)

μεχρι ποια ηλικια αναπτυξης εχεις φθασει και με ποια ποσοστα επιβιωσης?

συντομα θα βγαλω και θα ανεβασω νεες φωτο :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πρεπει να ειναι μοναδικη εμπειρια!

Μπραβο και απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι.

για το νερο , προτεινεις να αρχισω να το αναμιγνυω με νερο βρυσης η απλα αρκουν οι ηλεκτρολυτες που προσθετω? :)

η γεννηστρα ειναι 80 λιτρα και το ωφελιμο που μενει μετα το τυπου Αμβουργου ειναι μετρωντας απο επιφανεια νερου 60Χ32 και βαθος νερου 35 δηλαδη 67 λιτρα. ;)

μεχρι ποια ηλικια αναπτυξης εχεις φθασει και με ποια ποσοστα επιβιωσης?

συντομα θα βγαλω και θα ανεβασω νεες φωτο :angry2:

Θα πρότεινα να βάζεις ηλεκτρολύτες, ιχνοστοιχεία για νερό όσμωσης (πχ το TMC, που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό γιατί διαλύεται εύκολα, με άμεσα αποτελέσματα) και ιχνοστοιχεία για δίσκους.

Σταδιακά θα έλεγα να ανεβάσεις την ανθρακική σκληρότητα, στο 3 και το ΡΗ στο 7. Αυτήν την αλλαγή όμως δεν πρέπει να την κάνεις απότομα.

Βάζοντας το νέο νερό της αλλαγής, επειδή ποτέ δεν θα μπορέσεις να πετύχεις τις ακριβείς παραμέτρους που επιθυμείς, μπορείς να το βάζεις να πέφτει με μορφή σταγόνας, για μερικές ώρες, μέχρι να γίνει η τμηματική αντικατάσταση, ώστε να μην επηρεάσουν οι αποκλίσεις τα μωρά.

Προσωπικά έχω φτάσει στο στάδιο της ενηλικίωσης, πολλά μωρά, μέχρι και το στάδιο αναπαραγωγής, όπου δημιούργησαν την τρίτη γενιά, πολλές φορές ζευγαρώνοντας με τους ίδιους τους γονείς.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, το ποσοστό ενηλικίωσης για κάθε επιτυχημένη γέννα μου, ήταν μόλις 2% (!), των μωρών που επιβίωναν μετά την απομάκρυνση των γονιών.

Καλή συνέχεια και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να βάζεις ηλεκτρολύτες, ιχνοστοιχεία για νερό όσμωσης (πχ το TMC, που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό γιατί διαλύεται εύκολα, με άμεσα αποτελέσματα) και ιχνοστοιχεία για δίσκους.

  • μπορείς να με βοηθήσεις γιατί το TMC δεν μου λέει κάτι σαν προϊόν, ιχνοστοιχεία όπως τα DISCUS ESENTIAL?
    Σταδιακά θα έλεγα να ανεβάσεις την ανθρακική σκληρότητα, στο 3 και το ΡΗ στο 7. Αυτήν την αλλαγή όμως δεν πρέπει να την κάνεις απότομα.
    Βάζοντας το νέο νερό της αλλαγής, επειδή ποτέ δεν θα μπορέσεις να πετύχεις τις ακριβείς παραμέτρους που επιθυμείς, μπορείς να το βάζεις να πέφτει με μορφή σταγόνας, για μερικές ώρες, μέχρι να γίνει η τμηματική αντικατάσταση, ώστε να μην επηρεάσουν οι αποκλίσεις τα μωρά.
    • θα αρχίσω λοιπόν να προσθέτω λίγο λίγο νερό βρύσης και να μην πάω στη λύση της σόδας που την φοβάμαι για τα μωρά. σωστά?

    Προσωπικά έχω φτάσει στο στάδιο της ενηλικίωσης, πολλά μωρά, μέχρι και το στάδιο αναπαραγωγής, όπου δημιούργησαν την τρίτη γενιά, πολλές φορές ζευγαρώνοντας με τους ίδιους τους γονείς. :)

    Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, το ποσοστό ενηλικίωσης για κάθε επιτυχημένη γέννα μου, ήταν μόλις 2% (!), των μωρών που επιβίωναν μετά την απομάκρυνση των γονιών.

    • πόσο μπορώ να καθυστερήσω την απομάκρυνση των γονέων τους?

    σε ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς με γνώσεις και εμπειρίες σου ;)

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

:angry2:

φιλε γιαννη δωσε και καμια συμβουλη , :);)

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα

ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑ!!!

post-2238-1178736507_thumb.jpgpost-2238-1178736541_thumb.jpg

post-2238-1178736587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...