Jump to content

εξαφανίσεις


Recommended Posts

Ένας φίλος μου έχει ένα ενυδρύο και ισχιρίζεται ότι σβήνει το φώς το βράδυ και όταν το ανάψει λοίπουν ψάρια και είναι λες και δεν μπήκανε ποτέ μέσα έχει 1 δίσκο 2 ραμιρέζι <<είχε 4>> 1 σίλβερ σάρκ 1 knifefisch 2 αστακούς <τους έχει κόψει τις δαγγάνες> 2 πλέκο και 3 ανγγελόψαρα <είχε 5,τοένα δεν έχει το πάνω πτερίγιο> τα πλέκο του είναι πλυ μεγάλα και του λέω να τα βγάλει 20 πόντοι περίπου το καθε ένα ,γιατί μου φένεται ότι ο δύσκος στρεσάρεται μόνο που τα βλέπει να κινόύνται τι να του πώ να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει ένα ενυδρύο και ισχιρίζεται ότι σβήνει το φώς το βράδυ και όταν το ανάψει λοίπουν ψάρια και είναι λες και δεν μπήκανε ποτέ μέσα έχει 1 δίσκο 2 ραμιρέζι <<είχε 4>> 1 σίλβερ σάρκ 1 knifefisch 2 αστακούς <τους έχει κόψει τις δαγγάνες> 2 πλέκο και 3 ανγγελόψαρα <είχε 5,τοένα δεν έχει το πάνω πτερίγιο> τα πλέκο του είναι πλυ μεγάλα και του λέω να τα βγάλει 20 πόντοι περίπου το καθε ένα ,γιατί μου φένεται ότι ο δύσκος στρεσάρεται μόνο που τα βλέπει να κινόύνται τι να του πώ να κάνει;

Να του πεις να πάει σε ένα γιατρό να κοιταχτεί, γιατί σίγουρα δεν είναι στα καλά του!

Ακου έκοψε τις δαγκάνες από τους αστακούς...!!!! :)

Ο Χίτλερ έκανε αντίστοιχα πειράματα σε ανθρώπους, ξέρεις...

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..!

Link to comment
Share on other sites

Οι αστακοί πρέπει να μπαίνου μόνοι τους σε ενυδρείο species.

Τώρα όσον αφορά τον ακρωτηριασμό τους, συμφωνώ απόλυτα με τον Filoxeno.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου περιεργο που χανει ψαρια με την συνθεση που εχει το ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφονώ μαζί σας αλλά μήπως ξέρεται ποιό ψάρι φταίει γι αυτή την κατάσταση;Εξάλου τον αστακό τον έχει μόνο μια εβδομάδα και τις δαγγάνες δεν τις έχει κόψει αυτός αλλά ο καταστηματάρχης

Link to comment
Share on other sites

Συμφονώ μαζί σας αλλά μήπως ξέρεται ποιό ψάρι φταίει γι αυτή την κατάσταση;Εξάλου τον αστακό τον έχει μόνο μια εβδομάδα και τις δαγγάνες δεν τις έχει κόψει αυτός αλλά ο καταστηματάρχης

Link to comment
Share on other sites

Συμφονώ μαζί σας αλλά μήπως ξέρεται ποιό ψάρι φταίει γι αυτή την κατάσταση;Εξάλου τον αστακό τον έχει μόνο μια εβδομάδα και τις δαγγάνες δεν τις έχει κόψει αυτός αλλά ο καταστηματάρχης

Αυτό εννοώ φωνάζοντας κατα διαστήματα "επαγγελματισμός"!!! :)

Όποιος και να είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακρωτιριασμο κανουμε στον ασθενη σε εξαιρετικες και αναγκεαις περιπτωσης,οπως αν πασχει απο γαγκρενα κ.τ.λ.Στην περιπτωση του φιλου σου το εκανε απλα για να μην μπορει να τρεφεται με τα ψαρια του ενυδρειο του,που ουτεσι αλλως εκει μεσα επικρατει ενα μπαχαλο.Η κινηση που εκανε ειναι απανθρωπη και εντελως απαραδεκτη.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι ασχολουνται με το χομπι αφου δεν τα αγαπουν.Θα σταματησω εδω γιατι κυριολεκτικα εχω βγει απο τα ρουχα μου.Αγαπητε Γιωργο πες το φιλο σου να χαρισει ολα τα ζωντανα του ενυδρειου εδω στο ΑΖ. Και για τη γυαλα που θα του μεινει δεν θα παει χαμενη ,Θα φυτεψει 2,3 ριζες Βασιλικου γιατι καλοκαιρι ερχεται και διωχνουν τα κουνουπια.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε Π.Μ το ονομα του καταστηματαρχη και που ειναι το μαγατι του και εγω αν δεν του το κλεισω, θα πληρωσει τετοιο προστημο που θα το κλεισει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά γίνονται αυτά τα πράγματα; Και εντάξει, να δεχθώ (έλα που ούτε να το διανοηθώ δεν μπορώ..) ότι ο καταστηματάρχης του πρότεινε τον αστακό, και να δεχθώ ότι του πρότεινε και τον ακρωτηριασμό, και να δεχθώ ότι ο φίλος σου είχε ψάρια καιρό πριν τον αστακό, ο φίλος σου δέχθηκε προκειμένου να "αυξήσει" την βιοποικιλότητα του, ούτως ή άλλως προβληματικού, ενυδρείου του να ακρωτηριαστεί ένα ζώο;

Α ρε κάτι άνθρωποι που κυκλοφορούν γύρω μας...

Λυπάμαι πραγματικά..

Κατ'εμένα θα πρέπει να πείς το όνομα του μαγαζιού δημόσια ώστε να προχωρήσει μέσω του Forum μια κίνηση μπουκοτάζ του συγκεκριμένου καταστήματος. Και αν υπάρχουν επαρκή στοιχεία γιατί όχι και χρησιμοποίηση ένδικων μέσων.

Μήπως είναι καιρός το Aquazone να προχωρήσει σε δημιουργία τομέα που θα ασχολείται με την κακοποίηση ζώων από επαγγελματίες. Πιστεύω πραγματικά πως κανείς φιλόζωος δεν θα είχε πρόβλημα έστω να συνδράμει οικονομικά με ένα μικρό ποσό στην πρόσληψη δικηγόρου.

Αν γίνει η αρχή θα δείτε πως τέτοια φαινόμενα, αλλά και άλλα (βλέπε γενοκτονία σκυλιών και γατιών πριν τους Ολυμπιακούς, μονομάχοι σε σακουλάκια, παράνομη θήρευση και αλιεία...) θα υποχωρήσουν.

Έχω μια τάση να πιστεύω στην έμφυτη καλοσύνη και φιλεσπλαχνία των ανθρώπων, αλλά κάτι τέτοια φαινόμενα μου γυρνάνε το στομάχι ανάποδα..

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθούσε να κάτι κάτι τέτοιο σε κράτος όπως η Δανία (όχι, δεν μοιρολατρώ, ούτε ενστερνίζομαι την άποψη πως επειδή ζούμε στην μικρή, προβληματική, και υπερβολικά ανεκτική Ελλάδα πρέπει να δεχόμαστε πως κάτι τέτοια συμβαίνουν), να δείτε για πότε θα έκλεινε το μαγαζί. Και υποψία μόνο να υπάρχει για κακοποίηση ζώου, μέχρι να βγεί απόφαση δικαστηρίου η άδεια αφαιρείται.

Δεν χρειάζεται να περιμένουμε πότε οι "νομοθέτες" μας θα ελεηθούν να ανανεώσουν τους νόμους περί προστασίας των δικαιωμάτων των ζώων, που είναι οι ίδιο εδώ και τουλάχιστον 50 ΧΡΟΝΙΑ. Με μικρά, σταθερά βήματα μπορούμε να περιορίσουμε, και γιατί όχι να εξαλείψουμε τέτοια φαινόμενα. Αρκεί να μην μένουμε στα λόγια και τους αφορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει ένα ενυδρύο και ισχιρίζεται ότι σβήνει το φώς το βράδυ και όταν το ανάψει λοίπουν ψάρια και είναι λες και δεν μπήκανε ποτέ μέσα έχει 1 δίσκο 2 ραμιρέζι <<είχε 4>> 1 σίλβερ σάρκ 1 knifefisch 2 αστακούς <τους έχει κόψει τις δαγγάνες> 2 πλέκο και 3 ανγγελόψαρα <είχε 5,τοένα δεν έχει το πάνω πτερίγιο> τα πλέκο του είναι πλυ μεγάλα και του λέω να τα βγάλει 20 πόντοι περίπου το καθε ένα ,γιατί μου φένεται ότι ο δύσκος στρεσάρεται μόνο που τα βλέπει να κινόύνται τι να του πώ να κάνει;

Πέρα απο το συνδιασμό ψαριών..που είναι απαράδεκτος..(και άδικα ψάχνει τα ψάρια του αφού στο ενυδρείο πιθανόν να κυριαρχή ο "κανιβαλισμος ". Απορώ το ενυδρείο "coctail" ποσα lt είναι...επίσης αυτή η βάρβαρη και βάναυση ενέργεια στο να κόψουν τις δαγκάνες "χέρια" του αστακου..δεν συγχωρείτε.. Αυτος που το έκανε ειναι ΒΑΡΒΑΡΟΣ..μου εχει τύχη και μενα παρομιο περιστατικό.. σαν λύση για να μπούν ψάρια μαζι με τον αστακό αλλα καταλαβαίνετε πως το αντιμετόπισα... μονο που το ανέφερε!!! έγινε μάχη!!

Link to comment
Share on other sites

απανθρωπο.. :);)

συμφωνω κι εγω να πειτε δημοσια το μαγαζι και το ονομα..

Link to comment
Share on other sites

απανθρωπο.. :);)

συμφωνω κι εγω να πειτε δημοσια το μαγαζι και το ονομα..

Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να λέγονται αυτά τα ονόματα δημόσια, γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις και ίσως την πληρώσουν κάποιοι που δεν πρέπει. Ο κάθε ένας σε αυτή την περίπτωση, φέρει μερίδιο ευθύνης.

Μήπως, λέω μήπως είναι δυνατόν π.χ. ο φίλος Σταύρος ή εγώ προσωπικά να αγοράζαμε έναν αστακό χωρίς δαγκάνες? Όχι βέβαια. Άρα υπάρχει αμοιβαία ευθύνη.

Πρέπει παιδιά να αλλάξουν πολλά πράγματα, για να φτάσουμε σε τουλάχιστον ανεκτικά πλαίσια. Θέλουμε δουλειά. Δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα αλλά και για την χώρα μου (Κύπρος). Τα ίδια ισχύουν και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη προφανώς και η ευθύνη είναι μοιράζεται και στους δύο. Όμως από τη στιγμή που κάποιος επιλέγει να κάνει επάγγελμα την περιποίηση, φροντίδα, περίθαλψη και διανομή ζώων πρέπει αν μη τι άλλο να προσέχει τις ζωές για τις οποίες είναι υπεύθυνος. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση, όχι μόνο δεν παρέχει τα απαιτούμενα αλλά βασανίζει με βάναυσο τρόπο ζώα.

Όσον αφορά την δημοσίευση του ονόματος του καταστήματος, νομίζω πως αν είναι κάποιο από αυτά που συνεργάζονται με το φόρουμ πρέπει να γίνει γνωστό. Έτσι και το κατάστημα θα επιληφθεί του θέματος και θα έχει την ευκαιρία να απαντήσει και εμείς θα γνωρίζουμε τι συμβαίνει και θα είμαστε σε θέση, θέλω να πιστεύω, να ενεργήσουμε συλλογικά ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε κάτι άνθρωποι που κυκλοφορούν γύρω μας...Καταρχην δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου καποιο επιθετο οπου να χαρακτηριζει αυτα τα αποβλητα.Steven ηθελα απο το Γιωργο να μου στιλει π.μ. Και στη συνεχεια να του κανω μυνιση,με Γερμανο δικηγορο μεσα στα πλαισια της Ε.U.Εκτος οτι θα του κλεισουν το πετ σοπ .Θα υποστει εξωνυχιστικο ελεγχο και ποιος ξερει τι αλλο θα βρουνε.Με λιγα λογια η καριερα του σαν πετ σοπας εχει,λιξει

Link to comment
Share on other sites

Του είπα τι θα γινόταν αν μου το έλεγε και επηδή φοβάται δεν μου λέει από που τον πείρε .

Τα ψάρια του δεν τα δίνει το ενυδρίο του είναι 200l και λέει ότι προτιμάει να πάρει κι άλλα ενυδρεία και να διάχωρίσει τα ψάρια όπος θα του πείτε από το να τα δώσει .

Για τον αστακό συμφωνώ μαζί σας . Εξάλου εγώ ήμουν ο πρώτος που του το είπε .αλλα δεν σκεύτικα να προχωρίσω σε μύνυση επειδή είμαι ακόμα 16 χρονών και απλά έχω την μανία που με κόλισε ο πατέρας μου μπο΄ρειται τουλάχιστιν να του πείται πως να τα διαχωρίσει?

μου έχει σπασει τα νεύρα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Του είπα τι θα γινόταν αν μου το έλεγε και επηδή φοβάται δεν μου λέει από που τον πείρε .

Τώρα τι φοβάται ο φίλος σου εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Από περιέργεια και μόνο τι ηλικία έχει?

Νομικά να κινηθεί κάποιος εναντίον του περίπτωση δεν υπάρχει. Αν θες στείλε μου πμ να σου εξηγήσω γιατί. Όσον αφορά το μαγαζί όμως, ακόμη και αν δεν χρησιμοποιηθεί ένδικο μέσο, νομίζω πως είναι καλό να γνωρίζει ο καταναλωτής από ποιόν αγοράζει. Πόσο μάλλον αν το κατάστημα είναι κάποιο από τα γνωστά, που εξυπηρετούν μέλη του φόρουμ και όχι μόνο...πράγμα που απεύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

Και στη συνεχεια να του κανω μυνιση,με Γερμανο δικηγορο μεσα στα πλαισια της Ε.U.Εκτος οτι θα του κλεισουν το πετ σοπ .Θα υποστει εξωνυχιστικο ελεγχο και ποιος ξερει τι αλλο θα βρουνε.Με λιγα λογια η καριερα του σαν πετ σοπας εχει,λιξει

Στράτο αν αποφασίσεις να κινηθείς με αυτό τον τρόπο θα έχεις την δική μου απεριόριστη συμπαράσταση. Μια τέτοια πράξη δικαιολογεί μια τέτοια κίνηση (δεν πρόκειται για κυνήγι μαγισσών όπως μου ανέφερε κάποιος σε πρωσοπικό επίπεδο).

μπο΄ρειται τουλάχιστιν να του πείται πως να τα διαχωρίσει?

μου έχει σπασει τα νεύρα!!!!!!!!!!!!!

Όσον αφορά τον διαχωρισμό των ψαριών σου εγώ σαν αρχάριος δεν μπορώ να σε βοηθήσω αναλυτικά. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι οι δίσκοι είναι κοινωνικά ψάρια και χρειάζεται να έχεις πάνω από 5 άτομα σε ένα ενυδρείο. Απαιτούν ιδιαίτερες συνθήκες που αν δεν είναι σε θέση να τις παρέχει ο φίλος σου καλά θα κάνει να το δώσει κάπου το ζωντανό γιατί βασανίζεται. Τα ramirezi είναι κιχλίδες, δες ΕΔΩ

Επίσης οι πλέκο είναι πολύ μεγάλοι για το ενυδρείο αυτό και πρέπει οπωσδήποτε να δωθούν. Για τους αστακούς ας μην μιλήσω καλύτερα..

Αν κάνω λάθος σε κάτι από τα παραπάνω ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος. Για τα υπόλοιπα ψάρια να κοιτάξει σε post και στα προφίλ των ψαριών και να αποφασίσει τι θα κάνει. Ελπίζω τουλάχιστον όσα απέμειναν να γλιτώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Steven μολις μαθω ποιος ειναι,θα του κανω μυνηση και ηλικρεινα θα κατασραφει να εισε σιγουρος γιαυτο. με εχει βγαλει εκτος εαυτου.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ τώρα τι φοβάται δεν ξέρω το θέμα είναι ότι προσπαθούσα να τον κάνω να μου πεί για ώρες δεν τα κατάφερα και δεν έχω άλλο κουράγιο σε περίπτοση που καταφέρεται εσείς να τον βρείτε εγώ μαζί σας .

Μένουμε και οι δύο Βύρωνα αν το κατάστιμα δεν εόναι εδώ θα είναι σε μια κοντινή περιοχή αλλά αυτό όχι με συγουριά

Σταύρο σε ευχαριστώ για την άποψή σου

Το μόνο θετικό είναι ότι ίσως βάλει επιτέλους μια τάξη και ότι ο αστακός τελικά άλλαξε δέρμα το πρωί και η δαγγάνα του έχει αρχήσει να ξαναβγαίνει

όταν λές ότι πρέπει να μπεί σε spicies ghjghjf τι ενοείς?

Link to comment
Share on other sites

Species Ενυδρεία ονομάζονται τα ενυδρεία που φιλοξενούν ΕΝΑ μόνο είδος ψαριού ή ασπόνδυλου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου άποψη φέρουν ευθύνη και ο καταστηματάρχης και ο φίλος σου, με διαφορετικό μερίδιο ευθύνης φυσικά. Αυτό που έκανε ο καταστηματάρχης είναι κακοποίηση ζώου και διώκεται ποινικά και συμφωνώ ότι θα πρέπει να μάθουμε ποιος είναι, και αν τα πράγματα έγιναν έτσι όπως τα λέει ο φίλος σου και όχι αλλιώς, τότε να τιμωρηθεί ο καταστηματάρχης όπως του πρέπει. Από την άλλη βέβαια φέρει μερίδιο ευθύνης και ο φίλος σου που δέχτηκε να αγοράσει έναν ακρωτηριασμένο αστακό. Με την κίνηση του αυτή όχι μόνο δεν συνέτισε τον καταστηματάρχη αλλά ο εν λόγω πετσοπάς θα το ξανακάνει σε κάποιον άλλο δύσμοιρο αστακό για να ξαναπουλήσει. Πιστεύω ότι αν κάποιος αγαπαεί το χόμπυ το προστατεύει με όποιον τρόπο μπορεί και δεν πέφτει σε τέτοια λάθη. Κακώς που δεν συμμετέχει βέβαια στην συζήτηση μας και ο φίλος σου, ο οποίος θα έπρεπε κανονικά να καταγγείλει αυτός το περισταρικό στο Forum και κατόπιν ίσως ακούγοντας και τις απόψεις μας να απευθυνθεί και στις αρμόδιες αρχές. Ας μην ξεχνάμε εξάλλου πως ότι και να λέμε εμείς αυτός ήταν ο μόνος που ήρθε σε συμφωνία με τον καταστηματάρχη και είναι ο μόνος που ξέρει πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα. Ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ όταν βλέπω πως ζω ίσως στην μοναδική αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ τώρα τι φοβάται δεν ξέρω το θέμα είναι ότι προσπαθούσα να τον κάνω να μου πεί για ώρες δεν τα κατάφερα και δεν έχω άλλο κουράγιο σε περίπτοση που καταφέρεται εσείς να τον βρείτε εγώ μαζί σας .

Μένουμε και οι δύο Βύρωνα αν το κατάστιμα δεν εόναι εδώ θα είναι σε μια κοντινή περιοχή αλλά αυτό όχι με συγουριά

Σταύρο σε ευχαριστώ για την άποψή σου

Το μόνο θετικό είναι ότι ίσως βάλει επιτέλους μια τάξη και ότι ο αστακός τελικά άλλαξε δέρμα το πρωί και η δαγγάνα του έχει αρχήσει να ξαναβγαίνει

όταν λές ότι πρέπει να μπεί σε spicies ghjghjf τι ενοείς?

spicies enoουμαι το ενυδρειο οποου μεσα εχουμε ενα και μονο ενα ειδος,Π.Χ Αστακους,βατραχια,κουγκελ φισ κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...