Jump to content

2 ΔΙΣΚΟΙ ΖΗΤΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!! ΧΘΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΔΥΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΞΥΛΟ. ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ. ΕΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΟΥ? ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατ'αρχήν δώσε περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούν στο ενυδρείο σου. Βλέπω στο προφίλ σου ότι είναι 60 λίτρα. Είναι πολύ μα πολύ μικρό για δίσκους. Επίσης 2 δίσκοι μόνοι τους (εκτός και αν είναι εξακριβωμένο ζευγάρι) δεν είναι σωστό. Είναι κοινωνικά ψάρια και πρέπει να είναι σε ομάδες από 5 άτομα και πάνω. Επίσης θέλουν εξαιρετικές συνθήκες νερού, που συχνά ο αρχάριος δεν μπορεί να παρέχει.

Το ενυδρείο σου πόσο καιρό λειτουργεί? Είναι ώριμο από πλευράς στρωσίματος?

Το ξύλο το έβρασες, ή το έβαλες να μουλιάσει σε καυτό νερό πρίν το βάλεις στο ενυδρείο? Τι ξύλο είναι?

Κάποια ξύλα βγάζουν μια κόκκινη χρωστική που χρωματίζει το νερό, δίνοντας του ένα κοκκινωπό χρώμα. Δεν κάνει κακό στα ψάρια.

Οι μετρήσεις του νερού σου ποιές είναι? (pH, GH, KH, NH3, NO3, NO2..)

Τι άλλοι οργανισμοί εκτός των δίσκων υπάρχουν? (ψάρια, φυτά, ασπόνδυλα..)

Όταν έβαλες τους δίκους στο ενυδρείο τους έκανες προσαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΤΟ ΞΥΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΣΤΟ PET SHOP ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ. ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΩΠΟ. ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι τους δίσκους να τους πάς αύριο πρωί πρωί στο μαγαζί από όπου τους πήρες και να τους πεις να σου τους κρατήσουν μέχρι να πάρεις ένα πιο μεγάλο ενυδρείο, να διαβάσεις και να ενημερωθείς σωστά για τις ανάγκες τους και να μπορείς να τους προσφέρεις ποιότητα ζωής.. Δεν θα αντέξουν πολύ ακόμα τα ψαράκια σε τέτοιες συνθήκες..

Για το στρώσιμο του ενυδρείου και γενικές πληροφορίες για τον αρχάριο δες εδώ ΕΔΩ

Όταν λες από μετρήσεις και λοιπά δεν ξέρεις πολλά πράγματα τι εννοείς? Δεν έχεις μετρήσει ποτέ το νερό του ενυδρείου σου? Αντιχλώριο μετά από αλλαγή νερού και βακτηρίδια προσθέτεις? Τύρφη βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη.. Αυτό είναι το link: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΤΟ ΞΥΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΣΤΟ PET SHOP ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ. ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΩΠΟ. ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

αν το ενυδρειο τρεχει τοσο λιγο ,εχεις μετρησεις..?πως εισαι σιγουρος οτι ειναι στρωμενο..?????

και κατα τηγνωμη μου δωσε τους δισκους πισω,γιατι ειναι ειναι δυσκολα ψαρια για εναν αρχαριο,και θα αντιμετωπισεις γρηγορα προβληματα......

θα χρειαστεις εκτος απο εξοπλισμο(που πιθανοτατα δεν διαθετεις) αρκετη εμπειρια για τετοια ψαρια......

και ειναι κριμα να ξεκινας ετσι το χομπι γιατι υπηρξε καποιος απαραδεκτος πετσοπας που δεν μπηκε στον κοπο να σου εξηγησει 10 πραγματα οταν του ειπες οτι σου αρεσουν πολυ οι δισκοι....ΚΡΙΜΑ.... :);):angry2:

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε τους δίσκους από εκεί που τους πήρες ή αν δεν τους παίρνει πίσω, βρες κάποιον να τους δώσεις ΑΜΕΣΑ..! Τα ψάρια κατά 99% θα πεθάνουν, αφού αρρωστήσουν και βασανιστούν πρώτα... Οι Δίσκοι είναι μεγάλο και ΔΥΣΚΟΛΟ κεφάλαιο του χόμπι των ενυδρείων και η διατήρησή τους απαιτεί εμπειρία, γνώσεις, μεγάλα ενυδρεία και ειδικό εξοπλισμό, για να ζήσουν τα ψάρια σε σωστές συνθήκες και να είναι υγιή.

Από το προηγούμενό σου θέμα, δεν πήρες μαθήματα..? (επί τη ευκαιρία, τι έγινε με τα 7 χρυσόψαρα?)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΜΕ 1 ΨΑΡΙ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ. ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΤΗΣ SERA ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΧΑΖΕΥΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ 2 ΜΙΚΡΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ 2 ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΜΕ 1 ΨΑΡΙ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ. ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΤΗΣ SERA ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΧΑΖΕΥΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ 2 ΜΙΚΡΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ 2 ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ.

Αφου εστρωσες το ενυδρειο με ενα χρθσοψαρο τα οπια ειναι αθεκτικα στην αμωνια,τωρα προσθεσες αλλα 5 οπου κανενα δεν τεριαζει με κανενα.και δεν σε προβληματιζει αυτο,αλλα το χρωμα που βγαζει η ριζα οπου ειναι ακυνδυνο.Ο κανονας ειναι απλος.ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΑΤΟΥΜΕ.Ενα ενυδρειο θεωρειτο βιολογικα ετοιμο μετα απο 4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΤΗΣ SERA ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕ

Η αμμωνία πρέπει να είναι μηδέν και όχι "σχεδόν μηδέν", όπως και το NO2. Τα ψάρια που έχεις μέσα σαν επιλογή, σαν σύνθεση, σαν συνολικό μέγεθος σχετικά με τα λίτρα σου, είναι λάθος. Επίσης απαιτούν συνθήκες νερού που δεν είσαι σε θέση να τους παρέχεις αυτή τη στιγμή. Επέστεψέ τα όλα, κάνε κανονικό στρώσιμο του ενυδρείου σου, και όταν οι συνθήκες έρθουν εκεί που θες βάλε μέσα κάποιο ψάρι μικρό σε μέγεθος και ανθεκτικό, κατάλληλο για αρχάριο. Πάνω απ'όλα όμως διάβασε εδώ και αλλού αν έχεις πρόσβαση, γιατί μόνο έτσι θα αποφύγεις σοβαρά λάθη.

Το φόρουμ λειτουργεί καλά και τα μέλη του είναι στην διάθεσή σου να σε βοηθήσουν στις όποιες απορίες σου και προβλήματα που τυχόν παρουσιαστούν.

Όσον αφορά το μαγαζί που τα πήρες, όπως είπε και ο Filoxenos, αν δεν τα δεχτεί πίσω βάλε αγγελία και βρές κάποιον χομπίστα να σου τα κρατήσει, που να μπορεί να τα φροντίσει.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν και οι αλλοι επρεπε να διαβασεις πριν πραξεις.δωστα τα κακομοιρα τα ψαρια πριν πεθανουν,πραγμα που μαλλον θα γινει αμα δεν τα δωσεις στο καταλληλο ατομο . καλη τυχη γιατι θα την χρειαστης με τα ψαρια που αγορασες.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!! ΧΘΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΔΥΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΞΥΛΟ. ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ. ΕΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΟΥ? ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

μερικες φορες η αληθει δεν μας αρεσει.

κανε κατι για τα ψαρια σου γιατι συντομα δεν θα τα εχεις.

τα λιτρα ειναι λιγα και σε καμια περιπτωση ικανα να φιλοξενησουν δισκους.

οι λυσεις σου ειναι

α. κρατας την μικρη γυαλα για καραντινα και κτυπας ενα ανω των 200 λιτρων που παιζουν πολλες προσφορες και βαζεις μεσα και αλλα δισκακια ;)

β. κρατας αυτη τη γυαλα την κανεις φυτεμενηκαι με ενακοπαδακι σμηνοψαρα :angry2:

γ. δεν κανεις τιποτα και το κριμα στο λαιμο σου :D

μην παρεξηγεις αντιδρασεις παλαιοτερων καθως εχουν αναγκαστη πολλες φορες να πουν τα ιδια σε νεους στο χομπι.

κλεινω με αυτο : επι δυο χρονια και ενω διατηρουσα ενα 80αρι κοινωνικο παρακαλουσα το πετ σοπ οπου ειχα γινει τακτικοτατος πελατης να μου δωσει δισκουςκαι συνεχεια μου αρνειτο κατηγορηματικα.

τωρα ξερω γιατι. :wootwoot:

( καλα τοτε δεν ημουν και στο φορουμ ) :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!! ΧΘΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΔΥΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΞΥΛΟ. ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ. ΕΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΟΥ? ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εγώ δεν θα κάτσω να κάνω τον δικαστή για το τι έκανες και γιατι δεν διάβασες κτλ. (εγώ και αν έχω κανει βλακείες).

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για αυτά τα όμορφα ψάρια, σε βρήκε και ο μαγαζάτορας ΠΕΛΑΤΗ και είπε εδώ είμαι, παμε να πουλήσουμε.

Η δική μου πρόταση είναι να κατονομάσης το μαγαζί ή τον υπάλληλο του Pet Shop ώστε να ξέρουμε με ποιούς έχουμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα κάτσω να κάνω τον δικαστή για το τι έκανες και γιατι δεν διάβασες κτλ. (εγώ και αν έχω κανει βλακείες).

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για αυτά τα όμορφα ψάρια, σε βρήκε και ο μαγαζάτορας ΠΕΛΑΤΗ και είπε εδώ είμαι, παμε να πουλήσουμε.

Η δική μου πρόταση είναι να κατονομάσης το μαγαζί ή τον υπάλληλο του Pet Shop ώστε να ξέρουμε με ποιούς έχουμε να κάνουμε.

Ρε παιδέιά μην τρελενόμαστε - δεν είπε πουθενά ο ανθρωπος ότι είπε στον πετσοπά ότι θα βάλει τους δίσκους σε 60 άρι ενυδρείο - ούτε εδώ που τα λέμε είναι υποχρεωμένος, κατά την δική μου άποψη, ο κάθε καταστηματάρχης να λειτουργεί και σαν αστυφύλακας...

Τώρα απλά το ενυδρείο σου φίλε georgep δεν κάνει για δίσκους... - δώστους πίσω γιατί αλλιώς είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τους χάσεις...

Πάρε λίγη εμπειρία από πιο εύκολα είδη και μετά πάντα με μελέτη και προσοχή κάνε το βήμα των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδέιά μην τρελενόμαστε - δεν είπε πουθενά ο ανθρωπος ότι είπε στον πετσοπά ότι θα βάλει τους δίσκους σε 60 άρι ενυδρείο - ούτε εδώ που τα λέμε είναι υποχρεωμένος, κατά την δική μου άποψη, ο κάθε καταστηματάρχης να λειτουργεί και σαν αστυφύλακας...

Τώρα απλά το ενυδρείο σου φίλε georgep δεν κάνει για δίσκους... - δώστους πίσω γιατί αλλιώς είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τους χάσεις...

Πάρε λίγη εμπειρία από πιο εύκολα είδη και μετά πάντα με μελέτη και προσοχή κάνε το βήμα των δίσκων.

Δεν έχω εγώ το πρόβλημα ο IKONT εχει ανεβάσει το post

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγώ το πρόβλημα ο IKONT εχει ανεβάσει το post

oooops Sorry :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με τα ψαρακια σου τι εξεληξεις εχουμε;

Τα ψαράκια μου δείχνουν να είναι μια χαρούλα. Κολυμπούν, τρώνε όπως την πρώτη μέρα. Τα χαζεύω γιατί είναι πανέμορφα. Τόσο που άρχισα να σκέφτομαι μήπως και προβώ σε αγορές εξοπλισμού...

Γιατί όμως λέτε πως είναι μικρό το ενυδρείο? Αφού είναι μικροί οι δίσκοι. 2 δισκάκια 2 μονομαχίνες και 1 μονομάχος είναι πολλά ψάρια? Εγώ πηγαίνω σε pet-shop και βλέπω τους μονομάχους μέσα σε ενυδρεία με πολλούς δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια μου δείχνουν να είναι μια χαρούλα. Κολυμπούν, τρώνε όπως την πρώτη μέρα...

Σε λίγο δεν θα τρώνε και μετά δεν θα κολυμπούν...

...2 δισκάκια 2 μονομαχίνες και 1 μονομάχος είναι πολλά ψάρια? Εγώ πηγαίνω σε pet-shop και βλέπω τους μονομάχους μέσα σε ενυδρεία με πολλούς δίσκους.

Οχι μόνο πολλά είναι για τα λίτρα σου, αλλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ αριθμός και είδη..!

Και τα περισσότερα pet-shop ΔΕΝ είναι χομπίστες αλλά έμποροι και τα ψάρια τα έχουν εκεί για λίγο και για να τα πουλήσουν... (και πολλές φορές - όχι πάντα - δεν ενδιαφέρονται καν για την κατάληξή τους...) Και αυτά που όπως λες βλέπεις στα pet-shop, τις πιο πολλές φορές γίνονται αντικείμενο και αφορμή έντονης διαμάχης με τους χομπίστες (ή κάποιους εξ αυτών) για τέτοιους ακριβώς λόγους... (δεκάδες ποστ και μέσα στο Aquazone. Τάχεις διαβάσει?..).

Σου ξαναλέω και κλείνω εδώ:

Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τα ψάρια σου, ή δώστα ΑΜΕΣΑ, ή πάρε μεγάλο ενυδρείο για τους Δίσκους και χώρισε και τα υπόλοιπα...

ΑΜΕΣΑ..!

Καλή συνέχεια στο χόμπι...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους συνχομπιστες μου.Η επιλογη των ψαριων πρεπει να γινει με πολυ διαβασμα και οχι επειδη μας αρεσουν σε ομορφια .Να ξερεις οτι οι δισκοι ειναι υπεροχοι κατεμε ο βασιλιας του γλυκου νερου αλλα απαιτουν πολλα λιτρα ειναι κοπαδοψαρο και θελουν πολυ καλες συνθηκες νερου για να επιβιωσουν.αν δεν εχεις τεστ νερου να παρεις σε υγρη μορφη.Τα 60 λιτρα που εχεις δεν κανουν ουτε για εναν δισκο.πανω απο 200 λιτρα ενυδρειο θελει ο δισκος και οχι μονος του.Οι εμπειροτεροι θα σε κατατοπισουν σχετικααλλα για αρχαριο δεν τους συνιστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...