Jump to content

Ερωτησούλες για καλύτερες συνθήκες ζωης


Recommended Posts

Τα πραγματα απο τη βλεπω πανε απ το κακο στο χειροτερο... :hysterical:

Σημερα το πρωι παρατηρησα τους 2 κλοουν μου κ ενα ψαρακι ακομα να εουν γεμισει ασπρα στιγματα μικρα σαν κουκιδες.

Πρεπει να ειναι ich.

Toυς εχω αγορασει της SERA COSTAPUR ειναι 3 μερες θεραπεια.

Τους εριξα αμεσως οταν το ειδα.

Γιατι νομιζω πως αυτη η αρρωστια εξαπλωνετε ετσι δεν ειναι?

Μετα οταν τελειωσει η θεραπεια να βαλω ανθρακα στο φιλτρο?

Και ποσο να τον αφησω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το ick είναι μεταδοτική ασθένεια.

Προσωπικά θα σου συνιστούσα να "ανεβάσεις" μια φωτογραφία των ψαριών σου για να μπορέσουν να σου πούνε και οι υπόλοιποι αν είναι όντως ick ή κάτι άλλο.

Όταν τελειώνει μια θεραπεία με φαρμακευτικά σκευάσματα πάντα προστίθεται ενεργός άνθρακας στο φίλτρο για να "τραβήξει" τα χημικά κατάλοιπα των φαρμάκων. Ο χρόνος παραμονής του κυμαίνεται ανάλογα με την ισχύ του κυκλοφορητή σου, την κυκλοφορία του νερού, την ποσότητα ενεργού άνθρακα που έβαλες, τα λίτρα του ενυδρείου σου και άλλα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα απο τη βλεπω πανε απ το κακο στο χειροτερο... :hysterical:

Σημερα το πρωι παρατηρησα τους 2 κλοουν μου κ ενα ψαρακι ακομα να εουν γεμισει ασπρα στιγματα μικρα σαν κουκιδες.

Πρεπει να ειναι ich.

Toυς εχω αγορασει της SERA COSTAPUR ειναι 3 μερες θεραπεια.

Τους εριξα αμεσως οταν το ειδα.

Γιατι νομιζω πως αυτη η αρρωστια εξαπλωνετε ετσι δεν ειναι?

Μετα οταν τελειωσει η θεραπεια να βαλω ανθρακα στο φιλτρο?

Και ποσο να τον αφησω?

ευχαριστω

Άνοιξε νέο θέμα στις ασθένειες και διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης του σκευάσματος που αναφέρεις (η θεραπέια διαρκεί μια εβδομάδα)!!!

Link to comment
Share on other sites

diabasa λεει οτι διαρκει 3 μερεσ.

Αν και δεν βλεπω καμια καλυτερευση....

Να το συνεχισω?

Αλλες 3 ?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ανοιξω αλλο θεμα.

Δεν εχω να πω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

τι κανετε?

Λοιπον.... εγω τα πραγματα οπως τα ξερετε..

Τα 3 ψαρια που ειχαν κολλησει ich το ενα πεθανε σημερα.

Δεν ξερω τι να κανω απλα συνεχιζω για αλλες 3 μερες το φαρμακο..

ΥΓ( ΦΙΛΕ μου smara 747 στο τελος δεν θε εχει μεινει κ κανενα ψαρι για να μου φυλαξεις :thumbdown: ...)

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους!! :wootwoot:

Τι κανετε? Καιρο εχουμε να τα πουμε!!

Λοιπον επειδη εγω φευγω για 2 μηνες εχω κανει καποια πραγματα στο ενυδρειο για να αντεξουν τα ψαρακια.

Λοιπον εκανα σχεδον 50% αλλαγη νερου τους εβαλα ταμπλετα διακοπων εχω ατομο που μπορει καθε 15 να ερχεται κ να βαζει αλλη ταμπλετα.

Και το φιλτρο το εχω φτιαξει καιρο ετσι κατω κατω μακαρονι μετα σφουγγαρι μετα substrat μετα 2 σφουγγαρια κ μετα υαλοβαμβακα.

Ειναι οκ?

Και τα ψαρακια μου θα αντεξουν 2 μηνες χωρις αλλαγη νερου??

Αν κ δεν εχω αλλη επιλογη....

Το οξυγονο να το αφησω ανοιχτο?

ΑΝ μπρειτε απαντηστε μου γρηγορα γιατι φευγω σε 3 ωρες!!

ευχαριστω κ καλο καλοκαιρι!!

Και ευχομαι χωρις απωλειες!!!

ΤΣΑΟΟΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι ότι με μια αλλαγή στους 2 μήνες δύσκολα θα επιζήσει κάτι. Με μια αλλαγή στο μήνα, και χωρίς να στο συνιστώ, κάτι γίνεται, ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση που έχεις. Και πάλι βέβαια θα είναι ρίσκο. Δεν έχω διαβάσει όλο το πόστ από την αρχή και δεν ξέρω πόσα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο.

Θα είχες σίγουρα πρόβλημα με την εξάτμιση του νερού και με τις 15μερες ταμπλέτες. Θα ήταν σίγουρα καλύτερα μια ταϊστρα, ώστε να κοντρολάρεις την ποσότητα του φαγητού που πέφτει μέσα στο ενυδρείο και να ελαχιστοποιήσεις την επιβάρυνση της ποιότητας του νερού.

Δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να κάνει έστω και 2 υποτυπώδεις αλλαγές μέσα στον κάθε μήνα;

Φιλόξενε το ύφος της απάντησής σου ενόχλησε και εμένα. Μπορεί να έχεις δίκιο στην ουσία και να φόρτωσες γενικά με το περιεχόμενο του πόστ, αλλά γνώμη μου είναι ότι το φόρουμ υπάρχει για να δίνει λύσεις τόσο σε δύσκολα όσο και σε απλά προβλήματα. Είναι καλύτερα να ρωτήσει ο κάθε αρχάριος κάτι εδώ πριν το κάνει, ακόμα και αν σε κάποιους προχωρημένους η ερώτησή του φανεί χαζή, και να γλιτώσουν τα ψαράκια του μια τραγωδία, παρά να το κάνει χωρίς να μη ρωτήσει και να την πληρώσουν τα ψαράκια του. Αν σε ενοχλεί ενα πόστ δε θα σε κατηγορήσει κανείς αν δεν απαντήσεις. Αλλά απαντήσεις με το παραπάνω ύφος εμένα τουλάχιστον με βρίσκουν αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα με τις διακοπές.

Απλά, όταν σου λένε ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές κάθε μία-δύο βδομάδες, αναλόγως τα λίτρα του ενυδρείου σου, εννοείται ότι δεν μπορείς να αφήσεις το ενυδρείο δύο μήνες και να φύγεις...

Εγώ δεν έχω κανονίσει ακόμα διακοπές για 10 μέρες όχι παραπάνω διότι με απασχολούν κι άλλα θέματα, όπως η θερμοκρασία π.χ. και προσπαθώ νε βρω λύση ώστε να είναι κάποιος στο σπίτι όταν θα λείπω...Αφήστε που είμαι και νέα στο χόμπυ και έχοντας κάνει λάθη στην αρχή θέλω να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο απωλειών...

Γενικά με τη θερμοκρασία και τους καύσωνες τώρα το καλοκαίρι όταν φύγετε ποια είναι η καλύτερη λύση???

Άμα λειτουργούν με χρονοδιακόπτη τα ανεμιστηράκια, λόγω της εξάτμισης, πάλι δεν μπορείς να το αφήσεις και να φύγεις...έτσι δεν είναι??? :wootwoot:

Εσείς τι κάνετε???

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα το νερο να το αλλαζεις σε λιγοτερο απο μηνα.Τα μικρα ενυδρεια οπως το δικο σου ειναι ευαλωτα στις παραμετρους του νερου.(αλλαζουν πολυ ευκολα)με αποτελεσμα να μην μπορεις να τα αφησεις για 2 μηνες χωρις αλλαγη.Για το ταισμα θα σου προτεινα ταιστρα και οχι παστηλια

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τη θερμοκρασία και τους καύσωνες τώρα το καλοκαίρι όταν φύγετε ποια είναι η καλύτερη λύση???

Άμα λειτουργούν με χρονοδιακόπτη τα ανεμιστηράκια, λόγω της εξάτμισης, πάλι δεν μπορείς να το αφήσεις και να φύγεις...έτσι δεν είναι??? :wootwoot:

Εσείς τι κάνετε???

Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το chiller, αλλά είναι ακριβό.

Αν χρησιμοποιείς ανεμιστηράκια σίγουρα θα έχεις μεγάλη εξάτμιση. Υπάρχουν κάποια συστήματα-πατέντες για την αναπλήρωση του νερού που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Ένα σχετικό άρθρο του Γιάννη Στέλλα, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βρίσκεται στη σχετική κατηγορία του ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα πάω να το διαβάσω! :wootwoot:

Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν άλλες λύσεις πιο εύκολες...

Θα πεθάνουν από τη ζέστη τα ψαράκια αν τ' αφήσω και φύγω, οπότε θα φύγω εφόσον γυρίσει άλλο άτομο της οικογένειάς μου που μπορεί να τα προσέχει, πράγμα που θα έκανα ούτως ή άλλως, απλά ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποια λύση για κατάσταση έκτακτης ανάγκης κυρίως...

Και πάλι thanks...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...