Jump to content

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΥΦΗ!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδιά!Πρόσφατα ένα φιλαρακι απέκτησε έναν μονομάχο τον οποιό τον έχει σε ενυδρείο 30 λίτρων.Το είχα αναφέρει και σε άλλο ποστ!

Σήμερα διάβασα το άρθρο στο site του φιλόξενου (υπέροχο αρθρο Συγχαρητήρια) και θα ήθελα να προσπαθήσω (οχι εγώ τα ψάρια... :hysterical: ) να πετύχω μια αναπαραγωγή .....Ο μονομάχος φτιάχνει συνέχεια φωλιές και γενικότερα είναι πολύ δραστηριος σ'αυτό το θέμα...

Απλα ήθελα να ρωτήσω ενώ βγάλουμε την θυληκια και αφήσουμε τον αρσενικό με τα αυγά όταν βγουν τα ψαράκια τι γίνεται...???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα ψαράκια αρχίσουν να κολυμπάνε οριζόντια (αν θυμάμαι σωστά περίπου την τρίτη ημέρα) βγάζεις και τον πατέρα. Θα σου τα πει πιο λεπτομερώς και ο Ντίνος (filoxenos).

Απλά ΠΡΙΝ προσπαθήσεις να κάνεις αναπαραγωγή, σκέψου τι θα κάνεις τα μικρά όταν γίνουν περίπου 2 μηνών και θα θέλουν χώρισμα

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα ψαράκια αρχίσουν να κολυμπάνε οριζόντια (αν θυμάμαι σωστά περίπου την τρίτη ημέρα) βγάζεις και τον πατέρα. Θα σου τα πει πιο λεπτομερώς και ο Ντίνος (filoxenos).

Απλά ΠΡΙΝ προσπαθήσεις να κάνεις αναπαραγωγή, σκέψου τι θα κάνεις τα μικρά όταν γίνουν περίπου 2 μηνών και θα θέλουν χώρισμα

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ φίλε αρχικά αλλα αν όλα πάνε καλά τα περισσότερα θα δωθούν σε φίλους που ξετρελλαθηκαν μόλις είδαν τον μονομάχο!πίστευω οτι ολα τα μικρά θα δωθούν σε άτομα (φίλους -ατομα του φορουμ)τα οποία θα τα προσέξουν και θα έχουν μια αξιοπρεπεστατή ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πώς είναι ένα δύσκολο βήμα και η δυσκολία του είναι στο μετα....Είναι η ιδαιτερότητα αυτόυ του ψαριού που πρέπει να είναι μόνο του...Απλά ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για αυτά τα ψάρια και τον τρόπο αναπαραγωγής τους και γιατί όχι να προσπαθήσω κι εγώ μια...Ξέρω πως μερικοί μπορεί να διαφωνήσουν με τετοιου είδους ενέργεις, αλλα πιστέψτε με ότι αν δεν καλύψουμε όλες τις ανάγκες του ΜΕΤΑ δεν θα προβούμε σε καμία ενέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσουν τα ψάρια σε ηλικία που μπορούν να δοθούν (~ 5 μηνών ή και περισσότερο) μεσολαβεί ένα ΜΕΓΑΛΟ διάστημα όπου πρέπει να μεγαλώνουν ΧΩΡΙΣΤΑ (το καθ' ένα μόνο του). Και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα με τις αναπαραγωγές των Μονομάχων... Γιατί εάν σου βγάλει η γέννα 100 μικρά τι θα κάνεις..? (έχουν υπάρξει και μεγαλύτερες...).

Εγώ όταν ξεκίνησα, ήξερα καλά τι με περιμένει και είχα τη δυνατότητα να αφιερώσω ένα ολόκληρο δωμάτιο στο σπίτι, καθώς και πολλά ενυδρεία με ειδικές κατασκευές, ανάλογο εξοπλισμό και ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ για τη φροντίδα τους (μιλάμε για πολλές ώρες καθημερινά!) και έτσι κατάφερα το αποτέλεσμα που διάβασες, αλλά και αυτό που δεν διάβασες (έκανα συνολικά 4 γέννες και έγραψα για τις δύο).

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι η δυσκολία να διαθέσεις ΟΛΑ τα ψάρια που θα μεγαλώσουν σε χομπίστες. Πίστεψέ με, δεν είναι εύκολο ούτε δυνατό... (προκύπτουν και ψάρια "προβληματικά" μερικές φορές - δυσμορφίες, ατροφίες κλπ - που δεν υπάρχει περίπτωση να στα πάρει κανείς, άρα θα πρέπει να τα κρατήσεις εσύ). Και αν δεν μπορείς να κρατήσεις στο σπίτι σου σε ξεχωριστά ενυδρεία όσα από τη γέννα δεν δώσεις, θα αναγκαστείς να τα πας σε μαγαζί (ΑΝ στα πάρουν) σε εξευτελιστική τιμή και το χειρότερο... δεν θα ξέρεις που και πως θα καταλήξουν τα ψαράκια που με τόσο κόπο και φροντίδα μεγάλωσες... Και δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό, πίστεψέ με...

Πριν προχωρήσεις σε τέτοια κίνηση (ζευγάρωμα Μονομάχων) να σκεφτείς πολύ καλά όλες τις παραμέτρους και το τι συνεπάγονται για σένα και για τα ψάρια και ΜΕΤΑ να πάρεις απόφαση για κάτι τέτοιο. Και ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε (αν και πιστεύω ότι όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι για τέτοιο εγχείρημα, είναι στα 2 σχετικά άρθρα, αλλά και στα ανάλογα με τις αναπαραγωγές των Μονομάχων θέματα, που έχω γράψει).

Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσουν τα ψάρια σε ηλικία που μπορούν να δοθούν (~ 5 μηνών ή και περισσότερο) μεσολαβεί ένα ΜΕΓΑΛΟ διάστημα όπου πρέπει να μεγαλώνουν ΧΩΡΙΣΤΑ (το καθ' ένα μόνο του). Και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα με τις αναπαραγωγές των Μονομάχων... Γιατί εάν σου βγάλει η γέννα 100 μικρά τι θα κάνεις..? (έχουν υπάρξει και μεγαλύτερες...).

Εγώ όταν ξεκίνησα, ήξερα καλά τι με περιμένει και είχα τη δυνατότητα να αφιερώσω ένα ολόκληρο δωμάτιο στο σπίτι, καθώς και πολλά ενυδρεία με ειδικές κατασκευές, ανάλογο εξοπλισμό και ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ για τη φροντίδα τους (μιλάμε για πολλές ώρες καθημερινά!) και έτσι κατάφερα το αποτέλεσμα που διάβασες, αλλά και αυτό που δεν διάβασες (έκανα συνολικά 4 γέννες και έγραψα για τις δύο).

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι η δυσκολία να διαθέσεις ΟΛΑ τα ψάρια που θα μεγαλώσουν σε χομπίστες. Πίστεψέ με, δεν είναι εύκολο ούτε δυνατό... (προκύπτουν και ψάρια "προβληματικά" μερικές φορές - δυσμορφίες, ατροφίες κλπ - που δεν υπάρχει περίπτωση να στα πάρει κανείς, άρα θα πρέπει να τα κρατήσεις εσύ). Και αν δεν μπορείς να κρατήσεις στο σπίτι σου σε ξεχωριστά ενυδρεία όσα από τη γέννα δεν δώσεις, θα αναγκαστείς να τα πας σε μαγαζί (ΑΝ στα πάρουν) σε εξευτελιστική τιμή και το χειρότερο... δεν θα ξέρεις που και πως θα καταλήξουν τα ψαράκια που με τόσο κόπο και φροντίδα μεγάλωσες... Και δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό, πίστεψέ με...

Πριν προχωρήσεις σε τέτοια κίνηση (ζευγάρωμα Μονομάχων) να σκεφτείς πολύ καλά όλες τις παραμέτρους και το τι συνεπάγονται για σένα και για τα ψάρια και ΜΕΤΑ να πάρεις απόφαση για κάτι τέτοιο. Και ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε (αν και πιστεύω ότι όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι για τέτοιο εγχείρημα, είναι στα 2 σχετικά άρθρα, αλλά και στα ανάλογα με τις αναπαραγωγές των Μονομάχων θέματα, που έχω γράψει).

Φίλε φιλόξενε πιστευω ότι ο οποιοσδήποτε διαβάζοντας το άρθρο σου σχετίκα με την αναπαραγωγή και βλεποντας και τις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ τον βάζεις πολύ ευκολα στον πειρασμό να το προσπαθήσει και ο ιδιος....Καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα γι'αυτό και αρχίζει να μου φευγει σιγα σιγά ο ενθουσιασμός...σκεφτομαι οτι θα μπορέσω να σώσω αρκετά αλλα αυτα που δεν θα μπορέσω σίγουρα το μέλλον τους φαίνεται αβεβαιο...

Πάντως πρέπει να είναι μοναδίκη εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πρόσεξε... δεν είναι ότι προσπαθώ να σε αποτρέψω, αλλά ότι προσπαθώ να σε κάνω να συνειδητοποιήσεις το τι συνεπάγεται μια τέτοια προσπάθεια και να προβληματιστείς σχετικά.

Εάν νομίζεις ότι μπορείς να δώσεις σωστές λύσεις σε όλα όσα μπορεί να προκύψουν, εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε και να δώσουμε ότι ξέρουμε σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...