Jump to content

μεχρι ποτε??


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και ολες..

σας παραθετω το ιστορικο του στρωσιματος μεχρι τωρα,καθως απο οτι εχω διαβασει,νομιζω οτι εχει καθυστερησει η διαδικασια..

α)2/4 αρχη στρωσιματος NH3=4,N02=0,N03=5(τοσο εχει και το νερο βρυσης)

β)7/4 NO2=0,25, N03=5

γ)27/4 N02=5+ (εκτος κλιμακας), N03=5

δ)σημερα 16/5 N02=5+ (εκτος κλιμακας), N03=5, NH3=4

να διευκρινησω οτι καθημερινα προστηθεται nitrivec (sera) αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου,η θερμοκρασια ειναι 28 Cο,ενω η NH3 διατηρειται περιπου στα 4ppm με καθημερινες μετρησεις και συμπληρωμα.

ειναι λογικο τα N03 να μην εχουν εμφανιστει ακομα?

μηπως δεν κανω κατι καλα??ή πρεπει να συνεχισω το ιδιο??

παρακαλω την βοηθεια σας..

με εκτιμηση,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?

ξεχασα να αναφερω το πιο σημαντικο..με υγρα της api.αλλα τα διασταυρωσα και με jbl.

Link to comment
Share on other sites

κανεις βρε παιδια??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και ολες..

σας παραθετω το ιστορικο του στρωσιματος μεχρι τωρα,καθως απο οτι εχω διαβασει,νομιζω οτι εχει καθυστερησει η διαδικασια..

α)2/4 αρχη στρωσιματος NH3=4,N02=0,N03=5(τοσο εχει και το νερο βρυσης)

β)7/4 NO2=0,25, N03=5

γ)27/4 N02=5+ (εκτος κλιμακας), N03=5

δ)σημερα 16/5 N02=5+ (εκτος κλιμακας), N03=5, NH3=4

να διευκρινησω οτι καθημερινα προστηθεται nitrivec (sera) αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου,η θερμοκρασια ειναι 28 Cο,ενω η NH3 διατηρειται περιπου στα 4ppm με καθημερινες μετρησεις και συμπληρωμα.

ειναι λογικο τα N03 να μην εχουν εμφανιστει ακομα?

μηπως δεν κανω κατι καλα??ή πρεπει να συνεχισω το ιδιο??

παρακαλω την βοηθεια σας..

με εκτιμηση,Γιαννης

Καλησπέρα Γιάννη.

Αν και νομίζω ότι ο Filoxenos θα είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό σου το θέμα, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα που για να είμαι ειλικρινής δεν τα κατάλαβα.

Όταν λές 2/4 αρχη στρωσιματος NH3=4,N02=0,N03=5(τοσο εχει και το νερο βρυσης) εννοείς ότι μετράς το νερό της βρύσης και παίρνεις αυτές τις μετρήσεις? Αν ναι κάτι δεν πάει καλά.

Θα ήθελα να ξέρω αν κάνεις αλλαγές νερού ή αν έχεις σωστά βιολογικά υλικά στο φίλτρο σου. Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ίσως κάποιος με περισςσότερη πείρα με στρώσημο με αμμωνία μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη.

Αν και νομίζω ότι ο Filoxenos θα είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό σου το θέμα, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα που για να είμαι ειλικρινής δεν τα κατάλαβα.

Όταν λές 2/4 αρχη στρωσιματος NH3=4,N02=0,N03=5(τοσο εχει και το νερο βρυσης) εννοείς ότι μετράς το νερό της βρύσης και παίρνεις αυτές τις μετρήσεις? Αν ναι κάτι δεν πάει καλά.

Θα ήθελα να ξέρω αν κάνεις αλλαγές νερού ή αν έχεις σωστά βιολογικά υλικά στο φίλτρο σου. Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ίσως κάποιος με περισςσότερη πείρα με στρώσημο με αμμωνία μας βοηθήσει.

καλησπερα Βασιλη..

N03=5 μονο αυτο ειναι μετρηση βρυσης..

αμμωνια=4,εννοω τοσο προσθεσα εγω για να ξεκινησει το στρωσιμο.

αλλαγες νερου δεν κανω,τα υλικα ειναι μακαρονι και σφουγγαρι μπλε,ανθρακας δεν υπαρχει στο φιλτρο,ειναι δηλαδη οπως εχει τα υλικα η eheim οταν το αγορασα.

γι'αυτο απορω.. :hysterical:

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα έπρεπε μέχρι τώρα να δεις αποτελέσματα είναι λίγο περίεργο. Στην θέση σου θα σταματούσα να ρίχνω το nitrivec.

Το ότι δεν έλαβες έως τώρα απάντηση μάλλον οφείλετε στο ότι δεν έχουμε ακόμη να σου δώσουμε κάτι ουσιώδες, να είσαι σίγουρος μόλις κάποιος βρει κάτι το σχετικό θα ποστάρει αμέσως.

Εντωμεταξύ σκέψου και εσύ μήπως έκανες κάτι το περίεργο και δεν το θυμάσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη κάνεις το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσες. Το Nitrivec στις οδηγίες του λέει ότι αφού περάσει μία ώρα από την προσθήκη του αντιχλωρίου ρίχνεις την ποσότητα Nitrivec που αντιστοιχεί στα λίτρα σου και μετά από 24 ώρες προσθέτεις ψάρι, διαφορετικά κάνεις μια τρύπα στο νερό. :hysterical: Εσύ ακολουθείς κάτι ανάμεσα στις οδηγίες του σκευάσματος και του στρωσίματος με αμμωνία, αλλά είναι εντελώς λάθος τεχνική.

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα σταματησω να το βαζω..ειχα την εντυπωση οτι το nitrivec βοηθαει στο στρωσιμο να αναπτυχθει η βιολογια..

τι να πω..ελπιζω να δω βελτιωση.. :hysterical:

οσον αφορα ολα τα αλλα,ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες για στρωσιμο με αμμωνια..εκτος απο το nitrivec που προσθετα..

Link to comment
Share on other sites

...Αν και νομίζω ότι ο Filoxenos θα είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό σου το θέμα...

Γιατί Βασίλη..? Εχω δηλώσει expert στο στρώσιμο των ενυδρείων ή αλλού..?

Είναι ευκαιρία να ξαναπώ ότι μέσα στο Aquazone υπάρχουν πολλοί που το γνωστικό τους επίπεδο γύρω από το χόμπι μας, είναι πολύ μεγαλύτερο και καλύτερο από το δικό μου, με πολύ βαθύτερες γνώσεις από εμένα. Απλώς εγώ είμαι πιο πολυλογάς καμιά φορά και έτσι ίσως τελικά να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις - εξάλλου, το δηλώνω κιόλας στο προφίλ μου: ΑΡΧΑΡΙΟΣ... Και κατά τη γνώμη μου κανείς δεν μπορεί να είναι expert σε κάτι τόσο πολυσύνθετο και πολύπλοκο, όπως ο κόσμος του ενυδρείου και τα διάφορα τεκταινόμενα γύρω από αυτόν. Απλώς υπάρχουν κάποιοι που επειδή έχουν ασχοληθεί λίγο περισσότερο και το έχουν ψάξει λίγο βαθύτερα, τυχαίνει να ξέρουν και πέντε (ή δέκα...) πράγματα παραπάνω, χωρίς όμως και αυτό να σημαίνει τίποτα...

Τώρα, στο θέμα μας...

Διάβασα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα όλα τα στοιχεία που μας δίνει ο φίλος μας ο Γιάννης και το συμπέρασμά μου είναι ότι... δεν έβγαλα συμπέρασμα! Δεν είναι λογικό αυτό που περιγράφεις Γιάννη : μη εμφάνιση μεγάλης ποσότητας ΝΟ3 στην κατάλληλη περίοδο του στρωσίματος με αμμωνία, που να υποδηλώνει την ολοκλήρωση του κύκλου. Μιλάμε για 45 ημέρες..!

Αρα, κάτι γίνεται (ή είναι) λάθος...

Ή οι μετρήσεις για κάποιο λόγο είναι λάθος, ή αυτά που ρίχνεις μέσα είναι λάθος, ή κάτι υπάρχει στο νερό-ενυδρείο (ή στο φίλτρο) που δεν αφήνει να γίνει η ολοκλήρωση του κύκλου, ή τέλος κάτι από αυτά που μας γράφεις είναι λάθος (ή ελλιπές). Αποτέλεσμα : ΔΕΝ μπορεί να βγει συμπέρασμα (τουλάχιστον από εμένα)...

Αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο... Αφού προσεφέρθην στην αρχή να έρθεις από το σπίτι και να σου δώσω έτοιμη αποικία για να βάλεις στο ενυδρείο σου, γιατί αρνήθηκες τελικά και προχώρησες με αυτόν τον τρόπο, που είναι χρονοβόρος και έχει και κάποιες πιθανότητες ταλαιπωρίας ή ακόμα και κινδύνους? Γιατί ποτέ δεν ξέρεις όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος, τι ιχθυοφόρτιση μπορεί να σηκώσει το βιοφορτίο που έφτιαξες => ξεκινάς με τα ψάρια πολύ σταδιακά, για να μην γίνει ζημιά => χάσιμο χρόνου... Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι (στρώνοντας με αμμωνία), γιατί πήγαν μετά και φόρτωσαν με ψάρια το ενυδρείο απότομα (όντας σίγουροι ότι όλα καλά) και φυσικά μετά αρχίσανε τα τύμπανα... Ο καλύτερος και ταυτόχρονα γρηγορότερος τρόπος είναι το μπόλιασμα με έτοιμο υλικό, που ξέρεις και τι μπορείς να βάλεις μέσα, ανάλογα το πόσο και τι υλικό βάζεις (και από τι ενυδρείο βέβαια).

Τέλος, σε τέτοιες περιπτώσεις έχω μάθει ότι θα πρέπει να διπλοτσεκάρονται πολλές φορές οι μετρήσεις (και με διαφορετικούς τρόπους και μέσα) γιατί είναι πολύ εύκολο να γίνει κάπου λάθος και να ψάχνει κανείς τσάμπα σε άλλες "γωνίες" για τη λύση, από εκεί που βρίσκεται τελικά...

Και δυο ερωτήσεις για να τα αποκλείσουμε κι αυτά:

- Εχεις βάλει οτιδήποτε μέσα που να το πέρασες χλωρίνη ή άλλο χημικό πριν, και που δεν το ξέπλυνες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μετά και με ΠΟΛΥ αντιχλώριο ?

- Το ενυδρείο μήπως έχει αντιμουχλική σιλικόνη πουθενά? Ή άλλου τέτοιου είδους κόλλα ή ουσία?

Υ.Σ.: Το NITRIVEC δεν το χρησιμοποιείς σωστά (δεν βάζουμε 45 ημέρες κάθε μέρα) και δεν χρειάζεται κιόλας πλέον. Τσάμπα πετάς τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Και δυο ερωτήσεις για να τα αποκλείσουμε κι αυτά:

- Εχεις βάλει οτιδήποτε μέσα που να το πέρασες χλωρίνη ή άλλο χημικό πριν, και που δεν το ξέπλυνες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μετά και με ΠΟΛΥ αντιχλώριο ?

- Το ενυδρείο μήπως έχει αντιμουχλική σιλικόνη πουθενά? Ή άλλου τέτοιου είδους κόλλα ή ουσία?

Υ.Σ.: Το NITRIVEC δεν το χρησιμοποιείς σωστά (δεν βάζουμε 45 ημέρες κάθε μέρα) και δεν χρειάζεται κιόλας πλέον. Τσάμπα πετάς τα λεφτά σου.

καλησπερα Ντινο..

σε ευχαριστω και εγω αλλα και ολοι για την χρησιμη "πολυλογια σου".. :rasp:

απανταω ενα ενα..

α)ολα απο την αρχη πλυθηκαν με νερο,οι πετρες με χλωρινη και μετα για μια μερα σε κουβαδες με αντιχλωριο με πολλαπλη δοση αντιχλωριου..οποτε μαλλον δεν ειναι αυτο..

β)η μονη σιλικονη ειναι η den braven που χρησιμοποιησα σε πολυ μικρη ποσοτητα για τις πετρες,πριν γεμισει με νερο το ενυδρειο..αλλη ουσια δεν εχει μπει..

οσον αφορα την αποικια θυμασαι οτι λογω του περιορισμενου χρονου μου εκεινη την περιοδο δεν γινοταν,και με βαση το χρονο που υποτειθεται θα διαρκουσε το στρωσιμο με αμμωνια,μεχρι να μπορεσω να περασω απο εσενα,τον ιδιο χρονο θα εκανε ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο..υποθετικα ομως..γιατι στην πραξη δεν..

τωρα τι μπορω να κανω??

μηπως να βαλω ανθρακα για τυχον ουσιες?θυμιζω οτι αφου το ενυδρειο γεμισε με νερο,για 3-4 μερες δουλεψε το φιλτρο με ανθρακα..

μου κανει εντυπωση ομως οτι ολες οι αλλες διεργασιες εγιναν κανονικα,εκτος απο τα N03.. :hysterical:

τα υπολοιπα εμφανιστηκαν πανω κατω με βαση το χρονοδιαγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα θέλω ακόμα:

- Η Den Braven βγάζει την Aqua Silicone που ΚΑΝΕΙ για ενυδρεία, αλλά βγάζει και την Silicone-1001 U, που ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για ενυδρεία... Και δυστυχώς έχουνε κάνει την κουταμάρα, τα σωληνάρια να έχουν το ίδιο χρώμα και design, με αποτέλεσμα να μπορεί να μπερδευτεί κάποιος, αν δεν προσέξει... Είσαι σίγουρος ότι έχεις χρησιμοποιήσει την Aqua Silicone..?

- Θέλω να μας πεις αναλυτικά τι περιέχει το φίλτρο σου μέσα. Αλλά ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ !

Δοκίμασε να προσθέσεις κανονικά αντιχλώριο στο νερό σου (σαν να μην έχεις βάλει καθόλου) και μάλιστα διπλάσια ποσότητα από το κανονικό. Αυτό κάντο σήμερα το βράδυ και κάνε πάλι μετρήσεις αύριο το απόγευμα. Εάν έχεις μια από τα ίδια στις μετρήσεις σου (να τις κάνεις σχολαστικά και με πολύ προσοχή), σου προτείνω μια καλή αλλαγή νερού (πχ 80%) και να κάνεις μπόλιασμα από παλιό ενυδρείο, να ξεμπερδεύεις...

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα σταματησω να το βαζω..ειχα την εντυπωση οτι το nitrivec βοηθαει στο στρωσιμο να αναπτυχθει η βιολογια..

τι να πω..ελπιζω να δω βελτιωση.. :hysterical:

οσον αφορα ολα τα αλλα,ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες για στρωσιμο με αμμωνια..εκτος απο το nitrivec που προσθετα..

προτεινω την αντικατασταση του nitrivec με stress zyme.εγω με αυτο εστρωσα το ενυδρειο για τις κιχλιδες μου και δουλευει 3 χρονια με απολυτη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα θέλω ακόμα:

- Η Den Braven βγάζει την Aqua Silicone που ΚΑΝΕΙ για ενυδρεία, αλλά βγάζει και την Silicone-1001 U, που ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για ενυδρεία... Και δυστυχώς έχουνε κάνει την κουταμάρα, τα σωληνάρια να έχουν το ίδιο χρώμα και design, με αποτέλεσμα να μπορεί να μπερδευτεί κάποιος, αν δεν προσέξει... Είσαι σίγουρος ότι έχεις χρησιμοποιήσει την Aqua Silicone..?

- Θέλω να μας πεις αναλυτικά τι περιέχει το φίλτρο σου μέσα. Αλλά ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ !

Δοκίμασε να προσθέσεις κανονικά αντιχλώριο στο νερό σου (σαν να μην έχεις βάλει καθόλου) και μάλιστα διπλάσια ποσότητα από το κανονικό. Αυτό κάντο σήμερα το βράδυ και κάνε πάλι μετρήσεις αύριο το απόγευμα. Εάν έχεις μια από τα ίδια στις μετρήσεις σου (να τις κάνεις σχολαστικά και με πολύ προσοχή), σου προτείνω μια καλή αλλαγή νερού (πχ 80%) και να κάνεις μπόλιασμα από παλιό ενυδρείο, να ξεμπερδεύεις...

-την aqua silicone της den braven εχω.που δειχνει απ'εξω το ενυδρειο,τα ψαρια κτλ..

-λοιπον,το φιλτρο εχει,απο πανω προς τα κατω (θυμιζω οτι το φιλτρο ειναι eheim 2028)..

1)υαλοβαμβακα,χοντρο μπλε σφουγγαρι (αυτα στον πρωτο καδο)

2)και 2 καδους,γεματους,με βιολογικο υλικο,τις καφε μπιλιες..ετσι ηταν η διαταξη οταν το αγορασα,και ετσι εγραφε και στις οδηγιες..

αυτα..

εβαλα διπλασια ποσοτητα αντιχλωριου και θα κανω μετρησεις οπως μου ειπες ντινο..τις μετρησεις τις κανω με χρονομετρο,και πολυ προσοχη..αν δεν βγει τιποτα με ολα αυτα,θα ψαξω για μπολιασμα..εκτος και αν ισχυει ακομη η προσφορα σου.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

προτεινω την αντικατασταση του nitrivec με stress zyme.εγω με αυτο εστρωσα το ενυδρειο για τις κιχλιδες μου και δουλευει 3 χρονια με απολυτη επιτυχια

σε ευχαριστω φιλε μου..

αν το συνεχισω ετσι το στρωσιμο,θα δοκιμασω και με αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

θα έλεγα καλύτερα πήγαινε έστω και τώρα πάρε ή βρες γενικά μπόλιασμα να προχωρήσεις τη διαδικασία όμορφα και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αφού κάνεις και μία αλλαγή νερού.

Συμφωνώ για τη χρήση του stresszyme (ταυτόχρονα και με το μπόλιασμα).

Προσωπικά δεν εφάρμοσα ποτέ τη διαδικασία της αμμωνίας (και ούτε πρόκειται).

Ακόμη και όταν δεν είχα μπόλιασμα είχα προτιμήσει το "τάϊσμα" με ψαροτροφή μαζί με ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ βακτηρίων. Μην δυσκολεύεις τη ζωή σου παραπάνω απ' όσο χρειάζεται.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

θα έλεγα καλύτερα πήγαινε έστω και τώρα πάρε ή βρες γενικά μπόλιασμα να προχωρήσεις τη διαδικασία όμορφα και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αφού κάνεις και μία αλλαγή νερού.

Συμφωνώ για τη χρήση του stresszyme (ταυτόχρονα και με το μπόλιασμα).

Προσωπικά δεν εφάρμοσα ποτέ τη διαδικασία της αμμωνίας (και ούτε πρόκειται).

Ακόμη και όταν δεν είχα μπόλιασμα είχα προτιμήσει το "τάϊσμα" με ψαροτροφή μαζί με ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ βακτηρίων. Μην δυσκολεύεις τη ζωή σου παραπάνω απ' όσο χρειάζεται.

Φιλικά

Ανδρέας

σε ευχαριστω πολυ ανδρεα..

ειδες τι παθαινεις αμα εισαι αρχαριος??νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο και τωρα. :hysterical: ..

μαλλον θα ψαξω για βιολογια..

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η προσφορά, αλλά σε περιορισμένη ποσότητα (δύο μέρες τώρα, βιολογία δίνω..!).

Μη νομίζεις ότι θα μπορέσεις να βάλεις μέσα 257 ψάρια με τη μία, έτσι..? :hysterical:

Εάν έχεις και κάποιον άλλο που μπορεί να σου δώσει, προτίμησέ τον, γιατί έχω να δώσω και στον dimkasta, που την έχει μεγαλύτερη ανάγκη λόγω του ότι υπάρχουν ζωντανά εκεί. Και αυτό καταλαβαίνεις ότι προηγείται... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η προσφορά, αλλά σε περιορισμένη ποσότητα (δύο μέρες τώρα, βιολογία δίνω..!).

Μη νομίζεις ότι θα μπορέσεις να βάλεις μέσα 257 ψάρια με τη μία, έτσι..? :hysterical:

Εάν έχεις και κάποιον άλλο που μπορεί να σου δώσει, προτίμησέ τον, γιατί έχω να δώσω και στον dimkasta, που την έχει μεγαλύτερη ανάγκη λόγω του ότι υπάρχουν ζωντανά εκεί. Και αυτό καταλαβαίνεις ότι προηγείται... :rasp:

σε ευχαριστω πολυ Ντινο!

εννοειται για τα ψαρια..

και εννοειται οτι προηγειται ο dimkasta..εγω μπορω να περιμενω και μια βδομαδα αν θες,για να γινει πιο σωστα..

επισης εχω και εγω υλικο να σου φερω για ανταλλαγη..ενα σακουλακι ολοκληρο..ή οσο μου πεις..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλόμωσες από απαντήσεις από εκεί που αναρωτιόσουν που είναι όλοι. Εύχομαι τέλος καλά όλα καλά. Και να στρώση γρήγορα το ενυδρείο σου γιατί είναι μαρτύριο να έχεις ενυδρείο και να μην μπορείς να βάλεις ψάρια. Χαράς την υπομονή σου εγώ δεν θα άντεχα τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλόμωσες από απαντήσεις από εκεί που αναρωτιόσουν που είναι όλοι. Εύχομαι τέλος καλά όλα καλά. Και να στρώση γρήγορα το ενυδρείο σου γιατί είναι μαρτύριο να έχεις ενυδρείο και να μην μπορείς να βάλεις ψάρια. Χαράς την υπομονή σου εγώ δεν θα άντεχα τόσο.

Χρηστο ουτε εγω ξερω πως εχω αντεξει..ξυπναω καθε πρωι και το βλεπω απεναντι μου,αδειο και με πιανει η καρδια μου..επειδη εχω φτασει στο αμην απο υπομονη,αναρωτιομουν που ειναι ολοι..

και σας ευχαριστω ολους..

ελπιζω συντομα να τελειωνω..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα σου έλεγα και κάτι άλλο στο θέμα της βιολογίας. Επειδή στήνεις ενυδρείο για αφρικάνες, άρα θα έχεις υψηλό ρΗ και σκληρότητες (αλήθεια, τι τιμές έχεις?), είναι καλύτερα να πάρεις έτοιμη βιολογία από αντίστοιχο ενυδρείο, για να μην την χάσεις τζάμπα λόγω δυσκολίας προσαρμογής της από διαφορετικές συνθήκες. Και εγώ αυτό το καιρό, έχω μόνο χαμηλά και μέτρια ενυδρεία (από ρΗ = 7,0 μέχρι 7,7 το πολύ, σε ενυδρείο ζωοτόκων) πράγμα που σημαίνει ότι ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξεις μήπως βρεις και από κάποιον άλλον χομπίστα, με πιο υψηλές τιμές από εμένα (το ενυδρείο με τα Neolambrologus Brichardi το έχω σταματήσει και ξεστήσει).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα σου έλεγα και κάτι άλλο στο θέμα της βιολογίας. Επειδή στήνεις ενυδρείο για αφρικάνες, άρα θα έχεις υψηλό ρΗ και σκληρότητες (αλήθεια, τι τιμές έχεις?), είναι καλύτερα να πάρεις έτοιμη βιολογία από αντίστοιχο ενυδρείο, για να μην την χάσεις τζάμπα λόγω δυσκολίας προσαρμογής της από διαφορετικές συνθήκες. Και εγώ αυτό το καιρό, έχω μόνο χαμηλά και μέτρια ενυδρεία (από ρΗ = 7,0 μέχρι 7,7 το πολύ, σε ενυδρείο ζωοτόκων) πράγμα που σημαίνει ότι ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξεις μήπως βρεις και από κάποιον άλλον χομπίστα, με πιο υψηλές τιμές από εμένα (το ενυδρείο με τα Neolambrologus Brichardi το έχω σταματήσει και ξεστήσει).

απο μετρησεις εχω ph=8,kh=7,gh=11.

ενταξει ντινο..θα ψαξω για βιολογια απο αφρικανες,και αν δεν βρω βλεπουμε..

σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αν κωλώσεις, πες μου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλόμωσες από απαντήσεις από εκεί που αναρωτιόσουν που είναι όλοι. Εύχομαι τέλος καλά όλα καλά. Και να στρώση γρήγορα το ενυδρείο σου γιατί είναι μαρτύριο να έχεις ενυδρείο και να μην μπορείς να βάλεις ψάρια. Χαράς την υπομονή σου εγώ δεν θα άντεχα τόσο.

Εγω νομιζω οτι εχει και αυτη η διαδικασια την ομορφια της αλλα και μαθαινεις πολλα χρησιμα πραγματα που θα σε βοηθησουν στο μελλον, απο τις βασικες λειτουργιες του κυκλου του αζωτου μεχρι .... να αποκτησεις υπομονη που ειναι και αυτη βασικη για τον ενυδρειοφιλο!!!Ολα εχουν το ρολο τους και χρειαζονται!

Καλη συνεχεια φιλε και θα δεις οτι αξιζει η αναμονη! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...