Jump to content

φοβισμένο ??


Recommended Posts

έχω ένα clown loach που πρόσθεσα στο ενυδρείο με τα καρχαριάκια και τα τιγράκια όμως έχω παρατηρήσει ότι εδώ και μια εβδομάδα είναι σχεδόν συνέχεια κρυμμένο στα βράχια. Είναι φοβισμένο, θέλει παρέα επειδή συνήθως ζει σε κοπάδι ή μήπως τον ενοχλούν τα άλλα ψάρια που ενω είναι ίδιας προέλευσης ίσως είναι πολύ ζωηρά?? Να το δώσω πίσω και να πάρω κάποιο άλλο να κάνω ανταλλαγή ??

Link to comment
Share on other sites

βαλ του και ενα ακομη για παρεα και αμα συνεχισει τοτε μαλον φοβατε κατι.

Link to comment
Share on other sites

βαλ του και ενα ακομη για παρεα και αμα συνεχισει τοτε μαλον φοβατε κατι.

.....ναι...φοβαται τον μπαμπουλα....... :rasp::hysterical:

ας σοβαρευτουμε λιγο.....

οι κλοουν ειναι κοπαδοψαρα,πολυ κοινωνικα και μεγαλωνουν πολυ,οποτε σαν καλυτερη λυση θα προτεινα να τον δωσεις,και να παρεις κατι αλλο,γιατι αλλιως θα ειναι μονιμα κρυμμενος................

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν...

Μια και είχα πολλές φορές (κι έχω 6) μήπως τους αρέσει να κρύβονται την ημέρα;

Μήπως χρειάζονται μια καλή κρυψώνα και όποτε αυτοί το κρίνουν απαραίτητο να βολτάρουν;

Είναι ψάρια με τρομερή προσωπικότητα.

Το καλύτερο που έχω δει ήταν ένας σωλήνας θαμένος στο βυθό όπου κρύβονταν και όταν έφτανε η ώρα του φαγητού έβγαιναν σε κοπάδι και κολυμπούσαν. Προφανώς μιλάμε για ενυδρείο τουλαχιστον 200 λίτρων β Μια και ζούνε πολλά χρόνια και μεγαλώνουν....

Link to comment
Share on other sites

οι κλοουν ειναι κοπαδοψαρα και ειναι ενεργοι το βραδυ με σβηστο το φως και την αυγη και μαλιστα πολυ ζωηροι

Link to comment
Share on other sites

τον έχω σε 225λτ και δεν βγαίνει απο τον βράχο του ακόμα και όταν σβήνω το φως και όσες φορές το πρόσεξα νομίζω πως ούτε το βράδυ βγαίνει αφού αναρωτιέμαι κάθε μέρα μήπως μου τον έχουν φάει!!

αν το δώσω για ανταλλαγή τι ψάρι ταιριάζει με τιγράκια και καρχαριάκια??

Αλλη σκέψη είναι να τον μεταφέρω στο ενυδρείο των 120λτ με τα σκαλάρια και τα ραμιρέζι κλπ (νομίζω όμως πως ίσως δεν ταιριάζει με τους συγκατοίκους του , το μόνο που θα του αρέσει είναι πως αυτό το ενυδρείο είναι πολύ ήσυχο ενώ στο 225 λτ πέφτει πολύ κυνήγι απο τα άλλα ).

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ανταλαξε το.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν υπάρχει μπαμπούλας όπως λέει ο klaz (τα σχόλιά σου ...ουδέν σχόλιον πάντως έχεις χιούμορ) τελικά έβαλα άλλον ένα και ευτυχώς το ψάρι εδώ και μια εβδομάδα περίπου βγαίνει κανονικά και βολτάρει...Φαίνεται ότι το κάθε είδος θελει την παρέα του γιαυτό και εγώ άκουσα την συμβουλή του stav

Link to comment
Share on other sites

Σε απαντησε πολυ σωστα ο Klaz.Και η δικη μου γνωμη αυτη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα Clown είναι περισσότερο κινητικά τη νύχτα. Αν είναι μόνα τους, προτιμούν να τεμπελιάζουν μέσα σε μια φωλιά κρυμμένα.

Εφόσον το ψάρι βγαίνει να φάει και τα χρώματά του είναι φυσιολογικά, να μην ανησυχείς.

Γενικά είναι καλό να παρατηρείς τι γίνεται στο ενυδρείο ώστε να προλάβεις από νωρίς όποιο πρόβλημα πιθανό να προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...