Jump to content

Τι Φωτισμό Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι φωτισμό χρησιμοποιείται στο reef σας?  

386 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τι φωτισμό χρησιμοποιείτε στο πολύτιμο reefακι σας?

Link to comment
Share on other sites

Το πολυτιμο reefακι εχει γινει και πολυτιμο για την ΔΕΗ με τοσο ρευμα που τραβαει... :rasp::hysterical::blush:

Metal Halide για βασικο φωτισμο και T5 για το ακτινικο στην εναρξη της ημερας και στο τελος της. Απλο και ουσιαστικο. Ειχα καποια προβληματα θερμοκρασιας αλλα ευτηχως υπηρχε σωστο ψυχτικο και εκανε δουλεια. Αλλιως με λιγο λεμονι εκανα μια ωραιοτατη σουπιτσα... :blush::thumbup:

Metal Halide 14.000kelvin - Hamilton και Τ5 actinic Arcadia. Συνολικα 1400watt. H χαρα της ΔΕΗ που λεγαμε... :blush:

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν χαιρεται κ πολυ η ΔΕΗ! :hysterical:.σε ενυδρειο 150εκ μηκος:Τ5 arcadia.marine white 14.000 kelvin κ marine blue actinic 420.5 σειρες λευκες 140εκ μηκος.3 σειρες μπλε 140εκ μηκος.συνολικα 505W. :blush:

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

2x150 MH 14k

2x36 blue actinic

1x150 6.5k in sump/refugium

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΧΑΙΡΕΤΩ :D

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΡΕΜΑΣΤΟ JBL ΜΕ 4 Τ5

3 MARINE WHITE

1 NATURAL WHITE

+2 T8 ACTINIC BLUE ΓΙΑ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΥ. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλα δεν λέτε και την πληρώνετε στην ΔΕΗ.

Για πείτε μας να δούμε κατα πόσο αξίζει και τι τσέπη πρέπει να χεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλα δεν λέτε και την πληρώνετε στην ΔΕΗ.

Για πείτε μας να δούμε κατα πόσο αξίζει και τι τσέπη πρέπει να χεις.

12240[/snapback]

Στην δικια μου περιπτωση απο 80-90 ευρω το διμηνο πηγα στα 170-180....

Μια ιδεα την πηρες. Γιατι δεν ειναι μονο οι λαμπες. Ειναι το ψυχτικο που δουλευει χειμωνα-καλοκαιρι. Ειναι οι αντλιες, για κυκλοφορια και σκιμμερ περιπου 450watt/ωρα, που λειτουργουν 24 ωρες το 24ωρο ειναι αρκετα που παιζουν ρολο. Το φωτισμο τον εχεις για 8ωρες τα πολλα βατ, μετα δεν εχεις πολλες απαιτησεις, αλλα οι αντλιες ειναι ολο το 24ωρο. Ο φωτισμος ειναι απλα ενα μερος απο ολο το συστημα. Ειναι πολυ συμαντικο απο θεμα καταναλωσης αλλα δεν ειναι μονο του.

Πιστευω να εδωσα μια ιδεα.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

- 1x250Watt Metal Halide (Giesemann NOVA II με λαμπτήρα Phoenix 14000K 250W)

- 2x24Watt T5 blue actinics (Osram, νομίζω)

- 2x18Watt T8 (Arcadia: 1 daylight + 1 Marine white) @ refugium!

Σκέφτομαι να δοκιμάσω pure actinic Τ5 (της Deltec ή της Giesemann-αν και πρέπει να είναι η ίδια λάμπα, κατασκευασμένη από την Philips-) και ίσως να προσθέσω άλλες δύο Τ5 blue+, πηγαίνοντας σε λαμπτήρα ΜΗ της

Reeflux 10000K!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο πιο ευτυχισμένος γιατί με δύο Τ8 στο fish only όλα είναι υπο έλεγχο! Βέβαι μετά τα λεγόμενα του discos και του ΤΑΝ στη συνάντηση κάτι θα αλλάξει στο φωτισμό σιγά σιγά…

Link to comment
Share on other sites

- 1x250Watt Metal Halide (Giesemann NOVA II με λαμπτήρα Phoenix 14000K 250W)

- 2x24Watt T5 blue actinics (Osram, νομίζω)

- 2x18Watt T8 (Arcadia: 1 daylight + 1 Marine white) @ refugium!

Σκέφτομαι να δοκιμάσω pure actinic Τ5 (της Deltec ή της Giesemann-αν και πρέπει να είναι η ίδια λάμπα, κατασκευασμένη από την Philips-) και ίσως να προσθέσω άλλες δύο Τ5 blue+, πηγαίνοντας σε λαμπτήρα ΜΗ της

Reeflux 10000K!

Δυνατος ο φωτισμος σου Πανο. Οι Τ5 της Osram δεν ειναι pure actinic, εχουν ενα μπλε φως αλλα ειναι βαμενες μπλε, χωρις ιδιαιτερο ακτινικο φασμα(εως καθολου), αντιθετα ομως οι Arcadia ειναι καθαρες ακτινικες και θα το καταλαβεις μολις τις βαλεις στο ενυδρειο σου, αλλη κλαση. Ποιο υποτονικο φως σε ενταση, με εντονο βαθυ μπλε σε χρωμα αλλα το glowing που θα δεις στα κοραλια σου, θα τριβεις τα ματια σου. Καμοια σχεση με τις αλλες, ακομα καλυτερες και απο τις πολυ καλες λαμπες JBL.

Δοκιμασμενες και τεσταρισμενες προσωπικα. Στις προτεινω ανεπιφηλακτα.

Υστ. Γιατι θες να αλλαξεις κελβιν στην ΜΗ σου, δεν εισαι ευχαριστημενος, για αναπτυξη, για χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Tο γνωρίζω, Μάριε! Θέλω οπωσδήποτε να πάω σε λύση Pure Actinic T5!

Και μάλλον, θα κινηθώ προς Deltec/Giesemann ή Arcadia!

To φως των Τ5, που έχω τώρα δεν είναι ακτινικό όντως...είναι αρκετά φωτεινό για blue actinic

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, θα το συνδυάσω με την αλλαγή της ΜΗ μου, γιατί η Phoenix είναι πολύ όμορφη μεν, την ψιλοβαρέθηκα δε!

Μου έχει "πνίξει" κάπως τα κόκκινα χρώματα, και τα μπλε έχουν μια τάση προς το μωβ, τα πράσινα όμως και τα κίτρινα είναι super!

Όπως, είπα και παραπάνω, θα κατευθυνθώ προς την Reeflux 10000K, η οποία θεωρείται ως η καλύτερη 10άρα MH από πολλούς reefers στην Αμερική! Είναι πραγματικά 10000Κ, οπότε με pure actinic blue συμπλήρωμα θα έχω το αισθητικό αποτέλεσμα, που επιδιώκω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, θα το συνδυάσω με την αλλαγή της ΜΗ μου, γιατί η Phoenix είναι πολύ όμορφη μεν, την ψιλοβαρέθηκα δε!

Μου έχει "πνίξει" κάπως τα κόκκινα χρώματα, και τα μπλε έχουν μια τάση προς το μωβ, τα πράσινα όμως και τα κίτρινα είναι super!

Όπως, είπα και παραπάνω, θα κατευθυνθώ προς την Reeflux 10000K, η οποία θεωρείται ως η καλύτερη 10άρα MH από πολλούς reefers στην Αμερική! Είναι πραγματικά 10000Κ, οπότε με pure actinic blue συμπλήρωμα θα έχω το αισθητικό αποτέλεσμα, που επιδιώκω!

Δεν ειναι ασχημη ιδεα! :blink: Μακαρι να παρεις το αισθητικο αποτελεσμα που θελεις. Στο δικο μου ενυδρειο εχω τις 14Κ της Hamilton. Εξαιρετικο χρωμα και δεν μου υποβαθμιζει το κοκκινο. Η Radium που ειχα δοκιμασει δεν μου αρεσε, δεν ειχε ποιο πολυ μπλε σε σχεση με την 14αρα που εχω, απλα δεν ειχε το κοκκινο και το κιτρινο στο φασμα της... :blush:

Διαβασα οτι η Hamilton ειναι καπως διαφορετικη στο ολο φασμα της απο την Phoenix με ποιο ουδετερα κοκκινα. Δεν μπορω να ξερω την ακριβεια του ολου θεματος αλλα πολυ αναφορα γινεται για αυτο. Οχι τοσο για την διαφορα σε χρωμα αλλα ποιο πολυ για τις διαφορες της σε σχεση με τη Hamilton. Εχεις δει πουθενα τις συγκεκριμενες λαμπες? Εξαιρετικες παντως και πριν προχωρησεις καλο θα ηταν να τις δει καπου, απλα για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη οπως και εγω θα ηθελα να δω τις Phoenix ! :ballistic::)

Τι φωτιστικο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία γύρο από το θέμα ..

.. δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά arcadia 14000K

.. μεγάλη αλλαγή στο χρωματικό φάσμα θα φέρει και μεγάλη αλλαγή στη <<ένταση>> του φωτισμού ..

.. πρόσεχε τα κοράλλια σου ..

.. ο Κυριάκος από την Κόρινθο ίσος να έχει να πει κάτι ..

Link to comment
Share on other sites

- 1x250Watt Metal Halide (Giesemann NOVA II με λαμπτήρα Phoenix 14000K 250W)

- 2x24Watt T5 blue actinics (Osram, νομίζω)

- 2x18Watt T8 (Arcadia: 1 daylight + 1 Marine white) @ refugium!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένας λαμπτήρας για να αναδείξει ορισμένα χρώματα, πρέπει να περιέχει στο φάσμα του τις συμπληρωματικές φασματικές συνιστώσες!

Π.χ. αν θέλουμε εντονότερα [/color]κόκκινα, το φάσμα του λαμπτήρα πρέπει να περιλαμβάνει φασματική ισχύ στο μήκος κύματος (ή ισοδύναμα τη συχνότητα) του πράσινου! (Εξ ου και τα καλύτερα κόκκινα από λάμπες κάτων των 10000Κ, που είναι "πλούσιες" φασματικά στο πράσινο!)

Π.χ. το ακτινικό φως (full μπλε στα 420nm) αναδεικνύει τα πράσινα και τα κίτρινα!

Και αυτό στηρίζεται στο πώς λειτουργεί η ανθρώπινη όραση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

επειδή ξέρω ότι σας αρέσει το διάβασμα. :thumbup: .

http://www.reeflightinginfo.arvixe.com/

Γιατί δεν το λες με δικά σου λόγια να ενημερωθούμε όλοι μας, απλά και ωραία???

Link to comment
Share on other sites

αν μπεις στο κόπο να κάνεις κλικ .. θα δεις πάρα πολλά άρθρα που σχετίζονται με το φωτισμό και άλλα ενδιαφέροντα.. :thumbup::buttrock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο link. :)

Μπραβο Τασο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...