Jump to content

Αναπαραγωγή Artemia


Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να εκτρέφω αρτέμιες;; Απλώς τις έχουμε στο αλατόνερο και στον ήλιο;

Πόσο μεγάλες γίνονται;;; Πρέπει να αλλάζουμε το νερό;;;

Ευχαριστώ............

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα σου πω πως μεγαλώνω εγώ τις αρτέμιες και πράττεις όπως νομίζεις...

Χρησιμοποιώ ένα μπουκάλι 2 λτ από αναψυκτικό στο οποίο βάζω το σκεύασμα αρτεμιών που έχω ψωνίσει, προσθέτοντας λίγο ακόμα αλατάκι ! Βάζω μια αερόπετρα στο μπουκάλι με μια αεραντλία να λειτουργεί 24 ώρες και φροντίζω να διατηρώ τη θερμοκρασία του νερού στο μπουκάλι περίπου στους 25-27 βαθμούς. Αυτό πετυχαίνεται βάζοντας μια λάμπα 60-100 W κρεμαστή δίπλα στο μπουκάλι ώστε η θερμότητά της να κρατάει το νερό σε αυτή περίπου τη θερμοκρασία. Μετά από 2 ημέρες οι αρτέμιες εκκολάπτονται και μπορούν να ταϊστούν. Αν θες να τις μεγαλώσεις πρέπει να τις ταΐσεις κάτι. Ό,τι τις ταΐζεις θα μεταφερθεί και στα ψάρια που θα τις ταΐσεις. Εγώ έχω πάρει και τις ταΐζω σκόνη καθαρής σπιρουλίνας, όπου βάζω μια μυτιά από το κουταλάκι του γλυκού 2 φορές τη μέρα... Είναι πολύ σημαντικό να κρατάς το νερό πεντακάθαρο γι' αυτό και πρέπει να αλλάζεις το νερό 1 φορά τη μέρα με φρέσκο έτοιμο νερό (σε σωστή θερμοκρασία και αλάτι). Μπορείς να το κάνεις αυτό για 2-3 μέρες και μετά να ταΐσεις τα ψάρια σου. Έτσι οι αρτέμιες θα χουν μεγαλώσει κιόλας λίγο. Το μέγιστο μέγεθος που έχω καταφέρει να φτάσουν οι αρτέμιες είναι περίπου μισό εκατοστό.... μετά δυστυχώς θέλουν πολύ μεγαλύτερο χώρο από ένα μπουκάλι 2 λτ...

Πειραματίσου, είναι το καλύτερο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε istela σε ενυδρειο γινεται αναπαραγωγη αρτεμια;επισης μηπως γνωριζεις σε ποιες ελληνικες αλικες εχει αρτεμια;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τον διαχωρισμό αυγών και αρτέμιας πως τον κάνεις; Η δεν τον κάνεις. Ρωτώ μπας και έχεις καμιά καλλίτερη μέθοδο από την δικιά μού.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φαντάζομαι σε ενυδρείο που μόνο αρτέμιες θα μεγαλώνεις.... Γίνεται...

Ελληνικές αλικές με αρτέμιες δεν γνωρίζω.... δυστυχώς :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ναι ενυδρειο μονο με ατρεμια.θελει και θερμοσταη και φιλτρο;για ελληνικες αλικες θα ψαξω και αν βρω θα σας ενημερωσω για να μην ξωδευετε τσαμπα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις την αεραντλία και αφήνεις να ηρεμήσουν.... Τα κελύφη πάνε πάνω, τα μη εκκολαυμένα κάτω και οι αρτέμιες στη μέση... Από κει με μια πατέντα (2 τρύπες στο καπάκι, στη μία ένα σωληνάκι στο μέσον του μπουκαλιού (ύψος) και απ' έξω να καταλήγει σε ένα φίλτρο καφέ, από το άλλο η αεραντλία να φυσάει στο μπουκάλι. Έτσι το νερό αρχίζει να βγαίνει από το καλαμάκι και να ρουφάει με αυτόν τον τρόπο τα αρτέμια μόνο... Την ιδέα την πήρα από της sera το πακέτο για αρτέμιες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...