Jump to content

Κατασκευή και στήσιμο 2μετρου Orinoco river tank...


Recommended Posts

Είχα απευθυνθεί στον Υδρόκοσμο τότε και το έφτιαξε ο Αντωνακάκης επιτόπου στον χώρο μου. Το κόστος ήταν πολύ μεγάλο για αυτό το ενυδρείο... Με καλύτερη προσφορά θα έβγαινε γύρω στις 3000 για γυάλες, βάση και ντύσιμο. Ο εξοπλισμός βάζει αρκετά ακόμα σε έξοδα. Το καλό είναι οτι απότι την στιγμή που φτιάξεις το πρώτο μεγάλο, έχεις κάποιον εξοπλισμό για επόμενο. Γενικά για μεγάλο ενυδρείο αξίζει να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο αν τα χρήματα ειναι θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λουκουλειο γεύμα!!!!

Τι ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό το ενυδρείο σου!

Πολλά μπράβο σε σένα που άντεξες και συνεχίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δικε μουυυυ! Πρωτη φορα βλεπω salvini και mesonauta τοσο πρησμενα! Τα χεις στον ογκο;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...χαμος γινεται! :D

Τουμπανα ολα,να τα χαιρεσαι!!!

 

Ποσες φορες ταϊζεις?

Link to comment
Share on other sites

 Στο βίντεο ταίζω μίγμα Krill Pacifica με Bloodworms, Tropica D-Allio plus, Tetra Cichlid Sticks, Tropical Spirulina Granulat και Tetra Plecomin. Αυτό είναι το κύριο τάισμα του ενυδρείου. Έχω ταίστρα να ταίζει και λίγο το πρωί για να μην πεινάνε πολύ οι κιχλίδες και αυξάνεται η επιθετικότητά τους χωρίς λόγο.

 

Το Salvini είναι θηλυκό και έχει αυγά, θέλει συνεχώς να ζευγαρώσει με το alpha male(Nicaragua). Τα Mesonauta σαβουρώνουν όλη μέρα φυτά(δυστυχώς) και δεν χάνουν ευκαρία να τιγκάρουν το στομάχι τους με ότι ξεφεύγει από τις μεγάλες κιχλίδες. Είναι σε ανάπτυξη ακόμα όλα, τα έχω στον όγκο! Στην Nicaragua κάνω νηστεία κατα καιρούς και γενικά ταίζω πολλές τροφές φυτικής βάσης για τους Panaque, οι οποίες της γεμίζουν το στομάχι χωρίς να την παχαίνουν. Είναι αισίως 25εκ. ψάρι πλέον.

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε καμια λεπτομέρεια τηε παρασκευής του μείγματος; Πως δενεις τα υλικά; Γίνεται παστα;

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που έχουν τα κατεψυγμένα και το ψιλοχύλωμα που κάνουν οι τροφές σε granules, δένουν το μίγμα από μόνα τους. Αλλά πολλές φορές τα ταίζω και διαδοχικά απλά, δεν χρειάζεται να δεθούν σε μίγμα απαραίτητα. Βέβαια το δέσιμο κάνει τα granules πιο ελκυστικά γιατί είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και αργούν να βυθιστούν.

Τροφές εναλλάσω συχνά πυκνά 

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που έχουν τα κατεψυγμένα και το ψιλοχύλωμα που κάνουν οι τροφές σε granules, δένουν το μίγμα από μόνα τους. Αλλά πολλές φορές τα ταίζω και διαδοχικά απλά, δεν χρειάζεται να δεθούν σε μίγμα απαραίτητα. Βέβαια το δέσιμο κάνει τα granules πιο ελκυστικά γιατί είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και αργούν να βυθιστούν.

Τροφές εναλλάσω συχνά πυκνά

Κανονικός chef δλδ. Να τα χαίρεσαι.
Link to comment
Share on other sites

 Στο βίντεο ταίζω μίγμα Krill Pacifica με Bloodworms, Tropica D-Allio plus, Tetra Cichlid Sticks, Tropical Spirulina Granulat και Tetra Plecomin. Αυτό είναι το κύριο τάισμα του ενυδρείου. Έχω ταίστρα να ταίζει και λίγο το πρωί για να μην πεινάνε πολύ οι κιχλίδες και αυξάνεται η επιθετικότητά τους χωρίς λόγο.

 

Το Salvini είναι θηλυκό και έχει αυγά, θέλει συνεχώς να ζευγαρώσει με το alpha male(Nicaragua). Τα Mesonauta σαβουρώνουν όλη μέρα φυτά(δυστυχώς) και δεν χάνουν ευκαρία να τιγκάρουν το στομάχι τους με ότι ξεφεύγει από τις μεγάλες κιχλίδες. Είναι σε ανάπτυξη ακόμα όλα, τα έχω στον όγκο! Στην Nicaragua κάνω νηστεία κατα καιρούς και γενικά ταίζω πολλές τροφές φυτικής βάσης για τους Panaque, οι οποίες της γεμίζουν το στομάχι χωρίς να την παχαίνουν. Είναι αισίως 25εκ. ψάρι πλέον.

Υπεροχα τα ζωντανα σου!

Θελω να σταθω λιγο σε αυτο που εχω κανει μπολτ γιατι εχει αρκετο ενδιαφερον σαν παρατηρηση.

Ειχες προσεξει οτι τις πρωινες ωρες και μεχρι να ταισεις ηταν επιθετικα και στην πορεια βαζοντας ταιστρα βελτιωθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ :)

Ναι, όταν μένουν νηστικά μέχρι το μεσημέρι αυξάνει η επιθετικότητα αρκετά. Αν είναι ταϊσμένα είναι αρνάκια

Γενικά πάντα προςπαθούςα να ταίζω πρωί και μετά μεςημέρι απόγευμα αλλά συχνά δεν μου ήταν εφικτό να διαθέσω ένα τεταρτάκι το πρωί στο τάισμα ή έφευγα πριν ανάψουν τα φώτα. Όταν γύρναγα τα έβλεπα όλο και με κάποιο δαγκωματάκι και τσακώνονταν επίσης με το που με έβλεπαν και ήξεραν οτι θα ταίσω σε λίγο. Σε σημείο που απέφευγα να βλέπω το ενυδρείο πρωτού ταίσω γιατί τσακώνονταν "για μένα"... Όταν ταιζα πρωί όμως, όλα ρόδινα. Έτσι καθιέρωσα ταίστρα για το πρωινό τάισμα και η επιθετικότητα περιορίζεται σε μικροπροστριβές περιοχής, χωρίς τραυματισμούς γενικά. Επίσης ακούνε όταν τα μαλώνεις που τσακώνονται και κόβουν τον καβγά, υποχωρώντας σιγά σιγά και τα δυο, σαν σκυλάκια. Έχουν πλάκα. Στο τάισμα υπάρχει σχεδόν πλήρης ανακωχή και δεν κρατάνε περιοχές

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...