Jump to content

Θανατοι ψαριων


Recommended Posts

Έχω πάθει παρόμοιο πρόβλημα.

Υποψιάζομαι δηλητηρίαση. Γι' αυτό πρότεινα αλλαγή νερού.

Αν η κατάσταση συνεχίζει, δοκίμασε να ρίξεις κάποιο υγρό κατά της δηλητηρίασης. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει παρόμοιο πρόβλημα.

Υποψιάζομαι δηλητηρίαση. Γι' αυτό πρότεινα αλλαγή νερού.

Αν η κατάσταση συνεχίζει, δοκίμασε να ρίξεις κάποιο υγρό κατά της δηλητηρίασης. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Εσύ αποφασίζεις.

Ειναι αρκετα πιθανο αυτο που λες περι δηλητηριασης παρ'ολα αυτα εδω και 9 ημερες κανω θεραπεια με ενα αντιβιοτικο η οποια θεραπεια περιλαμβανει συχνες αλλαγες νερου.Σε 2 ημερες η θεραπεια τελειωνει οποτε θα κανω τον απολογισμο.Ισως μετα απο λιγο καιρο να κανω ενα γερο καθαρισμο στο ενυδρειο μου στην ουσια να το ξαναστησω.Λυπαμαι που σου ετυχε και σενα κατι τετοιο ελπιζω να μην ειχες πολλες απωλειες και να εχεις ξεπερασει το προβλημα σου.(πως το ξεπερασες εδω που τα λεμε,τι εκανες?).Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

...Υποψιάζομαι δηλητηρίαση...δοκίμασε να ρίξεις κάποιο υγρό κατά της δηλητηρίασης...

Δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο... :thumbdown: Τι υγρό εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο... :thumbdown: Τι υγρό εννοείς?

Η Sera έχει ένα ζουμί το οποίο λέει ότι καθαρίζει το νερό από νιτρώδη, αμμωνία και αδρανοποιεί ενώσεις βαριών μετάλλων. (δεν είναι απλό αντιχλώριο)

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Απλώς το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το TOXIVEC δεν έχει να κάνει με δηλητηριάσεις, αλλά με δέσμευση συγκεκριμένων ρύπων (προϊόντα του κύκλου του αζώτου - έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται η εταιρεία) μαζί με αντιχλώριο και aloe vera. Για τυχόν δηλητηρίαση από χημικές ή άλλες ουσίες που έτυχε να πέσουν στο νερό του ενυδρείου, μόνο ένα "φάρμακο" υπάρχει: Οι πολλές, μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

...Για τυχόν δηλητηρίαση από χημικές ή άλλες ουσίες που έτυχε να πέσουν στο νερό του ενυδρείου, μόνο ένα "φάρμακο" υπάρχει: Οι πολλές, μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού...

Και φυσικά ο ενεργός άνθρακας στο φίλτρο, για να μαζέψει ότι υπόλοιπα μείνουν (αν εξουδετερώνονται με άνθρακα).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...