Jump to content

Κιτρινίλα στo ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, :rasp:

Είμαι αρκετό καιρό μέλος του aquazone αλλά πρώτη φορά γράφω θέμα. Διαβάζω σχεδόν καθημερινά τα θέματα που ανεβάζουν άλλοι. Συγχαρητήρια για τη βοήθεια και τις προτάσεις που δίνετε στους συνχομπίστες μας που το έχουν ανάγκη. Ήρθε η ώρα να σας πω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετοπίζω αρκετές μέρες τώρα. Έχω ένα μικρό ενυδρειάκι 15-20λ στο οποίο μεγαλώνω μικρά. Εκεί μέσα έχω τώρα γύρω στα 40 το πολύ μικρά γκαπάκια. Το ενυδρειάκι έχει μικρό φιλτράκι με σφουγγάρι και θερμοστάτη και δουλεύει περίπου ενάμισι μήνα. Τις τελευταίες 10-15 μέρες έχει αρχίσει να θολώνει. Αρχικά (όταν ήταν λίγο θολό) είπα οτι θα είναι απο τη βιολογία που αρχίζει να αναπτύσεται. Όμως πλέον έχει κιτρινίσει (όχι θολώσει) τόσο πολύ που σχεδόν δε φαίνονται τα ψάρια. :hysterical: Όσο συχνές και μεγάλες αλλαγές και αν κάνω δεν γίνεται τίποτα. Έχω φτάσει να κάνω αλάγές κάθε τρεις μέρες 50% σχεδόν. Γι' αυτό το λόγο δεν πιστεύω να έχει ανέβει η αμμωνία ή κάτι τέτοιο. (μη με ειρωνευτείτε αλλά δεν έχω πάρει τεστ, εκτός απ' το τεστ pH της sera άρα δεν μπορώ να σας δώσω περαιτέρω μετρήσεις) Οπότε με αυτά τα δεδομένα μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη τoυ;

Σας παρακαλώ τα φώτα σας! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε και καλως ορισες και επισημως πλεον!

Την αμμωνια εφοσον εχεις κανει σωστο στρωσιμο, δεν νομιζω οτι πρεπει να την φοβασαι, εκτος βεβαια και αν δεν εχεις κανει...

Μηπως εβαλες καποιο ξυλο μεσα στο ενυδρειο?

Οσο για τα τεστ καλο ειναι να προμηθευτεις για να εχεις μια πιο σαφη εικονα του ενυδρειου σου.Εφοσον εχεις για ΡΗ θα σου προτεινα να παρεις για NH4/NH3, NO2, NO3.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες το πρόβλημα το έχεις 15 μέρες και τα ψαράκια σου δεν έχουν κανένα πρόβλημα τότε απλά συμπερασματικά δεν έχεις κάποιο άμεσο πρόβλημα που να κινδυνέψουν τα ψάρια σου. Αναφέρεις ότι το νερό είναι κίτρινο μήπως έχει και κάποια ελαφριά πράσινη απόχρωση; Εάν μπορείς στείλε μια φωτογραφία. Χωρίς πολλά στοιχεία δεν μπορούμε να βγάλουμε μια σίγουρη διάγνωση , για αυτό με κάθε επιφύλαξη σου λέω ότι μπορεί να έχεις αιωρούμενη άλγη. Ή έχεις μέσα καμιά ρίζα που βγάζει χρώμα ή το χαλίκι μπορεί να περιέχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι, :hysterical:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας. Όχι δεν υπάρχει καμία ρίζα ή κορμός. Αφού είναι για μικρά το ενυδρειάκι έβαλα μόνο ένα μικρό ψεύτικο φυτό και ένα βραχάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις ξύλο, μπορεί να είναι bacterial bloom ή αιωρούμενη άλγη. Φρόντισε να καθαρίσεις το φίλτρο σου και να μην μένουν υπόλοιπα αφάγωτης τροφής στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

καλησπερα το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα και εγω στο πρωτο μου 40 λιτρο ενυδρειο και απο οτι ανακαλυψα τελικα οφειλοταν στο υπερβολικο ταισμα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ευχαριστώ καταρχάς και σας filoxenos κια Rania και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Το φιλτράκι το καθαρίζω συχνά σε μια λεκανίτσα με νερό του ενυδρείου για να μη χάνει τη βιολογία του. Μετά ρίχνω απλώς αντιχλώριο και καμιά φορά βιταμίνες. Τίποτα άλλο. Επίσης τροφή ρίχνω όντως πολύ γιατί έχω μέσα μικρά. Πότε θα φύγει αυτή η κιτρινίλα παιδιά, μήπως είχατε κανα παρόμοιο πρόβλημα και έχετε καμιά πρόταση τί θα μπορούσα να κάνω.

Να και οι φωτογραφίες που ζητήσατε. (για τη θολούρα δε φταίει ο φωτογράφος) :rasp::rasp:

post-3872-1180095735_thumb.jpg

post-3872-1180095758_thumb.jpg

post-3872-1180095776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη, πρώτη φορά γράφω και τα έκανα χάλια. :rasp: Το γέμισα με την ίδια δημοσίευση. Μήπως μπορούν να διαγραφούν; Τέλοσπαντων, τελικά τα κατάφερα. Δείτε τις φωτογραφίες και πείτε μου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το θερμαντικο σωμα που εχεις, ειναι σιγουρο οτι πρεπει να ειναι ολοκληρο μεσα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις ξύλο, μπορεί να είναι bacterial bloom ή αιωρούμενη άλγη. Φρόντισε να καθαρίσεις το φίλτρο σου και να μην μένουν υπόλοιπα αφάγωτης τροφής στο ενυδρείο.
Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης δεν έχει πρόβλημα να είναι όλος μέσα στο νερό. και Φιλόξενε μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τί είναι αυτό το bacterial bloom;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Μάθε να τη χρησιμοποιείς, θα σε βοηθήσει ΠΟΛΥ..!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...